Kızılderililer,
Kızılderililer, "kızıl" derili midir? Amerika'ya göç nasıl gerçekleşmiştir?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sayfamız üyelerinden Sayın Erdem Ertaş bize şöyle bir soru sordu:

Kızılderililer nasıl Amerika'ya yerleşti? İnternette buzul çağında Bering üzerinden geçtiği yazıyor. Notunuzda göremedim. Bir de kızılderili denmesinin evrimsel bir anlamı var mı, yani geçen bin yıllar boyunca tenlerinde değişiklik mi oldu?

Evrim Ağacı olarak kendisine şöyle bir cevap vermek istiyoruz:

Sayın Erdem Ertaş,

Sorunuz için teşekkür ederiz.

Bu konu açıkçası halen tartışmalıdır. Ancak en güçlü teori, sizin de dediğiniz gibi Bering Boğazı'ndaki suların çekilmesi ve donmasıyla birlikte oluşan "köprü" üzerinden Avrasya'dan göçen insan toplumlarının kızılderilileri oluşturduğudur. Bu köprünün 60.000 ila 25.000 yıl önce arasında oluştuğu ve bundan 7.000 yıl öncesine kadar bu köprünün varlığını sürdürdüğü düşünülmektedir. Göçün ise bundan 12.000 yıl önce gerçekleştiği neredeyse kesinlikle doğrulanmıştır. 12.000 yıl öncesiyle 8.000 yıl öncesi arasında bu toplumlar Amerika kıtası üzerinde yüzlerce farklı bölgeye yayılmışlardır. Bunun sebebi olarak çok değişken olan hava koşulları gösterilmektedir. 8.000 yıl öncesindeyse iklim sabitlenerek günümüzdeki halini almıştır.

Kızılderililerin kültürüyle ilgili söylenecek çok söz var; ancak bunlar bizim ilgi alanımıza çok girmediği için, diğer sorunuza geçiyoruz. Tahminen ilk kısmı tatmin edici olmuştur.

İlk olarak "kızılderili" ismi her ne kadar bizde çizgifilmler ve popüler kültür sayesinde "sevimli" bir isim imajı yaratsa da, İngilizce karşılığı olan "redskin" kelimesi, tıpkı zencilere "nigger" dendiğinde olan olaylar kadar olmasa bile öfkeye sebep olabilmekte ve İngilizce'de argo olarak geçmektedir. Hatta "Redskins" isimli bir hokey takımının başı bu sebeple belaya girmiştir. Bu sebeple yabancı bir ülkede bu kelimeyi asla kullanmayınız ve "American Indian" ya da sadece "Indian" kelimesini tercih ediniz (bu "Indian", Hintli anlamına da gelmekle birlikte, Amerika'daki birinci anlamı kızılderililer, yani yerli Amerikan halklarıdır).

Aslında kızılderililerin derisi "kızıl" değildir. Açık kahverenginin ilginç bir tonudur ve temel olarak renklerini Asyalılar ile paylaşırlar, bu da Bering Boğazı Teorisi'ni desteklemektedir. Ne var ki, Amerika'nın iklim koşulları dahilinde renkleri bu şekilde biraz daha koyulaşarak, onlara isimlerini veren "kızıla benzer" bir renge kaymıştır. Bunun sebebi, deri renkleriyle ilgili yazımızda açıkladığımız gibi, güneş ışınları ve bunun etkileridir.

Umarız açıklayıcı olmuştur.

Gelecekte bu toplumla ilgili daha fazla açıklama yapabiliriz.

Saygılarımızla.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücutta Yaşananlar

Stephen Hawking, ALS Hastalığı'na Rağmen 70 Küsür Yaşına Kadar Nasıl Yaşadı?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim