Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tedirgin bir şekilde bizi gözleyen birey.
Tedirgin bir şekilde bizi gözleyen birey.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde Adahisar Köyü'ne bağlı yaklaşık 800 küsür rakımdaki bir tepede gözlemlediğimiz birey.

Tanım ve Genel Bilgiler

Asya'daki diğer kertenkele türlerinin aksine göz kapakları birleşmiş ve orta kısımda saydam bir disk şeklindedir. Bu da aktif göz kapağı bulunmayan yılanlarınki gibi gözüktüğü için türün ismi buradan gelir. Aynı zamanda tarla kertenkelesi olarak da bilinirler. Sırt pulları karinalıdır ve omuzları/kafası yere yakın seyreder. Duruşu ve hareketi daha çok "sürünür" pozisyonu andırır. Burun delikleri lateral yerleşimli, takibinde 2-4 postnasal bulunur. Karın kısmı açık renklidir, üst tarafında (apikal) yanlardan uzanan ve giderek kontrastı azalabilen yeşilimsi 2-4 çizgi bulunur. Kolların başladığı bölge adeta kulağın yakınına kadar ulaşır. Kuyruğu vücudunun iki katı uzunluktadır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Eski Dünya'da (Asya, Avrupa ve Afrika) yayılım gösteren Lacertidae ailesinde sınıflandırılırlar. Bu ailede duvar kertenkeleleri gibi birçok kertenkele ile türü ile birlikte bulunurlar. Söz konusu aile Avrupa'da görebileceğiniz en yaygın ailedir. İçerisinde 300'den fazla tür ve 39 cins bulunur. Bunların arasından en sık karşılaşacağınız Lacerta cinsidir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Bazı kaynaklara göre Orta Asya, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika'da da görülebilirler. Özellikle Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan, Kıbrıs, Türkiye, Libya, Mısır, Suriye, İran, Irak, Lübnan, İsrail, Ürdün, Kuzey Pakistan ve Kuzeybatı Hindistan. Genelde ormanlar, taşlık ve kayalık dağlar, tarlalar, çalılıklar ve bozkırları tercih ederler.

Diyet ve Metabolizma

Ufak eklembacaklılar ile beslenir.

Etimoloji

Kelime anlamı olarak "ophis" yılan, "ops" göz ve "elegans" nazik, kırılgan anlamını taşır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 12:50:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7597

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beynimizdeki empati bölgeleri öylesine antiktir ki, sıçanlarda da aynısı bulunur. Bu nedenle politikacıları bu az anlaşılmış hayvanlara benzetenlerin bir durup düşünmesi gerekir.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder