Evrim Ağacı

Carl Sagan'ın Kızından, Babasına Soru: Öldükten Sonra Seni Tekrar Görebilecek miyim?

Carl Sagan'ın Kızından, Babasına Soru: Öldükten Sonra Seni Tekrar Görebilecek miyim?
Tavsiye Makale

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Carl Sagan'ın kızı Sasha Sagan, New York Magazine'e yazdığı bir mektupta, babasıyla ilgili bir anısını anlatıyor. Babasına, o öldükten sonra bir daha onu görüp göremeyeceğini soruyor. Sonrasını ise şöyle anlatıyor:

Cevabını dikkatle düşündü. Sonunda, kendi ölmüş anne ve babasını tekrardan görebilmeyi dünyadaki her şeyden daha fazla istediğini; ancak ölümden sonra yaşam fikrini destekleyebilecek bir nedeni (ve delili) olmadığını, dolayısıyla ebeveynlerini görmeye yönelik bu arzusuna boyun eğemeyeceğini söyledi.

'Neden' diye sordum.

Sonra bana, son derece nazik bir şekilde, sırf bir şeylerin doğru olmasını istediğimiz için o şeylerin doğru olduğuna inanmanın tehlikeli olduğunu söyledi. Eğer ki kendini ve diğerlerini, özellikle de otorite sahibi olanları sorgulamazsan, kendini kandırabilirsin dedi. Bana, gerçek olan her şeyin, onları ne kadar didik didik arasanız da, sizin sorgulamanız sonucunda gerçek olmayı sürdüreceğini söyledi.

1988'de babasıyla ofisinde çektirdikleri bir kare... Büyük bilim insanlarının herkes gibi sıradan yaşantılarına dair görüntüler bizi her zaman etkilemiştir. Bu da, o karelerden biri; paylaşmak istedik.
1988'de babasıyla ofisinde çektirdikleri bir kare... Büyük bilim insanlarının herkes gibi sıradan yaşantılarına dair görüntüler bizi her zaman etkilemiştir. Bu da, o karelerden biri; paylaşmak istedik.

Sagan, bilimsel sorgulamanın önemini tüm yaşantısına işleyebilmiş, buna hiçbir şahsi inanç ve düşüncesini dahil etmemeyi başarmış, az sayıda bilim insanından birisidir. Bir bilim insanının sahip olması gereken tüm meziyetlere, fazlasıyla sahipti. Bu açıdan kendisine saygı duymamak ve gösterdiği aydınlanma yolunda ilerlememek işten bile değil.

Her ne kadar böylesi bilim insanlarının tekrardan, kitleler halinde Dünya'ya dönerek bizi insanlık olarak giderek battığımız bataklıktan kurtaracaklarına inanmak mutluluk, heyecan ve güç verici olsa da, sırf mutlu olacağız diye halka böylesine derin bir şekilde ulaşabilmiş bilim insanlarının bizleri kurtarmaya geleceği fikrine inanamayız, bunu bir gerçek olarak kabul edemeyiz.

Dolayısıyla onların başarmasını istediğimizi başarmak, bizlere ve sizlere düşmektedir.

Özlemle anılıyorsun Carl...

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 34
 • Tebrikler! 40
 • Bilim Budur! 10
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • Güldürdü 3
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 8
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 3
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Sagan. Lessons Of Immortality And Mortality From My Father, Carl Sagan. (2014, Nisan 15). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2019. Alındığı Yer: NY Mag | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 08:14:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2184

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Evrim
Genetik
Video
Hafıza
Astronot
Entropi
Köpek
Zihin
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Örümcek
Deney
Hayvan Davranışları
Ortak Ata
Sosyal
Besin Değeri
Müzik
Ağız
Mikoloji
Yumurtalık
Müfredat
Ornitoloji
Yumurta
Yeni Koronavirüs
Uçma
Hayvanlar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünyanın en büyük problemi, aptallar ve fanatiklerin kendilerinden çok emin olması; bilgelerin ise fazlasıyla şüphe ile dolu olmasıdır.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder