Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Avcı sinekler veya Suikastçi sinekler ailesi diye bilinen Asilidae ait bir tür olan Fas suikastçi sineği (Pogonosoma maroccanum) 21 temmuz 2017 yılında Sakarya'nın Karasu ilçesinde gözlemledik.

Tanım ve Genel Bilgiler

Gövde uzunluğu 15 ile 32 mm arasındadır. Siyah renkteki gövdesi üzerinde çoğunlukla kırmızımsı turuncu kıl benzeri keratin filamentler vardır. Suikastçi sinekler (Asilidae) ailesinin en dikkat çekici türlerinden biridir. Coxa (kalça), trochanter ve femur (uyluk) siyah, tibia (bacak) ve tarsus (ayak) kırmızımsı-turuncu renktedir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Pogonosoma maroccanum, avcı sinekler veya suikastçi sinekler (Asilidae) ailesine ait bir türdür. Bombus arıları görünümünde olan Bombyliidae sinek ailesi ile uzaktan akrabadırlar. Bilinen en büyük sineği de içeren Mydidae (Mydas sinekleri) ailesiyle ise yakın akraba oldukları düşünülüyor.

Sakarya'da kütük üzerinde güneşlenirken gözlemlediğimiz erişkin birey. Tibia ve sonrasındaki turuncu kıl benzeri filamentler ayırıcı tanı sağlıyor.
Sakarya'da kütük üzerinde güneşlenirken gözlemlediğimiz erişkin birey. Tibia ve sonrasındaki turuncu kıl benzeri filamentler ayırıcı tanı sağlıyor.
Gökhan Eren

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Biyolojik çeşitlilikleri orman ekosistemlerinde genellikle daha düşüktür. Asilidae ailesinde bulunan türler genellikle açık, güneşli ve kuru, hatta kurak olan habitatlarda yaşarlar. Açık veya dağınık bitki örtüsünü tercih ederler. Tipik habitatları arasında savan, orman bozkır, açık bozkır, yarı çöl ve makilik alanlar bulunur. Avrupa'da görüldüğü bölgeler Fransa, Avusturya, Almanya (şüpheli kayıt), İtalya, Malta, Arnavutluk, Slovakya, Sırbistan, Karadağ, Yunanistan, Polonya (şüpheli kayıt), Romanya, Bulgaristan, Macaristan. Asya'da Rusya (orta ve güney Avrupa bölgesi), Çin, Türkiye, İran. Afrika kıtasında ise Fas, Cezayir, Nijerya (şüpheli kayıt) ve Etiyopya (şüpheli kayıt).

Davranış ve Etoloji

Tüm Asilidae ailesi türleri gibi Pogonosoma maroccanum da avlarını uçarken yakalar ve kurbanlarına nörotoksik ve proteolitik enzimler içeren tükürük enjekte eder. Bu türlerin diyet bileşenlerinin % 85'inden fazlasını Diptera, Coleoptera, Hymenoptera, Hemiptera ve Lepidoptera takımların türleri oluşturur.

Dişiler, bitkilerin üzerine veya toprak, ağaç kabuğu veya odun içindeki yarıklara yumurtalarını bırakırlar. Yumurtlama alışkanlıkları türlere ve spesifik yaşam alanlarına bağlıdır; türlerin çoğu yumurtalarını kitleler halinde bırakır ve bunlar daha sonra kireçli bir koruyucu ile kaplanır. Larvaları toprakta veya çevrelerinde oluşan diğer çürüyen organik maddelerde yaşar. Larvalarda avcıdır, diğer yumuşak gövdeli böceklerin yumurta veya larva beslenirler. Larvaları kışı toprakta pupa olarak geçirirler. Pupalar toprak yüzeyine göç eder ve birer erişkin olarak ortaya çıkar. Tamamen gelişim, türlere ve çevresel koşullara bağlı olarak 1-3 yıl arasında değişmektedir. Ilık bölgelerde larva büyümesinin daha hızlı olduğu ve birçok Asilidae türünün bir yıldan fazla yaşadığını düşünülmektedir.

Diyet ve Metabolizma

Menülerinde güveler, kelebekler, karıncalar, çekirgeler, arılar, sinekler, örümcekler ve hatta kendilerinden hacimce büyük olan kızböcekleri ve yusufçuklar bulunur.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 14:12:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7700

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yapmayı düşündüğünüz işlerle nam salamazsınız.”
Henry Ford
Geri Bildirim Gönder