Sinirbilim Açısından Rüyalara Dair Bir Özet...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Rüyalar günlük hayatta deneyimlediğimiz düşüncelerin, görüntülerin ve duyguların uyku durumumuzda istemsiz olarak ortaya çıkmasıdır. Rüyalar tarih boyunca pek çok kez felsefi ve dini açıdan yorumlanmıştır. Günümüzde rüyaları inceleyen bilim dalına oneiroloji denir. 

Bazı psikanalistler rüyaları bilinçaltımız ile ilişkilendirir. Psikanalizin babası Sigmund Freud, bilinçaltımızda kalan gizli dürtü ve arzuların rüyalarda ortaya çıktığını söyler. Günümüz bilim camiasında rüyaların nedeni ve amacı tam olarak anlaşılamamıştır. Yapılan bazı deneyler rüyaların gerçek hayatta karşılaşacağımız tehlikelere daha iyi adapte olabilmemiz için oluştuğunu gösteriyor. Örneğin araba kullanmayı yeni öğrenen biriyseniz, rüyanızda arabayla kaza yaptığınızı görmeniz muhtemeldir.

Rüyalar çoğunlukla uykumuzun REM (Hızlı Göz Hareketi) evresinde gerçekleşir. Bu evrede beyin uyanık olduğumuzdakine benzer bir şekilde çalışır ve gözlerimiz hızlı göz hareketleri yapar. Rüyaların uzunluğu birkaç saniye ile yaklaşık 20–30 dakika arasında değişebilir. Bazı durumlarda başka evrelerde de rüya görme gerçekleşebilir, fakat bu rüyalar çok az sıklıkla gerçekleşir ve hatırlanma ihtimalleri azdır.

Genellikle, bir insan her gece ortalama 3 ile 5 arası rüya görür, fakat çoğunu hatırlamaz. Eğer kişi REM evresinde uykusundan uyandırılırsa rüyasını hatırlama ihtimali artar.

 

Kaynak: Wikipedia

Liberal Beyni, Muhafazakar Beynine Karşı!

TÜBİTAK’ı “TÜBİTAK” Yapan Adam Namık Kemal Pak Anısına...

Yazar

Ege Özmeral

Ege Özmeral

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim