Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Mars'ta Bir Zamanlar 300 Metre Derinliğinde Okyanuslar Vardı!

Mars'ta Bir Zamanlar 300 Metre Derinliğinde Okyanuslar Vardı!
2 dakika
3,714
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Mars, sıklıkla Kızıl Gezegen olarak anılmaktadır. Ama aslında bir zamanlar, mavi renkte ve okyanuslarla kaplıydı. Bu bilgi sayesinde Mars'ın eskiden yaşam barındırıp barındırmadığını öğrenmeye biraz daha yaklaştık.

Çoğu araştırmacı, Mars'ta su bulunduğu konusunda hemfikir ancak hala ne kadar su olduğu tartışılmaktadır. Kopenhag Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, yaklaşık 4,5 milyar yıl önce tüm gezegenin 300 metre derinliğinde okyanusla kaplı olmasına yetecek kadar su olduğunu belirtiyor. Yıldız ve Gezegen Oluşum Merkezi'nden Profesör Martin Bizzaro şöyle açıklıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bu zamanda Mars'a art arda buzla dolu asteroitler yağıyordu. Bu olay, gezegenin evriminin ilk 100 milyon yılında gerçekleşti. Bir başka ilginç açı da asteroitlerin yaşam için biyolojik olarak önemli organik molekülleri de bünyesinde barındırmasıdır.

Buzlu asteroitler, suya ek olarak amino asitler gibi biyolojik olarak gerekli molekülleri de Kızıl Gezegen'e getirdi. Amino asitler, DNA ve RNA bir hücrenin ihtiyaç duyduğu her şeyi içeren bazlar oluşturduğunda kullanılmaktadır.

Mars, Dünya'dan Önce Gerekli Yaşam Koşullarını Barındırmış Olabilir!

Yeni çalışma, tüm gezegeni suyla kaplayan okyanusların en az 300 metre derinliğinde olduğunu gösteriyor. Hatta yer yer 1 kilometre derinliğe bile inmiş olabilir. Martin Bizzarro şöyle açıklıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Mars'a kıyasla Dünya'da aslında çok az su var. Bu durum, Mars'ın ilk 100 milyon yılı içinde gerçekleşti. Bu dönemden sonra, Dünya'daki potansiyel yaşam için yıkıcı bir olay oldu. Dünya ile Mars boyutundaki başka bir gezegen arasında devasa bir çarpışma olduğuna inanılıyor. Bu, Dünya-Ay sistemini oluşturan ve aynı zamanda Dünya'daki tüm potansiyel yaşamı yok eden enerjik bir çarpışmaydı.

Bu nedenle araştırmacılar, yaşamın ortaya çıkmasına olanak sağlayan koşulların Mars'ta Dünya'dan çok önce var olduğuna dair gerçekten güçlü kanıtlara sahipler.

Milyarlarca Yıllık Göktaşı!

Milyarlarca yıllık bir göktaşı sayesinde araştırmacılar, Mars'ın geçmişini inceleyebildiler. Bir zamanlar Mars'ın orijinal yerkabuğunun bir parçası olan göktaşı, Güneş Sistemi'nin oluştuğu sırada neler olduğuna dair eşsiz bir bilgi veriyor.

Bütün sır, bir zamanlar göktaşının da parçası olduğu Mars'ın yüzeyinin oluşma biçiminde gizli, çünkü yüzeyi hiç hareket etmiyor. Bu durum, Dünya'dakinin tam tersidir. Dünya'da, tektonik plakalar sürekli hareket halindedir ve gezegenin iç kısmında geri dönüştürülür. Martin Bizzarro son olarak şunları ekliyor:

Dünya'daki levha tektoniği, gezegenimizin tarihinin ilk 500 milyon yılında neler olduğuna dair tüm kanıtları sildi. Plakalar sürekli hareket edip gezegenimizin içinde geri dönüştürülüyor ve imha ediliyor. Buna karşılık Mars'ta böyle bir levha tektoniği bulunmuyor. Öyle ki gezegenin yüzeyi gezegenin en eski tarihinin kaydını koruyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
71
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 17
 • Bilim Budur! 14
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 6
 • İnanılmaz 5
 • Umut Verici! 3
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2023 03:14:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13343

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Botanik
Tüy
Evrimsel
Evrimsel Süreç
Kuyruk
Ekonomi
Erkek
Zooloji
Neandertal
Böcek Bilimi
Hücre
Dalga Boyu
Kan
Yatay Gen Transferi
Hızlı
Beslenme Biçimi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Tehdit
İlaç
Coronavirus
Dalga
Yaşam
Fare
Besin Değeri
Hukuk
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. Mars'ta Bir Zamanlar 300 Metre Derinliğinde Okyanuslar Vardı!. (17 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 6 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13343
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, November 17). Mars'ta Bir Zamanlar 300 Metre Derinliğinde Okyanuslar Vardı!. Evrim Ağacı. Retrieved December 06, 2023. from https://evrimagaci.org/s/13343
S. Küçükkıvanç, et al. “Mars'ta Bir Zamanlar 300 Metre Derinliğinde Okyanuslar Vardı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 17 Nov. 2022, https://evrimagaci.org/s/13343.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “Mars'ta Bir Zamanlar 300 Metre Derinliğinde Okyanuslar Vardı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 17, 2022. https://evrimagaci.org/s/13343.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close