Fizik & Kuantum

Sonuçları Filtrele Seçki
80
Caner Kösedağ
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
James Webb teleskobu Büyük Patlama'ya ve öncesine dair net bilgiler verecekmiş. Peki bunu nasıl yapacak anlamadım. 13.8 milyar yıl öncesinde yaşanan olaylar nasıl teleskoba görünecek artık yaşanmış sonuçta ve milyarlarca yıl geçmiştir. İkincisi Büyük Patlama'nın öncesine dair nasıl bilgi verecek? Hiçlik sonuçta.
830
Hasan Tanrıöver
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Maddelerin özellikle ışığı yalıtkan ve geçirgen (saydamlık) özelliği nedir fizik bunu nasıl açıklamaktadır?
Cevap

Işık hem dalga hem de parçacık özelliği göstererek doğada bu iki formda bulunur. Işığı tamamen geçiren maddelere saydam maddeler denir. Bu durum üzerine gelen ışığı arka tarafına geçirmek olarak en açıklayıcı halde söyleyebiliriz.

Yalıtkan ise kelime anlamı itibariyle ışığı geçirmeyen maddeler olarak adlandırabiliriz. Bu saydam olmayan yani yalıtkan maddeler ise; üzerine gelen ışığı arka tarafına geçirmeyen maddelerdir ki bunların çoğu ışığı üzerinde tutarlar...

0
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
185
Kaan Kaan
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap
Görkem Öge, Kozmoloji meraklısı.

Standart model, elimizdeki mevcut veriler ile maddenin atomaltı yapılarını bize açıklamaya çalışan bir teori. Yanlış değil, eksik. Çünkü elimizdeki veriler kısıtlı. Gözlem gücümüz yetersiz. Ama var olan veriler ışığında standart modele yanlış diyemeyiz. Çünkü yanlış diyebilmemiz için, modelin söylediklerinin aksi yönünde veriler olması lazım. Bunlar da yok. Çünkü dediğim gibi, veri elde etme gücümüz kısıtlı.

Yarın, teknolojimiz ve gözlem gücümüz ilerledikçe yeni veriler elde edeceğiz ve standart modeli tekrar gözden geçireceğiz. Zenginleştireceğiz. Ama yüksek olasılıkla yanlış olduğu sonucuna varmayacağız çünkü standart model, bir yorum sayılmaz. Verilerin ortaya çıkardığı bir durum tespiti gibi.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
1,675
Mehmet Özdede
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Aynalar ışığı nasıl yansıtır ?
1,675
Mehmet Özdede
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip (4)
Paylaş
Işığın çok hızlı olmasının sebebini hep ağırlığı yok gibi terimlerle anlatıyorlar ama fotonlarda parçacıktır buna göre fotonun ağırlığı var ama bizde o ağırlığı ölçecek teklonojimi yok yada ışık ağırlıksızmıdır ?
Reklamı Kapat
4,345
Anonim .
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip (4)
Paylaş
yoğunluğu 5 birim ağırlığı 10 birim olan bir cisim mi yoksa yoğunluğu 1 birim ağırlığı 20 birim olan bir cisim mi
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Kütlesi büyük olan daha çok büker. Ağırlık zaten yer çekiminden kaynaklı o yüzden ağırlık olan sözcüğü kütle ile değiştirip tekrar bakalım. Kütle arttıkça yer çekimi de artar. Yoğunluk sadece birim hacimdeki kütledir. Çekim kuvveti formülü:G.mcisim.mgezegen/d^2 burdaki uzaklık cisim merkezine olan uzaklık yani hacimle kurabileceğin tek ilişki yüzeydeki bir cisme uygulanan kuvvet. Çekim kuvveti yerden aşağı inersen yine artacaktır.

Sorunun ikinci kısmı için daha çok bükenin daha fazla çekim kuvveti uyguladığı da olabilir daha az uyguladığı da. Tamamen kütlesi ve uzaklığa bağlı. Örnek vermek gerekirse :

İki gezegen olsun. A gezegeni 10m ,B gezegeni 5m olsun A gezegenine 4metre uzaklıkta B gezegenine 2 metre uzaklıkta özdeş iki cisim olsun. Formülden B gezegeni 5/4G uygularsa A gezegeni 10/16G uygulamış olur.

Merkezlere aynı uzaklıkta özdeş cisim koyarsak da A gezegeni daha fazla çekim kuvveti uygulamış olur.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın