Evrim & Abiyogenez

Yaşamın başlangıcı (abiyogenez) ve canlı çeşitliliğin oluşumu (evrim) ile ilgili sorularınızı bu kısımda sorabilirsiniz. Yaşamın Evren'de yayılışı ile ilgili teoriler (örneğin panspermia) ile ilgili sorularınızı da buraya girebilirsiniz.

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
25
Ayhan Evrimağacı
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Bu duruma evrim karşıtları bilinçli bir varlık(tanrı) sebep oldu diyor. Açıklamasını kelebeğin baykuş gibi görünerek kendini savunması olarak yapıyorlar. Evrim karşıtlarına nasıl cevap vereceğiz?
295
İsim Soyisim
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Hangisi ile daha yakın akrabayız?
Cevap

Evrimağacı'nda 2011 yılında yazılan makalede bu soruya ilişkin doğrudan bir yanıt var. İnsanların genomu kendi içinde %99,99 benzerlik göstermekte ve yine insanların genomu şempanzelerle (Pan troglodytes) %98,77 oranında ve şempanzelerin en yakın akrabası olan bonobolarla [Pan paniscus (bayağı şempanze) ] %88-96 oranında benzerlik göstermektedir. [1]

Şempanzeler ve insanlar taksonomik sınıflandırmada Hominidae (insansılar) Familyasının Homini (İnsansılar) oymağının üyesidir. Günümüzden 6-7 milyon yıl önce ise şempanzelerin ve bonoboların üyesi olduğu Pan cinsi ile bizim içinde bulunduğumuz Homo cinsi birbirinden anlamlı ölçüden ayrıldılar. Bonobolar ve şempanzeler Pan cinsinin içinde birer türdür. Ve birbirlerinden bundan 2 milyon yıl önce ayrılmışlardır. [2] Şempanze ve bonoboların kendi arasındaki genetik benzerliği ise %99,6 oranındadır. Bonobolar ve insanların genomu ise %98.7 aynıdır. [3]

Kısacası insan genomu şempanzeler ile %98,77 ve bonobolar ile %98,7 aynıdır. Akrabalığı genetik olarak düşünmezsek ve sosyal davranışlara bakarsak ayrı bir sonuca ulaşabiliriz.

0
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
320
Uğur Kartal
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Cinsiyetler arasındaki fizyolojik özelliklerimizin farklı olması , kadınların ekstra çaba sarf etmedeği koşullarda erkeklerden fiziksel olarak güçsüz olması eski insanların görev paylaşımı yaparkenki tutumlarından mı kaynaklanıyor?
Cevap

Eski dönemlerde kadınlar da avlara ve diğer tüm etkinliklere katılıyorlardı. Bugünkü gibi "ev hanımı" olan kadınlar kabile yaşamında zaten yoktu. Kadınlar yüksek kas gücü gerektiren etkinliklere erkekler kadar katılmıyordu çünkü bakmaları gereken çocukları korumaları gereken karınları vardı. Bu durumda isteseler de istemeseler de toplumsal düzen kendi kendine işliyordu ve kadınlar çocuklara zaman ayırmak zorunda kalıyordu. Çünkü erkekler sürüdeki birden fazla kadınla sürekli olarak üreyebilirken kadınlar tek bir erkekle üreyebiliyor ve sonrasında çocuklarını koruması gerekiyordu. Erkekler için çocuklarını korumak kadınlar kadar gerekli değildi çünkü bir yerde çocuğu büyürken bir kaç çocuğun üremesini sağlayabilirdi. Kadınlar için bu olanaksız. Durum böyleyken kadınların harcadığı gücün hacmi erkeklerinkinin altında kalıyor.

Sorunun asıl sorduğu noktaya gelirsek - ki soru iki farklı cinsiyetteki canlıların evrimleşirken günlük yaşamlarındaki fizyolojik etkinliklerin etkisini soruyor, erkeklerin kas gücünün neden daha fazla olduğunu bilmemiz gerekir. Bunun nedeni erkeklerde bulunan ama kadınlarda bulunmayan hormonlardır. Benim yanıtımdan hareketle biyoloji uzmanları bu hormonlardan bahsedebilirler. Bu hormonların yapısını etkilemeyen fizyolojik etkinlikler elbette yalnızca kadınların daha kaslı olmasını sağlayacaktı ancak gelecek kuşaklara yine aynı hormonsal yapıyı aktaracağı için evrimsel süreçte bir etki yaratmayacaktı.

Tüm bunlarla birlikte eğer kadınların erkekler tarafından cinsel seçiliminde kadınların güçlü olması, yüksek kas gücü gerektiren etkinlikleri yapabilme becerisi gibi etmenler etkili olsaydı ve daha güçlü kadınlar daha çok seçilseydi veya diğerleri ölse de onlar daha yüksek yaşam şansına sahip olsaydı o zaman kadınlar da erkekler kadar yüksek kas gücüne doğrudan erişebilirlerdi. Ancak bugün görülen o ki erkekler arasındaki kas gücünün doğal veya cinsel seçilime yaptığı baskı kadınlarınkinden daha fazla olacak ki günümüzde kadınlar bir erkekle aynı fiziksel güce ulaşmak için genellikle daha fazla çaba harcamak zorunda kalmıştır.

Kısacası, seçilime ve gen aktarımına etki etmeyen değişikliklerin gelecek kuşaklarda değişim oluşturması beklenmez.

225 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
85
Mehmet Yaprak
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Laboratuvar ortamında üreme hücreleri uygun hale getirilip döllenmeyi sağlayarak hayvan-insan (veya başka bir hayvan) melez türleri oluşturulabilir mi?
Reklamı Kapat
125
Pry Tht
132 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Dünya dışı zeki yaşamla ilgili izlediğim belgesellerde hep yaşamın yıldızımızla benzer yıldıza sahip benzer koşullarda olan gezegenlerde arandığını gördüm. Ama evrimsel süreç adapte olma süreci değil mi? Yani aşırı zorlu koşullardaki bir gezegende yaşamın o gezegenin koşullarına adapte olmasını engelleyen şey ne?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Aslında bilim insanlarının "insan/dünya merkezci" baktığını düşünmüyorum. Bize benzemeyen, farklı bir şekilde canlılığın olabileceğinin farkındalar. Bu yüzden de olabildiğince genel şekilde arama yapmaya çalışıyorlar. Ama dünyadaki canlılık dışında "kesin" bir şey yok elimizde. Yani "sadece" dünya benzeri gezegenlerde aramıyorlar ama dünyaya benzeyen gezegenlere daha çok odaklanılmasının sebebi olaya dünya merkezci baktıklarından kaynaklanmıyor. En azından dünyada canlılığın en az 1 kere de olsa "kesin" bir şekilde oluştuğunu biliyoruz. Bu canlılığın nasıl bir şekilde oluştuğunu tam olarak bilemesek de hangi şartlarda evrimleştiğini ve hangi şartlarda devam ettiğini biliyoruz. Bu yüzden de eldekilere bakınca en iyi bildiğimiz şey dünyadaki şartlar. O yüzden bilim insanları öncelikle elimizdekinin en iyisini kullanarak aramaya çalışıyorlar. Ama bu demek değil ki dünyaya benzemeyen bir canlılığın olmadığını düşünüyorlar. Tabii ki düşünüyorlar ama dünyaya benzemeyen canlılık için yönelik elimizde sağlam veriler yok ki hangi özelliklere, koşullara bakacaklarını kestirebilsinler. O yüzden elimizdekilere bakınca daha çok bilgi sahibi olduğumuz, canlılığın evrende en azından bir kere bile olsa "bu şekilde" oluştuğunu bildiğimiz için ona odaklanmak son derece normal.

262 görüntülenme
5
Teşekkür (5)
Paylaş
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku