Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Carl Sagan'ın Kızından, Babasına Soru: Öldükten Sonra Seni Tekrar Görebilecek miyim?

Carl Sagan'ın Kızından, Babasına Soru: Öldükten Sonra Seni Tekrar Görebilecek miyim?
1 dakika
57,268
Tüm Reklamları Kapat

Carl Sagan'ın kızı Sasha Sagan, New York Magazine'e yazdığı bir mektupta, babasıyla ilgili bir anısını anlatıyor. Babasına, o öldükten sonra bir daha onu görüp göremeyeceğini soruyor. Sonrasını ise şöyle anlatıyor:

Cevabını dikkatle düşündü. Sonunda, kendi ölmüş anne ve babasını tekrardan görebilmeyi dünyadaki her şeyden daha fazla istediğini; ancak ölümden sonra yaşam fikrini destekleyebilecek bir nedeni (ve delili) olmadığını, dolayısıyla ebeveynlerini görmeye yönelik bu arzusuna boyun eğemeyeceğini söyledi.

'Neden' diye sordum.

Tüm Reklamları Kapat

Sonra bana, son derece nazik bir şekilde, sırf bir şeylerin doğru olmasını istediğimiz için o şeylerin doğru olduğuna inanmanın tehlikeli olduğunu söyledi. Eğer ki kendini ve diğerlerini, özellikle de otorite sahibi olanları sorgulamazsan, kendini kandırabilirsin dedi. Bana, gerçek olan her şeyin, onları ne kadar didik didik arasanız da, sizin sorgulamanız sonucunda gerçek olmayı sürdüreceğini söyledi.

1988'de babasıyla ofisinde çektirdikleri bir kare... Büyük bilim insanlarının herkes gibi sıradan yaşantılarına dair görüntüler bizi her zaman etkilemiştir. Bu da, o karelerden biri; paylaşmak istedik.
1988'de babasıyla ofisinde çektirdikleri bir kare... Büyük bilim insanlarının herkes gibi sıradan yaşantılarına dair görüntüler bizi her zaman etkilemiştir. Bu da, o karelerden biri; paylaşmak istedik.

Sagan, bilimsel sorgulamanın önemini tüm yaşantısına işleyebilmiş, buna hiçbir şahsi inanç ve düşüncesini dahil etmemeyi başarmış, az sayıda bilim insanından birisidir. Bir bilim insanının sahip olması gereken tüm meziyetlere, fazlasıyla sahipti. Bu açıdan kendisine saygı duymamak ve gösterdiği aydınlanma yolunda ilerlememek işten bile değil.

Her ne kadar böylesi bilim insanlarının tekrardan, kitleler halinde Dünya'ya dönerek bizi insanlık olarak giderek battığımız bataklıktan kurtaracaklarına inanmak mutluluk, heyecan ve güç verici olsa da, sırf mutlu olacağız diye halka böylesine derin bir şekilde ulaşabilmiş bilim insanlarının bizleri kurtarmaya geleceği fikrine inanamayız, bunu bir gerçek olarak kabul edemeyiz.

Dolayısıyla onların başarmasını istediğimizi başarmak, bizlere ve sizlere düşmektedir.

Özlemle anılıyorsun Carl...

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
41
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 68
 • Muhteşem! 57
 • Bilim Budur! 28
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 16
 • Umut Verici! 15
 • Üzücü! 13
 • İnanılmaz 7
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Güldürdü 4
 • Korkutucu! 3
 • Grrr... *@$# 2
 • İğrenç! 2
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Sagan. Lessons Of Immortality And Mortality From My Father, Carl Sagan. (15 Nisan 2014). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2019. Alındığı Yer: NY Mag | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/04/2024 18:31:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2184

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Mikoloji
Primatlar
Fare
Tahmin
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Etimoloji
Ekosistem
Çekirdek
Alkol
Embriyo
Veri
Algı
Afrika
İletişim
Bitkiler
Işık Yılı
Diş Sorunları
Kurbağa
Ayak
Bilişsel
Gen
Mucize
Beyin
Karbon
Seçilim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Carl Sagan'ın Kızından, Babasına Soru: Öldükten Sonra Seni Tekrar Görebilecek miyim?. (16 Nisan 2014). Alındığı Tarih: 19 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2184
Bakırcı, Ç. M. (2014, April 16). Carl Sagan'ın Kızından, Babasına Soru: Öldükten Sonra Seni Tekrar Görebilecek miyim?. Evrim Ağacı. Retrieved April 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2184
Ç. M. Bakırcı. “Carl Sagan'ın Kızından, Babasına Soru: Öldükten Sonra Seni Tekrar Görebilecek miyim?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 16 Apr. 2014, https://evrimagaci.org/s/2184.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Carl Sagan'ın Kızından, Babasına Soru: Öldükten Sonra Seni Tekrar Görebilecek miyim?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 16, 2014. https://evrimagaci.org/s/2184.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close