Eskülap yılanı (Zamenis longissimus)

Eskülap yılanı (Zamenis longissimus)
Yetişkin birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
2 dakika
2,844 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Eskülap yılanı
 • Bilimsel Adı Zamenis longissimus
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Eskülap yılanı
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Aesculapian snake
 • Gözlem Lokasyonu Kırklareli, Türkiye
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Kırklareli'nde bir orman yolunda öğlenden sonra gözlemlenmiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Yetişkin bireylerin uzunluğu genellikle 110-160 cm arasındadır. Ancak 200 cm kadar olabilen uzun bir yılandır. Yumurtadan çıkan bireyler yaklaşık 30 cm civarındadır. Göz bebekleri yuvarlaktır. Yetişkinlerde sırt tarafı siyah veya zeytin yeşili olup beyaz lekeler bulundurabilir. Sırt pulları düzdür. Genç bireylerde sırt, açık yeşil veya kahverengimsi yeşil üzerine siyah lekelidir. Alt taraf sarımsı veya kirli beyazdır. Yaşam süreleri 25-30 yıldır. İnsanlara kolayca alışabilen, uysal ve zehirsiz bir türdür.

Karinasız, düz pulları ile bir yetişkin, Kırklareli.
Karinasız, düz pulları ile bir yetişkin, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Yılanların büyük bir kısmını içeren Colubridae familyasındandır. Tür ilk kez Josephus Nicolaus Laurenti tarafından 1768 yılında Natrix longissima olarak tanımlanmıştır. Coluber longissimus ve Elaphe longisimma adları da kullanılmıştır. Günümüzde Zamenis cinsinde sınıflandırılır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Batı ve Orta Avrupa, Balkanlar ve Batı Asya'da yaşamaktadırlar. Türkiye'de Marmara Bölgesi'nde ve Karadeniz kıyı şeridi boyunca dağılım gösterir.

Genellikle yaprak döken ağaçların olduğu ormanları tercih etmekle beraber orman açıklıkları, yamaçlar, çalılıklar gibi çeşitli yerlerde görülebilirler. Besin ararken bağ, bahçe veya insanların bulunduğu başka yerlere de sıklıkla gelirler. Çok sıcak olmayan ılıman yerlerde yaşarlar.

Yetişkin birey, Kırklareli.
Yetişkin birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN tarafından yaygın bulunan türler için kullanılan Asgari Endişe (LC) kategorisinde sınıflandırılmıştır.

Davranış ve Etoloji

Sabahın erken saatlerinde veya öğlenden sonra aktiflerdir. Dalsız ağaçlara bile tırmanabilen çok iyi tırmanıcılardır. Ağaçların ve çalıların üstünde görülebilirler.

Mayıs ve Haziran ayları çiftleşme zamanlarıdır. Erkekler dişi için birbirleriyle kavga eder. Çiftleşmeden 4-6 hafta sonra dişiler nemli bir yere yaklaşık 10 yumurta bırakırlar. Yavrular 6-10 hafta sonra yumurtadan çıkar ve 4-6 yaşlarında cinsel olgunluğa erişirler.

İnce uzun kafası dikkat çekicidir, Kırklareli.
İnce uzun kafası dikkat çekicidir, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Diyet ve Metabolizma

Kuşlar, kuş yumurtaları, fareler gibi küçük memeliler ve kertenkeleler ile beslenirler. Yavrular çoğunlukla kertenkeleler ve eklembacaklılar ile beslenir.

Etimoloji

Türün İngilizce adı Aesculapian snake, Türkçe adı Eskülap Yılanı'dır. Adını Yunan mitolojisindeki sağlık ve hekimlik tanrısı olan Asklepios'tan alır. Asklepios'un asası tıbbın sembolü olarak kullanılır. Asadaki yılan da Eskülap Yılanı'dır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/04/2021 17:22:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9309

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Yağ
Zihin
Atmosfer
Sanat
Ornitoloji
Kuşlar
Yılan
Hominidae
Stephen Hawking
Abiyogenez
Cinsel Seçilim
Kemik
Sürüngen
Yörünge
Kas
Mitler Ve Gerçekler
Bağışıklık
Uzay
Burun
Çeşitlilik
Doğa Yasası
Biyokimya
Cinsiyet
Cansız
Film
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku