Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Suikastçi sinek (Asilinae)

Suikastçi sinek (Asilinae)
2 dakika
8,149
Tüm Reklamları Kapat
Suikastçi sinek
 • Bilimsel Adı Asilinae
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Suikastçi sinek
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Robber fly
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle
Çiçek sineğinin iç organlarını parçaladıktan sonra adeta sıvılaştırarak emen bir suikastçi sinek.
Çiçek sineğinin iç organlarını parçaladıktan sonra adeta sıvılaştırarak emen bir suikastçi sinek.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Avını yakalayıp, adeta emen dişi bir suikastçi sinek (robber fly) türünü Balıkesir/Burhaniye'de Evrim Ağacı olarak gözlemleme şansı yakaladık. Kendisini kaldırımın üstünde Eristalis tenax türü bir çiçek sineği ile beslenirken görüyorsunuz. 

Tanım ve Genel Bilgiler

Bu türlere hırsız sinek (robber fly) veya suikastçi sinek (assasin fly) denir. Dişi olduğunu karnın (abdomen) ucundaki sivri yumurta kanalından (ovipositor) anlayabilirsiniz. Taksonomide gerçek sinekler olarak bilinen Diptera (çift kanatlılar) takımında Asilidae familyasına üyedirler. Hatta bu gözlemlediğimiz türün Asilinae alt familyasına üye olduğunu da söyleyebiliriz. Tür veya cins belirtebilmek için daha ayrıntılı analizler yapılmalı. Bu alt familya, ilk defa 1802'de Pierre André Latreille isimli zoolog ve entomolog tarafından tanımlanmıştır.

Asilidae sp.
Pedram Türkoğlu

Bir çift bileşik göz ve basit yapıda üç tane nokta gözleri (osellus) bulunur. Yüzlerinde mystax adı verilen sakalı andıran sert kıllar bulunur. Bu kılların, avlanırken boğuşan ve kıpraşan kurbanın bacaklarından alacağı darbeyi en aza indirgediği düşünülür. Yani bir nevi koruyucu özellik sergiler. Gözlemlediğimiz siyah bacaklı suikastçi sinek türüne de buradan ulaşabilirsiniz.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Asilidae ailesinde tanımlanmış yaklaşık 7500 tür ve 556 cins mevcuttur. Elbette halen araştırmalar devam etmektedir. Dolayısıyla yakın tarihte evrimsel ilişkileri yanında birçok yeni tür tanımlanacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Bombus arıları görünümünde olan Bombyliidae sinek ailesi ile uzaktan akrabadırlar. Bilinen en büyük sineği de içeren Mydidae (Mydas sinekleri) ailesiyle ise yakın akraba oldukları düşünülüyor.

Karnının ucundaki yumurta kanalı (ovipositor), kendisinin pusuya yatan bir dişi olduğunu gösteriyor.
Karnının ucundaki yumurta kanalı (ovipositor), kendisinin pusuya yatan bir dişi olduğunu gösteriyor.
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Kutuplar dışında böceklerin yaygın bulunduğu her alanda yaşayabilirler. Dünya'da kozmopolit bir dağılım gösterirler. Yaygın bulunan bu türle birçok şehirde karşılaşmak mümkündür.

Davranış ve Etoloji

Sadece erişkin formları değil, larva döneminde dahi diğer böcekleri avlayarak beslenirler. Pusuya yatarak, bölgeden geçen bir böceği havada yakalayabilirler. Avını yakaladığında proboscis (hortum) ile içerisine nörotoksik ve proteolitik enzimlerle dolu tükürüğünü enjekte eder. Böylece kurban felç olur, ardından kas ve bağ dokusu yıkılarak sindirilir. Dolayısıyla sinek tarafından daha kolay emilir. Aslında örümceklerin avlanma stili de bu yönteme benzerdir. İri türlerini elinizle yakalamaya çalışırsanız, kendisini savunmak amaçlı ısırabilir. Isırığı da bölgesel bir ağrı yaratabilir. Fakat insan dokusunda herhangi bir kalıcı hasara neden olmaz.

Çöp kutusu üzerinde avını bekleyen bir erkek birey.
Çöp kutusu üzerinde avını bekleyen bir erkek birey.
Pedram Türkoğlu

Diyet ve Metabolizma

Oldukça agresif ve acımasız yırtıcılar olan bu sinekler, neredeyse bütün Diptera takımı ile beslenebilir. Avları arasında arılar, sinekler, güveler, çekirgeler ve örümcekler bulunur. Hatta diğer suikastçi sinekleri avladıkları da gözlemlenmiştir. Öyle ki hacimce kendilerinden büyük olan yusufçuk ve kızböceklerini bile avlayabilirler.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
2
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/02/2024 15:34:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5373

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Santigrat Derece
Uydu
Teori
Süt
Kök Hücre
Evrimsel Süreç
Basınç
Eğitim
Şüphecilik
Zeka
Avcı
Balıklar
Asteroid
Maymun
Kanser Tedavisi
Patojen
Sağlık Bilimleri
Dalga
Zaman
Evrimleşme
Genetik
Acı
Enerji
Tutarlılık
Einstein
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Türkoğlu, et al. Suikastçi sinek (Asilinae). (10 Nisan 2018). Alındığı Tarih: 21 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/5373
Türkoğlu, P., Bakırcı, Ç. M. (2018, April 10). Suikastçi sinek (Asilinae). Evrim Ağacı. Retrieved February 21, 2024. from https://evrimagaci.org/s/5373
P. Türkoğlu, et al. “Suikastçi sinek (Asilinae).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 10 Apr. 2018, https://evrimagaci.org/s/5373.
Türkoğlu, Pedram. Bakırcı, Çağrı Mert. “Suikastçi sinek (Asilinae).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 10, 2018. https://evrimagaci.org/s/5373.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close