Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Uyku Bozukluğu Hipertansiyona Neden Olabilir mi?

Uyku Bozukluğu Hipertansiyona Neden Olabilir mi? Pexels
3 dakika
728
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Hipertansiyon, yüksek veya artmış kan basıncı olarak bilinir. Kalp ve damar hastalıkları için önemli bir faktördür ve küresel bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilir. Her dört erkekten ve her beş kadından birinin hipertansiyon hastası olduğu bildirilmiştir. Sigara içme, fazla tuz tüketme, alkol alışkanlığı ve sağlıksız uyku süresi gibi bazı yaşam tarzı faktörleri hipertansiyonun ortaya çıkma sıklığını etkilemektedir. Bu makalede, hipertansiyon için bir risk faktörü olan uykusuzluktan bahsedilecektir.

Kısa Uyku Süresi ve Hipertansiyon

Ünlü nörobilimci ve uyku uzmanı Matthew Walker, "Niçin Uyuruz?" adlı kitabında, uyku ile hipertansiyon arasındaki ilişkiyi çeşitli çalışmalara dayanarak ortaya koymuştur.[1] Bu çalışmalardan biri, 2011 yılında 8 farklı ülkede yapılmış; araştırmaya çeşitli yaş, ırk ve etnik kökenden yarım milyondan fazla erkek ve kadın dahil edilmiştir. Söz konusu çalışma, uyku süresinin giderek azalmasının başlangıçtan itibaren 7-25 yıl içinde koroner kalp hastalığına yakalanma veya ölme riskinde %45 artışla ilişkilendirildiğini ortaya koymuştur.

Tüm Reklamları Kapat

Bir başka çalışma ise Japonya'da 4000'den fazla erkek işçi üzerinden yapılmıştır. Bu çalışmada 14 yıldan fazla bir süre boyunca günde 6 saat veya daha az uyuyanların kalp krizi geçirme riskinin, 6 saatten fazla uyuyanlara göre %400 ila %500 oranında arttığı bulunmuştur.

Uyku süresinin 1-2 saat azalması dahi, kalp hızını ve sistolik kan basıncını önemli ölçüde yükseltir. Uykusuzluk kan damarlarını, özellikle de kalbi besleyen koroner damarları da etkiler ve damar dokusunun bozulmasına neden olur.

Tüm Reklamları Kapat

American Journal of Hypertension dergisinde yayımlanan ve herhangi bir kalp rahatsızlığı olmayan orta yaşlı 500 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma kapsamında katılımcılar, birkaç yıl boyunca koroner damar sağlığı ve uyku düzenleri açısından takip edilmiştir. Araştırma, her gece 5-6 saat ya da daha az uyuyan yetişkinlerin sonraki 5 yıl içinde koroner arterlerinde kalsifikasyon (kireçlenme) görülme riskinin, 7 veya 8 saat uyuyanlara göre %200-300 daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Dahası, bu konu özelinde uyku kalitesi de uykusuzluk kadar önemlidir. Uykunun farklı evreleri, kan basıncını farklı biçimlerde etkiler. NREM uykusu sırasında, arteriyel (atar damar) kan basıncı (AKB) genellikle düşer. Bunun nedeni, parasempatik sinir sisteminin bedenin dinlenme ve gevşemesini sağlamasıdır. REM uykusunda ise arteriyel kan basıncı artar; çünkü REM uykusu döneminde, sempatik sinir sistemi daha aktiftir ve REM uykusu, beyin aktivitesinin ve rüyaların yoğun olduğu bir dönemdir.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, yetişkinlerin yaklaşık üçte ikisi uykusuzluk sorunu yaşamaktadır. Bunun temel nedenleri; yaşam tarzımızdaki sorunlar, yaşlanma süreci, birtakım hastalıklar, stres ve kaygı bozuklukları gibi psikolojik faktörler ve vardiyalı çalışma gibi iş hayatı zorunluluklarıdır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Pexels

Uyku Bozukluğu ve Hipertansiyon İlişkisinin Mekanizması

Uyku düzenindeki bozukluklar, çeşitli mekanizmalar üzerinden hipertansiyona yol açabilir. Bunlardan biri sirkadiyen ritim adı verilen, vücut içindeki biyolojik süreçlerin zamanlamasını düzenleyen iç saat sisteminin düzensizleşmesidir. Bu iç saatin ana kontrolünden beynin hipotalamus bölgesindeki suprakiazmatik çekirdek sorumludur. Uyku düzensizlikleri, bu suprakiazmatik çekirdeğin sirkadiyen ritim üzerindeki metabolik düzenlemesini bozar. Sirkadiyen ritimle vücut saatinin uyumsuzluğu, aynı zamanda düzensiz yeme eğilimi gibi metabolik sorunlara yol açarak da hipertansiyona neden olabilir.

Bir diğer mekanizma ise, sempatik sinir sisteminin aşırı aktivasyonudur. Bunun sonucunda kalp hızı ve tansiyonda artış meydana gelir.

Bunun yanında, kortizol adı verilen stres hormonunun salınımı da uykusuzluğa bağlı olarak artar. Yüksek seviyede kortizol, vazokonstrüksiyona (damar daralmasına) ve buna bağlı olarak kan basıncının yükselmesine yol açar.

Uykusuzluk, büyüme hormonu salınımını da azaltır. Büyüme hormonu, damarların iç hücre tabakası olan endotel yapısının yenilenmesi ve bütünlüğünün korunmasına yardımcıdır. Uykusuzluk nedeniyle azalan büyüme hormonu, yüksek kan basıncının endotel üzerinde yol açtığı hasarın tamir edilememesine neden olur.

Son olarak uykusuzluk, depresyon ve anksiyete gibi çeşitli psikolojik faktörler üzerine etki ederek de hipertansiyon riskini artırabilir.

Sonuç olarak eldeki bütün verilere göre uykusuzlukla hipertansiyon arasında doğrudan bir ilişki vardır. Uyku yoksunluğu süresince vücut, sürekli olarak sempatik sinir sisteminin neden olduğu "savaş veya kaç" yanıtı durumunda kalabilir. Halbuki yeterli bir uykuda NREM uykusu sırasında beyin, sempatik sinir sistemine yatıştırıcı bir sinyal gönderir. Böylece kan basıncını düzenler; kalp krizi, kalp yetmezliği ve inme riskini önler.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
20
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Bilim Budur! 4
 • İnanılmaz 3
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/10/2023 03:54:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/15296

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Mars
Gıda Güvenliği
Viral Enfeksiyon
Deney
Dalga Boyu
Argüman
Ara Geçiş Türleri
Albert Einstein
Çevre
Irk
Karar
Su
Karbonhidrat
Evrimleşme
Kalp
Doğa Gözlemleri
İntihar
Evrimsel Biyoloji
Göğüs Hastalığı
Beslenme Davranışı
Cinsel Yönelim
Hekim
Sıcaklık
Amerika
Uçuş
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ö. Arslantaş, et al. Uyku Bozukluğu Hipertansiyona Neden Olabilir mi?. (28 Ağustos 2023). Alındığı Tarih: 2 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/15296
Arslantaş, Ö., Alparslan, E. (2023, August 28). Uyku Bozukluğu Hipertansiyona Neden Olabilir mi?. Evrim Ağacı. Retrieved October 02, 2023. from https://evrimagaci.org/s/15296
Ö. Arslantaş, et al. “Uyku Bozukluğu Hipertansiyona Neden Olabilir mi?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 28 Aug. 2023, https://evrimagaci.org/s/15296.
Arslantaş, Öykü. Alparslan, Eda. “Uyku Bozukluğu Hipertansiyona Neden Olabilir mi?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, August 28, 2023. https://evrimagaci.org/s/15296.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close