İnsanda Çeşitlilik Bulma Pratiği

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Aramızda hala varyasyonların (evrimsel çeşitliliğin) oluşmadığını ve yaşamadığını mı sanıyorsunuz?

İnsanda da, diğer tüm canlılarda olduğu gibi çok geniş bir genetik varyasyon vardır. Bu varyasyon, vahşi doğada yaşıyor olsaydık bize ciddi avantajlar ve dezavantajlar sağlayacaktı. Bunların seçilmesi ve elenmesi sonucu, nesillere aktarılan genlerin frekansı değişecekti. Böylece tür, farklılaşacaktı. İşte bu evrimdir!

Aslında şu anda da bu oluyor. Sadece daha yavaş ve daha sessizce. İnsan, vahşi doğadan kendini izole ederek evrimini yavaşlattı; ancak asla durduramadı ve muhtemelen hiçbir zaman da durduramayacak (mekanizmaların bazılarının basitçe durdurulamaz olmasından ötürü).

Etrafınıza iyi bakın ve varyasyonları görmeye çalışın. Ne kadar çok olduğunu ve doğada nasıl farklı işlevleri olacağını ve dolayısıyla doğada o bireye nasıl avantajlar ve dezavantajlar sağlayabileceğini düşünmeye çalışın. İyi bir egzersiz olacaktır. 

Görselde bunlardan sadece 1 tanesini görüyorsunuz. Bir yapışık-parmaklılık (sindaktili) durumu... Bu çok bariz; birçok bariz olmayan örnek var: Etrafınızdaki insanların gözkapaklarına bakın ve farklılıklarını görmeye çalışın. Kulaklarına bakın. Çenelerine ve yanaklarına bakın. Alınlarına ve kaş kemerlerine bakın. Kollarına ve uzunluklarına bakın. Nereye bakarsanız bakın, dikkatli baktığınızda inanılmaz bir çeşitliliğin içerisine hapsolduğunuzu göreceksiniz. İşte bu çeşitlilik, evrimin hammaddesidir!

Vücudumuzdaki Kemikler

6 Parmaklı Kediler!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder