Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Bir Şaman Hikayesi

Orman 2. Bölüm

Bir Şaman Hikayesi toughtco.com
Tayga Ormanları.
3 dakika
47
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

...

Ne tarafa gideceğini tam olarak bilmese de kestiremediği bir şeyler onu ormanın olduğu tarafa doğru itiyordu. Ormanın girişini kaplayan karanlık insanın içine kasvetli bir hava veriyor ve sanki içeri girilmemesi yönünde misafirlerini uyarıyordu. Neden sol taraftaki düzlük alana gitmediğini kendine sorduğunda birden durakladı. Henüz ormana girmese de girmesine çok bir şey kalmamıştı. Hemen hızlı hareketlerle manyağın sağına soluna bakındı, her tarafını iyice yokladı. Bir şeyler aradığı kesindi. Arama hızı aradığı şeyi bulamamasından ötürü her geçen saniye telaşla birlikte artıyor, arada da kargışa benzer garip sesler çıkartıyordu. Birden manyağın alt tarafında eline sivri bir şey takıldı. Küçük bir duraklamadan sonra terden ve kar tanelerinden ıslanmış yüzünde belli belirsiz bir gülümseme oldu. Aradığı şeyi bulmuştu: bir kartal pençesi.

Tüm Reklamları Kapat

Aradığı şeyi bulmasına karşın hala ormana girip girmeme konusunda tereddüt etmekteydi. Farkında olmadan avcunun içerisinde sıktığı kartal pençesi elini kanatmış, kan damlaları elinden manyağın yeninin içine doğru akmıştı. Manyağından bir parça yırtarak eline sardı ve son bir kez arkasına baktıktan sonra ormana girdi.

Orman dışarıdan görüldüğünden daha karanlıktı. Güneş ışığı ve kar taneleri içeri girmek için ormanın sık ve büyük ağaç dallarının aralarından yer bulamıyor, bulanlarsa zemine inene kadar ya ışığının çoğunu yitiriyor ya da sıcaktan eriyordu. Ağaç gövdelerinin kalınlığı iki insanın anca kavrayabileceği cinstendi. Yaşlarını tahmin edebilmek ise neredeyse imkansızdı. Buna karşın ağaçlar, insanın içine birçok olay görüp geçirdiği izlenimi veriyordu. İçerisi bunaltıcı derecede sıcaktı. Bütün gün ormanda kalmış bir insanın dışarıda hafif de olsa kar yağışı olduğunu tahmin etmesi güçtü.

Tüm Reklamları Kapat

İlerledikçe ne olduğunu bilmediği sesler duymaya çeşitli gölgelerin gelgit hareketlerini görmeye başlamıştı. Bu ses ve görüntülerin sanrı mı gerçek mi olduğunu bilemiyor yanında kimse olmadığı için de teyit edemiyordu. Her adımda duyduğu yaprak hışırtısı ve dal kırılmaları, duyduğunu sandığı sesleri bastıramıyor aksine o sesleri daha ürkütücü bir hale getiriyordu. Zaman zaman arkasına dönüp bakıyor, takip ediliyormuşçasına zikzaklar çizerek bazen de yön değiştirerek ilerliyordu. Ne tarafa gitmesi gerektiği konusunda herhangi bir fikri olmamasına karşın dışarıdan bakıldığında sanki yıllarını bu ormanda geçirmiş biri gibi hareket ediyordu. Kartal pençesini kanayan elinde tuttuğunu fark edince birden şaşırdı. Neden sargılı elinde taşıdığına bir anlam verememesine karşın bir tuhaflıklar da sezinliyordu. Bu konu üzerinde çok durmadan yürümeye devam etti.

Karşısında yaprakları daha yeşil ve sanki diğer ağaçlardan ayrıymış gibi duran büyük bir ağaç fark etti. İçinde birden ona doğru koşma bir an önce yanına varma isteği uyandı. Sanki peşindeki kişiden ya da yaratıktan ağacın yanına vardığında sonsuza dek kurtulacakmış gibi… Onu koşmaktan alıkoyan şey ise yorgunluğu ve açlığı oldu. Her ne kadar koşmak istese de adımlarını normal bir yürüyüşün ötesine geçiremiyor, her iki adımda bir geriye gittiğini düşünüyordu. İlerledikçe karşısındaki ağaç büyüdü ve diğer binlerce ağaçtan bir yönüyle farklı olduğunu hissettirmeye başladı. Karşısındaki bir kayın ağacıydı. Bunu artık net bir şekilde biliyordu. Ağacın olduğu alan ormanın herhangi bir bölgesine göre nispeten daha boş olduğu için bu büyük kayın ağacı diğer ağaçlardan farklıymış gibi görünüyordu.

Ağaç küçük bir tümsekte bulunuyordu. Bundan dolayı yaklaştıkça hızı yavaşlıyor bu da onu sinirlendirmeye yetiyordu. Tümseğin ortasına geldiğinde başını kaldırıp ağaca baktı. Ağaçla arasında yaklaşık 5 metre vardı. Tam bu sırada ne taraftan geldiği bilinmeyen müthiş bir rüzgâr esti. Çömelip kendisini küçültmese sanki ormanın girişine kadar sürüklenecekti. Çömelmesiyle birlikte rüzgâr aniden etkisini yitirdi. Tam bu sırada ayağa kalkmak için yeltendi ancak açlığın ve saatlerdir hareket halinde olmanın verdiği yorgunlukla birden olduğu yere yığılıverdi...

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
10
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Bu blog yazısıyla ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2023 14:59:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12492

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Lgbt
Zaman
Moleküler Biyoloji
Sperm
Yas
Beslenme
Bilinç
Bitkiler
Çocuk
Yüz
Lipit
Evrim Teorisi
Elektromanyetizma
Mavi
Doğa Olayları
Bilişsel
Oyun
Sosyal Medya
Sinir Sistemi
Yapay Seçilim
Test
Su Ayısı
Nadir
Saç
Köpekbalığı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Cin/Şeytan Çıkarma Ritüelleri Gerçek Olabilir mi? | Çoklu Kişilik Bozukluğu
Cin/Şeytan Çıkarma Ritüelleri Gerçek Olabilir mi? | Çoklu Kişilik Bozukluğu
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
K. Aydın. Bir Şaman Hikayesi. (24 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 1 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12492
Aydın, K. (2022, September 24). Bir Şaman Hikayesi. Evrim Ağacı. Retrieved June 01, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12492
K. Aydın. “Bir Şaman Hikayesi.” Edited by . Evrim Ağacı, 24 Sep. 2022, https://evrimagaci.org/s/12492.
Aydın, Kasım. “Bir Şaman Hikayesi.” Edited by . Evrim Ağacı, September 24, 2022. https://evrimagaci.org/s/12492.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close