Duygusal Zeka Çok Fazla Abartıldı!

Duygusal Zeka Çok Fazla Abartıldı!
Yazar Daniel Goleman Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
3,464 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Duygusal Zeka isimli kitabın yazarı, bu popüler konseptin nasıl bu denli abartıldığını açıklıyor.

Duydunuz mu? Başarıya ulaşma konusunda EQ’nuzun IQ’nuzdan daha önemli olduğunu söylüyorlar. Hatta iddia ediyorlar ki, EQ başarılı bir faaliyetin %80’inden sorumlu. Duygusal zeka konseptini ortaya atan kitap olan Duygusal Zeka’nın yazarı olarak size söyleyebilirim ki tamamen yanılıyorlar.

Bu ve duygusal zeka ile ilgili diğer mitler internet blogosferinde oradan oraya uçuşuyorlar ve yaşam koçları tarafından gereğinden fazla dile getiriliyor. EQ hakkındaki yanlış anlaşılmalar, 1995 yılında kitabım basıldığında ve TIME, “Sizin EQ’nuz Kaç?” başlığı ile kitabımı kapağına taşıdığı vakitlerde başladı. Bu kapağın ve kitabımın uzun süre önce unutulması gerekiyordu.

İşte gerçekler. Ne tarz bir işi göğüsleyeceğinizi de varsayarak şunu söyleyebiliyoruz, IQ’nun kariyer başarısında baskın rol oynayan zeka tipi olduğu konusunda hiç şüphe yok. Bir muhasebeciye, doktora ya da yüksek kademeli bir müdüre gereken algısal kavrama becerisine sahip olmak için 115 ya da üzeri IQ yetiyor. Ama bu noktada bir paradoks var: yüksek-IQ pozisyonuna bir kere geldiğinizde aklınız, kimin üretken bir çalışan olacağını ya da iyi bir lider olacağını ayırt etme gücünü kaybediyor. Bu noktada, kendiniz ve ilişkileriniz konusunda duygusal zekanız IQ’nuzdan daha önemli oluyor. Yüksek IQ’lu işler havuzunda disiplin, tahammül ve empati gibi özelliklere sahip insanlar gerçekten iyi olabiliyor.

Reklamı Kapat

Şirketler bunu biliyor, ve bağımsız anketler yüksek seviye iş yapan şirketlerin 3/2’sinden daha fazlasının personel alımında, terfilerde ve özellikle liderlik gelişimi alanında herhangi bir yöntemle duygusal zekayı da hesaba kattıklarını gösterdi. Bu bilginin bilinmesiyle veriyi genellikle boşverip kendi dayanaksız iddialarını satmaya çalışan duygusal zeka danışmanları da rağbet görmeye başladı.

Bu aşırı süslü iddialardan biri ve sıklıkla dile getirileni, iş alanında başarının %80’inin kişisel kabiliyetlere dayandığını iddia eden mantradır. Bu mit kitaplarımda yazdığım, bir insanın kariyer başarısının o insanın IQ’su ile ne denli ilgili olduğuna değindiğim çalışmaların yanlış anlaşılmasından doğmuş olabilir. Bir çok araştırma yapan insan IQ’nun %10’dan %20’ye kadar bir önem taşıdığı sonucuna varır. Bu, belirttiğim gibi, diğer faktörlere –doğduğunuz aile ve sosyal statüden şansa, duygusal zekaya kadar- çok büyük bir alan bırakmakta. İnsanlar bu bilgiyi değerlendirmeyip EQ’nun direkmen %80 boşluğu doldurduğunu varsayıyorlar, ve hayır, EQ bu boşluğu doldurmuyor.

EQ’nun IQ’ya önemli bir alternatif olduğu iddiasına inanmak isteyen bir çok kesim var. Bazıları için kötü okul notları konusunda bir rahatlama; diğerleri için iş alanını daha insancıllaştırmaya yarayan bir şey olabilir. Bir diğer kesim de EQ’yu kadın ve liderlik konusunda öne sürüyor. Bütün bu gerekçeler belki, bir gün iddialarını kanıtlayan sağlam dayanaklar bulabilirler, fakat henüz bulamadılar. 

Belirtmeliyiz, EQ’nun önemini arttıran veriler toplamında, özellikle liderlik alanına odaklanmış olmak üzere yavaş bir artış görüyoruz. Fakat bunların geneli küçük araştırmalardan oluşuyor ve araştırmanın yavaş marşı, EQ pazarlamacılarının ettiği laflar arasında kayboluyor.

Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: TIME | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/04/2021 12:10:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1783

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Protein
Astrobiyoloji
Böcekler
Hekim
Kemik
Karadelik
Değişim
Hastalık Yayılımı
Eğilim
Makina
Bağışıklık Sistemi
Boyut
Ağız Sağlığı
Genel Görelilik
İmmünoloji
İnsanlar
Şehir Hastanesi
Astrofotoğrafçılık
Kadın Sağlığı
Etik
Vegan
Taklit
Uzaylı
Işık
Kimyasal Element
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku