Evrim & Abiyogenez

Yaşamın başlangıcı (abiyogenez) ve canlı çeşitliliğin oluşumu (evrim) ile ilgili sorularınızı bu kısımda sorabilirsiniz. Yaşamın Evren'de yayılışı ile ilgili teoriler (örneğin panspermia) ile ilgili sorularınızı da buraya girebilirsiniz.

Sonuçları Filtrele Seçki
55
Gökhan Çelik
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Youtube kanalınızı düzenli takip ediyorum ve siteye üye olup ailenize katılmak istedim, ne sorarsam sorayim sitede ya da youtube kanalinin bir kosesinde cevabi illaki vardir diye dusundum :)) oyleyse kusuruma bakmayın, cevaplar için şimdiden teşekkürler
Cevap

Evrimsel süreç içerisinde primatların boyları birçok değişim geçirmiştir fakat sürekli bir artış veya azalış eğilimi yoktur.[1] Sonuçta boy uzunluğunun belirlenmesinde genetiğe ek olarak çevre şartları, oluşan travmalar gibi birçok değişken etkilidir.[2] Bu değişkenler değiştikçe ortalama boy uzunluğu da doğal olarak değişime uğramıştır.

(Aşağıya bıraktığım iki bağlantıdan boy uzunluğunun değişimi ve bu değişime etki eden faktörler hakkında daha detaylı bilgi alınabilir)

Yeni Nesiller Neden Hep Daha Uzun? İnsan Evrimi, Devleşme Yönünde mi İşliyor?

Dinozorlar Neden O Kadar Büyüktü? Akıl Almaz Boyutlara Nasıl Erişebildiler ve Neden Şu Anda Bu Kadar Büyük Hayvanlar Yaşamıyor?

2. soruya gelecek olursak günümüze göre çok uzun diyebileceğimiz bir Homo türüne baktığım kaynaklarda rastlamadım[1][3] fakat Homo Ergasterin ortalama boyunun[1] pek çok ülkenin günümüzdeki ortalama boyundan[4] uzun olduğunu söylemek mümkün gözüküyor. Buna ek olarak 1800'den itibaren boy ortalamamızın hızlı bir şekilde arttığını belirtmekte de fayda var.[2]

Avrupa'daki erkek iskeletlerin boyları (1-2000)
Avrupa'daki erkek iskeletlerin boyları (1-2000)
Evrim Ağacı
0
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
395
Mert Güneş
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Eski uzay projelerini izlerken yerçekimsiz ortamın insan anatomisine etkileri bana çok dehşet verici geldi. Acaba uzayda nesiller boyu kalmamız gerekseydi ( biliyorum yerçekimi etkileri için illa ki bir yöntem geliştirilirdi ama bunu esgeçelim ) insan evrimi nasıl olurdu? Neye benzerdik?
504
Ceyhun Sezen
Hatırla
Takip
Paylaş
Evrimsel Psikolojiyle ilgilenmeye başladığımdan beri Türkçe kaynaklarda üçlü beyin modeli karşıma çok çıkıyor. Biraz araştırdım ve bazı kaynaklarda bu modelin günümüzde geçerli olmadığını söylediğini gördüm. Ama neden yanlış olduğu ve eksiklerinin ne olduğunu pek anlamış değilim. Cevaplarsanız sevinirim.
50
Fatih Emre Öztaş
104 görüntülenme
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Merhabalar, son 3 gündür aklımda bir soru var. Müslümanlıkta ilk insanın Hz. Adem ve Havva olduğu belirtiliyor, fakat bilimde (bilim konusunda biraz cahilim) evrim ile geliştiği söyleniyor. Sorum ise ilk insan Hz Adem midir, evrimle mi gelişmiştir?
Cevap

Kesintisiz/Süreğen olaylarda ilk diye bir kavram yoktur. Çocukken yetişkin olduğunuz ilk an yoktur. Sadece sürecin bir tarafına keyfi olarak çocuk, diğer tarafına keyfi olarak yetişkin deriz. Hiçbir zaman çocukluktan yetişkinliğe geçtiğiniz ilk an olmadı. Türleşme de böyle yaşanır. Yönlendirilen cevapta detaylı bilgi mevcuttur.

Dolayısı ile Hz. Adem gerçekse onun da maymun ataları var demektir, evrim ile oluşmuştur ve ilk insan olamaz. İster buna uygun bir dini yorumu benimsersiniz ister de bu gerçek ile uyuşmadığını düşündüğünüz için inancınızı değiştirirsiniz. Size kalmış.

284 görüntülenme
7
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
25
Eren Çavdar
Hatırla
Takip
Paylaş
Neden canımız yandığında bağırırız mantıksal olarak düşündüğümüzde vahşi doğada yırtıcı tehlikesi varken herhangi bir yara alındığında bağırmak o canlının hayatini kaybetmesine sebep olabilir bu soru kafamı kurcalıyor ve bu sadece insanlarda da görülmüyor özellikle memelilerde görülen bir davranış bunun evrimsel geçmişi nedir?
Reklamı Kapat
115
Ruhe Despunda
Hatırla
Takip
Paylaş
Örnek olarak bazı hayvanlar, aslan gibi canlılar neden eşcinsel ilişkiye girer? Buna sebep olan şeyler evrimden mi etkilendi?
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
210
Fatmanur Çabuk
Hatırla
Takip
Paylaş
Yani zararları ve yararları nelerdir, zararları daha çoksa neden evrimde elenmediler?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et