Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Loewia sineği (Loewia sp.)

Loewia sineği (Loewia sp.) Furkan Erek
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Bartın çayı kenarında böcek arazisi yaparken çok nadir olan bu sinek türüne denk geldik. Türkiye için 2 yeni tür bulduğumuz bu hafta içerisinde böyle nadir bir türe denk gelmemiz çay için oldukça önemli bir gelişme oldu. Cinsin tespiti için Theo Zeegers'a teşekkürler.

Tanım ve Genel Bilgiler

Üyelerinde siyah renk hakimdir. Diğer Tachinidae üyeleri gibi üzerindeki kıl benzeri çıkıntılar göze çarpmaktadır. Bütün Diptera üyelerinde olduğu gibi bir çift kanat sahibidir. Larvaları diğer eklembacaklılar için parazitoid olduğu bilinir. Tür teşhisi için fotoğraflar yeterli kanıt sayılmamaktadır. Fotoğraftan sadece cins düzeyinde tanımlanabilir. Gözlemlediğimiz diğer bir tachinid türüne buradan ulaşabilirsiniz.

Loewia cinsi, Bartın.
Loewia cinsi, Bartın.
Furkan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Tachinidae ailesinin üyesidir. Bu taksonun Orta Eosen'de evrimleştiği düşünülmektedir. Bilinen en eski fosil (Lithexorista) Wyoming'deki yaşlı Yeşil Nehir Oluşumu'nda keşfedilmiştir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Gözlemimiz sonucunda tatlı su kenarlarında, otlak ve açık arazilerde görüldüğünü söyleyebiliriz. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Antalya, Isparta ve Bartın'da gözlemlenen Loewia cinsi üyelerinin olduğu bilinmektedir. Tachinidae üyeleri Güney Amerika dışında bütün bölgelerde görülebilir.

Loewia cinsi, Bartın.
Loewia cinsi, Bartın.
Furkan Eren

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Görmesi oldukça zor ve nadir bir türdür. Koruma statüsü hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Bu cinsin üyelerinden Loewia papei 2014 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi Türkiye'de de olduğu Pierfilippo Cerretti ve Giuseppe Lo Giudice tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Pierfilippo Cerretti, et al. A New Loewia Egger (Diptera: Tachinidae) From Turkey, With Taxonomic And Nomenclatural Remarks On Congeners. (20 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: researchgate | Arşiv Bağlantısı
 • Furkan EREN. Loewia Sp.. (20 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Dogalhayat | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/09/2020 02:55:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9017

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Tıp
Kuantum Fiziği
Nöron Hücresi
Hastalık Kontrolü
Hormon
Yıldız
Ara Geçiş Türleri
Evrimsel Biyoloji
Mistik
Maskeler
Ses
Koronavirüs
Kadın Sağlığı
İnsan Türü
Ölümden Sonra Yaşam
Etoloji
Albert Einstein
Diş Hekimi
Ecza
Karanlık Enerji
Cinsellik
Elektrik
Hastalık Yayılımı
İlaç
Cinsel Seçilim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekler, görmezden gelindiler diye yok olmazlar.”
Aldous Huxley
Geri Bildirim Gönder