Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Bahadır Bilal Gökbuğa
Üye
4

Tanrı'nın yokluğuna kanıt var mı? Tanrı'nın var olmadığı ispatlanabilir mi?

Aslında kanıt biraz yanlış oluyor sanırım çünkü tanrı bilimsel değil felsefi bir şey ama elimden geldiğince merakımı açıklamaya çalıştım.
153 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
5 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
589K UP
Agnostik
Orijinal Soru: Tanrı ya da dinlerin varlığını kesin olarak kabul etmeye ya da reddetmeye sebep olacak deliller var mıdır?

Yoktur. Tanrı ya da dinlerin varlığını ya da yokluğunu gösteren hiçbir argüman yoktur.

Tabii ki önce varlığı konusunu aradan çıkarmak gerekecektir. Biliyorum, internetteki bu tür sorulara onlarca sözde kanıt yazılır, hep aynı şeyler. Kısa bir özet geçelim:

Bu Reklamı Kapat

İlk sebep argümanları sadece Tanrı için geçerli olmak zorunda değildir. Bunu burada anlatmıştım.

İnsanın yaptığını bildiğimiz konulardan yapılan bütün benzetmeler ("Sanat varsa sanatçı vardır." gibi) hatalıdır. Bunu burada anlatmıştım.

Bu Reklamı Kapat

Yukarıdaki madde çerçevesinde insan merkezci bakış açısı ile baktığımızda "sanki birisinin yaptırması gerekiyormuş gibi gelse de biyolojik organizmalar başta olmak üzere doğada olan ve bilebildiğimiz (tohumdan yaprak oluşumu, yara tamiri gibi) olaylar maddesel olarak açıklanabilmektedir. Bunu burada anlatmıştım.

Tıpkı hayatta kalma yanılgısında olduğu gibi evrende muazzam bir kaos olsa da biz sonradan baktığımız için "ahenk" hiç bozulmamış sanabiliyoruz. Oysaki birkaç milyar yıl öncesine gitsek, o ortamı pek sevmezdik. Yukarıdaki maddede anlattığım gibi maddeci bir şekilde işleyen evrim, bir tasarım illüzyonu oluşturuyor.

Yine de düzenin olmasının ya da olmamasının Tanrı ile alakasız olduğunu hatta Tanrı'nın aleyhinde bile olabileceğini burada anlatmıştım.

Dini metinlerdeki ifadelerden günümüze bir fonksiyon yazan siz olduğunuz için "bilimsel öngörü" iddialarının inanan kişilerin sunmaması gereken bir iddia olduğunu burada anlatmıştım.

Varlığını gösteren herhangi bir bulgu olmadığını ya da varlığına yönelik bir delil gibi sunulan argümanların hatalı olduğunu anladık. Şimdi ise gelelim varlığını "kesin olarak reddetme" kısmına.

Dini metin kısmından başlayalım. Dini metinlerde mucize/bilimsel önbilgi "fonksiyonunu" da yazan olabilirsiniz, metinleri "düz" bir biçimde alıp ya da başka şekilde yorumlayıp dini reddetmek size kalmıştır. Ancak "kesin"likten bahsedemeyiz. Çünkü Tanrı sizden üstün olduğu için dediğini yanlış anlamış olma ya da Tanrı'nın sizi kandırması ihtimali de her zaman olacaktır. Tabii ki teistik bir Tanrı'dan bahsettiğimiz için bütün bu faktörleri ayarlayan kendisi olacaktır, bu da birçok sorun yaratır.

Bizden üstün, bizi aşkın bir Tanrı'dan bahsediyoruz. Bu yüzden sınırlı beynimiz ile neden böyle yaptığını anlayamayız. Bu yüzden kesinlikten bahsedemeyiz. İnanma ihtiyacı hissedip inanmak veya herhangi bir kanıtı olmadığı ve sizin de inanmaya ihtiyacınız olmadığı için inanmamanız "kesin" değil ama yeterli bir sebeptir ve diğer bütün sebeplerden mantıksal olarak daha sağlamdır.

Herkese not: Sırf bir şeyleri anlayamıyorsunuz, sebep ve amaç bulamıyorsunuz diye inanma ihtiyacı olmayanlara ("Öldükten sonra aileni göremeyeceksin.", "Suçlular cezasız kalacak.", "İstediğin gibi kötülük yap o zaman.", "Ya varsa, o zaman ne yapacaksın?" gibi); sırf inanma ihtiyacı hissetmiyorsunuz diye "sadece" inananlara (Hala bunlara mı inanıyorsun ya? gibi) laf etmeyin.

115 görüntülenme
8
 • Raporla
Cevap
Tamer Er
Tamer Er
12K UP
Psikolog

Bir şeyin yokluğunu ispat etmek varlığını ispat etmekten daha zordur. Örneğin cebimde 1 tl var. Bunun varlığını ya da yokluğunu ispat etmek için cebime bakabilirim. Bu kolay. Ama bir markete gittim ve çikolata alıp çıktığımda arkadaşlarımdan bazıları "çikolata aldığına göre parası var. Bu demektir ki Tamer'in parası var." fikrine inanmaya başladılar. Görünüşte haklılar ama kesin olarak haklı sayılmazlar. Marketten çikolatayı çalmış ta olabilirim, borç olarak almış ta olabilirim ya da dilenerek sahip olmuş ta olabilirim. Bunlardan hepsi de mümkün. Ama arkadaşlarım mantıklı düşündüler. Eğer çikolata aldıysam param var demektir. Şimdi ben onlara paramın yokluğunu nasıl kanıtlayabilirim?

Aslında çikolatayı çaldığımı kanıtlamam için onları içeri götürüp kamera kayıtlarını göstermem gerekir. Ya da dilendiğimi belli etmek için dilendiğim adam ile görüştürmem gerekir. Görüldüğü gibi bir takım şeyler yapmam gerekiyor ki onlar benim paramın olmadığına inansın. Halbuki paramın varlığına sadece oturdukları yerden düşünerek inanmışlardı. Neden olmadığını kanıtlamam bu kadar uzun sürdü?

Bu Reklamı Kapat

Tanrı vardır ya da yoktur. Kesin olarak var ya da yok demek haksızlık olur.

-Vardır diyebiliriz. Çünkü kainata baktığımızda bu kadar düzenli bir dünyanın varlığı ancak bir yaratıcı ile mümkün olur. İşte tanrının kanıtı. Yokluğunu ispat etmek için tüm evreni dolaşıp "işte dolaştık ama hiçbir yerde yok" dememiz gerekir ki bu da imkansızdır. İşte bu yüzden tanrının yokluğunu kanıtlamak pek mümkün değil. Her şeyin kendiliğinden olduğunu düşünebilir hatta bunu kanıtlayabiliriz. Ama bu yine de tanrının yok olduğu anlamına gelmez. Sonuçta sonsuz kudreti olan yaratıcı bizi şaşırtmış olabilir.

Sonuçta yok olduğunu kanıtlayamayız. Sadece inanabiliriz.

192 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Vikipedia. (4 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Umut Zaif
Umut Zaif
1,183 UP
Müslüman
Orijinal Soru: Tanrı ya da dinlerin varlığını kesin olarak kabul etmeye ya da reddetmeye sebep olacak deliller var mıdır?

Evet vardır. Allah'ın varlığı kanıtlanmıştır. İstediğiniz kadar kanıt bulabilirsiniz. Bunlardan bazılarını anlatalım;

Evrende muazzam bir düzen bir hesap bir oran vardır. Bu oran kendiliğinden veya başka zihayatların eseri zanaati olamaz. Düşünün ki en basit bir iş bile mükemmel olmuyor. Evren mükemmeldir. Bunu bir beşer yapabilir mi? Kuran'daki her 10 ayetten birinde akletmezmisiniz, düşünmezmisiniz yazmakta. Allah tefekkür etmeye davet ediyor. Akıl sahipleri için bunlarda alınacak ibretler vardır.

Bu Reklamı Kapat

[Ekleme]

Allah'ın varlığına dair birçok kanıt, ispat ve delil söz konusudur. Eğer gerçekten düşünür ve sorgularsanız Allah'ı bulacaksınız. Ben kesinlikle ve kesinlikle Allah vardır diyebilirim. Bilime ters düşüyor diyeceksiniz bende şunu söylüyorum bilimi yaratan Allah'tır. Biz bilim diyoruz fizik diyoruz Allah, sünnetullah diyor. Bir fark yok. Ayrıca bilim, insanların bilgi birikimiyle gelişir dolayısıyla bugünün doğrusu yarın yanlış olabilir. Bugünün bilimi Allah'ı görmüyor olabilir. Aslında Allah'ı nasıl göremiyorlar orası da başka bir konu. Ancak evreni hakkıyla incelediğinizde sizde Allah'ı bulacaksınız. Nitekim tefekkür yapmanızı öneririm. Sözlerimi Namık Kemal'in bir sözüyle noktalamak istiyorum: "Fikirlerinizi bazen değiştirin çünkü siz fikirlerinizin kölesi değil sahibisiniz."

1
 • Raporla
Cevap
Mersed Meta
Hekim
Orijinal Soru: Tanrı ya da dinlerin varlığını kesin olarak kabul etmeye ya da reddetmeye sebep olacak deliller var mıdır?

Olmadığına dair kanıt bulunamaz ama olduğuna dair sonsuz kanıtlar var.

Sanat eseri varsa ustası vardır..

Bu Reklamı Kapat

Düzen varsa düzenleyen..

Denge varsa dengeye koyan..

Bu Reklamı Kapat

Güzellik varsa güzelleştiren..

Süsler renkler varsa süsleyen renklendiren..

Hayat varsa hayatı veren elbette vardır...

Bu şekilde evrende ne varsa Yaratıcı olduğunu ispat eder kanıt olur.

0
 • Raporla
Cevap
VEL ASR
Mimar , İlahiyat Mezunu, Müslüman
Orijinal Soru: Tanrı ya da dinlerin varlığını kesin olarak kabul etmeye ya da reddetmeye sebep olacak deliller var mıdır?

Varlıklar hakkındaki bilgilere büyük ölçüde duyu organlarımız ve akıl yoluyla ulaşırız. Akıl, Allah’ın insana verdiği en önemli nimetlerdendir. Ancak her türlü bilgiye akılla ulaşmak mümkün değildir. Müslüman’ın bilgi kaynaklarından biri de vahiydir. Rabbimiz göndermiş olduğu peygamberler ve kutsal kitaplarla kullarını bilgilendirmiştir.

Birisi duyularla algılanabilen ve diğeri ise duyular ötesi olmak üzere iki temel varlık alanı vardır. Duyularla algılanabilen varlıkları aklımız ve duyularımızla biliriz. Hakkında bilgi edinmek istediğimiz şeyleri gerekirse laboratuvarda deneye tabi tutarak doğru sonuçlara ulaşabiliriz. Ancak duyular ötesi varlık alanında bunu yapmak mümkün değildir.

Bu Reklamı Kapat

Rabbimiz duyular ötesi bir varlık olduğu için O’nun zatı duyularla kavranamaz. Bu sebepten Allah’ın varlığı gözle görülür, elle tutulur şekilde ispat edilemez. Bu konuda ortaya konulan deliller sadece insanı uyarmak ve düşünmesini sağlamak içindir.

İslam bilginleri, göze görme kabiliyeti verildiği gibi fıtrata da Allah’ı tanıma ve O’na kul olma yatkınlığı verildiğini söylerler. Ancak bir hastalık veya bir engel sebebiyle gözün görme yetisinden kısmen veya tamamen mahrum kalabildiği gibi insanın da özünde/fıtratında bozulmalar olduğunda bu özelliği zarar görebilir. Rabbimiz, “Kuşkusuz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ve gündüzün değişmesinde, insanlara fayda veren yüklerle denizde seyreden gemilerde, Allah’ın gökten indirerek onunla ölü hâldeki toprağa can verdiği ve orada her çeşit canlının yetişmesini sağladığı yağmurda, rüzgârları ve gökle yer arasında emre hazır bekleyen bulutları evirip çevirip yönlendirmesinde aklını işleten bir topluluk için elbette nice deliller vardır. buyuruyor.

Bu Reklamı Kapat

İşte evrendeki bu şaşmaz ahenk ve düzen, Allah’ın

varlığını gösteren en önemli delillerdendir.

Rabbimizin yarattıklarını, eserlerini düşünmek ve oradan

Allah’ın varlığına ulaşmak doğru bir yaklaşım olur. Fıtratı/

özü bozulmayan, aklı yanlış bilgilerle kirlenmeyen ve ön yargıları bulunmayan her insan, kâinata, Allah’ın eserlerine bakarak O’nun varlığını anlayabilecek özellikte yaratılmıştır.

Kaynaklar

 1. youtu.be. Allah’ın Varlığı Akıl Ile Ispat Edilebilir Mi?. Alındığı Yer: youtu.be | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.