Çayır kertenkelesi (Darevskia pontica)

Çayır kertenkelesi (Darevskia pontica)
Genç bir erkek birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
1 dakika
357 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Çayır kertenkelesi
 • Bilimsel Adı Darevskia pontica
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Çayır kertenkelesi
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Pontic lizard
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Kırklareli Dereköy'de dere kenarında bulunan likenlerle kaplı bir ağaç kökünde gözlemlenmiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Yetişkinlerin vücut uzunluğu 13 cm kadardır. Sırt pulları uzun ve karinalıdır (üst üste biner). Sırtının ortasında ve gövdesinin yanlarında koyu renkli şeritler vardır. Sırtında bulunan şerit kesikli olabilir. Dişilerin karnı sarımsı, erkeklerin yeşilimsidir. Dişiler tek seferde 4-8 yumurta bırakabilir.

Genç birey, Kırklareli.
Genç birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Avrupa'da görülen çoğu kertenkele türünün bulunduğu Lacertidae ailesinde sınıflandırılırlar. Bu aile gerçek kertenkeleler veya duvar kertenkeleleri olarak bilinir. Ailenin içerisinde Lacertinae alt ailesinde bir türdür. Darevskia pontica, eskiden Darevskia praticola pontica olarak alt tür şeklinde sınıflandırılırdı. İlginçtir ki Darevskia cinsinde partenogenez (döllenmesiz) üreme yöntemini kullanabilen türler evrimleşmiştir.

Genç birey, yeşil karnı erkek olduğunu gösteriyor, Kırklareli.
Genç birey, yeşil karnı erkek olduğunu gösteriyor, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Darevskia cinsinin ayrılması evrimsel olarak yaklaşık 12-16 milyon yıl önceye ulaştığı hesaplanıyor. Yani Orta Miyosen zamanlarına. Muhtemelen atasal tür, Orta Miyosen veya Orta Pliyosen Devri'nde, Anadolu ile Balkanlar arasında kara bağlantısı varken Batı Kafkaslara dağılım gösterdiği düşünülüyor.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Romanya, Rusya, Gürcistan, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye'nin Trakya bölgesinde yayılış gösterirler.

Geniş yapraklı ormanlarda ve çayırlarda genellikle dere kenarında bulunurlar.

Genç birey ve habitatı, Kırklareli.
Genç birey ve habitatı, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Diyet ve Metabolizma

Diyetini örümcekler ve küçük böcekler yani genellikle eklem bacaklılar oluşturur.

Etimoloji

Cins ismi olan Darevskia, Rus herpetolog Ilya Sergeyevich Darevsky adına ithaf edilmiştir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Lacerta. Darevskia Pontica. (17 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 17 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Lacerta | Arşiv Bağlantısı
 • Göçmen, Bayram.. Çayır Kertenkelesi. (17 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 17 Mayıs 2020. Alındığı Yer: TürkHerptil | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Darevskia. (17 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 17 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • İbrahim Baran, et al. (2019). Türkiye Amfibi Ve Sürüngenleri. ISBN: 978-975-403-703-6. Yayınevi: Tübitak.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/04/2021 20:45:47 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8729

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Doğru
Toplumsal Cinsiyet
Teknoloji
Toprak
Makale
Balıklar
Uçuş
Sars Virüsü
Evren
Yeni Koronavirüs
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Alzheimer
İhtiyoloji
Sağlık Personeli
Carl Sagan
Virüsler
Karbonhidrat
Çekirdek
Yüksek
Yüz
Bilimkurgu
Beslenme Biçimi
Uygulama
Tarih
Yıl
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku