Evrim Ağacı

Arı Sinekleri (Bombyliidae)

Arı Sinekleri (Bombyliidae)
Büyük arı sineği (Bombylius major)
Pedram Türkoğlu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Morfolojik (dış görünüş) ve etolojik (davranış) olarak arılara benzedikleri için uzaktan bir tüylü arıdan (Bombus terrestris) ayırmak çok zordur. Karşılaştırmak adına tüylü arı gözlemimize buradan ulaşabilirsiniz. Kendileri arı değil sinekler takımında bulunan bir sinek türüdür.

Boyutları 2 mm olan ufak türleri vardır. Kanat açıklığı 40 mm bulabilen iri türleri de vardır. Dinlenme pozisyonunda kanatları karakteristik bir şekilde çapraz biçimde; arkayı süpürme açısında (İng: swept back angle) durur. Vücutları genellikle kıl benzeri filamentlerle kaplıdır. Arılardan ayrılan en önemli farklarından biri uzun bacak ve uzun hortum (proboscis) yapılarıdır. Kelebek ve güvelerin aksine hortumlarını katlayamazlar (retrake edemezler) ve dik bir şekilde durur.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Bombyliidae ailesi büyük bir ailedir ve yüzlerce cins barındırır. Şimdilik 4500 tür tanımlanmıştır ve yaklaşık bin tanesi daha tanımlanmayı beklemektedir. Fakat çoğu tür kolay gözlemlenemediği için yaşam döngüleri henüz yeterince bilinmiyordur. Arılara benzemelerinin evrimsel açıklaması Bates mimikrisidir. Yani bazı canlılar, avcılardan korunmak adına diğer zehirli canlılara veya avcılara benzemek üzere seçilim göstermeştir. Bilinen en eski fosil kaydı, 99 milyon yıl öncesine Orta Kretase'ye ait bir kehribardadır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Dünya'nın her yerine yayılmışlardır. Ancak en fazla biyoçeşitlilik tropikal ve subtropikal bölgelerdedir.

Davranış ve Etoloji

Bazı türleri önemli polinatörlerdir. Bu yüzden çiçeklerin üremesinde önemli katkıları bulunur. Diğer yandan uçuş davranışı adeta bir tüylü arı gibidir; havada asılı kalır ve sabit durabilir. Uzaktan baktığımızda bir arı gibi görünür.

Diyet ve Metabolizma

Yetişkinler genellikle nektar ve polen ile beslenir. Uzun hortumları (proboscis) sayesinde Lapeirousia bitkilerindeki gibi ince ve dar tüplere erişebilirler. Larvaları genellikle diğer türlerin larvalarının parazitoidleridir.

Etimoloji

İngilizce "bee flies" veya "humblebees" şeklinde bilinirler. Tüylü arılara ise İngilizce "bumblebee" denir. Bazı küçük yerel halklar "beewhal" diye de isimlendirmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 02:26:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8495

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Deri
Balıklar
Lgbt
İlaç
Mit
Maymun
Ay Ve Dünya
Ara Geçiş Türleri
Böcekler
Ölüm
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Farmakoloji
Genel Görelilik
Bilim Tarihi
Sağlık Personeli
Jinekoloji
Balıkçılık
Yapay Seçilim
Sağlık Bilimleri
Etimoloji
Önlem
Doğa Yasaları
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Zehirli Mantar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlüğün bedeli, ebediyen ihtiyatlı olmaktır.”
John Stuart Mill
Geri Bildirim Gönder