Suikastçi sinek (Asilinae)

Suikastçi sinek (Asilinae)
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
5,195 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Suikastçi sinek
 • Bilimsel Adı Asilinae
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Suikastçi sinek
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Robber fly
 • Gözlem Lokasyonu Balıkesir, Türkiye
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
Çiçek sineğinin iç organlarını parçaladıktan sonra adeta sıvılaştırarak emen bir suikastçi sinek.
Çiçek sineğinin iç organlarını parçaladıktan sonra adeta sıvılaştırarak emen bir suikastçi sinek.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Avını yakalayıp, adeta emen dişi bir suikastçi sinek (robber fly) türünü Balıkesir/Burhaniye'de Evrim Ağacı olarak gözlemleme şansı yakaladık. Kendisini kaldırımın üstünde Eristalis tenax türü bir çiçek sineği ile beslenirken görüyorsunuz. 

Tanım ve Genel Bilgiler

Bu türlere hırsız sinek (robber fly) veya suikastçi sinek (assasin fly) denir. Dişi olduğunu karnın (abdomen) ucundaki sivri yumurta kanalından (ovipositor) anlayabilirsiniz. Taksonomide gerçek sinekler olarak bilinen Diptera (çift kanatlılar) takımında Asilidae familyasına üyedirler. Hatta bu gözlemlediğimiz türün Asilinae alt familyasına üye olduğunu da söyleyebiliriz. Tür veya cins belirtebilmek için daha ayrıntılı analizler yapılmalı. Bu alt familya, ilk defa 1802'de Pierre André Latreille isimli zoolog ve entomolog tarafından tanımlanmıştır.

Asilidae sp.
Pedram Türkoğlu

Bir çift bileşik göz ve basit yapıda üç tane nokta gözleri (osellus) bulunur. Yüzlerinde mystax adı verilen sakalı andıran sert kıllar bulunur. Bu kılların, avlanırken boğuşan ve kıpraşan kurbanın bacaklarından alacağı darbeyi en aza indirgediği düşünülür. Yani bir nevi koruyucu özellik sergiler. Gözlemlediğimiz siyah bacaklı suikastçi sinek türüne de buradan ulaşabilirsiniz.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Asilidae ailesinde tanımlanmış yaklaşık 7500 tür ve 556 cins mevcuttur. Elbette halen araştırmalar devam etmektedir. Dolayısıyla yakın tarihte evrimsel ilişkileri yanında birçok yeni tür tanımlanacaktır.

Bombus arıları görünümünde olan Bombyliidae sinek ailesi ile uzaktan akrabadırlar. Bilinen en büyük sineği de içeren Mydidae (Mydas sinekleri) ailesiyle ise yakın akraba oldukları düşünülüyor.

Karnının ucundaki yumurta kanalı (ovipositor), kendisinin pusuya yatan bir dişi olduğunu gösteriyor.
Karnının ucundaki yumurta kanalı (ovipositor), kendisinin pusuya yatan bir dişi olduğunu gösteriyor.
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Kutuplar dışında böceklerin yaygın bulunduğu her alanda yaşayabilirler. Dünya'da kozmopolit bir dağılım gösterirler. Yaygın bulunan bu türle birçok şehirde karşılaşmak mümkündür.

Davranış ve Etoloji

Sadece erişkin formları değil, larva döneminde dahi diğer böcekleri avlayarak beslenirler. Pusuya yatarak, bölgeden geçen bir böceği havada yakalayabilirler. Avını yakaladığında proboscis (hortum) ile içerisine nörotoksik ve proteolitik enzimlerle dolu tükürüğünü enjekte eder. Böylece kurban felç olur, ardından kas ve bağ dokusu yıkılarak sindirilir. Dolayısıyla sinek tarafından daha kolay emilir. Aslında örümceklerin avlanma stili de bu yönteme benzerdir. İri türlerini elinizle yakalamaya çalışırsanız, kendisini savunmak amaçlı ısırabilir. Isırığı da bölgesel bir ağrı yaratabilir. Fakat insan dokusunda herhangi bir kalıcı hasara neden olmaz.

Çöp kutusu üzerinde avını bekleyen bir erkek birey.
Çöp kutusu üzerinde avını bekleyen bir erkek birey.
Pedram Türkoğlu

Diyet ve Metabolizma

Oldukça agresif ve acımasız yırtıcılar olan bu sinekler, neredeyse bütün Diptera takımı ile beslenebilir. Avları arasında arılar, sinekler, güveler, çekirgeler ve örümcekler bulunur. Hatta diğer suikastçi sinekleri avladıkları da gözlemlenmiştir. Öyle ki hacimce kendilerinden büyük olan yusufçuk ve kızböceklerini bile avlayabilirler.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/05/2021 09:44:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5373

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Botanik
Nobel Ödülü
Ahlak
Astronot
Kemik
Aşılar
Dilbilim
Enzim
Jüpiter
Görme
Saç
Küresel Isınma
Kas
Kütle
Elementler
Oyun
Fosil
Sinirbilim
Aminoasit
Bilgi Felsefesi
Entropi
Bakteri
Bilimkurgu
Epidemik
Homeostasis
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku