Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Carl Sagan'ın Kızından, Babasına Soru: Öldükten Sonra Seni Tekrar Görebilecek miyim?

Carl Sagan'ın Kızından, Babasına Soru: Öldükten Sonra Seni Tekrar Görebilecek miyim?
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Carl Sagan'ın kızı Sasha Sagan, New York Magazine'e yazdığı bir mektupta, babasıyla ilgili bir anısını anlatıyor. Babasına, o öldükten sonra bir daha onu görüp göremeyeceğini soruyor. Sonrasını ise şöyle anlatıyor:

Cevabını dikkatle düşündü. Sonunda, kendi ölmüş anne ve babasını tekrardan görebilmeyi dünyadaki her şeyden daha fazla istediğini; ancak ölümden sonra yaşam fikrini destekleyebilecek bir nedeni (ve delili) olmadığını, dolayısıyla ebeveynlerini görmeye yönelik bu arzusuna boyun eğemeyeceğini söyledi.

'Neden' diye sordum.

Sonra bana, son derece nazik bir şekilde, sırf bir şeylerin doğru olmasını istediğimiz için o şeylerin doğru olduğuna inanmanın tehlikeli olduğunu söyledi. Eğer ki kendini ve diğerlerini, özellikle de otorite sahibi olanları sorgulamazsan, kendini kandırabilirsin dedi. Bana, gerçek olan her şeyin, onları ne kadar didik didik arasanız da, sizin sorgulamanız sonucunda gerçek olmayı sürdüreceğini söyledi.

1988'de babasıyla ofisinde çektirdikleri bir kare... Büyük bilim insanlarının herkes gibi sıradan yaşantılarına dair görüntüler bizi her zaman etkilemiştir. Bu da, o karelerden biri; paylaşmak istedik.
1988'de babasıyla ofisinde çektirdikleri bir kare... Büyük bilim insanlarının herkes gibi sıradan yaşantılarına dair görüntüler bizi her zaman etkilemiştir. Bu da, o karelerden biri; paylaşmak istedik.

Sagan, bilimsel sorgulamanın önemini tüm yaşantısına işleyebilmiş, buna hiçbir şahsi inanç ve düşüncesini dahil etmemeyi başarmış, az sayıda bilim insanından birisidir. Bir bilim insanının sahip olması gereken tüm meziyetlere, fazlasıyla sahipti. Bu açıdan kendisine saygı duymamak ve gösterdiği aydınlanma yolunda ilerlememek işten bile değil.

Her ne kadar böylesi bilim insanlarının tekrardan, kitleler halinde Dünya'ya dönerek bizi insanlık olarak giderek battığımız bataklıktan kurtaracaklarına inanmak mutluluk, heyecan ve güç verici olsa da, sırf mutlu olacağız diye halka böylesine derin bir şekilde ulaşabilmiş bilim insanlarının bizleri kurtarmaya geleceği fikrine inanamayız, bunu bir gerçek olarak kabul edemeyiz.

Dolayısıyla onların başarmasını istediğimizi başarmak, bizlere ve sizlere düşmektedir.

Özlemle anılıyorsun Carl...

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 42
 • Muhteşem! 35
 • Bilim Budur! 11
 • Umut Verici! 9
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • İnanılmaz 4
 • Üzücü! 4
 • Güldürdü 3
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Sagan. Lessons Of Immortality And Mortality From My Father, Carl Sagan. (15 Nisan 2014). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2019. Alındığı Yer: NY Mag | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/09/2020 08:23:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2184

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Canlılık
Yumurtalık
Mit
Küresel Salgın
Bilim
Çağ
Makale
Mistik
Doğal Seçilim
Diş
Covıd-19
Avrupa
Primatlar
Evrimsel Psikoloji
Çocuklar İçin Bilim
Hastalık Kontrolü
Örümcek
Yeni Koronavirüs
Küresel Isınma
Odontoloji
İnsanlık
Mantık
Richard Dawkins
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Gazetecilik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Filozoflar, dünyayı hep farklı şekillerde yorumlamaya çalıştılar. Fakat önemli olan, onu değiştirebilmektir.”
Karl Marx
Geri Bildirim Gönder