Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Artık Gün Olan 29 Şubatın Bulunduğu Artık Yıllarda Kutlanan Tuhaf Gelenekler Nelerdir?

29 Şubat'ta Doğanlar Doğum Günlerini Ne Zaman Kutluyor?

Artık Gün Olan 29 Şubatın Bulunduğu Artık Yıllarda Kutlanan Tuhaf Gelenekler Nelerdir?
3 dakika
678
 • Blog Yazısı
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

Artık gün, Dünya'nın Güneş etrafındaki hareketiyle insan yapımı takvimler arasındaki uyumsuzlukları en aza indirmek amacıyla, belirli aralıklarla Julyen ve Gregoryen takvimlere eklenen fazladan 1 gündür. Artık gün, genellikle 4 yılda bir eklenir; ama az sonra göreceğimiz gibi, kural bundan daha karmaşıktır. Artık gün, her zaman Şubat ayına eklenir ve normalde 28 güne sahip olan aya 29 Şubat eklenmesine neden olur. Bunun tek istisnası 1712 yılında İsveç'te oluşan 30 Şubat günüdür. 29 Şubat, aynı zamanda Kuzey Yarımküre'de meteorolojik kışın son günü ve artık yıllarda Güney Yarımküre'de meteorolojik yazın son günüdür.

Bir sonraki artık gün 29 Şubat 2028 günüdür. Aynı zamanda 2024 yılı da artık yıldır, bu nedenle son artık gün 29 Şubat 2024'te yaşanmıştır.

29 Şubat Artık Gün Kutlamaları

Kadınlar Erkeklerine Evlenme Teklifi Ediyor!

Eski bir İrlanda efsanesine göre, Aziz Brigid her dört yılda bir kadınların erkeklere evlenme teklif etmesine izin vermek için Aziz Patrick ile bir anlaşma yapmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Bunun, artık günlerin takvimi dengelemesine benzer bir şekilde, kadın ve erkeklerin geleneksel rollerini dengelemek için getirildiğine inanılmaktadır.

12 Çift Eldiven

Bazı yerlerde artık gün, tıpkı kadınların erkeklere evlenme teklif etmesiyle aynı sebepten dolayı "Bekarlar Günü" olarak bilinmektedir. Artık Gün'de bir kadının evlenme teklifini reddeden bir erkeğin elbise ya da para gibi bir ceza ödemesi beklenirdi.

Birçok Avrupa ülkesindeki geleneğe göre, özellikle de toplumun üst sınıflarında 29 Şubat'ta bir kadının evlenme teklifini reddeden bir erkek, kadına 12 çift eldiven almak zorundadır. Amaç, kadının eldivenleri takarak nişan yüzüğünün olmamasının utancını gizleyebilmesidir. Bu öylesine önemli bir kuraldı ki Orta Çağ boyunca bu geleneği düzenleyen yasalar bile vardı!

Artık Gün Bebekleri Dünya Rekoru

29 Şubat'ta doğan herkes, Artık Yıl Günü Bebekleri Onur Topluluğu'na girebilmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Guinness Rekorlar Kitabı'na göre, 29 Şubat'ta arka arkaya üç nesil dünyaya getiren bir ailenin doğrulanmış tek örneği Keogh ailesidir. Peter Anthony 1940 yılında artık gün olan 29 Şubat'ta İrlanda'da doğmuş, oğlu Peter Eric ise 29 Şubat 1964'te İngiltere'de dünyaya gelmiştir. Peter Eric'in kızı Bethany Wealth de 29 Şubat 1996'da İngiltere'de doğan bir Artık Gün bebeğiydi.

Norveç'in Andenes kentinde yaşayan Henriksen ailesiyse şu anda bir ailede artık günde doğan en fazla çocuk sayısıyla resmi rekoru elinde bulunduruyor: Karin Henriksen, kızları Heidi'yi 29 Şubat 1960'ta, oğulları Olav ve Leif-Martin'iyse 29 Şubat 1964 ve 29 Şubat 1968'de doğurarak artık günlerde toplamda üç çocuk dünyaya getirmiştir.

Aşkta Şanssızlar

İskoçya'da artık günde doğmak "şanssızlık" olarak kabul edilirdi, tıpkı ayın 13'üne gelen Cuma gününün birçok kişi tarafından "uğursuz" bir gün olarak kabul edilmesi gibi. Yunanlılar da artık yılda ve özellikle de artık günde evlenen çiftlerin şanssız olduğunu düşünürler.

Aziz Oswald Günü

Artık gün aynı zamanda, adını 29 Şubat 992'de ölen York başpiskoposundan alan Aziz Oswald Günü'dür. Anma töreni artık yıllarda 29 Şubat'ta, normal yıllarda ise 28 Şubat'ta kutlanmaktadır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

29 Şubat'ta Doğanlar Doğum Günlerini Ne Zaman Kutluyor?

Artık yıl günü olan 29 Şubat neredeyse her dört yılda bir gerçekleşir. Ancak artık gün bebekleri (ki bunlara İngilizcede "leaplings", "leapers" veya "leapsters" denmektedir) doğum günlerini ortak yıllarda kutlamaya devam etmektedirler: Dolayısıyla artık günde doğan kişilerin bir kısmı doğum günlerini 28 Şubat'ta kutlarken, bazıları 1 Mart'ı tercih etmektedir.

Bununla birlikte, birçok ülkede 29 Şubat'ta doğan bir kişinin yasal olarak hangi tarihte reşit olduğunu tanımlayan yasalar vardır. Örneğin Yeni Zelanda'da resmi doğum günü normal yıllarda 28 Şubat'a denk gelirken, Birleşik Krallık gibi diğer ülkelerde artık yıl bebekleri 1 Mart'a kadar beklemek zorundadır.

Artık Günde Doğan Ünlüler

 • 1468 - Papa Paul III (ö. 1549)
 • 1792 - Gioacchino Rossini, İtalyan besteci (William Tell, Sevil Berberi) (ö. 1868)
 • 1892 - Muhsin Ertuğrul , Türk sinema ve tiyatro öncüsü (ö. 1979)
 • 1896 - Morarji Desai, eski Hindistan başbakanı (ö. 1995)
 • 1968 - Wendi Louise Peters, İngiliz televizyon ve tiyatro karakter oyuncusu
 • 1916 - Dinah Shore, Amerikalı şarkıcı (ö. 1994)
 • 1936 - Erol Büyükburç, Türk müzisyen (ö. 2015)
 • 1924 - Al Rosen, Amerikalı beyzbol oyuncusu
 • 1924 - Carlos Humberto Romero, El Salvador'un eski başkanı
 • 1960 - Anthony (Tony) Robbins, Amerikalı motivasyon konuşmacısı
 • 1964 - Lyndon Byers, Kanadalı hokey oyuncusu
 • 1972 - Pedro Zamora, Kübalı-Amerikalı AIDS eğitmeni ve TV kişiliği
 • 1972 - Saul Stacey Williams, Amerikalı şarkıcı, müzisyen, şair, yazar ve aktör
 • 1972 - Antonio Sabàto Jr, İtalya doğumlu aktör
 • 1972 - Nejat İşler, Türk aktör
 • 1976 - Ja Rule (gerçek adı Jeffrey Atkins), Amerikalı rapçi ve aktör
 • 1980 - Chris Conley, Amerikalı müzisyen ve söz yazarı/besteci
Okundu Olarak İşaretle
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Raporla
Mantık Hatası Bildir
Yukarı Zıpla
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Güldürdü 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/07/2024 12:53:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17445

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
2019-Ncov
Bilişsel
Çin
Kadın Sağlığı
İnsan Evrimi
Odontoloji
Hastalık
Akciğer
Bilim İnsanı
Evrim Ağacı Duyurusu
Elektron
Sahtebilim
Ana Bulaşma Mekanizması
Öne Çıkan
Klinik Mikrobiyoloji
Kuyrukluyıldız
Doğru
Orman
Enzim
Mars
Makina
Göç
Ses
Toprak
Çiçek
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close