Fas suikastçi sineği (Pogonosoma maroccanum)

Fas suikastçi sineği (Pogonosoma maroccanum)
Pogonosoma maroccanum türü erişkin birey.
Gökhan Eren
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
2 dakika
2,298 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Fas suikastçi sineği
 • Bilimsel Adı Pogonosoma maroccanum
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Fas suikastçi sineği
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Morocco robber fly
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Avcı sinekler veya Suikastçi sinekler ailesi diye bilinen Asilidae ait bir tür olan Fas suikastçi sineği (Pogonosoma maroccanum) 21 temmuz 2017 yılında Sakarya'nın Karasu ilçesinde gözlemledik.

Tanım ve Genel Bilgiler

Gövde uzunluğu 15 ile 32 mm arasındadır. Siyah renkteki gövdesi üzerinde çoğunlukla kırmızımsı turuncu kıl benzeri keratin filamentler vardır. Suikastçi sinekler (Asilidae) ailesinin en dikkat çekici türlerinden biridir. Coxa (kalça), trochanter ve femur (uyluk) siyah, tibia (bacak) ve tarsus (ayak) kırmızımsı-turuncu renktedir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Pogonosoma maroccanum, avcı sinekler veya suikastçi sinekler (Asilidae) ailesine ait bir türdür. Bombus arıları görünümünde olan Bombyliidae sinek ailesi ile uzaktan akrabadırlar. Bilinen en büyük sineği de içeren Mydidae (Mydas sinekleri) ailesiyle ise yakın akraba oldukları düşünülüyor.

Sakarya'da kütük üzerinde güneşlenirken gözlemlediğimiz erişkin birey. Tibia ve sonrasındaki turuncu kıl benzeri filamentler ayırıcı tanı sağlıyor.
Sakarya'da kütük üzerinde güneşlenirken gözlemlediğimiz erişkin birey. Tibia ve sonrasındaki turuncu kıl benzeri filamentler ayırıcı tanı sağlıyor.
Gökhan Eren

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Biyolojik çeşitlilikleri orman ekosistemlerinde genellikle daha düşüktür. Asilidae ailesinde bulunan türler genellikle açık, güneşli ve kuru, hatta kurak olan habitatlarda yaşarlar. Açık veya dağınık bitki örtüsünü tercih ederler. Tipik habitatları arasında savan, orman bozkır, açık bozkır, yarı çöl ve makilik alanlar bulunur. Avrupa'da görüldüğü bölgeler Fransa, Avusturya, Almanya (şüpheli kayıt), İtalya, Malta, Arnavutluk, Slovakya, Sırbistan, Karadağ, Yunanistan, Polonya (şüpheli kayıt), Romanya, Bulgaristan, Macaristan. Asya'da Rusya (orta ve güney Avrupa bölgesi), Çin, Türkiye, İran. Afrika kıtasında ise Fas, Cezayir, Nijerya (şüpheli kayıt) ve Etiyopya (şüpheli kayıt).

Davranış ve Etoloji

Tüm Asilidae ailesi türleri gibi Pogonosoma maroccanum da avlarını uçarken yakalar ve kurbanlarına nörotoksik ve proteolitik enzimler içeren tükürük enjekte eder. Bu türlerin diyet bileşenlerinin % 85'inden fazlasını Diptera, Coleoptera, Hymenoptera, Hemiptera ve Lepidoptera takımların türleri oluşturur.

Dişiler, bitkilerin üzerine veya toprak, ağaç kabuğu veya odun içindeki yarıklara yumurtalarını bırakırlar. Yumurtlama alışkanlıkları türlere ve spesifik yaşam alanlarına bağlıdır; türlerin çoğu yumurtalarını kitleler halinde bırakır ve bunlar daha sonra kireçli bir koruyucu ile kaplanır. Larvaları toprakta veya çevrelerinde oluşan diğer çürüyen organik maddelerde yaşar. Larvalarda avcıdır, diğer yumuşak gövdeli böceklerin yumurta veya larva beslenirler. Larvaları kışı toprakta pupa olarak geçirirler. Pupalar toprak yüzeyine göç eder ve birer erişkin olarak ortaya çıkar. Tamamen gelişim, türlere ve çevresel koşullara bağlı olarak 1-3 yıl arasında değişmektedir. Ilık bölgelerde larva büyümesinin daha hızlı olduğu ve birçok Asilidae türünün bir yıldan fazla yaşadığını düşünülmektedir.

Diyet ve Metabolizma

Menülerinde güveler, kelebekler, karıncalar, çekirgeler, arılar, sinekler, örümcekler ve hatta kendilerinden hacimce büyük olan kızböcekleri ve yusufçuklar bulunur.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 3
 • Tebrikler! 2
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/05/2021 01:36:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7700

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Bitki
Kan
Yıl
İhtiyoloji
Süpernova
Biyokimya
Evrimsel Tarih
Çevre
Filogenetik
Böcek
Epistemik
Kalp
Tespit
Mistik
Gıda
Sağlık Personeli
İnfografik
Tarım
Obezite
Sahtebilim
Bilim Felsefesi
Plüton
Büyük Patlama
Gerçek
Astronomi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku