Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Ayakları Kırılan Atları Neden Vuruyorlar?

Ayakları Kırılan Atları Neden Vuruyorlar?
9 dakika
46,652
 • Memeli Anatomisi
 • Zooloji

"Bacağı kırılan bir at vurulur, çünkü iyileşmesi mümkün değildir." klişesini muhtemelen duymuşsunuzdur. Gerçekten de Vahşi Batı'da ayağı kırılmış bir atın göreceği son şey, sahibi olan kovboyun silahı olabilirdi. Hatta o kadar geriye gitmeye gerek yok, günümüzde de ayakları veya bacakları kırılan atlar birçok durumda sodyum pentobarbital gibi kimyasalların enjeksiyonu yoluyla (ötenazi yöntemiyle) öldürülmektedir.

Bunun sebebi, atların çoğunlukla yük taşımak veya hızlı koşmak gibi amaçlarla kullanılmasıdır. Kendi ağır gövdelerine ek olarak üzerlerine binen insan ve yüklerin de ağırlığı ile, kırılmış veya çatlamış bir kemiğin tam anlamıyla iyileşmesi çok zordur. Bu nedenle birçok durumda ayağı sakatlanan bir at, sahibine yük olmasın diye öldürülmektedir.

Bu Reklamı Kapat

Kulağa son derece barbarca gelen bu uygulamayı tamamen sonlandırmak adına veteriner hekimler ve ekinologlar (at bilimciler) kolay bir tedavi yöntemi bulmaya çalışmaktadırlar; ancak ne yazık ki bugüne kadar basit bir çözüm keşfetmek mümkün olmamıştır.

Atların Bacakları

Atlar için bacakları gerçekten çok büyük öneme sahiptir. Bunu, evrimsel süreçte buna göre şekillenen anatomilerinde de görebilmekteyiz: Atların vücudundaki 205 kemiğin 80 tanesi bacaklarında bulunmaktadır. Çok sayıda eklem, kemik, ligament, tendon, kıkırdak, vb. parça bir araya gelerek, atları meşhur ve kullanışlı kılan hızlarını mümkün kılar. Atlarda meydana gelen bacak yaralanmalarının büyük bir kısmı ön ayaklarda meydana gelir; çünkü yükün %60-65 civarını ön iki ayak taşımaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Atların bacaklarını etkileyen tek problem kırık ve çatlaklar değildir. Aynı zamanda enflamasyon, osteortirit, eklem sorunları ve diğer hastalıklar da atların bacak performansını etkileyebilmektedir. Ancak çoğu zaman at bacaklarının kırılmasına veya çatlamasına neden olan şey, bir diğer attan yedikleri çifteler, yere yanlış bir şekilde basmaları, düşme, takılma, vb. durumlardır.

Ayrıca çok fazla yorulan atlar ve spesifik bir atın iskelet-kas sisteminin durumu da kırık ve çatlak olasılığını etkileyebilmektedir. Benzer şekilde, mikroçatlaklar da zaman içinde büyüyerek daha büyük çatlak ve kırılmalara neden olabilirler. Örneğin 2008 yılında düzenlenen Kentucky Derbisi sonrasında Eight Belles isimli at yere yığılmış ve sonrasında ötenazi ile öldürülmesi gerekmiştir. At yarışlarının etik problemleri de at yaralarının ticarileştirilmesine neden olabilmektedir.

Atların iyileşme sürecini zorlaştıran bir diğer unsur, insanların aksine, iyileşme sürecinde sürekli yatamıyor olmalarıdır. Atlar, uyumak da dahil olmak üzere günlerinin çoğunu (4-15 saat arasını) dört ayak üzerinde geçirecek biçimde evrimleşmişlerdir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

The Horse

Bunun ana nedeni, atların av konumundaki türler olmasıdır; dolayısıyla atlar her an kaçmak üzere hazır beklerler. Bu süreçte aralıklarla birkaç dakikalığına uyuklarlar. Yani atların polifazik uyku düzenine sahip oldukları söylenebilir. Yetişkin bir at, gün içinde sadece birkaç dakika ila 1-2 saat boyunca uyuyarak yeterli enerjiyi toplayabilmektedir.

Bu arada bunu söylemişken, atların uyumak için illâ ayakta durmak zorunda olmadıklarını da ekleyelim. Birçok at, eğer kendini yeterince güvende hissediyorsa, özellikle de REM uykusu sırasında yere uzanarak da uyuyabilmektedir. Ancak atlar iri hayvanlar oldukları için, kısa REM uykuları haricinde, uzun süre yerde uzanmayı tercih etmemektedirler. Aksi takdirde organlarına giden kan damarları tıkanabilir ve hastalanabilirler.

Animal Friends

Atları Hangi Şartlarda "Vuruyorlar"?

Sakatlanan bir atın öldürülüp öldürülmeyeceği, sahibine bırakılan bir karardır. Eğer sahibi ata bakmayı sürdürmek isterse, normal şartlarda bacağı kırılan bir atı öldürmek için bir neden yoktur. Ancak birçok durumda sahipler, atları aşağıdaki şartlara bağlı olarak öldürmeyi seçmektedir:

Kırık ne kadar kötü?

Her kırık eşit büyüklük ve ciddiyette değildir. Daha ufak çatlak ve kırıklar, doğru tedavi ile tamamen iyileşebilir. Yani "atlar kesinlikle iyileşemez" gibi bir kaide bulunmamaktadır; her canlı gibi atlar da iyileşebilirler. Çoğu durumda, eğer kırık çok derinse veya bacak birkaç noktadan kırıldıysa atların uyutulması veya öldürülmesi tercih edilmektedir.

At, kaç yaşında?

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, atlarda da, daha genç yaşlarda iyileşme oranları daha yüksektir. Bunun sebebi, genç atlarda kemiklerin halen gelişme sürecinde olmasıdır. Ayrıca genç atlar daha ufak bir vücuda sahip oldukları için, kırık veya çatlak üzerine daha az yük bindirirler ve iyileşme şansları daha yüksek olur. Uyutulan atlar, çoğu durumda yaşlı atlar olmaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Kırık nerede?

Her ne kadar bir kemik oldukça katı ve süreğen bir organ olsa da, kemiğin her yeri aynı yapıda değildir. Dolayısıyla kırığın kemiğin hangi bölgesinde yer aldığı, iyileşme ihtimalini de arttıracaktır. Buna bir örnek olarak, bacağın daha alt kısımlarında meydana gelen kırıkların daha zor iyileşmesi gösterilebilir. Çünkü bacağın daha alt kısımlarında daha az kılcal damar bulunur ve bu nedenle iyileşme süreci de daha zorludur. Benzer şekilde, daha iri bir kemiğin kırılması sonrası iyileşme ihtimali, daha ufak bir kemiğe göre çok daha düşüktür.

Gartner

Bacak Kırık Olsa da Atın Yaşamasına İzin Verilemez mi?

Evet, verilebilir. Ancak atın düzenli olarak bakımının sürdürülmesi ve bir veteriner hekim eşliğinde denetlenmesi gerekmektedir. Çünkü kırığın yerine, ciddiyetine ve atın yaşına bağlı olarak iyileşme sırasında da bir dizi komplikasyon (istenmeyen yan etki) meydana gelebilir.

Örneğin çok ciddi kırıklarda ampütasyon (uzuv kesme işlemi) uygulanabilir; ancak ne yazık ki pek çok at, prostetiklere (takma uzuvlara) pek iyi adapte olamamaktadır. Buna rağmen, bir atı öldürmek yerine onu prostetik ile yaşatmaya çalışmak daha insanca olanıdır. Uluslararası At Ayak Sağlığı Merkezi'nden Ric Redden şöyle diyor:

