Fizik & Kuantum

Sonuçları Filtrele Seçki
125
Sudenur Cengiz
36,960 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Aynada yazılar ters çıkıyor ama çoğu kişi benim aynadaki gibi olduğumu söylüyor. İnternetten araştırma yaptığımda ise selfielerin ve arka kameranın doğru olduğunu söylüyor. Hangisi doğrudur? Ayna doğruysa yazılar neden ters?
Cevap
Levent Dv., Mühendislik öğrencisi

Aynadan elde edilen görüntü simetrik iken, ana (arkadaki) kamera başka bir perspektiften doğru görüntüyü verecektir.

Selfie kamerası ise tamamen yazılıma bağlıdır.

İnsan kendini dışarıdan ziyade aynadan görmeye alışık olduğu için selfie kameraları da simetrik çıkış verecek şekilde kodlanmıştır.

Mesela aynada sol kulağınıza bakarsanız sola doğru bakmış olursunuz. Ancak o kulak karşınızdaki birisine göre sağ tarafınızda kalan kulaktır. (senin sağın benim solum) Selfie kamerası da size karşıdan bakan biri gibidir. Doğru görüntüyü alacak perspektiftedir. Ancak çoğu telefon kolaylık için fotoğrafı ters çevirir (dikey eksende simetrisi alınmış)

Çünkü aynalanmamış/düz görüntümüz yabancı gelir. Kamera ile ters taraflara bakmanıza rağmen, aynalanmış selfie görüntüsünde yönleriniz ile aynı olacaktır. Böylece kendimizi daha rahat ayarlayıp poz verebiliriz.

"Doğru" görüntü yazıların düz okunduğu görüntüdür. Dışarıdan o görüntüde görünürsünüz. Ayna yalan söyler.

31,554 görüntülenme
4
Teşekkür (3)
Paylaş
Devamını Göster
55
Sevde Eftelya
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Örneğin koşarken ısı enerjisine dönüşen enerjimiz daha sonra ısı enerjisinden hangi enerji türüne dönüşür
Reklamı Kapat
55
Sevde Eftelya
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Glikozu yakıp enerji üretiyoruz ve muhtemelen biz hareket ettikçe o enerji kinetik enerjiye dönüşüyor. Peki kinetik enerjisi hangi enerji türüne dönüşür?
Cevap

Dönüşen kinetik enerjinin bir kısmı kesinlikle ısı enerjisine dönüşür. (Yani glikozdan elde ettiğiniz enerjiyi %100 verimle harcayamazsınız.)

Diğeri ise size bağlı: Eğer futbol, voleybol, basketbol tarzında bir oyun oynuyorsanız enerjiyi topa aktarmış olursunuz ve bu sefer topun kinetik enerjisi olur, top mesafe katettikçe sürtünme gerçekleşir ve bu da tekrardan ısı enerjisine dönüşür.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
25
Coşkun Açık
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Cevap

Öncelikle bu en basit yöntem midir? Bilmiyorum. Fakat çok zor olmadığını söylersem de yanlış olmaz. Bu nedenle soruyu cevaplamak istedim.

Yüksek enerjili radyo sinyalleri oluşturarak uzaya sinyal gönderilebiliyor. Nitekim 1974 yılında Porto Rico’daki Arecibo Radyo Teleskobu’ndan 25.000 ışık yılı uzaklıkta Herkül takım yıldızı yönünde yer alan M13 küresel kümesi doğrultusunda uzaya 2.38 gigahertz frekansında, bugün Arecibo Mesajı olarak adlandırılan bir radyo mesajı gönderildi. [1]

Fakat bu sinyaller bile uzak mesafelerden sonra zayıflıyor. (Uzaklık hakkında daha detaylı bilgi için kaynaklara bakabilirsiniz.) [2]

Bu sebeple uzak bir medeniyet varsa bile bu sinyalleri alması ve daha sonra da anlamlandırması yani çözmesi pek mümkün görünmüyor.

1
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
395
Mustafa Kara
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Sicim teorisine göre (anlaya bildiğim kadarıyla) atom altı parçacıklar sicim denilen 1 boyutlu yapıların bir araya gelmesiyle oluşuyor. Bu sicimlerin farklı frekanslar da titreşimi farklı atom altı parçacıkları oluşturuyor. Bu sicimlerin farklı frekanslar da titremesi için etki eden nasıl bir kuvvet vardır? Eğer böyle bir kuvvet var ise bu kuvvet nasıl açıklanabilir?
Reklamı Kapat
210
Mürsel Korkmaz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Eğer bir işık kaynağı sonsuz süre boyunca işık saçarsa bu ışık uzay boyunca yol alîr mı dalga boyunda değişim olur ışığın kat ettiği yol boyunca
25
Batıhan Babacan
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Hareket hâlindeki bir kamyonun kasasındaki aynı ağırlıktaki kaya bloğu ile kumun ani bir fren hâlinde kamyona verebilecekleri zarar arasında nasıl bir çıkarım yapılabilir?
Reklamı Kapat
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
İnsanların 20 ila 20.000 Hz arasındaki sesleri duyabildiğini biliyorum. Bu frekanslar dışında kaç hz üstü sağlığımız için zararlıdır? Kanser gibi herhangi bir hastalığa neden olabilir mi?
4,465
Orijin Paradox
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Bildiğimiz kadarıyla evren genişlemeye devam ediyor. Peki bu genişlemenin zamanın akışına etkisi var mıdır? Varsa bu etki nedir?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın