Soru & Cevap

Evrim & Abiyogenez

Puan Ver
0
Puan Ver
25
Gülsüm Yıldırım
WeismanErnst Mayr onu Charles Darwinden sonra 19. yüzyılın en önemli evrim kuramcısı olarak nitelemiştir. Farelerle yaptığı deneyle Lamarck'ın evrim görüşünü çökertmiştirBu deneyde sonradan kazanılmış karakterlerin kalıtsal olmadığını ispatlamıştır.farelerin 20 döl boyunca kuyruklarını kestiği halde,21. dölde de kuyruklu fareler doğmuştur
Puan Ver
0
Puan Ver
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Türkiye üzerinden örnek vermek gerekirse kafamıza göre tl basamayız para basımını merkez bankası kontrol eder ve o da kafasına göre para basamaz karşılığında hazinesinde o kadar altın bulunması gerekir dünyada ülkeler arası ticarette en çok kullanılan para birimi dolardır yani siz dolar borcunuzu tl ile ödeyemezsiniz bunu da geçtim eğer çok fazla para basar ve piyasaya sürerseniz piyasadaki tl miktarı artacağından dolayı TL'nin değeri düşecektir ve enflasyon artacaktır bu yüzden elinizde çok para olsa bile enflasyon yüksek olduğundan dolayı parayı basmadan önceki halinizden farkınız olmayacaktır hatta daha beter bile olabilir.

Devamını Göster
Puan Ver
0
Puan Ver
2,416
Adem Emre
Su dışında yaşamaya ihtiyaç yokken yada su dışında yaşamaya elverişli organlar (kol/bacak, akciğer vs.) bulunmuyorken, canlılar neden karaya çıkma ihtiyacı duymuşlar?
Puan Ver
0
Puan Ver
20k
Serhat İbin
Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Günümüzde en çok bilinen üç gözlü hayvanlardan biri tuataralardır. Fakat tuataralar üç gözüylede göremez üçüncü gözleri işlevini kaybetmiştir. Bunun avantajı yoktur dezavantajı ise suratlarında kullanmadıkları bir göz olmasıdır zaten bu göz evrimsel süreçte yok olacaktır.

Devamını Göster
Puan Ver
0
Puan Ver
2,416
Adem Emre
Evrimi inkar eden, bilimsel bir gerçek olmadığını öne süren ve canlıların "pat" diye bi anda gökten indiğini düşünen insanlara evrimi nasıl anlatabiliriz?
Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrim, mikro evrim ve makro evrim olmak üzere birkaç alt başlık altında incelenir. Bu başlıkların sebebi çelişkileri engellemektir. Evrime inanmayan insanlara laboratuvar ortamında çok kısa sürelerde evrimleşen bakteri türlerini örnek olarak gösterebiliriz. Bu olay kısa sürede genetik olarak değişime uğrayıp bu değişimi gelecek nesillere aktarmalarıdır. Buna adaptasyon diyenler de vardır ama adaptayon da mikro evrimdir. Bunları örnek olarak verebilirsiniz bunun dışında birçok fosil ve benzeri kanıtlar da vardır, tabiki de %100 olarak kanıtlanabilmiş olmasa da örnek olarak gösterebiliriz.

Devamını Göster
Puan Ver
0
Puan Ver
2,416
Adem Emre
Biyoloji okumadığı halde evrimsel biyoloji konsunda derin çalışmaları olan insanlar var bunu biliyoruz. Ben tarih okuyorum ve sizce tarih okurken bir yandan da kendimi evrimsel biyoloji konusunda eğitsem, ne kadar ileri düzeyde eğitebilirim ? Önerebileceğiniz kaynak kitap vs. var mı ?
Puan Ver
1
Puan Ver
Anonim
Anonim
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Özgür Aras, Fizikçi, Yazılımcı ve Felsefeci

Tabii ki vardır. Bu konuda 1980'li yıllardan itibaren pek çok çalışma yapılmıştır. 10 yıl kadar önce NASA kendi süperbilgisayar dizisinde kapsamlı bir evrim simülasyonu yapmıştır.

PC kullanıcıları için en popüler olanlarını kaynaklara ekliyorum.

Kaynaklar

  1. 3D Virtual Creature Evolution Karl Sims Digital Arts
  2. Blind Watchmaker
  3. Artificial Life
  4. GeNESiS Gen evrimi için
  5. Altruist
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimi tartışmaya gerek yoktur: Bir şempanzenin gözlerinin içine baktığınızda; düşünen, mantığı olan bir kişiliğin size baktığını görürsünüz.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder