Evrim & Abiyogenez

Yaşamın başlangıcı (abiyogenez) ve canlı çeşitliliğin oluşumu (evrim) ile ilgili sorularınızı bu kısımda sorabilirsiniz. Yaşamın Evren'de yayılışı ile ilgili teoriler (örneğin panspermia) ile ilgili sorularınızı da buraya girebilirsiniz.

Sonuçları Filtrele Seçki
420
Işık Topçuoğlu
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Evrimsel süreci göz önüne aldığımızda insanların diğer canlılara göre daha çok geliştiğini tartışmasız ki gözlemleyebiliriz. Gelişmişlik olarak ortak atadan geldiğimiz şempanzelerle bile aramızda dağlar kadar fark var. Peki evrimsel süreçte insanların diğer canlılara göre bu denli fazla gelişmesinde etkili olan şey neydi?
Reklamı Kapat
3,063
Gamze A
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Canlılığın temel amacı hayatta kalmak olduğuna göre bu ona ters değil mi, nasıl evrimleşti, nasıl intihar edebiliyoruz?
Reklamı Kapat
35
Anıl Burak Burak
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Örneğin göz sinirlerinin ters bağlanması. Bunun gibi kusurları merak ettim.
Reklamı Kapat
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Bunlar bir işe yarıyor mu erkek vücudunda?
Reklamı Kapat
65
Baran Çelik
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap

Bitkiler kendi savunma sistemlerinin bir parçası olarak organik kimyasallar geliştirirler. Burda amaç kendi parazit ve avlarına karşı bir savunma oluşturmaktır. Bu kimyasallar farmakoloji alanında incelenerek insanlar için yararlı olanları uygun dozlarda tespit edilebilir.

Bir başka örnek, bitkilerin yayılma mekanizması olarak dışkı ile atılmayı kolaylaştıran acı biberde gördüğümüz kapsaisin gibi bir molekül, insanda mukus salgısını arttıran etkilerinin olması mukus salgısını tetiklemek gereken semptomlarda tedavi için kullanılmaktadır.

Ayrıca bitkiler yine savunma sistemlerinin gereği topraktaki ağır metalleri hücre duvarına yığarak avcı ve parazitlerinde ağır metal zehirlenmesi oluşturabilirler. Insanlarda ise çeşitli eksikliklere karşı ilaç preparatları oluşturmakta bu bitkilerden yararlanılabilir.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
70
Hüseyin Türk
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Hayvan ve insanların uzak atalarını vb tesbit edebiliyoruz. Bitkilerde ne durumdayız.? Mesela dinazorlar gibi büyük türleri var mi?
Cevap

Ana hatlarıyla bitkilerin evrimi şöyle özetlenebilir:

- denizlerde siyanobakteriler ile endosimbiyotik bir yaşama geçen klorofil ile ilk bitkilerin oluşumu

- denizlerde bitkilerin çeşitlenmesi

- ilk denizlerden karaya geçen canlılardan olan bitkilerin karasal evrimi olarak da: ilk sporlu bitkiler (ormanlarda gördüğümüz eğrelti otları, evlerimizde baktığımız aşk merdiveni bu ilk bitkilerdendir), daha sonra tohumlu bitkiler ve günümüzde bitkilerin çoğunluğunu oluşturan çiçekli bitkiler olarak evrimleşmişlerdir.

Hatta sporlu bitkilerin uzaklara yayılamadıkları için tohumlu bitkilere evrimleştiğini; tohumlu bitkilerin çeşitli böceklerin evrimleşmesine olanak sağladığını; daha çok yayılabilmek için daha çok hayvanı çekebilme stratejisi olarak çiçek ve meyve gibi yapılar geliştirerek sisteme uyum sağladıkları da açıklanmaktadır.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
100
Nyaniki S
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Balık Pullululğu(Denizden geldiğimiz), Kulak Kıllılığı(Maymunla kuzen olmamız), Yapışık parmaklık(Balıkların süzgeçleri) bu hastalıkların evrimle ilgisi var mıdır? Varsa X'in Y ile homolog olmayan bölgesindeki hastalıkların atalardan değil de modern (Hemofili, Kırmızı-Yeşil Renk körlüğü, Kas distorifisi) gibi gözükmesinin sebebi nedir?
Reklamı Kapat
13K
Mehmet Hakan Öztürk
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Helin Özsel, Biyomühendislik öğrencisiyim

Kılların beyazlaması hemen hemen kıllı olan tüm hayvanlarda olan bir gerçek. Maymunlarda da beyaz kıl olur, kedilerde de köpeklerde de insanlarda da. Bu yüzden atalarımızda da yaşlanmayla beraber kıllarda beyazlaşma olur. Çünkü bu hayvan kıl hücrelerinde yaşlanmayla ve stresle beraber melanin hücrelerinin azalmasının bir sonucudur.

Yaşlanmış bir şempanze
Yaşlanmış bir şempanze
pinterest
2
Teşekkür (1)
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
Reklamı Kapat
506
Allahveran Nasirli
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Evrimi anlama konusunda daha yeniyim o yüzden cevap verecek olan arkadaş olursa çok yönlü anlata bilirse sevinirim. Palamut ağaçlarını örnek alırsak daha çok palamut üretirken sincapların çok olması nedeniyle onları bulduöunu bu yüzden üreyemediğini anlayıp daha az palamut üretip soncapları öldürüyor. İşte bunu ağaç nereden biliyor üremediğini
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Bahsettiğiniz şey besin döngüsü sanırım. Burada bir bilinç yok. Örneğin av-avcı veya canlı-besin gibi ilişkilerde bunu görebilirsiniz. Bir popülasyonda canlı sayısı arttığında haliyle besin kaynakları hızlı bir şekilde tükenecektir. Bu yüzden canlı sayısı çok olan popülasyon, bir süre sonra besin kıtlığına girecek bu yüzden canlılar ölecektir. Canlılar öldüğü için besini tüketen çok sayıda canlı olmayacağından artık tükenmez. Dikkat edin burada besin kaynağı açısından bir değişiklik yok aslında. Önceden de çoğalıyordu o besin canlı sayısı çok olduğu için besin hemen tükeniyordu. Besin tükendiği için canlılar öldü. Canlılar öldüğü için artık besin hemen tükenmiyor. Böyle bir "bilinçsiz doğal denge" oluşuyor.

Önceden 5 birim çoğalıyorsa canlılar çok olduğunda anında tüketip 1 birim bırakıyorlar. O 1 birim de haliyle 1-2-4 şeklinde çoğalıyor. Besin azaldığı için besini yiyen canlılar ölüyor. Canlılar azaldığı için 5 birim çoğalan besinden daha az besleniyorlar. Atıyorum besin yiyenler azaldığı için artık 3 birim besin kaldı. O 3 birim besin de 3-9-18 diye daha çok çoğalacak. Besin arttığı için canlılar daha iyi beslenecek ve böyle devam edecek.

Aynı şey av-avcı ilişkilerinde de var. Avcı konumunda olan canlı çok artarsa o çok sayıda avcı, av olan canlıları kısa sürede bitirir, av tükendiği için avcılar besin bulamaz ve ölür. Avcıların çoğu öldüğü için av konumunda olan canlı çok avlanmaz, çok avlanmadığı için avlanmayan daha çok av ürer ve avların sayısı artar. Avların sayısı arttığı için avcılar daha kolay besin bulur ve doğal denge böyle devam eder.

3
Teşekkür (3)
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
35
Furkan Biçer
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Evrim sürecinde insanlarda ve diğer hayvanlarda cinsiyet diye birşey neden var? Cinsiyet nediğimiz şeyi tarihte ilk nerede ve hangi canlıda gözlemledik? Cinsiyet diye birşey insanlarda veya tüm canlılarda hiç var olmasaydı ne gibi farklılık/eksiklik gözlemlenirdi?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın