Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Bilim, bizler daha insan olmayı bile hak etmemişken bizleri tanrı kılmıştır."

Jean Rostand (Biyolog, 30 Ekim 1894 - 4 Eylül 1977)

 

Aslında bu söz, insan, bilim ve hayat arasındaki ilişkiyi harika bir şekilde özetliyor! Son birkaç yüz yılda bilim ve onun bir uzantısı olan teknoloji sayesinde başardıklarımıza bir bakın... Sonra bir de dönüp, insanlık olarak yaptığımız yıkıma ve katliamlara... Birazcık dikkatli bir göz, karşı karşıya olduğumuz problemin, hiçbir şekilde uslu durmamasına rağmen zengin ailesi sayesinde durmaksızın yeni oyuncaklara sahip olan bir çocuğa benzer olduğunu görebiliriz. İnsanlık olarak, evrim sayesinde müthiş bir beyin ve zeka düzeyine sahip olmayı başarmış bir hayvan türüyüz. Ancak bu zekayı öylesine savruk bir şekilde kullanmaktayız ki, zekamızın kendi kendini kontrol etmekte oldukça güçlük çektiğini görmekteyiz. Bu bakımdan, gözümüzde idealleştirdiğimiz "diğer tüm canlılardan üstün hayvan" modelinden bir hayli sapmaktayız. Bu bakımdan, daha "insan olmayı bile" hak etmediğimiz düşünülebilir. Buna rağmen, zekasını doğru hedefe kanalize etmeyi başaran insanların ürettiği bilim ve teknoloji sayesinde etrafımızdaki "şeyleri" değiştirebiliyoruz, onlara hükmedebiliyoruz, onları kullanarak yenilerini yaratabiliyoruz. Evren'i anlama gücüne sahibiz. Bu da bizi tanrılar kadar güçlü kılıyor.

 

Görsel: İG

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/02/2020 11:22:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4433

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilginin en büyük düşmanı cehalet değildir. Bildiğini zannetme sanrısıdır.”
Stephen Hawking
Geri Bildirim Gönder