Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Gorillerin:

1) Yaşayan en büyük primat olduğunu,

2) Tıpkı insanlar gibi 10'ar el ve ayak parmağı, 32 dişi, ileri dönük gözleri olduğunu,

3) İnsanlara kadar gelecek soy hattıyla gorillerin 7 milyon yıl kadar önce ayrıldığını; ancak türleşmenin 5 milyon yıl öncesinde şempanzelerle insanların ayrılmaya başlmasına kadar devam ettiğini,

4) Tıpkı insanlar gibi her birinin kendi kişilikleri olduğunu,

5) Keder, acı, sevgi gibi duyguları yansıtabildiklerini,

6) Birbirlerinin kıllarını temizlediklerini ve bunun sosyal hayatlarının önemli bir parçası olduğunu,

7) Erkek egemen toplumlarda yaşadıklarını ve 1 alfa erkeğin etrafında toplanan haremler olduğunu,

8) Tıpkı insanlar gibi 9 ay gebelik süreleri olduğunu,

9) Basit aletler üreterek avlanabildiklerini ve sorunları çözebildiklerini,

10) Genelde sessiz olduklarını; ancak iletişim kurarken birçok farklı ses kombinasyonu kullanarak farklı durumları birbirlerine iletebildiklerini 

biliyor muydunuz? 

Artık biliyorsunuz.

Fotoğraf: Süha Derbent Wildlife Photography

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Defenders
 2. LiveScience
 3. Discover Wildlife
 4. Gorillas World
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/08/2019 04:40:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2100

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her ne kadar bir paradoks gibi gelse de, kesin bilimler de yaklaşık sonuçlarla doludur.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder