Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Bilim, bizler daha insan olmayı bile hak etmemişken bizleri tanrı kılmıştır."

Jean Rostand (Biyolog, 30 Ekim 1894 - 4 Eylül 1977)

 

Aslında bu söz, insan, bilim ve hayat arasındaki ilişkiyi harika bir şekilde özetliyor! Son birkaç yüz yılda bilim ve onun bir uzantısı olan teknoloji sayesinde başardıklarımıza bir bakın... Sonra bir de dönüp, insanlık olarak yaptığımız yıkıma ve katliamlara... Birazcık dikkatli bir göz, karşı karşıya olduğumuz problemin, hiçbir şekilde uslu durmamasına rağmen zengin ailesi sayesinde durmaksızın yeni oyuncaklara sahip olan bir çocuğa benzer olduğunu görebiliriz. İnsanlık olarak, evrim sayesinde müthiş bir beyin ve zeka düzeyine sahip olmayı başarmış bir hayvan türüyüz. Ancak bu zekayı öylesine savruk bir şekilde kullanmaktayız ki, zekamızın kendi kendini kontrol etmekte oldukça güçlük çektiğini görmekteyiz. Bu bakımdan, gözümüzde idealleştirdiğimiz "diğer tüm canlılardan üstün hayvan" modelinden bir hayli sapmaktayız. Bu bakımdan, daha "insan olmayı bile" hak etmediğimiz düşünülebilir. Buna rağmen, zekasını doğru hedefe kanalize etmeyi başaran insanların ürettiği bilim ve teknoloji sayesinde etrafımızdaki "şeyleri" değiştirebiliyoruz, onlara hükmedebiliyoruz, onları kullanarak yenilerini yaratabiliyoruz. Evren'i anlama gücüne sahibiz. Bu da bizi tanrılar kadar güçlü kılıyor.

 

Görsel: İG

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder