Fizik & Kuantum

Sonuçları Filtrele Seçki
150
Meaaa Feaaa
28,605 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Trenin içinde zıplarsak aynı yere düşeriz ama üstünde zıplarsak farklı yere düşeriz neden? Her yerde hava deniyor ama bence öyle değil sadece yerçekimi olan bi uzay gemisi düşünelim içinde zıpladığında aynı yere düşersin ama üstünde zıpladığında farklı yere hava yok.Açıklayabilecek varsa sevinirim
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Özgür Aras , Fizikçi, Yazılımcı ve Felsefeci

Uzay gemisinde farklı yere düştüğünüzü denediniz mi ? Tamamen kendinize göre bir yorum yapıp gerçeklerin de öyle olduğunu sanıyorsunuz.

Yeryüzünde havada hareket eden her şey hava direnci ile karşılaşır. Ne kadar hızlıysa o kadar geriye düşersiniz. Tren içinde de dışında da hava direnci olmadığında aynı yere düşersiniz. Siz günlük hayattaki deneyimleriniz ile bunu hayal etmekte zorlandığınız için olayların gerçek yüzünü görmekte zorlanıyorsunuz.

Aşağıdaki resimde görülen astronot, uluslararası uzay istasyonun dışındadır ve dışarıya zıplayarak çıkmaktadır. Buna rağmen onunla birlikte hareket etmektedir. Hem de 27.600 km/sa hız ile !

https://www.sciencealert.com/images/2019-06/processed/NASAopeningISStoTourists_1024.jpg

Eğer okuyorsanız okulunuzdaki mekanik derslerini daha dikkatli takip etmenizi öneririm.

22,070 görüntülenme
10
Teşekkür (3)
Paylaş
Devamını Göster
50
Aykut Alp
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Dünyanın hem teğetsel hem de radyal ivmesinden dolayı lise eylemsizlik sorularında olduğu gibi lambaların da dik açıdan farklı açıyla durması ve hatta ipin toplanması gerekmez mi?
Reklamı Kapat
515
Cengiz Altun
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Anlatmak istediğim ön tarafında bulunan yani ön kıtalarda yaşıyan insanlar dünyaya rastlanarak bir şekilde bu ivmelenmeyi hissediyor ve buna yerçekimi diyorlar peki arka tarafta kalan insanlar için rastlanacak bir yerleri yok bu insanlar uzaya neden savrulmaz
Reklamı Kapat
53K
Yusuf İğın
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Doğa Mutlu , Fen lisesi mezunuyum

Merhaba Yusuf,

Kuantum Atom Modeli ile sıkça kullanılmaya başlanan orbital, enerji katmanları gibi ifadeler; insanların anlatımı kolaylaştırma ve daha somut düşünebilme amaçlı kullandığı ifadelerdir. Atom incelendiğinde fiziksel olarak orbital görmek, katmanları gözlemlemek mümkün değildir çünkü elektronların doğası gereği sabit konumları yoktur. Fakat bulunma olasılıklarının yüksek olduğu bölgeler vardır - ki biz bu olasılıkları orbital olarak adlandırırız.

Bu durumdan yola çıkarak diyebiliriz ki atomun var olmasıyla birlikte, elektronlarının konumu için oluşan olasılıklar (orbitaller) da var olur. Atomun elektron alması durumunda elektronlar, atomun çevresine dağılmak isteyeceklerdir, dolayısıyla daha üst orbitallerde bulunma olasılıkları artacaktır. Bunun sonucunda da bizler, alınan elektronların üst katmanlara yerleştiğini kabul ederiz.

106 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
eğer mümkünse nasıl elde edilir,nasıl bir düzeneğe ihtiyaç vardır?
Reklamı Kapat
50
Aykut Alp
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Yani gezegenler ve yıldızların kütlelerinden dolayı ışığı bükmesi sanki atmosferleri varmış görüntüsü yaratamaz mı?
Cevap

Hayır yaratamaz. Daha doğrusu bu iki etki birbirinden çok rahat ayrıştırılabilir. En basit yolu spektroskopi ile gözlemlerini yapmaktır. Gelen ışığın bir nevi kimliğine baktığımız zaman, atmosferdeki elementlere ve bunların oranlarına kadar birçok şeyi bilebiliyoruz. Zaten halihazırda aşırı küçük olan kütle çekimsel merceklemenin etkisi gezegenlerde yok denecek kadar az. Zaten bunun olabilmesi için arkasında bir ışık kaynağı olması demek. Bu da arkasında ışık kaynağı olmadığında farklı bir veri alınması anlamına gelir, ama böyle bir durum yok.

1
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
75
Selin Güzel
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Oturduğumuz yerde bile bir hızımız var çünkü dünyamız,güneş sistemiiz,galaksimiz vs hareket halinde peki ya bunların içinde olmasaydık.Kendimizi her şeyden soyutlasaydık göreceli olan bu zaman bizim için nasıl olurdu?
Cevap

Mekandaki hızımız, zaman boyutundaki hızımızı doğrudan etkiliyor. Mekandaki hız arttıkça, zaman yavaşlar. Hızımız ışık hızına ulaştığında, zaman DURUR. Eğer biz mekandaki hızımızı sıfıra indirirsek, uzay zaman dokusunun bükülmediği ve minimum hareketi sağlayabilirsek, zaman boyutundaki hızımız maximum noktasına yaklaşır. Yani zamanın etkisi en üst düzeye çıkar. Kütle, uzay zamanı büktüğü için zamanın geçişi yavaşlar. Kütle etkisi bizim bedenimiz için de geçerli aslında. Biz de uzay zamanı büküyoruz.

Tersini düşünürsek, karadelik yakınına gittiğimiz sürece karadeliğin devasa kütle etkisi zamanı o kadar bükecektir ki, zaman ileri düzeyde yavaşlayacaktır.

Ancak bu zamanın geçiş hızının bilinç tarafından okunması mümkün değildir. İçinde bulunduğumuz şartlara ait zamana tabi oluruz, zamanın geçiş hızını anlayamayız. Herşey normaldir farklı zaman akış hızları altında. Bu farkı gözlemci anlayabilir. Bütün bu yorumları DÜNYA ŞARTLARINDAKİ ZAMANI referans alarak yapıyoruz. Böyle bir referans da yok aslında. Her nokta, kendine özel bir zaman akışına sahiptir ancak bu farklar yakın noktalarda çok az olduğu için gözardı edilir tarafımızdan.

0
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
205
Anıl Alpaslan
464 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla (4)
Takip (7)
Paylaş
atomların sahip oldukları elektronlar sürekli bir hareket halinde olduğuna göre elektronlar enerjisini nerden alıyor? enerjisi nasıl bitmiyor?
Reklamı Kapat
2,190
Orijin Paradox
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Hareket halinde olan bir galaksi icinde bulunan kara delikler bulundukları konumda sabit olarak kalıyor mu? Yoksa galaksi ile beraber aynı yön yada doğrultuda yer değiştiriyor mu?
Reklamı Kapat
1,995
Anıl Yılmaz
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Bunun matematiksel ve fiziksel izahını yapabilir misiniz? Düşünen herkese teşekkürler.
Reklamı Kapat
25
Yüksel Kenaroğlu
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Güneşin merkez bölgesinde doğan bir fotonun Güneşin yüzeyine ulaşma süresinden bahsedilebilir mi ? Evrim Ağacı (You Tube) videosu... Gerçekte, merkezde doğan ilk foton ile, yüzeye ulaşıp, gözümüze kadar gelen foton farklı ve çok çok daha genç bir foton olmuyor mu ?
Öne Çıkarılan Cevap Öne Çıkarılan Cevap

Teknik olarak soğurulduktan sonra tekrar salınma gerçekleştiğinde bu iki fotonu ayırt etmek (kimliklendirmek diyelim) o kadar kolay değil ve genel bir kanı olarak bunları aynı foton olarak düşünmeyiz hatta düşünemeyiz. Çünkü Güneş'in merkezi gibi yoğun bir bölgeden bu şekilde soğurulup salınarak, saçılarak vb. çeşitli süreçlerle yolculuk eden bir foton, artık merkezde ilk oluşan fotonun bilgisini taşımaz. Bu nedenle evrene dair çıkarımlarımız da evrenin artık kayda değer miktarda soğuyup, fotonların serbest hareket edebildiği 380 bin yıl yaşındaki halinden gelen fotonların oluşturduğu kozmik mikrodalga arka plan ışınımına dayanıyor. Çünkü öncesinde fotonlar serbest hareket edemiyor ve böyle olduğunda, oraya dair bir bilgi taşıyamıyorlar. Lakin bir başka açıdan baktığımızda da foton, fotondur. Bu bakış açısıyla, merkezde üretilen bir enerjinin, ne tür süreçlerden geçerek ne kadar sürede bize ulaştığını betimlemiş oluyoruz. Ama dediğim gibi, bu kullanılabilir, o merkezdeki koşula ait bir foton değil artık.

Sevgili Çağrı'nın burada anlatmaya çalıştığı konsept, aslında mean free path olarak adlandırdığımız kavram. Yani bir fotonun serbest bir halde (herhangi bir etkileşime girmeden) hareket edebileceği ortalama mesafe. Zaten videoda da göreceğiniz üzere net bir süre vermeyip geniş bir aralığa sahip olabileceğini ifade ediyor. Bunun nedeni bu hesabın olasılığa dayanması. Teknik açıdan bakılacak olursa merkezde üretilen bir foton doğrudan bize gelebilir de, fakat bu muhtemelen sıfır kabul edebileceğimiz kadar küçük bir olasılıktır.

190 görüntülenme
4
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
2,438
Mahsun Yaşar
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
3 cismin birbiriyle etkileşimi iki cismin etkileşimiden çok daha karmaşık veya hesaplanamaz gibi bir şey var mı?
Reklamı Kapat
1,995
Anıl Yılmaz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Yoksa tamamen bağımsız sebeplerle ayrı ayrı şekilde mi ifadelerdir. Yoksa bunu bilmemiz mümkün değil midir? En azından bunun hakkında bir fikrimiz var mı öğrenmek istiyorum. Tam olarak ifade edememiş olsam da konuya hakim olanlar beni anlamıştır. Düşünen herkese teşekkürler
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku