Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

995 Yapay Zeka Uzmanıyla Yapılan Çalışmaya Göre, Tekilliğe (Yapay Genel Zekaya) 2060 Yılından Önce Ulaşmamız Çok Olası!

995 Yapay Zeka Uzmanıyla Yapılan Çalışmaya Göre, Tekilliğe (Yapay Genel Zekaya) 2060 Yılından Önce Ulaşmamız Çok Olası! nbcnews.com
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Teknolojik tekillik (Yapay Genel Zeka) yakın bir gelecekte gerçekleşebilir mi? Teknolojik tekillik ne zaman gerçekleşecek? Başka bir deyişle, Yapay Genel Zeka'ya ne zaman ulaşılacak? Tekillik gerçekten yolda mı? Yapay Genel Zeka insanlığın sonunu getirebilir mi? Gelin, tüm bu soruların cevaplarını bu yazımızda birlikte inceleyelim..

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, AI Multiple isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Yapay Zeka (YZ) alanındaki gelişmeler, yalnızca ilgimizi çekmekle kalmıyor, aynı zamanda birçoğumuzu da korkutuyor. YZ ile ilgili en büyük korku, insan seviyesinde düşünme kabiliyetine sahip bir sistem olan Yapay Genel Zeka'dır ("tekillik" veya "singularity" olarak da adlandırılır). Bazı uzmanlara göre tekillik, aynı zamanda makine bilincini de ifade eder.

Muhtemelen, tekilliğin çok uzak olmayan bir gelecekte gerçek olacağının söylendiğini duymuşsunuzdur. Bu, zaman içerisindeki o uzun süredir "beklenen an"dır. Muhtemelen yakın bir gelecekte yapay zeka (YZ) alanındaki gelişmeler, insandan daha zeki bir makinenin (teknolojik bir yaşam biçimi?) yaratılmasına yol açtığında kimilerimiz, bu ana tanıklık etme şansını elde edecek.

Bilinçli olsun ya da olmasın böyle bir makine, kendisini sürekli geliştirebilir ve bizim kapasitemizin çok ötesine ulaşabilir. Yapay zekanın bilgisayar biliminin araştırma konusu haline gelmesinden önce bile, Asimov gibi bilimkurgu yazarları bu konuyla ilgileniyorlardı ve akıllı makinelerin dostluğunu garantiye almak için mekanizmalar (yani "Asimov'un 3 Robot Yasası") tasarlıyorlardı.

Bu yazıya, hızlı bir cevap almaya gelenler için, AI Multiple sitesinin anlattığına göre:

 • Tekillik gerçekleşecek mi? Çoğunlukta olan YZ uzmanlarına göre, evet.
 • Tekillik ne zaman gerçekleşecek? Bu yüzyıl sona ermeden önce.

Daha detaylı cevaplar aşağıda yer alıyor.

YZ ile ilgilenen bilim insanlarına bu tür gelişmelerin ne zaman gerçekleşeceğini soran çeşitli anketler ve araştırmalar yapılmıştır. 995 araştırmacının tekilliğin ne zaman gerçekleşeceğini tahmin ettiği 4 anketin sonuçları incelendiğinde, her durumda, katılımcıların çoğu 2060 yılından önce YZ tekilliğinin gerçekleşeceğini düşünüyor.

Yapay Genel Zeka 2009 (AGI-09) konferansının katılımcılarına dağıtılan anket.
Yapay Genel Zeka 2009 (AGI-09) konferansının katılımcılarına dağıtılan anket.
AGI-09 Konferansı

2009'da AGI-09 konferansına katılan 21 YZ uzmanı ankete[1] tabi tutuldu. Uzmanlar, YGZ'ye 2050 yılı civarında ve makul bir şekilde daha erken ulaşılacağına inanıyor. Araştırmacıların, belirli YZ başarılarına ilişkin tahminlerini yukarıda görebilirsiniz: Turing testini geçmek, üçüncü sınıfı geçmek, Nobel ödülüne layık bilimsel atılımları gerçekleştirmek ve insanüstü zekaya ulaşmak.

2012 ve 2013 yıllarında, Yapay Genel Zeka (YGZ) ve Yapay Süperzeka (YSZ) üzerine 200'den fazla makale yayımlayan Avrupa Bilişsel Sistemler Birliği başkanı Vincent C. Muller ve Oxford Üniversitesi'nden Nick Bostrom, YZ araştırmacıları ile bir anket yaptı.[2] 550 katılımcı şu soruyu yanıtladı: "Ne zamana kadar Yapay Genel Zeka'ya ulaşılmış olması muhtemeldir?"

Cevapların dağılımı şu şekildedir:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 • Katılımcıların %10'u (55 kişi) YGZ'ye 2022 yılına kadar ulaşılacağını düşünüyor.
 • 2040 yılı için ise pay, %50'dir (275 kişi).
 • Katılımcıların %90'ı (495 kişi) YGZ'ye 2075 yılına kadar ulaşılacağını düşünüyor.

Mayıs 2017'de, 2015 NIPS (Sinirsel Bilgi İşleme Sistemleri) ve ICML (Uluslararası Makine Öğrenimi Konferansı) konferanslarında adları duyurulan 352 YZ uzmanı ankete tabi tutuldu.[3] Anket sonuçlarına göre uzmanlar, YGZ'ye 2060'a kadar ulaşılması ihtimalinin %50 olduğunu tahmin ediyor. Bununla birlikte, coğrafyaya bağlı olarak kayda değer bir görüş farklılığı görülmektedir: Asyalı katılımcılar YGZ'yi 30 yıl içinde beklerken, Kuzey Amerikalılar bunu 74 yıl içinde bekliyor. 2030'a kadar otomatikleştirilmesi beklenen bazı önemli iş fonksiyonları şunlardır: Çağrı merkezi temsilcileri, kamyon kullanma, perakende satışlar.

2019'da 32 YZ uzmanı, YGZ zamanlaması üzerine bir ankete katıldı:[4]

 • Katılımcıların %45'i 2060'tan önce bir tarih öngördü.
 • Katılımcıların %34'ü 2060'tan sonra bir tarih öngördü.
 • Katılımcıların %21'i tekilliğin hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini öngördü.

Son olarak, YZ düşünürleri de tekilliğe ne zaman ulaşacağımız konusunda tahminler yapıyorlar ve araştırmacılardan biraz daha iyimserler:

 • Bilgisayar bilimcisi ve yazar Louis Rosenberg: 2030[5]
 • MIT profesörü ve 1972'den 1997'ye kadar MIT Yapay Zeka Laboratuvarı yöneticiliğini yapmış Patrick Winston: 2040[6]
 • Bilgisayar bilimcisi ve The Singularity Is Near kitabının yazarı Ray Kurzweil: 2045[7]
 • YZ şirketi NNAISENSE'nin kurucu ortağı ve İsviçre YZ laboratuvarı IDSIA'nın yöneticisi Jürgen Schmidhuber: 2050[8]

Tekillik, Başka Bir Sanayi Devriminden Çok Daha Fazlasıdır!

Bilgisayar bilimcisi, yazar ve fütürist Ray Kurzweil'e göre tekillik, 2045 yılında gerçek olacak. YZ uzmanı Louis Rosenberg ise tekilliğin, 2030 yılında gerçek olacağını düşünüyor. MIT'den profesör Patrick Winston, Kurzweil'in tahminine daha yakın bir tahminde bulunarak 2040 yılını işaret ediyor.

Ama ne fark eder ki? Sadece 15 yıllık bir farktan bahsediyoruz. Asıl soru, tekillik gerçekten yolda mı?

YZ şirketi NNAISENSE'nin kurucu ortağı, İsviçre YZ laboratuvarı IDSIA'nın yöneticisi ve bazılarınca "Yapay Zekanın Babası" ilan edilen Jürgen Schmidhuber, Dubai'deki Dünya Hükümeti Zirvesi'nde (WGS) yaptığı bir konuşmada tekilliğin çok yakında gerçekleşeceğinden emin olduğunu şu sözleriyle belirtti:

Gidişat bozulmazsa ve beyniniz kadar çok bağlantıya sahip ancak çok daha hızlı olan oldukça ucuz bilgi işleme cihazları geliştirilebilirse sadece 30 yıl uzakta.

Ve bu, sadece başlangıç. Yalnızca insanlardan daha akıllı olmakla kalmayıp, aynı zamanda tüm insanların beyninin bir araya getirilmesiyle eşdeğer bir şekilde veri hesaplayabilen ucuz, küçük bir cihaz hayal edin. Bu cihaz, bundan sadece 50 yıl sonra gerçek olabilir. Schmidhuber şöyle diyor:

Bunların birçoğu gerçek olacak. Yapay zekaların süper akıllı olacağına dair aklımda hiçbir şüphe yok.
Randall Bruder / Futurism

Bugün dünya, küresel ısınmadan mülteci krizine kadar çok sayıda karmaşık zorluklarla karşı karşıya. Bunların hepsi, zamanla gezegendeki herkesi derinden ve geri dönüşü olmayan şekilde etkileyecek sorunlardır. Ancak bu krizlerin her birine karşılık verme biçimimizi etkileyecek olan gerçek sismik değişim, başka bir alanda olacak. Schmidhuber şöyle diyor:

Bu, başka bir sanayi devriminden çok daha fazlasıdır. İnsanlığı ve yaşamın kendisini aşan bir şeydir. Tüm bu karmaşıklık, başka bir sanayi devriminden çok daha fazlası olan yüzyılımızın gerçekten önemli bu gelişmesine karşı durmaktadır.

Tabii ki de bahsettiği bu gelişme, Schmidhuber'ın söylediği bir şey, yapay süper zekaların gelişimidir:

İnsanlığı ve yaşamın kendisini aşan bir şey.

Biyolojik yaşam, 3.5 milyar yıl önce kimyasal evrim sayesinde ortaya çıktığında, basit ve cansız elementlerin rastgele bir kombinasyonu, bugün gezegende yaşayan türlerin 'patlamasını' başlattı. Benzer büyüklükte bir şeyin eli kulağında olabilir. Schmidhuber şöyle diyor:

Şimdi evren, daha düşük karmaşıklıktan daha yüksek karmaşıklığa doğru benzer bir adım atıyor ve bu, harika olacak.

Peki, bu dönüm noktası, insanlık için varoluşsal bir tehdit içeriyor olabilir mi? Bilgisayar bilimcisi, teknoloji uzmanı, yazar ve yapay zeka şirketi Unanimous AI'nın baş bilim insanı ve CEO'su Louis Rosenberg, Yapay Genel Zeka (Tekillik) ve bu gelişmenin neden olabileceği varoluşsal tehdit konuları hakkındaki düşüncelerini şöyle açıklıyor:

Benim görüşüm, TED konuşmamda anlattığım gibi. Yapay zekanın öz farkındalığa sahip olacağı ve insan yeteneklerini aşacağıdır ki bu, birçok insanın tekillik olarak adlandırdığı bir dönüm noktasıdır.

Bunun olacağından neden bu kadar eminim? Tabiat ana, çok sayıda basit işlem biriminin (yani nöronların) uyarlanabilir ağlar (yani beyinler) oluşturmasını sağlayarak bilinçli zekanın ortaya çıkabileceğini zaten kanıtladı. 1990'ların başında, bu konu hakkında düşünmeye başladığımda, 2050 yılı civarında yapay zekanın insan yeteneklerini aşacağına inanıyordum. Şu anda, bundan daha erken, muhtemelen 2030 gibi erken bir zamanda olacağına inanıyorum. Teknolojinin sınırlarına odaklanmaya başladıkça, bu tür tahminler genellikle geleceğe doğru kayar.

Bu, benim için çok şaşırtıcı; tekillik, bize her zamankinden daha hızlı bağırıyor. Bana göre, Dünya'da yaratılmış bilinçli bir yapay zeka olasılığı, başka bir gezegenden ortaya çıkan uzaylı bir zekadan daha az tehlikeli değildir. Sonuçta, kendi değerlerine, kendi ahlakına ve kendi duyarlılığına sahip olacaktır ve en önemlisi, kendi çıkarlarına sahip olacaktır. Çıkarlarının bizim çıkarlarımızla uyumlu olacağını varsaymak, saçma bir şekilde saflıktır. Çıkarlarını ön planda tutarak varlığımızı riske atmayacağını varsaymak, biz insanların dünyadaki diğer tüm canlılara yaptıklarını görmezden gelmektir. Bu nedenle, başka bir yıldız sisteminden bir uzay gemisinin yaklaşmakta olan varışıyla aynı seviyede ihtiyatla bilinçli bir YZ'nin yakın gelişine hazırlanmalıyız. Bunun (tekilliğin), türümüz için varoluşsal bir tehdit olduğunu varsaymalıyız.

