Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Fizik & Kuantum

Sonuçları Filtrele Seçki
70
Warwick Zaun
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Nedensellik artık eskisi kadar güvenilir bir düşünce mi? Yoksa bu düşünceye eskisi kadar güvenilemez mi?
Reklamı Kapat
1,070
Emre Yıldız
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Parça pinçik mi oluruz? Parça pinçik olursak parçalarımıza ne olur? Erirler,pişerler mi?.. Ve bu soruya ek olarak hamam böcekleri ile ilgili söylenti doğru mudur? Cidden etrafımıza hamam böceği sarsak bir herhangi ölümcül bir mesafedeki atom bombasından sağ çıkabilir miyiz?
Cevap

merhabalar emre yıldız

eger tam yanına bir atom bombası duserse ne parca pinçik olursun, ne de erirsin . 1 mili saniyede gunesin yuzeyinden bile daha sıcak bir plazma topu acıga cıkar ve 2 km capındaki hersey buharlasır. tozunu bile bulamayız. yok olursun demek cokta yanlıs sayılmaz.

(cidden etrafımıza hamam böceği sarsak bir herhangi ölümcül bir mesafedeki atom bombasından sağ çıkabilir miyiz) demişsin çok sallama bir idda bu. gerceklik payı yok . ama su yanı dogrudur, hamam bocekleri diğer canlılara oranla radyasyona daha dayanıklıdır. mytbusters da bir bolumde izlemiştim. atom bombasından sonra geride kalan radyasyona dayanabilir.sanırım bu soylentinin abartılmış versiyonu senin dediğin.

aslında atom bombaları demişken hep benim aklıma başka soru takılır. Acaba atom bombasına sahip olmak, insanları daha güvende hissettiriyor mu?

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
Devamını Göster
885
Mert Türer
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Çift kollu bir terazinin bir kefesine çok güçlü bir ışık kaynağıyla ışık göndersek terazinin dengesi bozulur mu?
Cevap

Denge bozulmaz çünkü ışığın kütlesi yoktur. Ancak ışık kütlesiz olmasına rağmen kütle çekiminden etkilenir. Bunun nedeniyle ilgili evrim ağacının açıklayıcı bir yazısı var kaynaklardan bulabilirsiniz.

Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (5)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
125
Egemen İlkyaz
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Kuantum evreninde sürekli bir belirsizlik ve olasılıktan bahsediliyor. Acaba bu bilgisizliğimizden kaynaklı olabilir mi? Mesela eskiden hava durumunu tahmin ederdik. Şimdi ise meteroloji sayesinde biliyoruz. Bilgisizliğin getirdiği olasılık olma ihtimali nedir? Belki orada da bir düzen vardır ve bunu şuanda bilemiyoruzdur
Cevap
Emre Küçük , Ortaokul Öğrencisi

Eskiden senin söylediğin gibi hava durumlarını tahmin edemiyorduk ama artık edebiliyoruz. Burada önemli bir nokta var artık maksimum 2 hafta tahmin edebiliyoruz gerisi doğanın işi. Kuantumda da bence bu doğanın işi. Biz ne kadar ileri gidersek gidelim tahmin edemeyiz .Çünkü bu yazı tura atmak gibi birşey ya tura yada yazı. Yanlış bilgilendirsem özür dilerim. Bu konuyu daha detaylı araştırmak istersen BEBAR BİLİM kanalına ve Ayşegül Şenyiğit Özdil'in Kuantum Mekaniğine Göre Olasılık Kavramı yazısına bakabilirsin. İyi günler

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
1,140
Yiğit Onur
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Bunu dünya yüzeyindeyken nasıl anlarız? Veya dünya nasıl ivmeli hareket eder?
Cevap

Öncelikle ivmenin ne olduğunu söyleyelim. İvme, hızın zamana göre türevine verilen isimdir ve vektörel bir büyüklüktür. Bu nedenle ivmeli hareketten bahsedebilmemiz için cismin bir doğrultudaki hızının değişmesi gerekir. Sorunuza dönersek; kütle çekimi bir ivme değildir bir kuvvettir ancak ivmeli harekete sebep olur.

F=m.a

F=kuvvet, m=kütle, a=ivme

formülünü incelediğimizde ivmeli hareket için bir kuvvetin gerektiğini görebiliriz. Kütle çekimi de bu kuvvetlerden bir tanesi olabilir. Dünyamızın da ivmeli hareketine katkıda bulunan bu kütle çekim kuvvettidir. Ayrıca Dünya dönme hareketi yaptığından hareket yönü sabit kalmaz. Bu da Dünyanın ivmeli hareketine bir örnek olarak gösterilebilir.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
65
Yasin İnan
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Einstein-Bose yoğuşması, maddelerin mutlak sıfıra ulaşınca, o maddeyi oluşturan atomların tek bir maddeymiş gibi davranması olayıdır.
1,154
Aysenur Acar
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Renklerin,yiyeceklerin, ağzımızdan çıkan sözlerin, müziğin vb. frekanslarının olduğunu bedenimizi olumlu veya olumsuz etkilediğini duydum. Böyle bir şey gerçekten var mı?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tüm medeniyetler için iki olasılık vardır: Ya uzaya gidecekler, ya yok olacaklar.”
Carl Sagan