Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/79230630_crowjpg.jpg" />

 

 

Kargaların kuşlar sınıfındaki en zeki ailelerden biri olduğu zaten bilinmektedir. Bu zekalarının en ilginç örneklerinden biri şüphesiz "öğrenme" konusundaki yetileridir. Öğrenmenin en önemli unsurlarından biri taklit edebilmekten geçer. Canlıların öğrenmesi büyük oranda taklit ederek gerçekleşir (ki dili öğrenmek de biuna örnek). Ancak birçok tür kendi türünü taklit edebilse de, pek az tür kendisininkinden farklı bir türün davranışlarını taklit edebilir. 

Fotoğraflarda görülen kargalar, *bazı* insanlardan gördükleri çok temel hareketi taklit etmektedir. Bu kare, bu olayın gözlendiği tek örnek değildir. Kargaların trafik ışıklarına uyma, çöpleri toplama, yiyeceklerin kaplarını insanlar gibi açma, içecekleri cam şişelerden pipet kullanarak içme, kamışları çatal gibi kullanarak dar yerlerden yiyecek alma gibi insanlarla özdeşleşen karmaşık hareketleri ve davranışalrı öğrenebildikleri bilinmektedir. İşte fotoğraflarda da bu durum gösterilmektedir.

İnsanların bile yitirdiği değerler, bazı diğer hayvan türleri tarafından korunabilmektedir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder