Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Duygusal Zeka isimli kitabın yazarı, bu popüler konseptin nasıl bu denli abartıldığını açıklıyor.

Duydunuz mu? Başarıya ulaşma konusunda EQ’nuzun IQ’nuzdan daha önemli olduğunu söylüyorlar. Hatta iddia ediyorlar ki, EQ başarılı bir faaliyetin %80’inden sorumlu. Duygusal zeka konseptini ortaya atan kitap olan Duygusal Zeka’nın yazarı olarak size söyleyebilirim ki tamamen yanılıyorlar.

Bu ve duygusal zeka ile ilgili diğer mitler internet blogosferinde oradan oraya uçuşuyorlar ve yaşam koçları tarafından gereğinden fazla dile getiriliyor. EQ hakkındaki yanlış anlaşılmalar, 1995 yılında kitabım basıldığında ve TIME, “Sizin EQ’nuz Kaç?” başlığı ile kitabımı kapağına taşıdığı vakitlerde başladı. Bu kapağın ve kitabımın uzun süre önce unutulması gerekiyordu.

İşte gerçekler. Ne tarz bir işi göğüsleyeceğinizi de varsayarak şunu söyleyebiliyoruz, IQ’nun kariyer başarısında baskın rol oynayan zeka tipi olduğu konusunda hiç şüphe yok. Bir muhasebeciye, doktora ya da yüksek kademeli bir müdüre gereken algısal kavrama becerisine sahip olmak için 115 ya da üzeri IQ yetiyor. Ama bu noktada bir paradoks var: yüksek-IQ pozisyonuna bir kere geldiğinizde aklınız, kimin üretken bir çalışan olacağını ya da iyi bir lider olacağını ayırt etme gücünü kaybediyor. Bu noktada, kendiniz ve ilişkileriniz konusunda duygusal zekanız IQ’nuzdan daha önemli oluyor. Yüksek IQ’lu işler havuzunda disiplin, tahammül ve empati gibi özelliklere sahip insanlar gerçekten iyi olabiliyor.

Şirketler bunu biliyor, ve bağımsız anketler yüksek seviye iş yapan şirketlerin 3/2’sinden daha fazlasının personel alımında, terfilerde ve özellikle liderlik gelişimi alanında herhangi bir yöntemle duygusal zekayı da hesaba kattıklarını gösterdi. Bu bilginin bilinmesiyle veriyi genellikle boşverip kendi dayanaksız iddialarını satmaya çalışan duygusal zeka danışmanları da rağbet görmeye başladı.

Bu aşırı süslü iddialardan biri ve sıklıkla dile getirileni, iş alanında başarının %80’inin kişisel kabiliyetlere dayandığını iddia eden mantradır. Bu mit kitaplarımda yazdığım, bir insanın kariyer başarısının o insanın IQ’su ile ne denli ilgili olduğuna değindiğim çalışmaların yanlış anlaşılmasından doğmuş olabilir. Bir çok araştırma yapan insan IQ’nun %10’dan %20’ye kadar bir önem taşıdığı sonucuna varır. Bu, belirttiğim gibi, diğer faktörlere –doğduğunuz aile ve sosyal statüden şansa, duygusal zekaya kadar- çok büyük bir alan bırakmakta. İnsanlar bu bilgiyi değerlendirmeyip EQ’nun direkmen %80 boşluğu doldurduğunu varsayıyorlar, ve hayır, EQ bu boşluğu doldurmuyor.

EQ’nun IQ’ya önemli bir alternatif olduğu iddiasına inanmak isteyen bir çok kesim var. Bazıları için kötü okul notları konusunda bir rahatlama; diğerleri için iş alanını daha insancıllaştırmaya yarayan bir şey olabilir. Bir diğer kesim de EQ’yu kadın ve liderlik konusunda öne sürüyor. Bütün bu gerekçeler belki, bir gün iddialarını kanıtlayan sağlam dayanaklar bulabilirler, fakat henüz bulamadılar. 

Belirtmeliyiz, EQ’nun önemini arttıran veriler toplamında, özellikle liderlik alanına odaklanmış olmak üzere yavaş bir artış görüyoruz. Fakat bunların geneli küçük araştırmalardan oluşuyor ve araştırmanın yavaş marşı, EQ pazarlamacılarının ettiği laflar arasında kayboluyor.


Yazan: Daniel Goleman

Kaynak: Bu yazı TIME sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/02/2020 09:04:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1783

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin en büyük keşifleri, Evren ve bizim Evren'deki yerimizi sorgulamamıza zorlayan keşifler olmuştur.”
Robert L. Park
Geri Bildirim Gönder