Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat

Bu yazı, YouTube isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Ayumu adlı şempanzenin olduğu Japon Primat Araştırma Enstitüsü’ndeki (PRI) bilim insanları şempanzeler üzerine planlanmış bir zeka testi geliştirdi. Testlerden birisi işleyen hafızanın, yani beynin bilgiyi geçici olarak kaydetmesi ve kullanması üzerine...

Dokunmatik ekran üzerine rastgele saçılmış 1’den 9’a kadar numaralar var. Şempanze, şemayı hafızasına alıncaya değin numaralara bakar. Sonra 1’e dokunur dokunmaz diğer numaralar gizlenir ve ardından şempanzenin bu numaraları hatırlaması beklenir.

Programın yöneticisi olan Chris’i testi uygulaması için gönüllü olarak seçtik. O bir üniversite mezunu ve bir bulmaca bağımlısı. Ama Chris’in işleyen hafızası ne kadar iyi acaba?

BBC Earth

Chris şablonu ezberlediğine kanaat getirdiğinde 1’e dokunur. Diğer sayılar kaybolunca da sayıları, 2’den 9’a artan sırada hatırlamak zorunda. Chris, 30 denemenin sonunda hata yapmadan yalnız bir kez 9’a kadar ulaşabildi.

Aynı testi Ayumu yaptığında ise denemelerinin yaklaşık %90’ında numaraları doğru hatırladı. Ayumu neredeyse her seferinde başardı.

Chris kendi türünü hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyor. Primat Araştırma Enstitüsü, Ayumu’nun karşısına düzenli şekilde pratik yapan en iyi insan öğrencilerini koyduğunda bile Ayumu hala tüm insanları yenebiliyor.

Primat Araştırma Enstitüsündeki diğer şempanzeler de bu teste tabi oldular. Bu maymunlardaki bilgisayar kullanma becerisi ağaçta sallanmak kadar normal.Hiçbir rakibi Ayumu’yu yenemese de sadece birkaçı onun skoruna yaklaşabildi. Şempanzelerin ortalama sonucu insanlardan daha yüksek çıkmışa benziyor.

Peki şempanzelerin insanlarınkinden daha iyi işleyen hafızaları onların bizlerden daha akıllı olduğunu gösterir mi? Doğadaki şempanzeler üzerine çalışma yürüten bir bilim insanı olan Dr. Nick Newton Fisher şöyle diyor:

Şempanzelerin insanlardan farklı ve bazen de daha iyi bilişsel becerilere sahip olabileceğini gösteren bu sonuçları ilginç buluyorum. Çünkü şempanzeler küçük, ilkel, kürklü insanlar değiller. Onlar, belki de 5-6 milyon yıl öncesinde ortak ataları paylaştığımız türler. Kendi bireysel yolları boyunca evrimleştiler ve şempanzelere özgü şeyler başarmada daha iyiler. Ve bizler de insana ait bazı şeyleri yapmakta daha başarılıyız.

Şempanzelere özgü şeyler sadece ağaca tırmanmak, geri inmek veya yemiş yemek olmayabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu şempanzelere özgü şeyler bilişsel beceriler de olabilir.

Yani şempanzeler 1, insanlar 0.

Destek Olun

Bu video, BBC Earth tarafından hazırlanmış, Evrim Ağacı tarafından altyazılandırılmıştır. Eğer içeriği beğendiyseniz orijinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.

BBC Earth kanalının bu videosunu orijinal dilinde ve İngilizce alt yazılı olarak buradan seyredebilirsiniz:

Teşekkür: Bu video metnini Türkçe'ye çeviren Gökhan Kızıl'a teşekkür ederiz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Muhteşem! 6
 • Güldürdü 3
 • İnanılmaz 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: YouTube | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/11/2020 16:39:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8069

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Ölüm
Aşı
Elektrik
Biliş
Bilinç
Sinaps
Virüsler
Hidrotermal Baca
Kertenkele
Yaşam
Teknoloji
Evrimsel Antropoloji
Onkoloji
İnfografik
Köpek
Makroevrim
Evrim
Doğa Yasaları
Antropoloji
Canlılık Cansızlık
Balıkçılık
Hamilelik
Kanser Tedavisi
Sinir
Editör Seçkisi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, birbiri ardına gelen ve her biri kendisinden öncekileri değiştiren mekanizmalar üzerine kuruludur. Occam'ın Usturası fiziksel bilimlerde çok kullanışlı olsa da, biyolojide uygulamak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.”
Francis Crick
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol