Çıplak Maymun

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dünyaca ünlü İngiliz hayvanbilimci, davranışbilimci, sosyobiyolog ve popüler yazar Desmond Morris, Homo sapiens, yani "modern, düşünen insan" türünü tanımlarken bu kalıbı kullanmıştı: Çıplak Maymun. Çünkü insanın bir maymun, daha spesifik olaraksa bir insansı maymun türü olduğu çok açık. Ancak bizi birazcık daha farklı kılan, ne beynimiz, ne duruşumuz, ne de ürettiklerimiz. Esasında bizi farklı kılan, yitirilmiş kıllarımız. Bu kılları, günümüzde, ter bezlerinin evrimleşmesine paralel olarak yitirdiğimizi biliyoruz. Bu tam olarak nasıl başladı, henüz kesin olarak bilinmiyor. Tahminlerse, genetik bir mutasyon sebebiyle bazı bireylerde kılların seyrelmesi ve hem doğal seçilim, hem cinsel seçilim tarafından bu yeni özelliğin desteklenmesi sonucunda nesiller içerisinde tüm kılların yitirilmesi senaryosu üzerinde duruyor.

Bu görselde gördüğünüz, St. Louis Hayvanat Bahçesi'nden Cinder isimli şempanze. Cinder, her zaman bu şekilde değildi, bir zamanlar, tıpkı türdaşları gibi kılları bulunuyordu. Ancak geçirdiği alopecia universalis isimli bir oto-immün hastalığı, daha 5 aylıkken tüm kıllarını yitirmesine neden oldu. Bu hastalık, Dünya insan popülasyonunun da %1.7'sini etkilemektedir ve sadece Amerika'da 4.5 milyon insan bu hastalıktan muzdariptir. Bu kıl yitimi, insanın evrimindeki kıl yitimini de anımsatmaktadır.

Cinder, 9 Ağustos 1994 yılında doğdu ve ne yazık ki, 17 Şubat 2009 yılında, ani ve beklenmedik bir şekilde öldü. Yapılan nekropsi analizinde, ölümünün tam sebebi anlaşılamadı.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. The Zoo: Cinder, the Hairless Chimp
  2. KSDK Haber Kanalı
  3. Cinder, the naked chimpanzee

8 Kasım Uluslararası Radyoloji Günü

Fillerin Evrimi

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim