Bu Reklamı Kapat

Fizik & Kuantum

Sonuçları Filtrele Seçki
Bu Reklamı Kapat
214
Smile Somewhat
Hatırla
Takip
Paylaş
Soru fizik ve bir tıkta 3 boyutlu düşünme isteyen bir soru lütfen detaylı bir şekilde açıklama yapar mısınız?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Zamanda geriye doğru gitmek pekte mümkün gibi gözükmemekte. bunun sebebi şudur eğer gidilebiliyor olsaydı siz daha bunu yapmadan zaten geriye dönmüş ve bunu değiştirmiş olacağınızdan çoktan değişmiş olacaktır. öyle şeyler pekte yaşanmadığı için olası gözükmemekte aynı zamanda geçmişe gidip geçmişe gitmeden önceki halini öldürürsen geçmişe gitmemiş ve kendini öldürememiş olacaksın yada sen geçmişe gidip kendini öldürmeden gelecekteki sen gelip seni temizleyecektir. :) neyse konumuza dönelim bir diğer mantıklı sebebi de şudur zamana dikkatli bakarsan sadece kısalıp uzayabiliyor yani yavaşlatıp hızlandırabiliyorsun hatta durduramıyorsun bile sonsuz kademe boyunca yavaşlar 0.1 - 0.001 - 0.00001 gibi ama asla 0 a gelmez çünkü evrenin herhangi bir köşesinde zaman sıfır olsaydı benim bu makaleyi asla bitiremem gerekirdi. zamanı etkileyen faktör uzaydaki alnın eğilip bükülmesinden (Yer Çekimi) kaynaklanır sebep olarak ağır kütleli cisim hız gibi bu sadece zamanı yavaşlatıp hızlandırıyor eğer yavaşlayıp ileriye gitmek istersen binlerce yıl ileri bir şekilde gidebilirsin fakat geri dönüşü olmaz. teorik olarak değil pratikte bir uzay roketine atlayıp muazzam hızda bunu deneyip gözlemleyebilirsin. Binlerce yıl olmaz tabi günümüz teknolojisiyle birkaç saniye ileri belki :)

1
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
12K
Sude Öztürk
Hatırla
Takip
Paylaş
Işığın da bir elektromanyetik dalga olduğunu ve bütün dalga özelliklerini sağladığını biliyordum fakat bu dalgaların özelliklerini biraz araştırdım ve kafamdaki ışık kavramıyla örtüşmedi. Özellikle kafama takılan şey elektromanyetik dalgaların momentuma sahip olması. Momentumu m.v olarak biliyordum fakat ışığın bir kütlesi yok.
Cevap

hayır ışığın da bir kütlesi var eğer öyle olmasaydın kara delik dediğimiz yüksek çekim kuvvetine sahip çisim ışığı çekmezdi. şöyle bir yanı var momentumu enerjisiyle gerekli dengeyi yakaladığında bu manyetik radyasyon ışığa dönüşür zaten ışık hızında giden ben dahi olsam kütlem sıfır değil sıfıra yakın olabilirdi sadece aynı şey ışık içinde geçerli.

0
Paylaş
Devamını Göster
361
Yusuf Altı
Hatırla
Takip
Paylaş
Eğer iki cismi ters yönde ikisini de ışık hızının yarısı hızda atsak ikisi birbirine göre ışık hızına ulaşmış olmuyor mu? Işık hızına ulaşamamak hangi noktaya göre belirleniyor evrende sabit bir nokta alıp mı?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Alperen Zenbilci , ortaokul öğrencisiyim 7. sınıfa gidiyom

Işık hızını ölçmenin bir metodu da ışığın bilinen bir noktadaki bir aynaya gitme ve geri dönme hızının hesaplanmasıdır. Bu Fizeau-Foucault düzeneğinin arkasındaki prensiptir ve Hippolyte Fizeau ve Leon Foucault tarafından geliştirilmiştir.

Fizeu tarafından kullanılan bu düzenek 8 kilometre uzaklıktaki bir aynaya gönderilen bir ışık huzmesinden oluşur. Kaynaktan aynaya giderken huzme dönen dişli bir çarktan geçer. Belli bir dönme hızında huzme giderken bir boşluktan ve dönerken başka bir boşluktan geçer ancak biraz düşük ya da yüksek dönme hızlarında huzme dişlerden birine çarpar ve çarktan geçemez. Dişliyle ayna arasındaki mesafeyi, çarktaki diş sayısını ve dönme hızını bilerek ışığın hızı hesaplanabilir.[15]

Bu günlerde bir nanosaniyeden az zaman çözünürlüğü olan salınım izlerler sayesinde ışığın hızı bir lazer ya da LED' den gelen ışık nabzının aynadan yansımasının zamanı ile direkt olarak ölçülebilir. Bu metot diğer modern teknikler kadar isabetli değildir anca bazı üniversite fizik sınıflarında laboratuvar deneyi olarak

