Taklitçi parazit sinek (Tachina fera)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Arkadan geçerken objektifimize takılan bir örümcekle birlikte.
Arkadan geçerken objektifimize takılan bir örümcekle birlikte.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Zonguldak'ın Filyos ilçesindeki sahilde, bir taşın üzerinde gözlemlediğimiz Tachina fera türü sinek. Aynı zamanda o sırada arkasından sinsice geçen bir örümceğe tanık oluyorsunuz. Tabii Tachina sinekleri, bu örümceklerin diyeti arasında olmak için fazlasıyla iri.

Tanım ve Genel Bilgiler

Morfolojik olarak Tachina magnicornis türüne fazlasıyla benzer. Karındaki (abdomen) eşkenar dörtgenler ve çizginin yapısından ayrılırlar. Göğsün (thorax) hemen bitiminde postscutellum isimli parlak bir çıkıntı bulunur bu cinslerde. Renkleri ve kıl yapıları karakteristiktir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Evrimsel olarak Eosen Devri'nin ortalarından yani yaklaşık 40 milyon yıl önceki bir ortak atadan köken aldıkları düşünülüyor.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Palearktik bölgede dağılım gösterirler. Yani Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'yı içine alan kesim.

Davranış ve Etoloji

Asıl ilginç olan protelean parazitik yaşam döngüleri. Yani yaşam döngülerinin başlangıcı parazitik biçimde iken, erişkin halleri değildir. Tachina sineklerinin larvaları genelde tırtıllar içerisine girerek onları içeriden yerler. Ardından olgunlaşan sineğin besin kaynağı çiçek polenleri ve nektar olur.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Wikipedia. Mimic Fly. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Wikipedia

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Suikastçi sinek (Asilidae sp.)

19 Noktalı Küçük ''Canavar''

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder