Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kasıtlı Öğrenme Nedir? Öğrenmeyi Planlı Bir Hedef Haline Nasıl Getirebiliriz?

Doğru Tekniği Kullanarak Daha Etkili Öğrenmek Mümkün!

Kasıtlı Öğrenme Nedir? Öğrenmeyi Planlı Bir Hedef Haline Nasıl Getirebiliriz? Zicxa
13 dakika
3,578
 • Eğitim Bilimleri
Evrim Ağacı Akademi: Bilime Dayalı Kişisel Gelişim Yazı Dizisi

Bu yazı, Bilime Dayalı Kişisel Gelişim yazı dizisinin 7. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Stanford Marshmallow Deneyi Nedir? Çocukken Sergilenen Öz Kontrol, Yetişkinlikte Başarıyı Nasıl Etkiler?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al

Kasıtlı öğrenme, öğrenmenin, öğrenci için planlı ve genellikle birincil hedef olduğu etkinliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkan öğrenmedir. Örneğin, bilimsel bir fenomeni anlamak için araştırma makalelerini okuyan biri, kasıtlı öğrenmektedir.

İnsanların nasıl öğrendiğini ve öğrenme ve öğretmeyi nasıl optimize edeceğini daha iyi anlamak için kasıtlı öğrenmeyi anlamak faydalı olabilir. Bu makalede kasıtlı öğrenme hakkında daha fazla bilgi edinecek ve kendi başınıza nasıl uygulayabileceğinizi ve başkalarında nasıl teşvik edebileceğinizi göreceksiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Kasıtlı Öğrenme Örnekleri

Kasıtlı öğrenmeye bir örnek olarak, yeni bir dil öğrenmek isteyen birinin, o dilde bir kitap okuması ve kelime dağarcığını geliştirmek için karşılaştığı yeni kelimelerin anlamlarını bulması örnek verilebilir. Bu durum, aynı öğrencinin, hedef dilde birisiyle konuşurken yeni kelimeleri aktif olarak öğrenmeye çalışmadan edindiği bir durumla çelişmektedir.

Buna ek olarak, hayatın çeşitli alanlarında kasıtlı öğrenmenin diğer örnekleri ortaya çıkmaktadır. Örneğin, aşağıdakilerin tümü, kasıtlı öğrenme yapan insanlara ilişkin örneklerdir:

Tüm Reklamları Kapat

 • Bir matematik kavramını daha iyi anlamak istediği için öğretmenine soru soran bir öğrenci.
 • Bir hareketi nasıl yapacağını bilmek istediği için bir uzmanı izleyen acemi bir atlet.
 • Yeni bir programlama dilini anlamak istediği için onun hakkında kitap okuyan bir programcı.

Kasıtlı Öğrenmenin Yaygın Özellikleri

Kasıtlı öğrenmenin tanımlayıcı özelliği, planlı olması ve genellikle birincil hedef olarak öğrenmeyi içermesidir. Ancak, kasıtlı öğrenme genellikle aşağıdaki yaygın özellikleri de içermektedir:

 • Öğrenmek için motivasyon: Bu motivasyon, bir öğrencinin daha fazla bilgi sahibi olmak için belirli bir konuyu daha iyi anlamak istemesi gibi içsel veya yüksek bir not alabilmek için bir konuyu daha iyi anlamak istemesi gibi dışsal olabilir.
 • Özel öğrenme hedefleri: Örneğin, bir öğrenci, ilgilendiği belirli bir konu hakkında bilgi edinmek amacıyla bir istatistik kitabı okuyabilir.
 • Öğrenme sürecini iyileştirme denemeleri: Örneğin, öğrenme sürecini daha etkili hale getirmek için serpiştirme ve yansıtma gibi çeşitli öğrenme stratejilerinin kullanılmasını içerebilir.
 • İlgili materyal ile analitik etkileşim: Örneğin, kişinin yalnızca sezgisine güvenmek yerine, karşılaştığı yeni şeyleri aktif olarak analiz etmeye çalışmasını içerebilir.

Buna göre; kasıtlı öğrenme, aktif ve özerk olan ve kişinin öğrenme sürecini planlamayı, yürütmeyi ve izlemeyi içeren öğrenme ile ilişkilidir.[1] Bu nedenle, kasıtlı öğrenenler genellikle öğrenme sürecinin bir parçası olarak aşağıdaki eylemleri yaparlar:[2]

 • Sorgulama: Yüzeysel açıklamaların ötesine geçen derin sorular da dahil olmak üzere deneyimler ve gerçekler gibi şeyleri anlamaya çalışmak.
 • Organize etme: Yeni bilgi ve fikirleri, öğrenenin öğrendiklerini anlamasını geliştirirken, kullanabileceği yararlı gerçekler, kavramlar ve ilkeler sistemlerine dönüştürür.
 • Bağlantı kurma: Yeni bilgileri, eski bilgileri ve öğrenilenleri geniş anlayış kalıplarına entegre etmek.
 • Yansıtma: Öğrencinin; neyi, nasıl ve neden öğrendiğini; ihtiyaçlarını, yeteneklerini ve tercihlerini anlamaya çalışırken ve hangi öğrenme stratejilerinin kullanılacağına ilişkin planlar oluştururken kullanılır.
 • Uyarlama: Öğrenilen bilgileri yeni durumlara ve ihtiyaçlara aktarırken kullanılır.

Kasıtlı ve Kasıtsız Öğrenme Arasındaki Fark

Kasıtsız öğrenme; öğrenmenin, öğrenci için bilinçli bir hedef olmadığı etkinliklerle istemsizce gerçekleşen öğrenmedir. Örneğin, biri sadece eğlence için bir spor yaptığında, ancak zamanla becerilerini de geliştirdiğinde, kasıtsız öğrenmiş olmaktadır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kasıtlı öğrenme ve kasıtsız öğrenme arasındaki fark, kasıtlı öğrenmede planlı bir hedef olarak öğrenme olmasına rağmen kasıtsız öğrenmede olmamasıdır. Her iki öğrenme türü de doğası gereği diğerinden daha iyi değildir; daha çok her türün kendi avantajları ve dezavantajları vardır ve farklı koşullar altında farklı insanlar için daha faydalı olabilirler.[3]

Örneğin, bir alandaki profesyonelin, teknik bir konuyu derinlemesine hızlı bir şekilde anlaması gereken bir durumda, kasıtlı öğrenme muhtemelen daha iyi olacaktır. Tersine, görece motive olmayan bir bireyin, bazı yaşam becerilerini zamanla yavaş yavaş geliştirmesi gereken bir durumda, kasıtsız öğrenme daha iyi olabilir.

Son olarak, bazen bu tür öğrenmeler için, özellikle de aralarında ayrım yapmak söz konusu olduğunda, ek tanımların kullanıldığını unutmayın. Örneğin; bir çalışma, kasıtsız öğrenmeyi, kasıtlı olmayan ve öğrenmenin kendisinin farkındalığını içermeyen öğrenme olarak tanımlamıştır.[4] Benzer şekilde, bir başka çalışmada da kasıtlı öğrenme, “öğrenme talimatlarının eşlik ettiği belirli bir eğitimin sonucu olarak gerçekleşen öğrenme” olarak tanımlanmış ve kasıtsız öğrenmenin “belirli bir eğitimin olmamasıyla” ondan ayrıldığını belirtmiştir.[5]

Kasıtlı Öğrenmenin Faydaları

Kasıtlı öğrenmenin, kasıtsız öğrenmeye kıyasla birkaç potansiyel faydası vardır:

 • Daha etkili olabilir: Örneğin, bir öğrencinin, sınav için kasıtsız öğrenemeyeceği ileri düzey bir matematiksel konsepti öğrenmesi gerekiyorsa.
 • Daha verimli olabilir: Örneğin, birisi belirli bir kavramı kasıtlı olarak kolayca öğrenebiliyorsa, ancak aynı kavramı kasıtsız öğrenmek için çok daha fazla zaman ve çaba harcaması gerekecekse.
 • Daha keyifli olabilir: Örneğin, birisi öğrenme sürecine aktif olarak katılmaktan hoşlanıyorsa.

Bununla birlikte; kasıtlı öğrenmenin, kasıtsız öğrenmeden daha etkisiz, daha verimsiz veya daha sıkıcı olduğu durumlar da vardır, bu durumlarda kasıtsız öğrenme tercih edilir. Ayrıca bir öğrenme türünün daha etkili, diğerinin de daha verimli olması nedeniyle, birbirlerine tercih edilmediği durumlar da vardır.

Tüm Reklamları Kapat

Nasıl Kasıtlı Öğrenilir?

Kasıtlı öğrenmenin püf noktası, bazı etkinliklere katıldığınızda, öğrenmeyi kasıtlı bir hedef olarak belirlemektir. Ancak kasıtlı öğrenmenizi olabildiğince etkili kılmak için bunun ötesinde yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

İlk olarak, kasıtlı öğrenmenin ana öncüllerini teşvik edebilirsiniz. Bunlar öğrenme ihtiyacınızı, öğrenme motivasyonunuzu ve öğrenme yeteneğinize olan inancınızı tanımayı ve geliştirmeyi içermektedir.[6] Bunu yaparak, kasıtlı öğrenmeye bağlı kalma olasılığınızı artırabilir ve aynı zamanda bunu yapma yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

İkincisi, hedeflerinizi açıkça tanımlayabilirsiniz. Bu, hangi kavramları öğrenmeye çalıştığınızı, onları ne kadar iyi anlamak istediğinizi ve bunu ne zaman öğrenmek istediğinizi bulmayı içerebilir. Bunu yaparken, neyi bildiğinizi ve bilmediğinizi göz önünde bulundurmak ve özellikle merak ettiğiniz veya bilmekten yararlanabileceğiniz şeyleri düşünmek yardımcı olabilir. Ayrıca hangi puanı almak istediğiniz gibi görev hedeflerinden çok ne öğrenmek istediğiniz gibi bilişsel hedeflere odaklanmanıza yardımcı olabilir.[7]

Üçüncüsü, öğrenmenizi planlayabilirsiniz. Bu, nerede ve ne zaman öğreneceğinizi ve hangi öğrenme stratejilerini kullanacağınızı belirlemeyi içerebilir. Bunu yaparken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır:

Tüm Reklamları Kapat

 • Planınız size ve koşullarınıza uygun olmalıdır. Spesifik olarak, hem bir öğrenci olarak güçlü ve zayıf yönleriniz gibi kişisel faktörleri hem de öğreneceğiniz koşullar gibi durumsal faktörleri hesaba katmalısınız.
 • Planınızı genellikle zaman içinde değiştirebilirsiniz. Örneğin, ilerleme kaydettikçe öğrenme sürecini iyileştirmenin yollarını bulursanız, planınızı buna göre değiştirebilirsiniz ve geliştirebileceğinizi biliyorsanız, genellikle bir başlangıç ​​planına bağlı kalmanıza gerek yoktur.
 • Planlama aşaması bunaltıcı olmamalı veya ertelemenin bir yolu olarak görev almamalıdır. Nihayetinde, planlamanın amacı öğrenmenizi kolaylaştırmaktır, eğer bu bir nedenle engel haline gelirse, ya planlama şeklinizi değiştirmeli ya da doğrudan öğrenmeye geçmelisiniz. Her şeyi baştan mükemmel bir şekilde planlamanız gerekmediğini ve planlamanızda bazı boşlukların olmasının ya da yol boyunca bazı hatalar yapmanın sorun olmadığını unutmayın.

Ek olarak, kasıtlı öğrenmeyi teşvik eden teknikleri de kullanabilirsiniz. Bunlar, karşılaştığınız bilgileri aktif olarak sorgulamayı, her seferinde farklı katmanları incelerken bilgiyi birden çok kez gözden geçirmeyi ve materyalin tekrarı yerine bilgi oluşturmaya öncelik vermeyi içerebilir. Bunu yaparken, öğrenme sürecinde bilginizi, yeteneklerinizi ve performansınızı aktif olarak izleyerek ve değerlendirerek yansıtıcı öğrenmeye dahil olmak faydalı olabilir.

Genel olarak kasıtlı öğrenmenin püf noktası, öğrenmeyi planlı bir hedef olarak belirlemektir; ancak öğrenme yeteneğinize olan inancınızı artırmak, öğrenme motivasyonunuzu artırmak, hedeflerinizi belirlemek, öğrenmenizi planlamak ve etkili öğrenme stratejileri kullanmak (örneğin karşılaştığınız bilgileri sorgulamak) gibi şeyler yaparak bunu daha etkili hale getirebilirsiniz.

Kasıtlı Öğrenme, Başkalarında Nasıl Teşvik Edilir?

Kasıtlı öğrenmeyi, özellikle eğitim bağlamlarında faydalı olabileceğinden, başkalarında aktif olarak teşvik etmek isteyebilirsiniz.[8], [9] Örneğin; öğrencilerinizde kasıtlı öğrenmeyi teşvik etmek isteyen bir öğretmenseniz, sporcularınızda geliştirmek isteyen bir koçsanız veya çocuklarınızda bunu teşvik etmek isteyen bir ebeveynseniz durum böyle olabilir.

Başkalarında ve kendinizde kasıtlı öğrenmeyi nasıl teşvik edeceğiniz arasında birçok benzerlik vardır. Buna göre, başkalarında kasıtlı öğrenmeyi teşvik etmek için yapabileceğiniz temel şeyler şunlardır:

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı

 • Kasıtlı öğrenmenin öncüllerini geliştirin: Bu, insanların öğrenme ihtiyacını fark etmelerine ve öğrenme motivasyonlarını artırmalarına yardımcı olmayı ve öğrenme yeteneklerine dair bir inanç geliştirmelerine yardımcı olmayı içerir.
 • Öğrencilerin, hedeflerini net bir şekilde belirlemelerine yardımcı olun: Bu, öğrencilerin, hangi konseptleri öğrenmek ve bu konseptleri ne kadar iyi anlamak istediklerini anlamalarına yardımcı olmayı içerebilir. Bunu yapmak, insanları, neleri bildikleri ve neleri bilmediklerini ve özellikle merak ettikleri veya bilmekten yararlanabilecekleri şeyleri düşünmeye teşvik etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca hangi notu almak istedikleri gibi görev hedeflerinden çok, ne öğrenmek istedikleri gibi bilişsel hedeflere odaklanmalarına yardımcı olabilir.[7]
 • Öğrencilerin, öğrenmelerini planlamalarına yardımcı olun: Bu, öğrencilerin nerede ve ne zaman öğreneceklerini ve hangi öğrenme stratejilerini kullanacaklarını anlamalarına yardımcı olmayı içerebilir. Bunu yaparken, planın mükemmel olması gerekmediğini ve gerektiğinde genellikle daha sonra geliştirilebileceğini not ederek, kişisel ve durumsal faktörlerini hesaba katan bir plan oluşturmaya teşvik edin.
 • Etkili öğrenme stratejilerinin kullanımını teşvik edin: Bu, öğrencileri, yeni bilgileri aktif olarak sorgulamaya ve birçok kez gözden geçirmeye teşvik etmeyi içerebilir.[7]

Kasıtlı öğrenmeyi teşvik etmeniz gereken yol; rolünüz, yardım etmeye çalıştığınız öğrenci sayısı ve öğrencilerin nitelikleri gibi faktörlere bağlıdır. Örneğin, büyük bir özerk öğrenci grubuyla çalışıyorsanız, onlara yalnızca kasıtlı öğrenmenin ne olduğu ve bunu nasıl uygulayabilecekleri konusunda genel rehberlik etmeniz gerekebilir, oysa bireysel olarak, öğrenmesinde özerk olmayan birisiyle çalışıyorsanız, muhtemelen ona çok daha fazla yardım etmeniz gerekecektir.

Yukarıdakilere ek olarak, insanlarda etkili kasıtlı öğrenmeyi teşvik etmek için yapabileceğiniz başka şeyler de vardır. Örneğin, problem çözmeyi öğrenmenin önemli bir planlı aşaması olarak açıkça tartışarak, bilgi oluşturma etkinliklerini aleni hale getirebilirsiniz.[7] Ayrıca bilgi boşluklarını başarısızlıklardan ziyade öğrenme fırsatları olarak görerek, genel olarak olumlu bir şekilde karşılayabilirsiniz.[7]

Son olarak, kasıtlı ve kasıtsız öğrenmeyi birleştirebileceğinizi unutmayın. Bu nedenle, bu öğrenme biçimlerini tamamlayıcı bir şekilde kullanmayı düşünün, örneğin bunu yapmak en avantajlı olduğunda kasıtlı öğrenmeye odaklanarak ve diğer zamanlarda kasıtsız öğrenmeye güvenerek yapabilirsiniz. Ayrıca bazı durumlarda kasıtsız öğrenmenin daha faydalı olabileceğini ve bu durumda kasıtlı öğrenme yerine tamamen kasıtsız öğrenmeye güvenmenin tercih edilebileceğini unutmayın.

Genel olarak, başkalarında kasıtlı öğrenmeyi teşvik etmek için, insanların öğrenme ihtiyacını fark etmelerine, bunu yapma motivasyonlarını artırmalarına ve öğrenme yeteneklerine olan inançlarını geliştirmelerine yardımcı olurken, aynı zamanda hedeflerini belirlemelerine, öğrenmelerini planlamalarına ve etkili öğrenme stratejileri kullanmalarına yardımcı olmalısınız. Ayrıca bilgi oluşturma faaliyetlerini aleni hale getirebilir, bilgideki boşlukları genel olarak olumlu bir şekilde karşılayabilir ve kasıtsız öğrenmenin tamamlayıcı kullanımını teşvik edebilirsiniz.

Kasıtlı Öğrenme İçin İçsel ve Dışsal Tetikleyiciler

Kasıtlı öğrenme hem dışsal hem de içsel faktörler tarafından tetiklenebilir:[1]

 • Dışsal faktörler, belirli bir konunun neden önemli olduğunu açıklayan öğretmen örneğinde olduğu gibi, öğrencinin dışından gelir.
 • İçsel faktörler, öğrencinin doğası gereği belirli bir alanla ilgilenmesi durumunda olduğu gibi, öğrencinin kendisinden gelir.

Hem dışsal hem de içsel faktörler etkili kasıtlı öğrenmeye yol açabilse de, özellikle uzun vadede içsel faktörler bazen tercih edilebilir, bu nedenle mümkün olduğunda bunları teşvik etmenin yollarını bulmayı düşünmelisiniz.[1]

İlgili Öğrenme Türleri

Kasıtlı öğrenmeyle ilgili, kasıtsız öğrenmenin ötesinde, çeşitli öğrenme türleri vardır.

Bu öğrenme türlerinden önemli bir tanesi özerk öğrenmedir. Kasıtlı öğrenmeyi popülerleştiren bir makalede, bu iki öğrenme türü şu şekilde karşılaştırılmıştır:[3]

Thomas ve Rohwer (1986), özerk öğrenme terimini hemen hemen aynı anlamda ileri sürmektedir. Ancak biz, kasıtlı öğrenmeyi tercih ediyoruz, çünkü özerklik ne yazık ki dış yönden özgürlüğü önermektedir. Bahsettiğimiz öğrenme türünün hem öz-yönetimli hem de öğretmen-yönetimli öğrenme durumlarında gerçekleşebileceğini ve gerçekten de gerçekleşmesi gerektiğinin önemli olduğunu açık bir şekilde düşünüyoruz (Thomas ve Rohwer konuyla ilgili tartışmalarında nettir.). -“Bir öğretim hedefi olarak kasıtlı öğrenme”den (Bereiter & Scardamalia, 1989)

Ayrıca kasıtlı ve kasıtsız öğrenme kavramları, örtük ve açık öğrenme kavramlarıyla ilişkilidir:

Uygulamalı dilbilim literatüründe kasıtsız ve kasıtlı öğrenme terimleri bazen örtük ve açık öğrenme terimleriyle bağlantılı olarak kullanılmaktadır. Kasıtsız ve örtük öğrenmenin anlamları ile kasıtlı ve açık öğrenmenin anlamları örtüşse de, bunlar farklı sorgulama alanlarındaki farklı yapılara atıfta bulunmaktadır. Örtük ve açık öğrenme terimleri, mevcut ikinci dil edinimi teorilerinde (ve genel olarak bilişsel bilimde), öğrenme deneylerinde, deneklerin maruz kaldığı girdi materyallerindeki gerçeklerin veya düzenliliklerin sırasıyla bilinçsiz ve bilinçli olarak öğrenilmesine atıfta bulunmak için kullanılır. İkinci dil edinimi çalışmalarında, düzenlilikler genellikle dilbilgisel fenomenlerle ilgilidir (örneğin bir biçim sözdizimsel kuralı). Örtük bilginin neokorteksin çeşitli bölgelerine yayıldığına inanılırken, açık bilginin, örtülü bilginin bulunduğu alanlardan bağımsız olarak beynin belirli bir bölgesinde (hipokampüs dahil olmak üzere orta temporal lob) bulunduğu varsayılır. Bilimsel araştırmanın bu (nöro)bilişsel alanında, örtük ve açık öğrenmenin bazen kasıtsız ve kasıtlı olarak gerçekleştiği söylenir, ancak bu iki etiket, öğrenmenin teorik açıklamalarında çok önemli bir rol oynamamaktadır, çünkü önceki yüzyılın davranışçı öğrenme teorileri öne çıkan rollerini kaybetmiştir. -“İkinci dil ediniminde kasıtsız öğrenme”den (Hulstijn, 2012)[10]

Ayrıca “kasıtlı öğrenme” ve “kasıtsız öğrenme” terimleri bazen farklı bağlamlar içinde farklı anlamlarda kullanılmaktadır. Bu, özellikle deneysel ortamlar bağlamında (eğitim ortamlarına kıyasla) tarihsel bir bakış açısından fark edilmektedir:

Tüm Reklamları Kapat

Kasıtsız ve kasıtlı öğrenme terimleri, ilk olarak 20. yüzyılın ortalarında Amerikan davranışçı psikolojisinin en parlak döneminde, öğrenmeyi uyaran-tepki olasılıkları açısından kavramsallaştırarak kullanılmıştır (Postman & Keppel, 1969). Araştırmacılar, insan deneklere iki durum altında bilgi sağlayarak (kelime listesi gibi) insan öğrenimini deneysel olarak araştırmıştır. Kasıtlı durumda deneklere, daha sonra maruz kalacakları materyalleri hatırlamaları konusunda test edilecekleri önceden söylenmiştir. Kasıtsız durumdaki deneklere ise daha sonra test edilecekleri söylenmemiştir. Bu nedenle başlangıçta, kasıtsız ve kasıtlı öğrenme terimleri, deneklerin maruz kaldıktan sonra test edilip edilmeyeceğine dair bir bildirimin yokluğu veya varlığı ile ilgili olarak öğrenme deneylerinin metodolojik bir özelliğine atıfta bulunmaktadır. Daha sonra psikologlar, kasıtsız öğrenme deneylerini farklı yönlendirme görevleriyle birlikte kullanmışlardır. Örneğin Hyde ve Jenkins (1973), deneklerden bir kelime listesindeki her bir kelimeyi hoşlarına gitmelerine göre derecelendirmelerini (anlamsal yönlendirme görevi) veya kelimelerin konuşmanın bir kısmını kaydetmelerini (anlamsal olmayan yönlendirme görevi) istemiştir. Deneklere daha sonra sürpriz bir hatırlama görevi verildiğinde (yani kasıtsız öğrenme ortamında), anlamsal durumdaki denekler, anlamsal olmayan durumda olanlardan daha fazla kelime hatırlayabilmiştir. -“İkinci dil ediniminde kasıtsız öğrenme”den (Hulstijn, 2012)[10]

Son olarak, planlı öğrenme ve kendi kendine başlatılan öğrenme gibi, kasıtlı öğrenme ile bazı benzerlikleri paylaşan diğer ilgili öğrenme yöntemleri olduğunu da unutmayın.

Özet ve Sonuçlar

 • Kasıtlı öğrenme, öğrenmenin, öğrenci için planlı ve genellikle birincil hedef olduğu etkinliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkan öğrenmedir.
 • Kasıtsız (istemsiz) öğrenmeye kıyasla, kasıtlı öğrenme bazen daha etkili, verimli ve eğlenceli olabilir, ancak kasıtsız öğrenmenin bu açılardan bir veya daha fazlasında daha iyi olabileceği durumlar da vardır.
 • Kasıtlı mı yoksa kasıtsız öğrenmenin mi tercih edileceği, çeşitli kişisel ve durumsal faktörlere bağlıdır ve ikisinin kombinasyonunun en iyi çözüm olduğu durumlar vardır.
 • Kasıtlı öğrenme yapmak için, öğrenme yeteneğinize olan inancınızı ve öğrenme motivasyonunuzu artırabilir, hedeflerinizi belirleyebilir, öğrenmenizi planlayabilir ve etkili öğrenme stratejileri kullanabilirsiniz. Başkalarında da kasıtlı öğrenmeyi teşvik etmek için benzer teknikleri uygulayabilirsiniz.
 • Kasıtlı öğrenmeyi planlarken, planın ilgili kişisel ve durumsal faktörleri hesaba katmasından ötürü, ilerledikçe planı gerekirse iyileştirdiğinizden ve planlamanın bunaltıcı olmadığından veya ertelemenin bir yolu olarak görev almadığından emin olun.


Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Bilime Dayalı Kişisel Gelişim Yazı Dizisi

Bu yazı, Bilime Dayalı Kişisel Gelişim yazı dizisinin 7. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Stanford Marshmallow Deneyi Nedir? Çocukken Sergilenen Öz Kontrol, Yetişkinlikte Başarıyı Nasıl Etkiler?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
82
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 17
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/04/2023 10:06:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13242

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Fosil
Türlerin Kökeni
Biyoçeşitlilik
Elektrik
Kuş
Uçak
Carl Sagan
Radyo
Kuvvet
Evrimsel Psikoloji
Savaş
Örümcek
Çiftleşme
Risk
Dilbilim
Bağışıklık
Göz
Semptom
Tahmin
Jinekoloji
Mitler
Nadir
Lgbt
Radyoaktif
Zooloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Size Özel
Güncel
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
I. Shatz, et al. Kasıtlı Öğrenme Nedir? Öğrenmeyi Planlı Bir Hedef Haline Nasıl Getirebiliriz?. (17 Aralık 2022). Alındığı Tarih: 1 Nisan 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13242
Shatz, I., Göçmen, A., Selamet, . (2022, December 17). Kasıtlı Öğrenme Nedir? Öğrenmeyi Planlı Bir Hedef Haline Nasıl Getirebiliriz?. Evrim Ağacı. Retrieved April 01, 2023. from https://evrimagaci.org/s/13242
I. Shatz, et al. “Kasıtlı Öğrenme Nedir? Öğrenmeyi Planlı Bir Hedef Haline Nasıl Getirebiliriz?.” Edited by Aylin Göçmen. Evrim Ağacı, 17 Dec. 2022, https://evrimagaci.org/s/13242.
Shatz, Itamar. Göçmen, Aylin. Selamet, . “Kasıtlı Öğrenme Nedir? Öğrenmeyi Planlı Bir Hedef Haline Nasıl Getirebiliriz?.” Edited by Aylin Göçmen. Evrim Ağacı, December 17, 2022. https://evrimagaci.org/s/13242.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.