Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Uzaylı Üretimi Olan ve Yapay Zekaya Sahip Otonom Sondaların Dost mu Düşman mı Olduğunu Nasıl Anlardık?

Dünya Dışı Zekayla Olası Bir İlk Temasta, İyi ve Kötü Niyet Analizi Nasıl Yapılacak?

Uzaylı Üretimi Olan ve Yapay Zekaya Sahip Otonom Sondaların Dost mu Düşman mı Olduğunu Nasıl Anlardık? Anonim
4 dakika
3,359
Evrim Ağacı Akademi: Yapay Zeka Güvenliği Yazı Dizisi

Bu yazı, Yapay Zeka Güvenliği yazı dizisinin 7. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Yapay Zeka Güvenliği Neden Önemli Bir Araştırma Sahasıdır?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Öncelikle bilimkurgudaki genel kanının aksine biyolojik canlılar olarak biz insanlar, yıldızlararası yolculuk şartlarında hayatta kalabilecek şekilde evrimleşmedik. Işık hızına yakın hızlarda gidebilecek bir uzay gemimiz olsa dahi uzak yıldızlara yolculuk onlarca, belki de yüzlerce, kimi durumda on binlerce yıl sürecektir. Dolayısıyla biyolojik bedenlerimizle, kuşaklarca sürecek bir uzay yolculuğu yapmak imkansız olabilir.

Bu nedenle, Dünya dışı akıllı yaşam formlarıyla ilk karşılaşmamız, muhtemelen biyolojik formlar ile değil, onların teknolojik temsilcileri ile olacak. Tıpkı plastik şişeler gibi çöplerin okyanus yüzeyinde birikmesi gibi, son birkaç milyar yıl süresince galaksimizde teknolojik enkazlar birikmiş olabilir. Dünya dışı akıllı yaşam formlarının izlerine ulaşmak için bilim insanları, onlarca yıldır akıllı yaşamın işaretçisi olabilecek radyo sinyallerini belirleyebilmek amacıyla derin uzayı dinliyorlar ancak henüz bir sonuç alamadılar. Drake denkleminin de önerdiği üzere varlıklarını halen sürdüren teknolojik uygarlıkların radyo sinyallerini tespit etmeye çalışmaktan daha kolay ve etkili bir yöntem izlenebilir: galaksimizdeki teknolojik kalıntıları aramak.

Tüm Reklamları Kapat

Alman filozof Immanuel Kant tarafından açıkça formüle edildiği gibi, Dünya dışı zekanın ahlakın temelini oluşturan mantığı takip etmesinin beklenip beklenilmeyeceği bir merak konusudur. Bu, ilk temas konusunda bizi endişelendirebilecek zor bir sorudur. İnsanlığın çok çeşitliliği barındıran tarihine dayanarak, ahlak kavramına, Samanyolu'ndaki tüm akıllı varlıklar tarafından benzer bir şekilde yaklaşılması uzak bir ihtimal olabilir.

Bunun yerine, Dünya dışı akıllı yaşam formlarının galaksiye hükmeden yapay zekaya sahip gelişmiş otonom sondalar gibi yaratıcılarını taşımayan olası teknoloji sistemlerinin canlılığı ve zekayı barındıran Dünya gibi bir gezegene rastladıklarında izledikleri davranış kuralları veya "temas protokol"ünü incelemek, Dünya dışı zeka ve ahlak konusunda bize açık bilgiler verebilir.

Tüm Reklamları Kapat

"Another Planet" isimli bilimkurgu dizisindeki kurgusal uzaylı sondası.
"Another Planet" isimli bilimkurgu dizisindeki kurgusal uzaylı sondası.

Bu otonom sondaların çekirdek kodları, doğal seçilim yoluyla bir tür Darwinci evrim işlevi görecektir. Uzun ve zorlu yolculukları boyunca alınan hasarı en aza indiren, kendi kendini onarma kabiliyetine sahip mekanizmalarıyla hızla çoğalabilen ve en yüksek hızda galaksiye yayılan; kısacası, uzun süreler ve mesafeler boyunca dayanabilen robotik ve otonom sistemler seçilecek ve galaksideki yolculuklarına devam etmeye hak kazanacaktır, bir nevi "hayatta kalacak"lardır.

Bu tür sistemler, Güneş'imiz de dahil olmak üzere Samanyolu'ndaki tüm yıldızların etrafındaki yaşanabilir bölgelere şimdiye kadar ulaşmış olabilirdi. Yıldızların çoğu Güneş'ten milyarlarca yıl önce oluştu ve bu yıldızların yaşanabilir gezegenlerindeki akıllı yaşam formları tarafından gönderilen teknolojik sistemler, teknolojik bir tür olarak daha biz insanlar var olmadan önce galaksiye hükmetmek için yeterli zamana fazlasıyla sahipti.

Kendi yapay zeka sistemlerimizin, önümüzdeki on yıl içinde insan zekasının birçok özelliğinin yerini alması ve birkaç on yıl içinde ise insan zekasına ve ötesine ulaşması oldukça muhtemeldir. Bu nedenle, ziyaret ettikleri gezegenlerin yüzeylerindeki kaynakları kullanarak kendisini çoğaltabilecek ve makine öğrenimi ile gezegenler arasındaki yolculukları boyunca değişen koşullara uyum sağlayabilecek, gelişmiş 3 boyutlu yazıcılara bağlı yapay zeka sistemleri hayal etmek mantıklıdır. Uzun yolculuklar boyunca kış uykusuna yatabilirler ve enerji kaynaklarını yıldız ışığıyla şarj etmek için yıldızlara yakın bir yol izleyebilirler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Niyet Analizi

Peki Dünya dışı yapay zeka sistemli robotik bir sonda ile insanlık olarak gelecekte karşılaşacak olursak, bu teknolojinin dost mu düşman mı olduğunu nasıl anlayabiliriz? Bu durumda izlenilmesi gereken yol ne olmalıdır?

