Bu Reklamı Kapat

Dünya Dışı Akıllı Yaşamla İlk Temasın, Teknolojik Olarak Çok Gelişmiş Bir Uygarlıkla Gerçekleşmesi Oldukça Olası!

Dünya Dışı Akıllı Yaşamla İlk Temasın, Teknolojik Olarak Çok Gelişmiş Bir Uygarlıkla Gerçekleşmesi Oldukça Olası! Anonim
Bu Reklamı Kapat
Yazar Jamie Carter Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
2,380 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 9 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

NASA tarafından finanse edilen Dünya dışı akıllı yaşam arayışıyla ilgili yeni bir araştırmaya göre, insanların yabancı akıllı yaşam ile "ilk teması", teknolojik olarak bizden daha ileri bir uygarlıkla gerçekleşebilir.

Acta Astronautica üzerinden yayımlanan yeni bir makaleye göre, Dünya dışı uygarlıkları tespit etmenin en kolay yolu, Evren'in diğer bölümlerindeki teknoloji veya endüstriyel faaliyetlerin kullanımının kanıtı olan "teknoimza"ları aramaktır.[1] Genel olarak Dünya dışı akıllı gözlemciler için Dünya'nın geçmişte, şu anda veya gelecekte nasıl görünebileceği fikrine dayanan teknoimzalar şunları içerir:

  • İnsanlar olarak 16 Kasım 1974 tarihinde M13 küresel yıldız kümesi yönünde gönderdiğimiz Arecibo mesajı gibi radyo sinyalleri,
  • Bir öte gezegenin atmosferinde endüstriyel kirliliğin (örneğin, nitrojen dioksit) varlığı,
  • Bir öte gezegenin etrafındaki büyük uydu takımları,
  • Öte gezegenler etrafında devasa uzay mühendisliği yapıları,
  • Yerel yıldızlarından enerji sağlayan gelişmiş ısı kalkanları veya popüler ismiyle devasa boyutlardaki "Dyson küreleri",
  • Uzak bir geçmişte Güneş sistemine gönderilmiş olabilecek, Ay veya Mars'ta gömülü olası yabancı uzay aracı enkazları...
Bir Dyson Küresi tasviri. Bir yıldızı çevreleyen böyle bir yapı ile neredeyse sonsuz enerji elde edilebilir.
Bir Dyson Küresi tasviri. Bir yıldızı çevreleyen böyle bir yapı ile neredeyse sonsuz enerji elde edilebilir.
Anonim

Bununla birlikte, bu çalışma, insanların şu anda yapabileceğinden çok daha gelişmiş teknolojilerin izlerine ulaşmanın, diğer fikirlere kıyasla çok daha olası olduğunu savunuyor. Tabii bu, "temas eşitsizliği" durumunu da ortaya koyuyor. Araştırmacılar, makalede şöyle söylüyor:

Bu Reklamı Kapat

Nispeten düşük teknolojik gelişme düzeyine sahip uygarlıkların birbirleriyle temasa geçmesi pek olası görünmüyor; bu durumda, ya çok yüksek hassasiyete sahip algılama araçları kullanılması ya da oldukça görünür devasa uzay mühendisliği yapılarının aranması gerekecektir. Görece daha az gelişmiş uygarlıklar, diğer uygarlıkları tespit etmek için gereken teknolojik hassasiyetten yoksun olacaktır. Bundan dolayı çok büyük veya belirgin yabancı yapılar arayışına yönelebilirler.

Kısacası, insanlık olarak yabancı bir medeniyetin işaretlerini doğrudan tespit edecek kadar gelişmiş hassas cihazlara henüz sahip değiliz. Son on yılda, keşif biliminde ve sayısı 4000'i aşan varlığı doğrulanmış öte gezegenlerin incelenmesinde devrim yaratan astronomik cihazlardaki büyük ilerlemelere rağmen henüz bu konuda başlangıç noktasında olduğumuzu söyleyebiliriz. Araştırmacılar, makalede şöyle söylüyor:

Bu tür sinyalleri yıldızlararası mesafelerde mevcut teknolojik hassasiyetimiz ile tespit edebilmemiz için, bu sinyallerin insan uygarlığı tarafından üretilenlerden, özellikle de TV yayınları gibi kasıtsız olanlardan çok daha güçlü olmaları gerekir. Mevcut astronomik altyapımız ile sadece, bize kıyasla çok daha büyük ve belirgin teknolojiler inşa eden ve geliştiren akıllı türleri tespit edebiliriz.