102 görüntülenme
2
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
1,773
Enes Kayhan
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Stephen Hawking'in Zamanın Kısa Tarihi Adlı Kitabı Bildiğiniz Üzere 80 li Yıllarda Yazıldı Peki Bu Bilgilerin Ne Kadarı Doğru Çünkü Bilim Değişir ve Bu Bilgilerde Değişmiştir
Bu Reklamı Kapat
47
Abdullah Aytiş
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Cevap

sahip oldukları ısı enerjisini kaybediyorlar. onları hareket ettiren ısı enerjisi zannedersem hareket etmeleri kendi varlıklarını da pekiştiriyor yani bir atom tam olarak durursa ne olur onu bence çok merak ediyorum

2
Paylaş
Devamını Göster
245
Ayberk Turantaş
Hatırla
Takip
Paylaş
Kendime sorduğum soruya cevabım bence çoğu konulan kurallar değişirdi. Birçoğu hemde.
Cevap

Siyah veya beyaz diye bir şey yoktur. Renk aslında ışığın dalga boyudur ve muhtemelen sonsuz sayıda renk vardır ama insan gözleri bunlarda 3 tanesi algılayıp beyninde işleyebilir. geri kalan renkler bu 3 rengin kombinasyonu sonucu ortaya çıkmaktadır. doğada 32 çeşit farklı ana rengi görebilen canlılar mevcuttur. Siyah ise tüm bu ışık dalga boylarının olmamasından kaynaklanır. Yani beynimiz yokluğu anlamlandırmak için böyle bir biçime başvurmuş. renk körlerini buna örnek gösterebiliriz aynı şeye bakıyoruz fakat farklı renkler gözüküyor çünkü onlar 2 ana rengi görebiliyorlar. bu düzgün göremedikleri anlamına gelmez sadece diğer insanlardan farklı görüyorlar kamera filtresi gibi düşün.

0
Paylaş
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
3,410
Özgür Arslan
Hatırla
Takip
Paylaş
Eğer geçmişe gidebiliyorsak bunu zaten değiştirebileceğimizden siz daha geçmişe gitmeden bu olayın gerçekleşmesi gerekmiyor mu?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Samet Balşak , Biyo mühendislik okuyorum 13 yıl istanbulda yaşadım

Einstein aynı zamanda uzay zamanda bir kıvrılmanın ve iki uzak mekan arasında bir 'kestirme' yaratmanın mümkün olduğunu söylüyordu. Bu olayın adına solucan deliği denildi. Solucan deliklerini gözümüzde uzay zamanın farklı noktalarında ortaya çıkan ve iki açık girişi olan bir tünel olarak canlandırabiliriz. Solucan delikleri evren içinde doğal olarak da bulunuyor olabilir. Hatta Ruslar, bunları bulabilmek için radyo teleskopları kullanıyorlar fakat zaman yolculukları için solucan deliklerini kullanmak o kadar da kolay olmayacak. En yakın solucan deliği bayağı bir ışık yılı uzaklıkta olabilir. Bir tanesine denk gelmeyi başarsanız bile bir yere varabileceğinizin bir garantisi yok.

Kuantum fiziği
Kuantum fiziği
Kuantum fiziği
0
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
1,133
Emrullah Kaya
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap

Sebebi şu senin şuanda kuantumun mekaniğini azcıkta olsa kavrayabiliyor olman. yani bunu dinlediğinde ufak bir ışıldı bile olsa alabiliyorsan bu güne kadar aldığın normal fizik mekaniği ve matematik tir. Bana soracak olursan beyin bu pratiği gerçekte olsa olmasa da almalı ve daha karmaşık problemleri çözebilecek seviyeye gelebilmeli.

0
Paylaş
Devamını Göster
Bu Reklamı Kapat
39
Tuna Ünsal
Hatırla
Takip
Paylaş
Bir cisim ışık hızında yaklaştıkça, hızlandığında, zaman onun için yavaşlamaya başlar. Peki bu yavaşlamayı veya örneğin durgun ve 1 kg bir cisim için bir saatlik bir sürenin elimizdeki cisim için ne kadar olduğunu hesaplayabilir miyiz? Nasıl?
Cevap

ön ce bir şunu hesaba katmak gerek zamanı asla durduramazsın yani sonsuza kadar yavaşlatabilirsin ama eğer duracak olursa bunun nerede olduğu önemli olmadan tüm evrende duracaktır çünkü farklı aksa da aralarında muhakkak bir ilişki olmalı eğer dursa bir sonraki düşünceni hiçbir zaman söyleyemiyor olman gerekecek ve hiç bir zaman düşünceni tamamlayamadan sonsuza kadar duracaktın. ama zaman sonsuza kadar yavaşladığı için algımız bunu muhtemelen hiç fark etmeyecektir. bunun hesaplamasını yapmak çok zor

0
Paylaş
Devamını Göster
97
Kaan Karakaya
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap

Aslında her atom her madde ışık yarar yalnızca biz bunları göremeyecek kadar yetersiziz (yani gözlerimiz) fakat bazı cihazlarla mesela termal kameralar aslında ısıdan kaynaklanan ışığı ekrana yansıtmakta yani makine yüzüklerin efendisindeki gibi her şeyi gören küre gibi sihirli değil ısı yerine yayılan ışığı görüyor :)

0
Paylaş
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et