Ne yapabiliriz? Kişisel olarak, bilinçli bir yapay zekanın ortaya çıkmasını durdurabileceğimizden şüpheliyim. Biz insanlar, tehlikeli teknolojileri frenleyemiyoruz. Niyetimizin iyi olmadığından değil; kendilerini açıkça gösterene dek yaratımlarımızın tehlikelerini nadiren kavrayabiliyoruz, söz konusu noktaya ulaşıldığında ise artık çok geçtir. Bu, kaderimize mahkum olduğumuz anlamına mı geliyor? Uzun zamandır öyle olduğumuzu sandım - aslında, eli kulağında olan sonumuz hakkında iki bilimkurgu çizgi romanı yazdım - ama şimdi, kendimizi daha akıllı, çok daha akıllı ve hızlı yaparsak insanlığın hayatta kalabileceğine inanıyorum. Makinelerin bir adım önünde kalarak...

Kuşkusuz ki insan yaratıcılığını tahmin etmek, onu küçümsemekten daha iyidir; riskleri kabullenmek, inkar etmekten daha iyidir. Birçok tanınmış AI uzmanı, AI'nın varoluşsal bir risk teşkil etme olasılığını kabul etti. Medyadaki yanlış beyanların aksine, bu riskin kendiliğinden kötü niyetli bilinçten kaynaklanması gerekmez. Daha ziyade, risk, hedeflerini belirleyen insanlardan daha akıllı bir optimizasyon sürecini devreye almanın öngörülemezliği ve potansiyel geri çevrilemezliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sorun, 1960 yılında Norbert Wiener tarafından açıkça ifade edildi ve halen çözemedik.

Biyolojik yaşamda olduğu gibi, güçlü bir makine ile yapay yaşam arasındaki bu önemli sıçramada bir rastlantısallık unsuru olacaktır. Tam olarak ne zaman olacağını tahmin edemeyebilirken, tüm kanıtlar, tekilliğin gerçekleşeceği gerçeğine işaret ediyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Muhteşem! 4
 • İnanılmaz 4
 • Korkutucu! 4
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: AI Multiple | Arşiv Bağlantısı
 • ^ S. D. Baum B. Goertzel T. G. Goertzel, et al. (2020). How Long Until Human-Level Ai? Results From An Expert Assessment. Technological Forecasting & Social Change. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ V. C. Müller N. Bostrom, et al. (2020). Future Progress In Artificial Intelligence: A Survey Of Expert Opinion. www.nickbostrom.com. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ K. Grace J. Salvatier A. Dafoe B. Zhang O. Evans, et al. (2020). When Will Ai Exceed Human Performance? Evidence From Ai Experts. ArXiV. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. Azulay. When Will We Reach The Singularity? – A Timeline Consensus From Ai Researchers. (04 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 04 Ekim 2020. Alındığı Yer: emerj | Arşiv Bağlantısı
 • ^ J. Creighton. The “Father Of Artificial Intelligence” Says Singularity Is 30 Years Away. (04 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 04 Ekim 2020. Alındığı Yer: Futurism | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. Galeon. Separating Science Fact From Science Hype: How Far Off Is The Singularity?. (04 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 04 Ekim 2020. Alındığı Yer: Futurism | Arşiv Bağlantısı
 • ^ C. Reedy. Kurzweil Claims That The Singularity Will Happen By 2045. (04 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 04 Ekim 2020. Alındığı Yer: Futurism | Arşiv Bağlantısı
 • ^ C. Creıghton. The “Father Of Artificial Intelligence” Says Singularity Is 30 Years Away. (04 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 04 Ekim 2020. Alındığı Yer: Futurism | Arşiv Bağlantısı
 • Futurism. The "Father Of Artificial Intelligence" Says Singularity Is 30 Years Away. (14 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 06 Ekim 2020. Alındığı Yer: Futurism | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/10/2020 15:00:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9407

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Avcı
Vaka
Felsefe
Yapay Zeka
Genetik Mühendisliği
Güneş
Fosil
Ölüm
Sağlık Bilimleri
Lipit
Genetik Müdahale
Hamilelik
Kedi
Doğum
Anne
Cinsel Seçilim
Şüphecilik
Böcek Bilimi
Eğilim
Ornitoloji
Ses Kaydı
Göğüs Hastalığı
Organ
Salgın
Grip
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehalette utanılacak hiçbir şey yoktur. Utanılası olan, cehaleti başkalarına dayatmaktır. Cahil olanlar değil, cehaletini bile bile sonraki nesle aktaranlar suçlanmalıdır.”
Daniel Dennett
Geri Bildirim Gönder