Bundan dolayı, genellikle bizden çok daha gelişmiş olan yabancı medeniyetlerin muazzam büyüklükteki açık işaretlerini arıyoruz. Bu yeni makalenin ortak yazarı ve TechnoClimes 2020 organizasyon komitesi başkanı Jacob Haqq-Misra, şöyle söylüyor:

Teknoimzaları arama fikri, bugün Dünya'da sahip olduğumuz teknolojiye ve teknolojimizin geleceğinin olası uzantılarına dayanıyor. Bu, herhangi bir Dünya dışı teknolojinin bizimki gibi olması gerektiği anlamına gelmez; ancak kendi geleceğimizin makul uzantılarını hayal etmek, aslında olası teknoimzaları aramak için yapabileceğimiz astronomik araştırmaları düşünmeye başlamak için başlangıç noktasıdır.
Dyson Küresi'ne benzer bir şekilde çok gelişmiş uzay mühendisliği bilgisi gerektiren devasa bir yapı tasviri.
Dyson Küresi'ne benzer bir şekilde çok gelişmiş uzay mühendisliği bilgisi gerektiren devasa bir yapı tasviri.
Anonim

Çalışma, "kozmik ayak izlerinin" bir fonksiyonu olarak teknoimzaları sınıflandırmanın yeni bir yolunu ileri sürüyor. Bu sınıflandırmanın ölçüsü, bir teknoimzayı çok uzak bir mesafeden görmenin ne kadar kolay olabileceğini içeriyor. Makaleye göre, geçmişte Ay'a düşmüş bir yabancı uzay aracı araması kolayca yapılabildiğinden ölçek ve kapsam sınırlıdır; galaksimizdeki olası Dyson küreleri için yapılan bir araştırmada ise milyarlarca potansiyel hedef olacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Gökbilimciler ve NASA'dan bilim insanlarının gece gündüz yalnızca Dünya dışı zekanın izlerini aramadıklarını da belirtmekte fayda var. "Teknoimza bilimine" olan yenilenen ilgi, bu araştırmaların zaten astronomik amaçlarla toplanmış verilerden yararlanılarak da yapılabileceği gerçeğine büyük ölçüde bağlıdır. Örneğin; TESS gibi birçok uzay teleskobu ve araştırma uyduları, dolaylı olarak öte gezegenleri belirlemek için yıldızları (yıldızın önünden bir öte gezegen geçtiğinde, yıldızdan gelen ışık azalır) gözlemler. Teknoimzaları aramak için yapılması gereken bilimsel araştırma da aslında bununla paraleldir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

James Webb Uzay Teleskobu gibi yeni nesil teleskoplar da ilk kez, öte gezegenlerde canlı yaşamının varlığını gösteren biyoimzaların araştırılmasına olanak verecek. Aynı zamanda, bir öte gezegenin atmosferini analiz ederken, endüstriyel kirliliğin işaretçisi olabilecek teknoimza niteliğindeki nitrojen dioksit gazının varlığını da belirleyebilecek. Bir IAC araştırmacısı, Tenerife Müzeleri'nin Bilim ve Evren Müzesi Direktörü ve makalenin birinci yazarı Hector Socas-Navarro, şöyle söylüyor:

Evren'de zekanın, çok yaygın mı veya tam tersine oldukça nadir mi olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok. Bu nedenle bu aramaların başarı şansının olup olmadığını tam olarak bilemeyiz. Bulguları araştırmak ve incelemekten başka seçeneğimiz yok, ancak bu arayışın çıkarımları muazzam olacaktır.

Bu tarz konulara ilgi duyuyorsanız, "Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formları, Kendilerini Çoktan Yok Etmiş Olabilir mi?'' başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
  • Merak Uyandırıcı! 14
  • İnanılmaz 11
  • Tebrikler! 7
  • Umut Verici! 7
  • Muhteşem! 5
  • Bilim Budur! 5
  • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
  • Korkutucu! 1
  • Güldürdü 0
  • Üzücü! 0
  • Grrr... *@$# 0
  • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
  1. Çeviri Kaynağı: Forbes | Arşiv Bağlantısı
  • ^ H. Socas-Navarro, et al. (2021). Concepts For Future Missions To Search For Technosignatures. Acta Astronautica, sf: 446-453. doi: 10.1016/j.actaastro.2021.02.029. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2022 10:36:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10391

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Habercilik
Kontrol
Bilim Tarihi
Olasılık
Hamilelik
Sağlık
Psikiyatri
Galaksi
Saldırı
Kuşlar
Beslenme Davranışları
Rna
Dinozorlar
Sanat
Sinek
Film
Dişler
Kas
Kilo
Zooloji
Popülasyon
Sars Virüsü
Stres
Gerçek
Maymun
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et