Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Türk semenderi (Salamandra infraimmaculata)

Türk semenderi (Salamandra infraimmaculata)
Yetişkin birey, Osmaniye/Kadirli.
Muhammet Erdevir
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Türk semenderi
 • Bilimsel Adı Salamandra infraimmaculata
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Türk semenderi
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Near Eastern Fire Salamander
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Osmaniye'nin Kadirli kasabasında gözlemlenen bir erişkin birey.

Tanım ve Genel Bilgiler

Siyah üstüne sarı lekelere sahip bir semender türüdür. Büyük sarı lekeler ve parlak tonlar evrimsel olarak aposematizm, yani uyarıcı renklenme örneğidir. Lekeler sırtında bulunur ancak karnında bulunmaz. Genellikle başlarında 4 büyük leke bulunur ve kuyruklarına kadar lekeler devam eder. Parlak ve pürüzsüz ciltleri vardır. Dişileri genellikle erkeklerden daha iridir. Dişiler 21 erkekler ise 23 yıla kadar yaşayabilir. Larva döneminde tamamen suya bağlı olmakla beraber yetişkinler vakitlerinin çoğunu karada geçirir ve üremek için suya gelirler. Bilindiği kadarıyla semender türleri derilerindeki bezlerden toksin salgılar, bu da yutulursa zehirli (poisonous) olabilir, ancak genel olarak insan gibi büyük memeliler için tehlikeli olan türlerin sayısı azdır. Keza Türk semenderi de zararsızdır. Zehirli ile zehirci arasındaki farkı açıkladığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yetişkin birey, Osmaniye/Kadirli.
Yetişkin birey, Osmaniye/Kadirli.
Muhammet Erdevir

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Eskiden Avrupa lekeli semenderinin (Salamandra salamandra) bir alt türü olarak sınıflandırılmaktaydı ancak bu değişti. Şu an ise Salamandra infraimmaculata'nın bilinen 3 alt türü bulunmakta. Bu alt türler vücutlarındaki lekelerin konumu, büyüklüğü ve şekillerine göre ayırt edilmektedir

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Türkiye, Suriye, İsrail, Irak, İran ve Lübnan'da dağılış göstermektedir. Türkiye'de güneyde, en çok Adana, Mersin ve Osmaniye çevresinde yaşamaktadır. Türkiye içerisinde Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu'da dağılımı vardır.

Habitatları genelde ormanlardır ancak suya yakın olmayı tercih ederler. İran'da dağınık ağaçlara sahip açık mantar ormanları bulunurken, Türkiye ve Lübnan'da, özellikle suya yakın olan dağlık ve engebeli bölgelerde, nemli ormanlarda ve bahçelerde bulunabilir. Yapraklar, kökler veya kayaların altında saklanarak gün boyunca kendini korur ve geceleri yem için ortaya çıkarlar.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Tür IUCN Kırmızı Liste'ye göre habitat kaybından dolayı sayıları azalmaktadır ancak doğadaki tam sayıları hakkında bir bilgi yoktur. IUCN bu türü Tehdide Yakın (NT) olarak işaretlemiştir.

Davranış ve Etoloji

Bu hayvanlar gündüzleri yaprakların, köklerin veya taşların altında saklanarak zaman geçirirler. Geceleri ise avlanmak için dışarı çıkarlar. Genellikle saklanma yerlerine bağlıdırlar ve oradan çok uzaklaşmazlar. Yazın sıcak aylarda sıcağa bağlı olarak agresifleştikleri gözlemlenmiştir. Yüksek rakımlardaki bireyler kış uykusuna yatarlar. Yağmurlardan sonra oluşan havuzcukların yakınlarında da bulunabilirler.

Çiftleşmek için eşlerini etkilemeye çalışırlar. İlkbaharda, üreme şanslarını arttırmak için, erkekler gözlerinin etrafında tekil sarımsı şişlikler geliştirirler: bu şişlikler ne kadar büyükse, bir dişiyi etkilemek için daha iyi şansları vardır.

Yetişkin birey, Osmaniye/Kadirli.
Yetişkin birey, Osmaniye/Kadirli.
Muhammet Erdevir

Diyet ve Metabolizma

Yetişkinler karada yaşar ve böcekler, solucanlar, salyangozlar, diğer küçük omurgasızlar ve hatta diğer türlerin genç semenderleri ile beslenirler. Larvalar (iribaşlar) esas olarak küçük kabuklular, sivrisinek larvaları ve kurbağa yavrularıyla beslenirler.

Birbirlerine karşı çok agresiftirler ve yamyamlık (kanibalizm) görülebilir. Kurbağa yavrularını kendi türlerinin larvalarına tercih ederler. Eğer yaşam alanında balıklar varsa semender yavruları daha çok küçük kurbağa yavrularına yönelirler ama balıklar yoksa semender yavruları besin zincirinin en tepesinde yer alırlar ve habitat üstünde önemli etkileri vardır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Muhteşem! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/10/2020 04:51:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8855

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Gıda
Adaptasyon
Güve
Sinir Hücresi
Bağışıklık Sistemi
Evrimsel Süreç
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Kalp
Yılan
Göğüs
Sars Mers
Seçilim
Elektron
Dünya Dışı Yaşam
Hareket
Evren
Tarih
Meteor
Farmakoloji
Uterus
Enerji
Yas
Mitler Ve Gerçekler
İlaç
Çocuklar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir yenilgi nedir? Eğitimden, daha iyiye doğru bir ilk adımdan başka bir şey değildir.”
Wendell Phillips
Geri Bildirim Gönder