Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Alpha Centauri Nedir?

Güneş Sistemimize En Yakın Olan, 3 Yıldızı ve 1 Gezegeni Bulunan İlginç Sistem!

Alpha Centauri Nedir?
Alpha Centauri
NASA
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Güneş Sistemimize en yakın sistem olan Alpha Centauri 3 yıldızı olan bir sistemdir ve Güneş Sistemine yaklaşık 4 ışık yılı uzaklıktadır. Yapılan gözlemler sonucunda Proxima b adında Dünya'ya benzer bir gezegenin varlığı keşfedilmiştir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

1915 yılında keşfedilen Alpha Centauri, Güneş Sistemimize en yakın sistemdir ve yaklaşık 4 ışık yılı uzaklıktadır.

Alpha Centauri A ve Alpha Centauri B adında bizim Güneşimize çok benzeyen iki yıldızı ve daha küçük ve soluk kırmızı cüce olan Proxima Centauri (Alpha Centauri C) adındaki yıldızı ile toplam üç yıldızı vardır. Alpha Centauri A ve Alpha Centauri B nispeten yakın oldukları ve Erboğa Takımyıldızının en parlak yıldızlarından oldukları için çıplak gözle bakıldığında tek bir yıldız gibi görünür, Proxima Centauri ise çok sönük bir yıldız olduğu için çıplak gözle görülmesi mümkün değildir.

Alpha Centauri A ve Alpha Centauri B
Alpha Centauri A ve Alpha Centauri B
Chandra X-Ray Observatory

Alpha Centauri A, Güneş'in kütlesinin 1.1 katı ve parlaklığının 1.519 katıdır. Alpha Centauri B, Güneş'in kütlesinin 0.907 katı ve parlaklığının 0.445 katıdır. Proxima Centauri (Alpha Centauri C) çok daha küçük bir kırmızı cücedir. Güneş'ten 20,000 kat daha sönüktür ve kütlesinin sadece %12'si kadardır. Ayrıca Proxima Centauri (Alpha Centauri C) Güneş'ten sonra Dünya'ya en yakın yıldızdır.

Alpha Centauri'de bulunan yıldızların büyüklüklerinin Güneş ile karşılaştırılması.
Alpha Centauri'de bulunan yıldızların büyüklüklerinin Güneş ile karşılaştırılması.
Universe Today

2016 yılında gök bilimciler sistemde bir gezegenin keşfedildiğini duyurdular. Proxima Centauri'nin yörüngesinde olan bu gezegen Proxima Centauri b hem boyut hem de kütle olarak Dünya'ya benzer ve yüzeyinde sıvı su için uygun bir yer olabileceğine dair göstergeler vardır. Proxima Centauri'ye olan uzaklığından dolayı yaşanılabilir bölgede olduğu düşünülmektedir.

Çoklu yıldızlara sahip sistemlerin gezegenlerine ne olduğu henüz bilinmemektedir. Bilim insanları, gezegenlerinin yörüngede dönebilmesi için yer çekimi açısından kararlı ortamın olup olmadığını henüz bilmiyorlar. Bunları öğrenmek için yapılan araştırmalar ve gözlemler devam ediyor.

Alpha Centauri'de yapılan araştırmalarda başka bir gezegenin varlığı henüz tespit edilmemiştir. Yıldızlardan gelen ışık o kadar güçlüdür ki gezegenlerden yansıyan ışıkların gözlemlenmesi neredeyse imkansızdır. Bu olayın önüne geçmek için NEAR adında çok büyük bir teleskop kullanılmaktadır. Bu teleskop yıldızlardan gelen ışığı kırarak gezegenlerin tespit edilmesini kolaylaştırır. Bir nevi yapay bir Güneş tutulması yapmaktadır.

Alpha Centauri hakkında bilmediğimiz çok şey var ancak teknoloji ve bilimin ilerlemesiyle bunları keşfetmemiz mümkün.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 12
 • Merak Uyandırıcı! 9
 • Muhteşem! 7
 • Umut Verici! 6
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 31/10/2020 11:07:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8500

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Sağlık
Metabolizma
Sinir Hücresi
Diyet
İhtiyoloji
Ölümden Sonra Yaşam
Element
Yas
Tedavi
Hastalık Kontrolü
Zihin
İnsan
Çocuk
Enzim
Mutasyon
Yılan
Yeni Koronavirüs
Sinir
Kütleçekimi
Entropi
Molekül
Diş Sorunları
Hamile
Saç
Covid-19
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kişiye herhangi bir şey öğretemezsiniz. Yalnızca o kişinin o şeyi kendisinin keşfetmesini sağlayabilirsiniz.”
Galileo Galilei
Geri Bildirim Gönder