Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Evrim & Abiyogenez

Yaşamın başlangıcı (abiyogenez) ve canlı çeşitliliğin oluşumu (evrim) ile ilgili sorularınızı bu kısımda sorabilirsiniz. Yaşamın Evren'de yayılışı ile ilgili teoriler (örneğin panspermia) ile ilgili sorularınızı da buraya girebilirsiniz.

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
295
Samet Kaya
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Bu daha akıllı bir formdan geldiğimizi mi yoksa geçmişte atalarımızın teknolojide ilerlerdiğini ama çevresel faktörler yüzünden bunların yok olması ama bize genetikle aktarılması olabilir. Sadece kurguluyorum.
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
25
Ensar Yıldırım
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap
Muhammed Musab Akdağ , Öğrenci,Okur,Bilim Sever

Aslında burada önemli olan baykuşların eklem yapısı değil,eklem esnekliğidir .Bu sadece baykuşa değil, diğer kuşlara da özgü bir durum. Ama baykuşu diğerlerinden ayıran şey ana atar damarın daha geniş bir alana sahip olmasından ötürü boynun daha rahat hareket ediyor olmasıdır

0
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
2,060
Nesib Nesiboğlu
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Çünkü gördüğümüz kadarıyla at sürmek ve at üstünde çeşitli hareketler yapabilmek eski türkler için önemliydi. Bunu yapamayanlar savaşda ölür, zayıf olduğu için kız verilmez. Yani seçilim için bir ortam var. Bu yüzden küçük de olsa herhangi bir değişiklik oluşdumu?
Cevap

ilk olarak öyle bir sey soyleyemeyiz cünkü bu bir evrimsel değisimdir degildir ama bu düz omurğaların bu hale gelmesine neden olmuş olabilir bu gelenek moğolarda vadır sadece türklerde yoktur sonuc olarak bu anotomik olarak evrimsel bir değisim değildir ha ama bu omurğa seklini ve duruşunu etileyebilir.

0
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
330
Zahir Erol
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Bu soruyu araştırdım ama pek bilgi bulamadım. Evrim sürecinde herhangi bir canlının bilinçli, dış etkilerden bağımsız olarak kendi evrimine fayda sağladığı bir örnek var mıdır? Bir süredir merak ediyordum da sormaya cesaret edemedim. teşekkürler şimdiden.
Cevap
Görkem Öge , Kozmoloji meraklısı.

Bahsettiğiniz bilinç ya da kasıt içeren evrimleşme, evrimin temel dinamiklerine aykırıdır. Bu sorunun birden çok cevabı var.

1- Evrim, bilinç sahibi olmayan canlılar için de geçerli bir yaşam dinamiği. Bitkilerde de evrim var. Bitkiler, bahsettiğiniz anlamda bilinç sahibi canlılar değil.

2- Bilinçli bireyler için de bu söz konusu olabilir gibi görünmez çünkü evrim, binlerce nesil, binlerce yıl gibi süreler ile ortaya çıkan bir değişim. Bir ya da birkaç bireyin kasıtlı davranması söz konusu değil.

3- Evrim rastgeledir. Rastgele değişen, dönüşen çevre şartlarına uyum dediğimiz temel gereklilik bilinçle, kasıtla gösterilen bir davranış değil. Evrimde tüm canlıların hayatta kalmayı istedikleri ve bunun için çabaladıkları varsayılır ve bu görüşün aksine bir bulguya sahip değiliz. Göktaşı çarptı, devasa miktarda toz atmosfere yayıldı, yeryüzüne güneş ışınları ulaşamadı, fotosentez yapan bitkiler öldü ve bitkilerle beslenen hayvanlar da öldü. Dinozorların tükenişi kabaca bu şekilde. Burada hiç bir dinozorun, bilinçle "uçayım bari de hayatta kalayım" demesin beklenemez. Bu olaydan önce başka sebeplerle uçma yeterliliği geliştiren dinozorlar rastgele biçimde hayatta kalmışlardır.

4- Evrim, temel yaşam dinamikleri ile biçimlenir. Canlılar sadece hayatta kalmaya, bunun için de beslenmeye, doğal düşmanlardan korunmaya, üremeye çalışır. Bu yaklaşımı bir tür bilinç ya da kasıt olarak isimlendirebilirsiniz ama temel dinamik değişen çevre şartlarına uyumdur. Dış etkilerden bağımsız olarak canlıların evrimleştiğini gösteren bir örnek ben hiç duymadım, görmedim. Yüz milyonlarca yıllık canlılık tarihinde yaşanan tüm evrimler de hep çevre şartlarına paralel biçimde araştırılmıştır ve temel dinamik çevreye uyum olduğu için bu çerçevere tutarlı bulgulara ulaşılmıştır. Buna istisna teşkil eden bir örneğe rastlanmadı.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
2,683
Melih Tuzla
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Az önce tiktaalikten çok daha öncesine ait bir fosilin bulunduğuna dair bir yazı okudum. Başta ön yargılı yaklaştım ama Nature ve National Geographic gibi bazı sitelerde de yayınlanmış aynı konuda yazılar. Biraz araştırdım ama, haber yıllar öncesinden olmasına rağmen, haberi ne doğrulayan ne de yalanlayan bir yazı bulamadım. Nedir bu?
Reklamı Kapat
570
Süleyman Gök
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Evrim hakkındaki kavram yanılgıları ile ilgili yapılan bilimsel bir nitelik taşıyan araştırmalar nelerdir ve bu araştırmalar hangi bilim insanlarına aittir?
Reklamı Kapat
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“En güçlü veya en zeki olan değil, değişime en çok uyum sağlayabilen hayatta kalır.”
Leon C. Megginson
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku