Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Dünya Dışı Akıllı Yaşamla İlk Temasın, Teknolojik Olarak Çok Gelişmiş Bir Uygarlıkla Gerçekleşmesi Oldukça Olası!

Dünya Dışı Akıllı Yaşamla İlk Temasın, Teknolojik Olarak Çok Gelişmiş Bir Uygarlıkla Gerçekleşmesi Oldukça Olası! Anonim
4 dakika
3,824
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

NASA tarafından finanse edilen Dünya dışı akıllı yaşam arayışıyla ilgili yeni bir araştırmaya göre, insanların yabancı akıllı yaşam ile "ilk teması", teknolojik olarak bizden daha ileri bir uygarlıkla gerçekleşebilir.

Acta Astronautica üzerinden yayımlanan yeni bir makaleye göre, Dünya dışı uygarlıkları tespit etmenin en kolay yolu, Evren'in diğer bölümlerindeki teknoloji veya endüstriyel faaliyetlerin kullanımının kanıtı olan "teknoimza"ları aramaktır.[1] Genel olarak Dünya dışı akıllı gözlemciler için Dünya'nın geçmişte, şu anda veya gelecekte nasıl görünebileceği fikrine dayanan teknoimzalar şunları içerir:

Tüm Reklamları Kapat

 • İnsanlar olarak 16 Kasım 1974 tarihinde M13 küresel yıldız kümesi yönünde gönderdiğimiz Arecibo mesajı gibi radyo sinyalleri,
 • Bir öte gezegenin atmosferinde endüstriyel kirliliğin (örneğin, nitrojen dioksit) varlığı,
 • Bir öte gezegenin etrafındaki büyük uydu takımları,
 • Öte gezegenler etrafında devasa uzay mühendisliği yapıları,
 • Yerel yıldızlarından enerji sağlayan gelişmiş ısı kalkanları veya popüler ismiyle devasa boyutlardaki "Dyson küreleri",
 • Uzak bir geçmişte Güneş sistemine gönderilmiş olabilecek, Ay veya Mars'ta gömülü olası yabancı uzay aracı enkazları...
Bir Dyson Küresi tasviri. Bir yıldızı çevreleyen böyle bir yapı ile neredeyse sonsuz enerji elde edilebilir.
Bir Dyson Küresi tasviri. Bir yıldızı çevreleyen böyle bir yapı ile neredeyse sonsuz enerji elde edilebilir.
Anonim

Bununla birlikte, bu çalışma, insanların şu anda yapabileceğinden çok daha gelişmiş teknolojilerin izlerine ulaşmanın, diğer fikirlere kıyasla çok daha olası olduğunu savunuyor. Tabii bu, "temas eşitsizliği" durumunu da ortaya koyuyor. Araştırmacılar, makalede şöyle söylüyor:

Nispeten düşük teknolojik gelişme düzeyine sahip uygarlıkların birbirleriyle temasa geçmesi pek olası görünmüyor; bu durumda, ya çok yüksek hassasiyete sahip algılama araçları kullanılması ya da oldukça görünür devasa uzay mühendisliği yapılarının aranması gerekecektir. Görece daha az gelişmiş uygarlıklar, diğer uygarlıkları tespit etmek için gereken teknolojik hassasiyetten yoksun olacaktır. Bundan dolayı çok büyük veya belirgin yabancı yapılar arayışına yönelebilirler.

Kısacası, insanlık olarak yabancı bir medeniyetin işaretlerini doğrudan tespit edecek kadar gelişmiş hassas cihazlara henüz sahip değiliz. Son on yılda, keşif biliminde ve sayısı 4000'i aşan varlığı doğrulanmış öte gezegenlerin incelenmesinde devrim yaratan astronomik cihazlardaki büyük ilerlemelere rağmen henüz bu konuda başlangıç noktasında olduğumuzu söyleyebiliriz. Araştırmacılar, makalede şöyle söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bu tür sinyalleri yıldızlararası mesafelerde mevcut teknolojik hassasiyetimiz ile tespit edebilmemiz için, bu sinyallerin insan uygarlığı tarafından üretilenlerden, özellikle de TV yayınları gibi kasıtsız olanlardan çok daha güçlü olmaları gerekir. Mevcut astronomik altyapımız ile sadece, bize kıyasla çok daha büyük ve belirgin teknolojiler inşa eden ve geliştiren akıllı türleri tespit edebiliriz.

Bundan dolayı, genellikle bizden çok daha gelişmiş olan yabancı medeniyetlerin muazzam büyüklükteki açık işaretlerini arıyoruz. Bu yeni makalenin ortak yazarı ve TechnoClimes 2020 organizasyon komitesi başkanı Jacob Haqq-Misra, şöyle söylüyor:

Teknoimzaları arama fikri, bugün Dünya'da sahip olduğumuz teknolojiye ve teknolojimizin geleceğinin olası uzantılarına dayanıyor. Bu, herhangi bir Dünya dışı teknolojinin bizimki gibi olması gerektiği anlamına gelmez; ancak kendi geleceğimizin makul uzantılarını hayal etmek, aslında olası teknoimzaları aramak için yapabileceğimiz astronomik araştırmaları düşünmeye başlamak için başlangıç noktasıdır.
Dyson Küresi'ne benzer bir şekilde çok gelişmiş uzay mühendisliği bilgisi gerektiren devasa bir yapı tasviri.
Dyson Küresi'ne benzer bir şekilde çok gelişmiş uzay mühendisliği bilgisi gerektiren devasa bir yapı tasviri.
Anonim

Çalışma, "kozmik ayak izlerinin" bir fonksiyonu olarak teknoimzaları sınıflandırmanın yeni bir yolunu ileri sürüyor. Bu sınıflandırmanın ölçüsü, bir teknoimzayı çok uzak bir mesafeden görmenin ne kadar kolay olabileceğini içeriyor. Makaleye göre, geçmişte Ay'a düşmüş bir yabancı uzay aracı araması kolayca yapılabildiğinden ölçek ve kapsam sınırlıdır; galaksimizdeki olası Dyson küreleri için yapılan bir araştırmada ise milyarlarca potansiyel hedef olacaktır.

Gökbilimciler ve NASA'dan bilim insanlarının gece gündüz yalnızca Dünya dışı zekanın izlerini aramadıklarını da belirtmekte fayda var. "Teknoimza bilimine" olan yenilenen ilgi, bu araştırmaların zaten astronomik amaçlarla toplanmış verilerden yararlanılarak da yapılabileceği gerçeğine büyük ölçüde bağlıdır. Örneğin; TESS gibi birçok uzay teleskobu ve araştırma uyduları, dolaylı olarak öte gezegenleri belirlemek için yıldızları (yıldızın önünden bir öte gezegen geçtiğinde, yıldızdan gelen ışık azalır) gözlemler. Teknoimzaları aramak için yapılması gereken bilimsel araştırma da aslında bununla paraleldir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

James Webb Uzay Teleskobu gibi yeni nesil teleskoplar da ilk kez, öte gezegenlerde canlı yaşamının varlığını gösteren biyoimzaların araştırılmasına olanak verecek. Aynı zamanda, bir öte gezegenin atmosferini analiz ederken, endüstriyel kirliliğin işaretçisi olabilecek teknoimza niteliğindeki nitrojen dioksit gazının varlığını da belirleyebilecek. Bir IAC araştırmacısı, Tenerife Müzeleri'nin Bilim ve Evren Müzesi Direktörü ve makalenin birinci yazarı Hector Socas-Navarro, şöyle söylüyor:

Evren'de zekanın, çok yaygın mı veya tam tersine oldukça nadir mi olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok. Bu nedenle bu aramaların başarı şansının olup olmadığını tam olarak bilemeyiz. Bulguları araştırmak ve incelemekten başka seçeneğimiz yok, ancak bu arayışın çıkarımları muazzam olacaktır.

Bu tarz konulara ilgi duyuyorsanız, "Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formları, Kendilerini Çoktan Yok Etmiş Olabilir mi?'' başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
36
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 21
 • İnanılmaz 14
 • Tebrikler! 9
 • Umut Verici! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 5
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Forbes | Arşiv Bağlantısı
 • ^ H. Socas-Navarro, et al. (2021). Concepts For Future Missions To Search For Technosignatures. Acta Astronautica, sf: 446-453. doi: 10.1016/j.actaastro.2021.02.029. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2023 05:07:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10391

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Antik
Spor
Meyve
Görüş
Gen İfadesi
Parçacık
Travma
Köpek
Nüfus
Mitler
Koronavirüs
Hastalık Kataloğu
Doku
Bilgi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Şiddet
Neandertal
Diş
Devir
Hamile
Uluslararası Uzay İstasyonu
Genler
Teknoloji
Çocuklar İçin Bilim
Doğa Yasaları
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Carter, et al. Dünya Dışı Akıllı Yaşamla İlk Temasın, Teknolojik Olarak Çok Gelişmiş Bir Uygarlıkla Gerçekleşmesi Oldukça Olası!. (25 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10391
Carter, J., Köse, M., Bakırcı, Ç. M. (2021, April 25). Dünya Dışı Akıllı Yaşamla İlk Temasın, Teknolojik Olarak Çok Gelişmiş Bir Uygarlıkla Gerçekleşmesi Oldukça Olası!. Evrim Ağacı. Retrieved December 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10391
J. Carter, et al. “Dünya Dışı Akıllı Yaşamla İlk Temasın, Teknolojik Olarak Çok Gelişmiş Bir Uygarlıkla Gerçekleşmesi Oldukça Olası!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Mücahid Köse, Evrim Ağacı, 25 Apr. 2021, https://evrimagaci.org/s/10391.
Carter, Jamie. Köse, Mücahid. Bakırcı, Çağrı Mert. “Dünya Dışı Akıllı Yaşamla İlk Temasın, Teknolojik Olarak Çok Gelişmiş Bir Uygarlıkla Gerçekleşmesi Oldukça Olası!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Mücahid Köse. Evrim Ağacı, April 25, 2021. https://evrimagaci.org/s/10391.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close