Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Işık Yelkenlisi: Yelkenli Uzay Araçları Sayesinde Mars'a 20 Günde, Alpha Centauri'ye 20 Yılda Gidebiliriz!

Işık Yelkenlisi: Yelkenli Uzay Araçları Sayesinde Mars'a 20 Günde, Alpha Centauri'ye 20 Yılda Gidebiliriz! Planetary Society
5 dakika
32,443
 • Yıldızlararası Astrofiziği
 • Uzay Mühendisliği
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Yıldızlararası yolculuğu, insan ömrü kadar kısa bir süre içinde gerçekleştirebilmek için muazzam hızlara ulaşmamız gerekmektedir. Bilim insanları, derin uzay araştırmaları için günümüz teknolojisini aşmaya gerek kalmadan, lazerle çalışan insansız yelkenli uzay araçlarını kullanmanın yeterli olabileceğini düşünmektedir.[1] Avustralya Ulusal Üniversitesi bünyesinde yer alan Kütleçekimsel Astrofizik Merkezi'ndeki Uygulamalı Metroloji Laboratuvarları'ndan Dr. Bandutunga şöyle söylüyor:

Alpha Centauri ile Güneş sistemimiz arasındaki büyük mesafeyi aşabilmek için açık fikirli olmalı ve yıldızlararası uzay yolculuğu için yeni bir yol bulmalıyız.

Lazer itkili bu teknoloji; "yelkenli uzay aracı", "uzay yelkenlisi", "ışık yelkenlisi" gibi isimlere sahiptir. Bu isimlerden de anlaşılacağı üzere uzay yelkenlileri, deniz yelkenlileriyle benzer bir mantığa dayanmaktadır: Rüzgarın geleneksel yelkenlere itici güç sağlaması gibi, bu uzay aracının yelkenine de fotonlar itici güç sağlayacaktır. Bu fotonlar, Dünya merkezli bir lazer sisteminden sağlanabileceği gibi belli bir noktaya kadar Güneş ışığından da elde edilebilir.

Bu Reklamı Kapat

Milyarder fizikçi Yuri Milner'ın Dünya dışı yaşamı keşfetmeye yönelik multimilyon dolar bütçeli Breakthrough Initiatives uzay araştırmaları programının bir parçası olan Breakthrough Starshot girişiminde çalışmalar yapan uzmanlar, lazer itkili bir yelkenli uzay aracı geliştirerek komşu yıldız sistemi Alpha Centauri'ye ulaşmayı hedeflemektedir. Aklınızda daha iyi canlanması için girişimin hazırladığı bir buçuk dakikalık kısa animasyon videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Alpha Centauri, Güneş sistemine en yakın mesafedeki yıldız sistemidir. Bu komşu yıldız sistemi, Dünya'dan 4 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Başka bir deyişle bize en yakın yıldız sistemi, Dünya'dan 40.208.000.000 km (40 trilyon km) gibi akıllara durgunluk veren bir uzaklıkta yer alır.

Bu Reklamı Kapat

Bugün uzun menzilli uzay yolculuğu için en hızlı ve en güvenilir teknoloji, NASA'nın DART görevi kapsamındaki uzay aracında kullanılan iyon iticisidir. Yeni nesil bu teknolojiyle saatte 24.000 km hıza ulaşılabilmektedir. Ancak elimizdeki bu iyon itki sistemiyle bile Alpha Centauri'ye ulaşmak için gereken süre 18.000 yılı bulacaktır.[2]

Lazer teknolojisindeki yeni gelişmelere dayanan 100 milyon dolarlık bütçeye sahip bu girişimde yelkenli hafif bir uzay aracının, ışık hızının %20'sine ulaşan hızlarla yol alması hedeflenmektedir. Bu hızla Alpha Centauri'ye binlerce yıla kıyasla çok daha kısa bir sürede, sadece 20 yılda ulaşmak mümkün olacaktır.

Eğer bu uzay aracı, hedefine başarıyla ulaşırsa, Dünya'ya benzeyen ya da benzemeyen öte gezegenlerden elde edilen görseller gibi çeşitli bilimsel verileri Dünya'ya iletebilecektir. Bununla da sınırlı kalmayıp, daha fazla derin uzay görevinin gerçekleştirilmesinde cesaret verici ve öncü bir rol oynayacaktır. Bu sayede uzay araştırmaları alanında kısa vadede çok büyük kazanımlar elde edilebilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yeterince Güçlü Işık Yelkenleri O Kadar Uzak Olmayabilir!

Kaliforniya Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından 31 Ocak 2022'de yayımlanan bir çalışmada; mevcut ışık yelkeni teknolojisinin Güneş Sistemi ve ötesinde, görece küçük uzay araçlarına güç sağlamak için kullanılabileceği ve bu teknolojinin kısa vadede uzay araştırmalarındaki kazanımlarımızı çok büyük ölçüde artırabileceği öne sürülmektedir.[3]

Starshot girişiminin karşılaştığı en büyük engellerden biri, derin uzayda yol alacak bir uzay aracının ışık yelkenine enerji sağlamak için Dünya'da 100 gigawatt kapasiteli 1.03 kilometrekarelik bir lazer dizisinin kurulmasının gerekmesidir. 100 GW gibi bir miktar, Dünya'nın bugünkü en büyük pilinin enerji kapasitesinin yaklaşık 100 katına eşittir. Araştırmacılar, bunun yapılabilmesi için henüz mevcut olmayan bir lazer teknolojisinin gerekeceğini düşünüyordu.

Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan çalışmaya göre ise 100 kilowatt ila 10 megawatt arasındaki bir çıktı ile 2.3 km genişliğindeki daha basit bir lazer dizisi de yeterli olabilir. Böyle bir lazer dizisi; uzay yelkenlisinin, geleneksel roketlerden veya iyon iticili uzay araçlarından çok daha yüksek hızlara ulaşmasına yetecektir. Ayrıca, çalışmada böyle bir teknolojik atılımla evreni keşfetme yeteneğimizin çok büyük ölçüde artabileceği vurgulanmaktadır. Kaliforniya Üniversitesi'nde malzeme bilimci ve yayımlanan makalede kıdemli yazar olan Artur Davoyan, Space.com ile yaptığı bir röportajda şöyle belirtiyor:[4]

Bu tür lazer sistemleri, bugün nispeten küçük bir yatırımla inşa edilebilir. 100 gigawatt'lık bir lazer sistemine erişene kadar beklememiz gerekmemektedir.

Araştırmacılar, yayımlanan makalede şöyle söylüyor:

Çalışmamız, gezegenler arası hızlı ve düşük maliyetli derin uzay görevlerinin ilk adımıdır. Uzaya erişimi olmayan sıradan kişilerin bile artık sadece birkaç bin dolar harcayarak gerçek bir derin uzay görevi başlatabileceklerini ve aynı zamanda uzay araştırmaları için ortaya çıkabilecek yeni bir modeli öngörüyoruz.
Uzay Yelkenlisi.
Uzay Yelkenlisi.
Breakthrough Initiatives

Starshot girişimiyle son derece hafif bir yelkenli uzay aracının, Alpha Centauri'ye gönderilmesi planlanmaktadır. Yaklaşık 1 gram ağırlığındaki yelkenli bir uzay aracıyla, günümüz itki teknolojisine kıyasla çok daha yüksek hızlara ulaşmak mümkün olacaktır. Kütlesi çok az olan bu yelkenli uzay aracı, sadece iletişim ekipmanı ve bu görev için özel olarak tasarlanmış küçük bir kamera sistemi taşıyabilecektir.

Bu Reklamı Kapat

Araştırmacılar, çalışmada benzer konsepte sahip yelkenli uzay araçlarının Güneş Sistemi'nin çevresinde belirli bir zaman diliminde ne kadar uzağa gidebileceğini de hesaplamıştır: Sadece 10 santimetre genişliğinde ve 0.9 gram ağırlığındaki bir yelkenli uzay aracının yaklaşık 180.000 km hıza ulaşabileceği ve böylesi bir hızla sadece 20 günde Mars'a ulaşılabileceği bulunmuştur. Karşılaştırmak gerekirse, NASA'nın Perseverance (Tr: "Azim") adlı keşif aracının Mars'a ulaşması 200 gün yani yaklaşık 7 ay sürmüştür. Uzay yelkenlilerini kullanarak bu süreyi 10 kat azaltmak mümkün görünmektedir.

Bununla birlikte yelkenli uzay aracının taşıdığı yük ve genel olarak kütlesi arttıkça, hedefe varma süresi de o kadar artacaktır. Yine de daha ağır yüklere sahip nispeten hafif bir yelkenli uzay aracı, geleneksel roketlerden ve iyon iticili uzay araçlarından daha yüksek hızlara ulaşacaktır.

LightSail 2: Pratik Bir Uygulama

Gücünü fotonlardan alan deneysel bir uzay yelkenlisi olan LightSail 2 adlı uzay aracı, enerjisinin tamamını Güneş'ten karşılayarak Dünya'nın yörüngesinde dolanmaktadır. LightSail 2 görevi; fotonların, yelkenli uzay araçlarına güç sağlayabileceğini kanıtlaması açısından önemli bir kilometre taşı olarak öne çıkmaktadır. Interesting Engineering ile yapılan bir röportajda Planetary Society başkanı Bill Nye, LightSail 2 görevinin beklentilerini tamamen "aştığını" ifade etmiştir.[5]

Sonuç

Kaliforniya Üniversitesi'nin çalışmasıyla uzay yelkenlilerinin uzay araştırmalarının geleceğinde oynayacağı rol daha da önem kazanmıştır. Her ne kadar bizzat gidemeyecek olsak da, bir uzay aracının tarihte ilk defa başka bir yıldız sistemine, Alpha Centauri'ye vardığını görebiliriz ve oradaki yaşanabilir gezegenlerden elde edilen veriler, bizi oldukça şaşırtabilir. Hızla gelişen teknoloji ve bilim sayesinde büyük keşif ve gelişmeler vadeden bir zamanda yaşıyoruz. İnsanlık olarak, yıldızlararası bir tür olmaya sandığımızdan daha yakın olabiliriz!

Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 17
 • Umut Verici! 12
 • Tebrikler! 7
 • Bilim Budur! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • İnanılmaz 6
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Güldürdü 2
 • Korkutucu! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Interesting Engineering | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/07/2022 19:27:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11562

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Okyanus
Kadın Sağlığı
Tıp
Genetik
Makina
Factchecking
Coğrafya
Algoritma
Zeka
Analiz
Bilim Felsefesi
Radyoaktif
Pandemik
Erkek
Hastalıkların Tedavisi
Hematoloji
Çeviri
Sosyal Medya
İfade
Beyin
Toplum
Arkeoloji
2019-Ncov
Etimoloji
Dilbilim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.