Yunanlılar tarafından Truva şehrine girmek ve Truva Savaşı'nı kazanmak için kullanılan Truva Atı hikayesinde olduğu gibi, ilk izlenimler yanıltıcı olabilir. Bundan dolayı, ne tür veriler aradıklarını anlamak için bu uzaylı otonom sondaların davranışlarını, eylemlerimize nasıl tepki verdiklerini incelemek ilk adım olmalıdır. Aradığımız cevapları almak için ilgilerini çıkarlarımız doğrultusunda çekmek faydamıza olacaktır. En önemlisi, bu robotik sondalara karışık mesajlar göndermekten kaçınılmalıdır, çünkü bu, onların tepkilerine ilişkin yorumumuzu karıştıracaktır.

Böyle olağanüstü bir durumla karşı karşıya kalınması durumunda nasıl davranılacağına ilişkin herhangi bir karar, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası bir kuruluş tarafından koordine edilmeli ve Dünya'daki tüm hükümetler tarafından tutarlı bir şekilde denetlenmelidir. Özellikle; tespit ettiğimiz herhangi bir sinyalin anlamını yorumlamak için bilgi işlem, etkileşimde bulunduğumuz sistemlerin fiziksel özelliklerini anlamak için fizik ve hedeflerimize ulaşmak amacıyla en iyi yol haritasını çizmek için strateji alanlarında en başarılı uzmanlarımızdan oluşan bir grup oluşturmak akıllıca olacaktır. En nihayetinde, uzaylı yapay zekasını doğru bir şekilde yorumlamak için kendi yapay zekamızı da kullanmamız gerekebilir. Bu durum, bilgisayar becerilerinin bizimkileri aştığını kabul ederek internetteki yeni içeriği anlamlandırmaları için çocuklarımıza güvenmek kadar alçakgönüllü bir deneyim olacaktır.

Teknolojik bir savaşın sonucunu belirlemede uzmanlık ve yapay zekanın kabiliyeti, fiziksel güç veya doğal zekadan daha önemli olabilir. Dünya'nın en akıllı türü olarak kaderimiz şimdiye kadar kontrolümüz altındaydı. Bu durum, Dünya dışı yapay zeka sistemleriyle karşılaşmamızın ardından geçerliliğini yitirebilir. Bunun sonucu olarak, teknolojik gelişmişlik, Samanyolu uygarlıklarının rekabetinde Darwinci hayatta kalma için bir aciliyet duygusu kazanacaktır.

Sadece yeterince gelişmiş hale gelerek yabancı teknolojilerden gelen tehditlerin üstesinden gelebiliriz. Böyle bir durumda elimizdeki en güçlü silah, eğer elimizde patlayarak bizim sonumuz olmazsa, yapay genel zeka olacaktır.

Tıpkı Vahşi Batı temalı filmlerdeki silahlı teke tek düellolarda olduğu gibi, silahı en hızlı çeken ilk taraf, hayatta kalmayı başaran taraf olabilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Yapay Zeka Güvenliği Yazı Dizisi

Bu yazı, Yapay Zeka Güvenliği yazı dizisinin 7. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Yapay Zeka Güvenliği Neden Önemli Bir Araştırma Sahasıdır?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
21
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • Tebrikler! 9
 • Muhteşem! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • İnanılmaz 5
 • Bilim Budur! 4
 • Umut Verici! 3
 • Güldürdü 2
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Scientific American | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/10/2023 07:57:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10815

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Organ
Bağışıklık Sistemi
Onkoloji
Gün
Terapi
Protein
Koku
Mikrobiyoloji
Eğitim
Beslenme
Diş Hekimliği
Ara Geçiş Türleri
İmmünoloji
Mantık Hatası
Kültür
Mantık
Astrobiyoloji
Tarım
Evrimleşme
Tardigrad
Regülasyon
Modern
Mikroevrim
Antropoloji
Optik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Hayvanlar da Güneşte Bronzlaşır veya Yanar mı?
Hayvanlar da Güneşte Bronzlaşır veya Yanar mı?
Neden Öpüşüyoruz?
Neden Öpüşüyoruz?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Loeb, et al. Uzaylı Üretimi Olan ve Yapay Zekaya Sahip Otonom Sondaların Dost mu Düşman mı Olduğunu Nasıl Anlardık?. (7 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 3 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10815
Loeb, A., Köse, M., Bakırcı, Ç. M. (2021, August 07). Uzaylı Üretimi Olan ve Yapay Zekaya Sahip Otonom Sondaların Dost mu Düşman mı Olduğunu Nasıl Anlardık?. Evrim Ağacı. Retrieved October 03, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10815
A. Loeb, et al. “Uzaylı Üretimi Olan ve Yapay Zekaya Sahip Otonom Sondaların Dost mu Düşman mı Olduğunu Nasıl Anlardık?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 07 Aug. 2021, https://evrimagaci.org/s/10815.
Loeb, Avi. Köse, Mücahid. Bakırcı, Çağrı Mert. “Uzaylı Üretimi Olan ve Yapay Zekaya Sahip Otonom Sondaların Dost mu Düşman mı Olduğunu Nasıl Anlardık?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 07, 2021. https://evrimagaci.org/s/10815.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close