Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Fizik & Kuantum

Sonuçları Filtrele Seçki
150
Yunus Emre Aslan
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
elektron ve proton neden birbirini çeker veya elektron mu protonu çeker yoksa proton mu elektronu çeker? Bu hareketlilik neden vardır ?
Reklamı Kapat
150
Yunus Emre Aslan
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Asıl sorum uzay ve zamanı bükmek ne anlama gelir olsa da aslında uzay zaman ın normal zaman dan farkını bilmiyorum ve uzay zaman ne demektir ekstradan onu da soruyorum.
Reklamı Kapat
65
Birol Cem Sözen
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Örneğin 8 ışık yılı uzakta olan bir gezegen olsun ve bizim aracımızın hızı 0,8 c olsun.Aracın içindekiler için gezegene varma süresi 10 yıl mı olur?zaman daralmasına göre 0,8 c ile giden birisi için kök içinde 1 - (v^2/c^2) formülüne göre 0,6*10 dan 6 sene geçer.8/6 1 den büyüktür.Newton fiziği gibi düşünürsek ışıkhızını geçmik mi?
Cevap

merhabalar Birol Cem Sözen

güzel bir düşünce ama bazı hataları var. öncelikle ışık hızına yakın yerlerde Newton'un kanunları işe yaramaz. yani bu durumlarda klasik fizik doğru çalışmaz. çünkü Newton der ki:

hız=alınan yol / zaman

ama zamanın göreceli olduğu keşfedildi. yani dünyadan bakan bir gözlemciyle, uzay aracının içindeki bir gözlemci zamanı aynı ölçmez. o yüzden evet inatla hatalı Newton fiziğini kullanıcam derse absürt sonuçlar bulur.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Karadeliklerde çekim gücü sonsuz ise , ve sonsuz çekim gücünde de zaman duruyor ise entropi ilkesinin karadeliklere işlememesi ve karadeliklerin yaşlanmaması gerekmez mi. karadeliklerin de bir ömrü olduğunu okumuştum, o zaman orda ya çekim gücü sonsuz değil yada çekim gücü zamanı durdurmuyor.
Cevap

çünkü karadeliğin kütle kaybetmesi içine düşen maddenin tekrar dışarı çıkmasından kaynaklanmıyor. tam olay ufku sınırında oluşan sanal parçacık/antiparçacık çiftlerinden negatif kütleli antiparçacığın hep karadeliğe düşmesi, diğerinin hep uzaya kaçabilmesinden kaynaklanan bir eşitlenme hali. Yani burada olanı termal ışımadan çok kuantumsal bir durum gibi düşünün. Daha teknik açıklamasını ekte okuyabilirsiniz.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
45
Bagatur 17
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Öncelikle merhaba ben 15 yaşında bir lise öğrencisiyim, tek başıma fizik ve matematik öğrenmek istiyorum. Tam olarak nereden başlayacağımı bilmiyorum. Hangi kaynaklardan öğrenmeye başlamalıyım?
Cevap

Fizik mantıklar bütünüdür. Öncelikle temel kavramlardan başlayabilirsiniz. Fiziği olabildiğince açık anlatan kaynaklardan öğrenmeye çalışmak ve kafanızda simüle edebilir hale gelmek fiziği öğrenmenin temel basamaklarındandır. Temel fiziği ileri matematik bilgisine sahip olmadan da öğrenmeniz mümkün fakat matematikle beraber daha da oturaklı hale gelecektir. Fizik için Richard Feynman'ın Fizik Dersleri serisini önerebilirim.

Matematik için ise temel konuları iyi bir şekilde bilmek ve denklemlerle uğraşmaya alışmak şimdilik yeterli. İleri seviyelere gitmek istiyorsanız limit, türev ve integral öğrenmeniz gerekiyor ve bunlar da yanlış hatırlamıyorsam 12. sınıf konuları. Bu yüzden başlangıç için temel matematik ve denklemlere odaklanmanızı tavsiye ederim.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
55
Ali Seven
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Temel büyüklük oluşturup ve ona isim vermek.
3,007
Recep Enes Şahin
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

"Her şey atomlardan oluşur" önermesi doğru değil. Maddeler atomlardan oluşur ancak atomların içerisinde başka atomlar yoktur. Atomlar çekirdekten, çekirdeği oluşturan proton ve nötronlardan ve onlar da lepton, quark gibi başka yapılardan oluşur. Bu yapı hiyerarşisi de temel parçacıklarda son bulur. Lepton, quark, elektron gibi parçacıklar temel parçacıklardır ve iç yapıları yoktur.

256 görüntülenme
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir gün atomun enerjisini serbest bırakacağız, gezegenler arası yolculuklar gerçekleştireceğiz, ömrü uzatıp, kanseri ve tüberkülozu tedavi edeceğiz; ama en düşük seviyeli kişiler tarafından yönetilmiş olmanın sırrını asla çözemeyeceğiz.”
Anonim