Evrim & Abiyogenez

Puan Ver
0
Puan Ver
25
Berkay Kale
Teşekkür
Hatırla
Takip
Hayatta kalmak için çevreye uyum sağlamamız gerekiyor ise bunu neden yapıyoruz neden hayyatta kalmaya yönelik eylemler gerçekleştiriyoruz?
Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Sorunuzdan çevreye bilerek adapte oluyormuş gibi görünse de bunu bilerek yapmıyoruz. Çeşitlilik mekanizmaları ile çeşitlilik oluşur. Bu da bilinçsiz bir süreçtir. Çevre şartlarına göre bazıları daha kolay hayatta kalır, bazıları ise çevre şartlarında hayatta kalamaz, elenir. (ya da daha az ürer.) Çevre şartlarında daha çok hayatta kalan ve üreyebilen bireyler ise genlerini çocuklarına daha çok aktardığı için (ve çevreye uyumsuz olanlar öldüğü veya daha az ürediği için) her nesilde daha uyumlu bireyler çoğalır ve evrim yaşanır.

Çeşitlilik mekanizmaları ile çeşitlilik oluşur. Örneğin büyük gaga, geniş gaga, küçük gaga, dar gaga. Doğal seçilim kısaca, çeşitlilik mekanizması ile oluşturulan çeşitliliğin seçilmesi, daha uyumlu veya avantajlı olanın hayatta kalması ve genlerini gelecek nesillere aktarabilmesidir. Çevre şartlarında küçük gagalı olanlar daha rahat yiyebiliyor diyelim. Bu yüzden küçük gagalılar daha kolay hayatta kalıp daha kolay ürüyor. Kendilerini avantajlı kılan genleri gelecek nesillere daha çok aktarıyor. Uyumlu olanlar daha çok üreyip diğerleri elenince ispinoz popülasyonunda nesiller geçtikçe küçük gaga geninin frekansı artar. Yani evrim yaşanır.

Bu örnekten de görebildiğiniz üzere çevreye uyumlu olan daha çok ürerken uyumsuz olan zaten daha ürediği ya da direkt öldüğü için adaptasyon yaşanıyor. Yani hiç kimse bir çaba sarf etmiyor.

Teşekkür
Devamını Göster
Puan Ver
1
Puan Ver
284
Tofiq Veliyev
Teşekkür
Hatırla
Takip
Yani salgınlarda evde kalmamız isteniyor ya. Asosyal insanlar zaten evde kaldıkları için evde kalmayan ve sosyal olan insanlara göre daha avantajlı olmazlar mı? Eğer salgın hastalıklara beklediğimizden çok daha sürerse ve teoride nesiller boyu devam ederse bu insanlar asosyal olmaya doğru evrimleşir mi?
Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

İlk bakışta kulağa mantıklı geliyor ama uzun vadede daha sosyal olan gurupların bağışıklık kazanarak ve virüse dayanıklı bireylerin hayatta kalması ile (yani doğal seçilimle) daha baskın olacağını düşünüyorum. Yani sosyal guruplar evrimde avantaj sağlayacaktır.

Teşekkür
Devamını Göster
Puan Ver
0
Puan Ver
15
Ata Korkmaz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Islık çalarak birçok kuşun taklidini yapabiliyoruz, peki bu yetenek evrimsel süreçte mi kazanıldı yoksa tamamen tesadüfen mi kazanıldı ? Bence bu yetenek insan evrimi için fazlasıyla spesifik ve lüks bir yetenek.
Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kendi düşüncemi söyleyecek olursam, eskiden bizler sürüler halinde yaşıyorduk. Avlanıyor ve bu avlarla kendimizi besliyorduk. Gerektiğinde savaşıyor, kabilemizi vs. koruyorduk. Bence bu ıslık çalma özelliği evrimsel süreçte bir grubun diğerini çağırması için veya gözcülerin düşmanın geldiğini haber vermesi için kullanılmıştır. Aynı şekilde avların dikkatini çekmek için de olabilir. Islık bu zamana kadar bir haberleşme, uyarı aracı olmuştur. Şuan ise böyle birşeye gerek olmadığı için insanlar ıslığı eğlencesine çalmaktadır. Bazı gelişmemiş toplumlarda ıslığın halen haberleşme ve uyarı amacıyla kullanıldığını rahatlıkta söyleyebiliriz

Teşekkür
Devamını Göster
Puan Ver
4
Puan Ver
215
Kadir Kartal
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (2)
İnsanlar hayatları boyunca ortalama 32.000.000.000.000 kere mutasyona uğrarlar bunu biliyoruz. Fakat en fazla mutasyona uğrayan canlılar hakkında bilgim yok pek. Cevap verirseniz sevinirim.
Puan Ver
0
Puan Ver
580
Kadir Karaca
Teşekkür
Hatırla
Takip
evrim ağaçları tahmin edilirken yakın zamanda gelişen orphan genler yok sayılarak mı edilir?
Tüm Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Zihnim, doğadan topladığım gerçekleri genel geçer yasalara dönüştüren bir çeşit makinaya dönüştü.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder