Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı Kitap Tavsiyeleri: Felsefe Öğrenmek ve Felsefeye Giriş Yapmak İçin Hangi Kitapları Okumalısınız?

Evrim Ağacı Kitap Tavsiyeleri: Felsefe Öğrenmek ve Felsefeye Giriş Yapmak İçin Hangi Kitapları Okumalısınız? Hooked to Books
13 dakika
41,043
 • Felsefe
 • Kurgusal Olmayan Eserler
Evrim Ağacı Akademi: Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz Yazı Dizisi

Bu yazı, Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz yazı dizisinin 2. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Evrim Ağacı Kitap Tavsiyeleri: Evrim Öğrenmek İçin Hangi Kitapları Okumalısınız?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al

Felsefe gibi oldukça geniş kapsamlı bir disiplin ile ilk kez temas etmek isteyen ve daha yakından haşır neşir olmak isteyenler hangi metinler seçecekleri konusunda bazen zorlanmaktadır. Kimi kitaplar oldukça teknik olup okuyucu için zorlayıcı kavramlar içerirken kimileri ise yoğun bir arka plan bilgisi gerektirmektedir. Bu yazıdaki amacımız, okurlarımızın ilgi duydukları felsefe alanına yönelebilmeleri için, olabildiğince uygun başlangıç metinleri önermektir.

Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Elbette, evrimle ilgili kitap tavsiyelerimizde de olduğu gibi, burada da birkaç uyarıyla başlamak istiyoruz. Böylece en doğru ve isabetli kararları vererek, felsefeye olan ilginizi pekiştirebilir ve sağlam temelli bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Bu liste, felsefeye ilgi duyan ama nasıl başlayacağını kestiremeyen okuyucular için hazırlanmıştır. Eğer hâlihazırda sağlam bir felsefe okuyucusuysanız, bu öneriler size uygun olmayabilir.

Bu izlekte yer alan metinlerin dili Türkçedir. Ne yazık ki felsefe sahasındaki Türkçe literatür, hemen hemen tüm entelektüel alanlarda olduğu gibi fazlasıyla kısıtlıdır. Eğer felsefeye dair derin bir kavrayış ve bilgi elde etmek istiyorsanız neredeyse her zaman İngilizce metinlere yönelmek zorunda olduğunuzu hatırlatmak isteriz. Ancak en azından bu Türkçe kaynaklar, yabancı dil bilmeyen okurlar için de bir başlangıç noktası verebilecektir (İngilizce bilen okurlar için, aşağıda vereceğimizden daha iyi başlangıç önerileri de yapılabileceğini vurgulamış olalım).

Bu Reklamı Kapat

Felsefede yalnızca kitap değil, çoğu zaman akademik makale ("article") ve akademik denemeler ("essay") ile çok daha verimli sonuçlar alınabilir. Bu hatırlatma mühim görünüyor; kitapları okurken ilgi duyduğunuz alan veya probleme dair makalelere ve hatta felsefecilerin kişisel blog yazılarına da bakmanız yerinde olacaktır. Hem daha güncel yorumları bu şekilde takip edebilirsiniz hem de çoğu zaman ücretsiz bir şekilde konuyla ilgili çok daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

Listede epistemoloji, zihin felsefesi, etik, siyaset felsefesi, din felsefesi, mantık ve argümantasyon, bilim felsefesi ve metafizik gibi alanlara dair kitaplar yer almaktadır. Bilgimiz dahilinde olmadığı ve dolayısıyla okurlarımızı yanlış yönlendirmek istemediğimiz için şimdilik Estetik, Ortaçağ veya İslam felsefesi gibi alanlara burada yer vermeyeceğiz. İlerleyen dönemde bu konuda uzman isimlerin katkılarıyla bu parçaları da tamamlayabiliriz.

Burada önereceğimiz bazı kitaplar sohbet formatındayken bazıları derleme biçimindedir. Bunun okur için daha rahat bir okuma deneyimi sağlayacağını düşünüyoruz. Ayrıca okuyucularda motivasyon yaratarak felsefenin ilgi duyabilecekleri alanlarına da yönlendirecektir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Türkçe çevrimiçi ortamlarda bazen Sartre'ın Varlık ve Hiçlik'ini, Nietzsche'nin Böyle Buyurdu Zerdüşt'ünü, Wittgenstein'ın Tractatus'unu veya Hegel'in Tinin Fenomenolojisi'ni görmüş olmanız muhtemeldir. Bu listede, felsefe tarihine damga vurmuş, böylesi zor metinler yer almamaktadır. Söz konusu bu ve benzeri metinler, belirli bir okuma ve arka plan bilgisi gereken metinlerdir. Belirli bir düzeye eriştikten sonra, siz bu metinleri bulmadan önce, onlar zaten sizi bulacaktır.

Listede felsefe tarihi ile ilgili yalnızca 1 adet öneri yer almaktadır. Felsefe tarihi elbette önemlidir; fakat bize göre felsefeye yeni başlayanlar ilk etapta "tarih" değil, doğrudan felsefi problemler ve argümanlar ile temas etmelidir. Bu felsefi problemler, zaten okuyucuyu felsefe tarihine kendiliğinden yönlendirecektir. Bu nedenle listede felsefe tarihi kitap önerisi yer almayacaktır; ancak ille de böyle bir yöntem ile felsefeye başlamak istiyorsanız, listemizin sonundaki "fazladan öneri"ye bakabilirsiniz.

Öncelikle felsefeye duyulan ilgiyi motive eden ve anlaşılır metinleri okuyarak başlamanız, sonraki süreçte ilgi duyduğunuz alanlara dair daha kapsamlı metinleri okumanızı kolaylaştıracaktır.

Kusursuz bir felsefe başlangıç listesi oluşturmak oldukça zordur. Çünkü listeyi hazırlayan kişi ne kadar objektif olmaya çalışırsa çalışsın, görece kendi ilgi alanlarına önermekte kendince haklı olabilir. Bu sebeple bu listenin çoğunlukla Çağdaş Felsefe ve Analitik Felsefe'ye eğilimli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Okuma sırası ile ilgili önerimizse çok basit: Listede yer alan ilk dört kitabı okuduktan sonra ilginizi çeken alana göre diğer kitaplara istediğiniz gibi öncelik verebilirsiniz. O halde başlayalım.

Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'ndan Felsefeye Başlangıç Kitapları Önerileri

1. Her Şey Ne Anlama Geliyor? (Thomas Nagel)

Toplamda 94 sayfa olan bu metin, felsefenin birçok farklı alanına ilgi duyan usta felsefeci Thomas Nagel tarafından kaleme alınmıştır. Metnin Türkçe çevirisi epey akıcı ve iyi. Kitap içerisinde Nagel, 9 farklı konuya dair düşüncelerini ifade ediyor. Her konu ortalama 10 sayfa ile ele alınıyor ve okuyucuya bol bol “yerinde” sorular soruluyor. Ele alınan konular ve sorular şüphecilik, zihin felsefesi, düalizm ve fizikalizm, dil felsefesi, özgür irade problemi, hayatın anlamı, ahlaki doğruların kökeni, adalet, ölüm ve yaşama dair olup emek/zaman maliyeti açısından son yıllarda okuduğum en iyi felsefeye giriş kitaplarından biri olduğunu söyleyebilirim. Uzun bir süre düşündükten sonra ilk olarak bu kitabı tavsiye etmeye karar verdim. Konu başlıkları şöyle:

 • Herhangi Bir Şeyi Nasıl Biliyoruz?,
 • Diğer Zihinler,
 • Zihin-Beden Problemi
 • Kelimelerin Anlamı
 • Hür İrade
 • Doğru ve Yanlış
 • Adalet
 • Ölüm
 • Yaşamın Anlamı

2. Felsefe Aracılığıyla Düşünme (Chris Horner & Emrys Westacott)

Eğer felsefeye dair henüz hiçbir kitap bitirmediyseniz, bu kitap oldukça iyi bir başlangıç olabilir. Türkçesi gayet anlaşılır olup birçok felsefi yaklaşım problemler ve düşünce deneyleri ile açıklanıyor. Kitabın en büyük avantajlarından biri, hem Analitik Felsefe hem de Kıta Felsefesi geleneğine dair dengeli bir noktada durması ve iki gelenekten de söz etmesi. Okuyucuyu felsefe tarihinde boğmadan Metafizik, Bilgi Kuramı, Zihin Felsefesi, Bilim Felsefesi, Ahlak Felsefesi, Siyaset Felsefesi, Sanat Felsefesi ve Din Felsefesi alanlarını hem tarihsel hem de çağdaş örnekler ile ele alınıyor. Hem felsefe lisans öğrencileri ve akademik felsefe dışından olan okuyuculara öneririz.

3. Felsefe Muhabbetleri (David Edmonds & Nigel Warburton)

Bu kitabın, alanında ön plana çıkan ünlü filozoflarla sohbet ederek, onların uzmanlık alanlarına dair güncel ve tarihsel sorular sorma formatında bir metin olması itibariyle oldukça akıcı bir biçimi olduğunu söyleyebiliriz. Önce podcast ile başlayıp daha sonra kitap biçimine dönüştürülen bu proje, çağdaş felsefe ile tanışmanız için iyi bir izlek sunuyor. Kitap içinde yer alan her farklı felsefi konuya dair en az beş filozof ile ortalama 10 sayfalık sohbetler ediliyor. Toplamda 25 filozof ile sohbet etmek, oldukça öğretici. Bizim ilgi çeken başlıklardan bazıları şunlar:

 • Etik alanında Peter Singer ve Michael Sandel,
 • Politika alanında Will Kymlicka ve Anne Philips,
 • Metafizik ve Zihin Felsefesi’nde David Papineau ve Barry Stroud,
 • Estetik alanında Alain de Botton,
 • Din Felsefesi ve Hayatın Anlamı alanında Stephen Law ile olan sohbetler epey ilgi çekici.

Kitabı okurken bazı teknik kavramlara rastlayabilirsiniz; ancak bu kavramları ve yaklaşımları araştırarak, yeni ve başka değerli metinlere ulaşmak da oldukça anlamlı olacaktır.

Bu Reklamı Kapat

4. Felsefe Muhabbetlerine Dönüş (David Edmonds & Nigel Warburton)

Bir önceki kitabın devamı olarak görülebilir. Bu sefer 25 değil, 27 filozof ile yapılan lezzetli sohbetler sizi bekliyor. Mizah, keyif, hayvan hakları, etik, zihin, özgür irade, siyaset, rasyonellik, metafizik ve başka alanlarda epey önemli filozoflar epey zor sorulara cevap veriyor. Kitap içerisinde Jeff McMahan, Ned Block, Patricia Churcland, Frank Jankson, Galen Strawson, Daniel Dennett gibi ünlü isimler de yer alıyor. Sözünü ettiğimiz konu başlıkları ölüm, cezalandırma, nefret söylemi, hayatın anlamı gibi daha spesifik konu başlıkları özelinde de konuşuluyor. Türkçe çevirisi gayet anlaşılır, diğer kitaptan önce veya sonra okumanız çok önemli değil.

5. Gerçek Argümanların Mantığı (Alec Fisher)

İlk dört kitabı okuduktan sonra, sıralamayı okuyucunun ilgi ve takdirine bırakmıştık; fakat beşinci kitap olarak bir kitap önermemiz gerekseydi, bunu önerirdik.

Felsefe, argümantatif bir disiplindir. Yani bir argüman öne sürer daha sonra ise bu argümanı farklı şekillerde mantıksal bir dizgeyi takip ederek gerekçelendirirsiniz. Felsefe ne keyfi kurulan ifadeler yumağı ne de etkili söz söyleme sanatıdır; belli felsefi konularda gözleriniz ile sürekli gözetmeniz gereken mantıksal ve argümantatif kurallar vardır. Bu hatırlatma açısından oldukça değerli bir kitap.

Kitap, 11 bölüm ve bir ek bölümden oluşuyor. Argüman çözümleme ve kurma mantığını Marx'tan Mill'e, zihin-beden düalizminden bilim felsefesine dek örnekler ile incelemektedir. Dili sizi ilk başta biraz zorlayabilir; ancak ilerleyen sayfalarda buna alışmanız zor değil. Tavsiye listemizde özel bir yeri olduğunu belirtmek isteriz bu kitabın.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Karman Çorman Hayvan

HER SAYFASI HAYVANLAR VE SENİ BEKLEYEN GÖREVLERLE DOLU!

Ters yöne uçan flamingoyu bulabilir misin?
Peki ya penguenlerin arasına saklanmış kardan adamı?

Bu kitabın her sayfası tıka basa hayvanlar ve onlar hakkında ilginç bilgilerle dolu. Ama hepsi bu kadar değil!

Bu curcuna içinde seni bekleyen görevler var: İlerleyebilmek için bazen zebraları sayman, bazen tüküren deveyi bulup ona biraz görgü kurallarından bahsetmen gerekecek.

Çok sevilen Krokadali’nin yazarından, çocukları hayvanların dünyanın dört bir yanındaki evlerinde misafir edecek rengârenk bir bulmaca kitabı.

Devamını Göster
₺60.00
Karman Çorman Hayvan

6. Batı Felsefesindeki 100 Temel Mesele (Michael Bruce & Steven Barbone)

Kesinlikle kütüphanenizde yer almasını önerdiğimiz bir metindir; içerisinde hem felsefe tarihi hem de çağdaş felsefeye yönelik bir içerik mevcut. Batı Felsefesi özelinde tartışılmış olan 100 problem, bazen 3 sayfa, bazen 6 sayfa ile kısaca özetlenerek, argüman olarak ifade edilmektedir. Din felsefesinde 13 problem, Metafizik’te 21 problem, Epistemoloji’de 16 problem, Siyaset Felsefesi ve Etik’te 23 problem, Zihin Felsefesi’nde 14 problem, Bilim ve Dil Felsefesi’nde 12 problem tanıtılmaktadır. Problemler tanıtılırken olabildiğince açık ve yalın bir dil kullanılmaktadır.

7. Pratik Etik (Peter Singer)

İlk basıldığı yıldan sonra yurtdışında birçok farklı üniversite de ders kitabı olarak okutulduğunu söyleyerek başlayabiliriz. İçerik olarak Uygulamalı/Pratik Etik alanına dair Türkçe en iyi metin olduğunu söylersek abartmış olmayız. Kitapta eşitsizlikler, hayvan hakları ve veganizm, kürtaj, ötanazi, yoksulluk, iklim değişikliği ve çevre gibi konuların yanı sıra, şiddet/terör gibi bahisler de ahlaki bir pozisyonda değerlendirilmektedir. Kütüphanenizde yer almasını önemle tavsiye edeceğimiz kitaplardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Çeviri olarak oldukça başarılıdır. Diğer yandan Singer'ın kendi yaklaşımı olan Tercih Faydacılığı kuramına dair izler ve argümanlarda kitap içerisinde bolca yer almaktadır. Alanında kült olan kitaplardan biridir.

8. Etik Nedir? (Fred Feldman)

Etik gibi felsefenin en geniş kapsamlı alanlarından birine dair yalnızca Pratik Etik alt dalına ilişkin kitap önermek istemedik. Etik disiplini içerisinde, Pratik Etik'in yanı sıra Normatif Etik ve Metaetik gibi alanlar da yer almaktadır. Bu kitap hem Normatik Etik ve Metaetik alanında Türkçe felsefe literatüründe yer alan geniş kapsamlı metinlerden biridir. Yayın tarihi, içeriğin eskimiş bir literatüre yaslandığı şüphesini uyandırmamalı, hala güncelliğini koruyan bir metin olduğunu söyleyebiliriz. Kitapta 15 alt bölüm ve sonuçlar bölümü yer almaktadır:

 1. Ahlak ve Etik
 2. Eylem Faydacılığı Nedir?
 3. Eylem Faydacılığı: Lehte ve Aleyhte Argümanlar
 4. Eylem Faydacılığının Sorunları
 5. Kural Faydacılığı
 6. Egoizm
 7. Kant I
 8. Kant II
 9. Kant ve Rawls
 10. Ross'un Biçimciliği
 11. Görecilik
 12. Metaetik'te Doğalcılık
 13. Moore ve Gayri-Doğalcılık
 14. Duygusalcılık
 15. Kuralcılık
 16. Sonuçlar

Özellikle Kant ve Faydacılık üzerine epey bilgilendirici ve düşündürücü bir kitaptır.

9. Çağdaş Epistemoloji'ye Giriş (Nebi Mehdiyev)

Çağdaş epistemolojiye dair Türkçe başlangıç metni, bu kitap olmalıdır. Kitap, Nebi Mehdiyev editörlüğünde hazırlanmış olup, kendisinin de kitap içerisinde Temelselcilik, Zagzebski'nin Erdem Epistemolojisi ve içselcilik-dışsalcılık tartışmaları ile ilgili olmak üzere üç makalesi yer almaktadır.

Kitaptaki İçselcilik, erdem epistemolojisi, epistemoloji tarihi, şüphecilik ve Güvenilircilik, mantık ve gerçeklik, doğruluk, Doğallaştırılmış Epistemolojisi gibi farklı bölümleri Teo Grünberg, Fatih S. M. Öztürk, Kadir Çüçen, Sait Reçber, Murat Baç, Habip Türker, Harun Tepe, Ahmed Yüksel Özemre gibi usta isimler kaleme almıştır. Eğer çağdaş epistemolojiye dair ilginiz var ama henüz hiçbir şey okumadıysanız; bize göre ilk okumanız gereken kitap budur.

10. Zihin ve Evren (Thomas Nagel)

Çağdaş zihin felsefesinde bir dönem adından çokça söz ettiren Nagel'in bu kitabı, bilim felsefesi açısından da oldukça değerlidir. Kitap içerisinde, bilincin maddi olana indirgenip indirgenemeyeceği ele alınarak materyalizm/natüralizm perspektifi ele alınmaktadır. Bu sorular ister istemez realizm, dini yaklaşımlar ve gerçekliğin doğasıyla da bir şekilde ilişkilidir. Bu sebeple yazar bu konulara da değinerek, yalnızca bilincin ne olduğu ile ilgilenmediğini göstermektedir. Kitabın sonundaysa sürpriz bir şekilde Nagel’in ünlü düşünce deneyi olan "Yarasa Olmak Nasıl Bir Şeydir?" adlı kısa metni sizi bekliyor.

11. Din Felsefesi: Seçme Metinler (Michael Peterson, William Hasker, Bruce Reichenbach & David Basinger)

Din felsefesi alanında Türkçe oldukça geniş bir literatür mevcuttur. Seçme Metinler, birçok kişi için birinci sınıf bir din felsefesi derlemesidir. Kitabın en büyük avantajı, din felsefesine dair en çok tartışma yaratan veya etki yaratan metinleri birebir sunmasıdır. Yani çoğunlukla bir inceleme, değerlendirme veya analiz değil doğrudan orijinal metin ile temas ediyorsunuz.

Daniel Dennett'ten Michael Martin'e; William Alston'dan Thomas Aquinas'a; Clifford'dan Kierkegaard'a; John Hick'ten Alvin Plantinga'ya, David Hume'a, William Paley'e, William Rowe'a, Paul Tillich'e, J. L. Mackie'ye, Antony Flew'e, Alston'a, Swinburne'e, Leibniz'e, İbn Rüşd'e, Buda'ya kadar birçok ismin düşünceleri yer almaktadır.

Toplam 843 sayfa olan derlemenin alt bölümleri şöyledir:

Bu Reklamı Kapat

 • I. Dinin Mahiyeti
 • II. Dini Tecrübe
 • III. İman ve Akıl
 • IV. İlahi Sıfatlar
 • Tanrı'nın Varlığı Lehine Argümanlar
 • Tanrı'yı Argümansız Bilmek
 • Kötülük Problemi
 • İlahi Fiil
 • Dini Dil
 • Mucizeler
 • Ölüm Sonra Hayat
 • Din ve Bilim
 • Dini Çeşitlilik
 • Din ve Ahlak

12. Çağdaş Siyaset Felsefesine Giriş (Will Kymlicka)

Siyaset felsefesi gibi bir alana dair hangi kitabı önermemiz gerektiği konusunda epey zorlandığımızı söylemek gerek. Kymlikca, çokkültürlülük konusunda en tanınan felsefecilerden biri olup, azınlık hakları konusunda birçok hükümete danışmanlık yapmıştır. Bu kitabını seçme sebebimiz, yazarın eşitlik, özgürlük ve adalet gibi merkezi önemdeki kavramları hem Marksizm hem Liberalizm hem de Egaliteryanizm gibi farklı ideolojiler açısından geniş kapsamlı bir şekilde ele almak konusundaki titizliğidir.

Metin içerisinde sosyal adalet, vergilendirme, yeniden dağıtım, bencillik, milliyetçilik, göçmen ve azınlıklar, haklar, erdemler, devlet ve cinsiyet konuları da yer almakta olup alt bölümleri şöyledir:

 1. Giriş
 2. Faydacılık
 3. Liberal Eşitlik
 4. Liberterlik
 5. Marksizm
 6. Cemaatçilik
 7. Yurttaşlık Kuramı
 8. Çokkültürlülük
 9. Feminizm

13. Bilim Felsefesi (Alex Rosenberg)

Bilim felsefesine ilgi duyan bir okuyucu, çoğu zaman Kuhn, Popper ve Lakatos çerçevesinde dönen tartışmalarla ilgili kitaplara kolayca ulaşabilir ve bu filozoflar ile ilgili yapılmış yüzlerce makaleye göz gezdirebilir. Bu sebeple daha çağdaş, farklı bir isim ve kitap önermek istedik.

Rosenberg, sosyal bilimler alanında birçok çalışmasına bulunan, fakat daha sonra biyoloji ve fizik pozitif bilimlere odaklanıp metafizik gibi felsefi disiplinlerle de her zaman yakın temasta olan bir filozoftur. Böylesi bir interdisiplinerlik az rastlanır bir niteliktir ve kitapta da kendini göstermektedir.

Bu Reklamı Kapat

Kitap 411 sayfadan olup 15 alt bölümden oluşmaktadır. Kitap içerisinde bilim-felsefe ilişkisi, bilimin kültürel anlamı, bilimsel açıklama, bilimsel yasa, nedensellik, istatiksel olasılık, bilimsel kuramların metafiziksel ve epistemik açılımı, tümevarım, bilim tarihi, Natüralizm, objektiflik gibi konular yer almaktadır:

 1. Felsefe ve Bilim
 2. Bilim Felsefesi Niçin Önemlidir?
 3. Bilimsel Açıklama
 4. Yasaların Açıklama Gücü
 5. Nedensellik, Sağın Olmayan Yasalar ve İstatiksel Olasılıklar
 6. Biyoloji ve "Özel Bilimlerde" Yasalar ve Açıklamalar
 7. Bilimsel Kuramların Yapısı
 8. Bilimsel Kuramlarla İlgili Epistemik ve Metafizik Meseleler
 9. Kuram İnşası-Model İnşası
 10. İndüksion ve Olasılık
 11. Doğrulama, Yanlışlama ve Eksik Belirlenim
 12. Bilim Tarihinin Çıkardığı Güçlükler
 13. Bilim Felsefesinde Doğalcılık
 14. Bilimin Tartışmalı Karakteri
 15. Bilim, Görecilik, Nesnellik

14. Metafiziğin Temelleri (Enis Doko)

Kitabın oluşumu sırasında Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden Tufan Kıymaz'ın okuma grubunda yer alma ve taslağa göz gezdirme fırsatını bizzat yakalamış biri olarak, Analitik Metafizik üzerine Türkçe felsefede yer alan birkaç metinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca 2020 yılında yayınlandığı için, alana dair en güncel Türkçe metin olduğunu da söyleyebiliriz.

Ne yazık ki metafizik kavramının, inanç ve sezgi ile beraber, yaygın bir pejoratif kullanımı söz konusu. Felsefede "metafizik"; cinler, melekler, vücut çakraları veya telekinezi değil; özgür irade, zamanın doğası, gerçeklik, matematik, nitelikler veya nedensellik konularının incelendiği bir disiplindir.

Öncelikle metafizik konusunda çok farklı pozisyonların olduğunu ve bu kitap gibi bir metafizik kitabından pür objektiflik beklemekten ziyade, tartışmayı nasıl ele aldığına yani nasıl bir metodoloji ile hareket ettiğine odaklanmak her zaman için daha yararlıdır. Doko da, ona makul gören yaklaşımlardan da söz ederek oldukça makul bir metodoloji ile bu metni kaleme almıştır.

Bu Reklamı Kapat

 1. Kitabın alt bölümleri şöyledir:
 2. Metafiziğe Giriş (Metametafizik)
 3. Doğruluk ve Doğru Yapıcı Teorisi
 4. Özellikler
 5. Tikeller
 6. Nedensellik
 7. Doğa Yasaları
 8. Var Olmak
 9. Özel Birleşim Sorusu
 10. Modalite
 11. Zaman Teorileri
 12. Devamlılık
 13. Özgür İrade
 14. Kişi Aynılığı Sorunu
 15. Soyut Nesneler

15. Felsefe Tarihi (Anthony Kenny)

Dört ciltten oluşan bu değerli çalışmanın hepsini okumasanız bile, merak ettiğiniz veya o anda üzerinde çalıştığınız bir konuda ilgili bölümü okumanız bile yol gösterici olacaktır. Zira ne zaman merak ettiğiniz bir bölümü okuyacak olsanız, birçok açıdan tatmin olmuş ve hayal kırıklığına uğramamış bir şekilde kitabı kapatacağınızı söyleyebiliriz. Fakat çok ciltli bir kitap istemezseniz, birçok diğer farklı felsefe tarihi metni de bulmanız mümkün (Alfred Weber, B. Russell, Frank Thilly veya Ahmet Arslan’ın ilgili kitapları gibi).

Kenny'nin Felsefe Tarihi ise, İslam ve Doğu Felsefesi gibi Batı Felsefesi dışındaki geleneklerden ziyade, özellikle Batı Felsefesi tarihine odaklanan oldukça kapsamlı bir seridir:

 • 1. Cilt: Antik Felsefe
 • 2. Cilt: Ortaçağ Felsefesi
 • 3. Cilt: Modern Felsefe’nin Yükselişi
 • 4. Cilt: Modern Dünyada Felsefe

Sonuç

Son olarak, bariz bir tercih olarak görülebilecek olan, Politzer'in Felsefe'nin Temel İlkeleri listede yer almamaktadır. Felsefe'nin Temel İlkeleri; Marksizm ve Materyalizm özelinde bir kitap olup günümüzde çoğu Marksist'in de epey eleştirdiği bir metindir. Kimilerince felsefeye değil, "Marksizm'in spesifik bir yorumuna giriş" olarak görüldüğü için, eğer bu konuya ilginiz varsa okumanızı tavsiye edebiliriz.

Umuyoruz bu öneriler size keyifli bir başlangıç sunacaktır. Ayrıca bu önerilerimiz de ilginizi çekebilir:

Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 38
 • Merak Uyandırıcı! 16
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • Muhteşem! 7
 • Umut Verici! 5
 • Bilim Budur! 3
 • Güldürdü 2
 • Üzücü! 2
 • İnanılmaz 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Evrim Ağacı Akademi: Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz Yazı Dizisi

Bu yazı, Kitaplarımız ve Tavsiyelerimiz yazı dizisinin 2. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Evrim Ağacı Kitap Tavsiyeleri: Evrim Öğrenmek İçin Hangi Kitapları Okumalısınız?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/10/2022 15:32:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10407

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Evrimsel
Kertenkele
Kök Hücre
Elektromanyetizma
Samanyolu Galaksisi
Hematoloji
Hastalık Yayılımı
Avrupa
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Cinsellik
Yas
Nasa
Kuvvet
Hava
İfade
Doğa Gözlemleri
Memeli
Kitap
Vücut
Ağrı
Ağız
Endokrin Sistemi
Albert Einstein
Sürüngen
Manyetik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.