Bu Reklamı Kapat

Uzaylı Üretimi Olan ve Yapay Zekaya Sahip Otonom Sondaların Dost mu Düşman mı Olduğunu Nasıl Anlardık?

Dünya Dışı Zekayla Olası Bir İlk Temasta, İyi ve Kötü Niyet Analizi Nasıl Yapılacak?

Uzaylı Üretimi Olan ve Yapay Zekaya Sahip Otonom Sondaların Dost mu Düşman mı Olduğunu Nasıl Anlardık? Anonim
Bu Reklamı Kapat
Yazar Avi Loeb Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
2,667 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Öncelikle bilimkurgudaki genel kanının aksine biyolojik canlılar olarak biz insanlar, yıldızlararası yolculuk şartlarında hayatta kalabilecek şekilde evrimleşmedik. Işık hızına yakın hızlarda gidebilecek bir uzay gemimiz olsa dahi uzak yıldızlara yolculuk onlarca, belki de yüzlerce, kimi durumda on binlerce yıl sürecektir. Dolayısıyla biyolojik bedenlerimizle, kuşaklarca sürecek bir uzay yolculuğu yapmak imkansız olabilir.

Bu nedenle, Dünya dışı akıllı yaşam formlarıyla ilk karşılaşmamız, muhtemelen biyolojik formlar ile değil, onların teknolojik temsilcileri ile olacak. Tıpkı plastik şişeler gibi çöplerin okyanus yüzeyinde birikmesi gibi, son birkaç milyar yıl süresince galaksimizde teknolojik enkazlar birikmiş olabilir. Dünya dışı akıllı yaşam formlarının izlerine ulaşmak için bilim insanları, onlarca yıldır akıllı yaşamın işaretçisi olabilecek radyo sinyallerini belirleyebilmek amacıyla derin uzayı dinliyorlar ancak henüz bir sonuç alamadılar. Drake denkleminin de önerdiği üzere varlıklarını halen sürdüren teknolojik uygarlıkların radyo sinyallerini tespit etmeye çalışmaktan daha kolay ve etkili bir yöntem izlenebilir: galaksimizdeki teknolojik kalıntıları aramak.

Alman filozof Immanuel Kant tarafından açıkça formüle edildiği gibi, Dünya dışı zekanın ahlakın temelini oluşturan mantığı takip etmesinin beklenip beklenilmeyeceği bir merak konusudur. Bu, ilk temas konusunda bizi endişelendirebilecek zor bir sorudur. İnsanlığın çok çeşitliliği barındıran tarihine dayanarak, ahlak kavramına, Samanyolu'ndaki tüm akıllı varlıklar tarafından benzer bir şekilde yaklaşılması uzak bir ihtimal olabilir.

Bu Reklamı Kapat

Bunun yerine, Dünya dışı akıllı yaşam formlarının galaksiye hükmeden yapay zekaya sahip gelişmiş otonom sondalar gibi yaratıcılarını taşımayan olası teknoloji sistemlerinin canlılığı ve zekayı barındıran Dünya gibi bir gezegene rastladıklarında izledikleri davranış kuralları veya "temas protokol"ünü incelemek, Dünya dışı zeka ve ahlak konusunda bize açık bilgiler verebilir.

"Another Planet" isimli bilimkurgu dizisindeki kurgusal uzaylı sondası.
"Another Planet" isimli bilimkurgu dizisindeki kurgusal uzaylı sondası.

Bu otonom sondaların çekirdek kodları, doğal seçilim yoluyla bir tür Darwinci evrim işlevi görecektir. Uzun ve zorlu yolculukları boyunca alınan hasarı en aza indiren, kendi kendini onarma kabiliyetine sahip mekanizmalarıyla hızla çoğalabilen ve en yüksek hızda galaksiye yayılan; kısacası, uzun süreler ve mesafeler boyunca dayanabilen robotik ve otonom sistemler seçilecek ve galaksideki yolculuklarına devam etmeye hak kazanacaktır, bir nevi "hayatta kalacak"lardır.

Bu tür sistemler, Güneş'imiz de dahil olmak üzere Samanyolu'ndaki tüm yıldızların etrafındaki yaşanabilir bölgelere şimdiye kadar ulaşmış olabilirdi. Yıldızların çoğu Güneş'ten milyarlarca yıl önce oluştu ve bu yıldızların yaşanabilir gezegenlerindeki akıllı yaşam formları tarafından gönderilen teknolojik sistemler, teknolojik bir tür olarak daha biz insanlar var olmadan önce galaksiye hükmetmek için yeterli zamana fazlasıyla sahipti.

Bu Reklamı Kapat

Kendi yapay zeka sistemlerimizin, önümüzdeki on yıl içinde insan zekasının birçok özelliğinin yerini alması ve birkaç on yıl içinde ise insan zekasına ve ötesine ulaşması oldukça muhtemeldir. Bu nedenle, ziyaret ettikleri gezegenlerin yüzeylerindeki kaynakları kullanarak kendisini çoğaltabilecek ve makine öğrenimi ile gezegenler arasındaki yolculukları boyunca değişen koşullara uyum sağlayabilecek, gelişmiş 3 boyutlu yazıcılara bağlı yapay zeka sistemleri hayal etmek mantıklıdır. Uzun yolculuklar boyunca kış uykusuna yatabilirler ve enerji kaynaklarını yıldız ışığıyla şarj etmek için yıldızlara yakın bir yol izleyebilirler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Niyet Analizi

Peki Dünya dışı yapay zeka sistemli robotik bir sonda ile insanlık olarak gelecekte karşılaşacak olursak, bu teknolojinin dost mu düşman mı olduğunu nasıl anlayabiliriz? Bu durumda izlenilmesi gereken yol ne olmalıdır?

Yunanlılar tarafından Truva şehrine girmek ve Truva Savaşı'nı kazanmak için kullanılan Truva Atı hikayesinde olduğu gibi, ilk izlenimler yanıltıcı olabilir. Bundan dolayı, ne tür veriler aradıklarını anlamak için bu uzaylı otonom sondaların davranışlarını, eylemlerimize nasıl tepki verdiklerini incelemek ilk adım olmalıdır. Aradığımız cevapları almak için ilgilerini çıkarlarımız doğrultusunda çekmek faydamıza olacaktır. En önemlisi, bu robotik sondalara karışık mesajlar göndermekten kaçınılmalıdır, çünkü bu, onların tepkilerine ilişkin yorumumuzu karıştıracaktır.

Böyle olağanüstü bir durumla karşı karşıya kalınması durumunda nasıl davranılacağına ilişkin herhangi bir karar, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası bir kuruluş tarafından koordine edilmeli ve Dünya'daki tüm hükümetler tarafından tutarlı bir şekilde denetlenmelidir. Özellikle; tespit ettiğimiz herhangi bir sinyalin anlamını yorumlamak için bilgi işlem, etkileşimde bulunduğumuz sistemlerin fiziksel özelliklerini anlamak için fizik ve hedeflerimize ulaşmak amacıyla en iyi yol haritasını çizmek için strateji alanlarında en başarılı uzmanlarımızdan oluşan bir grup oluşturmak akıllıca olacaktır. En nihayetinde, uzaylı yapay zekasını doğru bir şekilde yorumlamak için kendi yapay zekamızı da kullanmamız gerekebilir. Bu durum, bilgisayar becerilerinin bizimkileri aştığını kabul ederek internetteki yeni içeriği anlamlandırmaları için çocuklarımıza güvenmek kadar alçakgönüllü bir deneyim olacaktır.

Teknolojik bir savaşın sonucunu belirlemede uzmanlık ve yapay zekanın kabiliyeti, fiziksel güç veya doğal zekadan daha önemli olabilir. Dünya'nın en akıllı türü olarak kaderimiz şimdiye kadar kontrolümüz altındaydı. Bu durum, Dünya dışı yapay zeka sistemleriyle karşılaşmamızın ardından geçerliliğini yitirebilir. Bunun sonucu olarak, teknolojik gelişmişlik, Samanyolu uygarlıklarının rekabetinde Darwinci hayatta kalma için bir aciliyet duygusu kazanacaktır.

Sadece yeterince gelişmiş hale gelerek yabancı teknolojilerden gelen tehditlerin üstesinden gelebiliriz. Böyle bir durumda elimizdeki en güçlü silah, eğer elimizde patlayarak bizim sonumuz olmazsa, yapay genel zeka olacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Tıpkı Vahşi Batı temalı filmlerdeki silahlı teke tek düellolarda olduğu gibi, silahı en hızlı çeken ilk taraf, hayatta kalmayı başaran taraf olabilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 4
 • İnanılmaz 4
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Umut Verici! 2
 • Güldürdü 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Scientific American | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/01/2022 03:24:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10815

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Carl Sagan
Beslenme Davranışları
Deney
Nörobiyoloji
Kimya Tarihi
Örümcek
Hücre
İspat
Güneş Sistemi
Su
Botanik
Bilimkurgu
Yayılım
Bağışıklık Sistemi
Hız
Doğa Yasası
Ortak Ata
Kafatası
Karanlık Madde
Dil
Psikiyatri
Acı
Uterus
Kuantum Fiziği
Epigenetik
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et