Eğer ya bir atın ayağı kesilecekse ya da at hayatını kaybedecekse, ortada pek bir seçim yok demektir. Alt bacakları katastrofik bir şekilde hasar gören veya hastalanan atlar çoğu zaman ötenazi edilirler; çünkü bu bölgede geri döndürülemez damar, yumuşak doku ve kemik hasarı oluşmuştur. Fonksiyonunu yitirmiş bölgenin üzerinden at bacaklarını kesmek ve atlara prostetik takmak uygulanabilir bir yöntemdir. Bir veteriner hekim olmak, bunu gerektirir: Yaşamak isteyen bir hayvanın bakımını yapar ve onu iyileştirirsiniz.
The New York Times

Katastrofik bir hasar, atletik atların yarış veya antrenman sırasında yaşanan ve akut topallığa neden olan her türlü hasar olarak nitelendirilmektedir. Bunlar arasında:

Bu Reklamı Kapat

 • 3. metakarpal kemiğin ateral veya mediyal kondilinde meydana gelen kondilar kırıklar,
 • Sesamoid kemiklerdeki kırıklar,
 • Dizde yer alan üçüncü karpal kemiğindeki veya merkezi tarsal kemiğindeki kırıklar,
 • Kasık bağ aparatındaki veya diğer tendon ve ligamentlerdeki yırtıklar,
 • P1 (uzun pastern kemiği) boyunca meydana gelen kırıklar,
 • Tibia, humerus, pelvis, femur gibi kemiklerde meydana gelen kırıklar bulunur.

Bu tür kırıklar sonucunda atların öldürülmesine karar verilmesinin sebepleri arasında şunlar sayılabilir:

Atın Ağırlığı

Bir bacak kırıldığı (veya ampüte edildiği) zaman, diğer bacakların normalden daha fazla yük taşıması gerekmektedir. Atlar, halihazırda oldukça ağır hayvanlar oldukları için, bu az sayıda bacak üzerine binen yük de iskelet ve kas sistemine zarar vermektedir. Örneğin bu atlarda laminit (lamina iltihabı) veya apse gibi durumlar adha sık görülmektedir.

Laminit, toynağın bacak kemiğine bağlandığı noktada meydana gelen enfeksiyonlu bir hastalıktır. Eğer tedavi edilmezse, toynağın kemikten ayrılmasına neden olabilir. Laminite neden olan sebepler henüz net olarak bilinmemektedir; ancak eğer bacaklarından birini yitirmiş olan bir atta laminit gelişecek olursa, muhtemelen atın uyutulması gerekecektir. Çünkü bu hastalık oldukça acı vericidir.

Laminit gibi durumları önlemek adına atlara askı uygulaması yapılabilmektedir. Bu askılar, atın karnını sarıp, onları yukarıya kaldırarak bacaklara düşen yükü azaltmayı hedeflemektedir. Ancak bu askılar çoğu zaman rahatsız edicidir ve yatak eziklerine neden olabilir. Dahası, askıya alınan atlarda ciddi sindirim sorunları da görülmektedir. Eğer askı çok uzun süre kullanılacak olursa, iyileşen bacak atın yükünü düzgün bir şekilde taşıyamayacak ve yeniden laminit oluşumu görülecektir. Bu nedenle iyileşme süreci boyunca atın 4 bacağının da eşit bir şekilde yük taşıdığından emin olunmalıdır.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
İnsan Vücuduna Seyahat: Tepeden Tırnağa Bir Büyük Macera

“Muhteşem… Bunun gibi bir kitap okumadım.”

John Berger

“…sinir kasa, kas kirişe, kiriş ise sağduyuya uyar.

Ve sağduyu, ruhun makamıdır.”

Leonardo da Vinci

Vücudumuzu yakından tanıdığımızı zannederiz ama insan bedeni aslında çoğumuz için keşfedilmemiş topraklardır. Kaçımız kalbin insan refahıyla nasıl bir bağlantısı olduğunu biliyor? Ya da epilepsi nöbetlerinin beyni nasıl etkilediğini? Veya ayağın insanlık açısından neden belirleyici rol üstlendiğini? Ödüllü yazar Gavin Francis İnsan Vücuduna Seyahat’te okurları bedenin saklı kalmış patikalarında gizemli bir yolculuğa çıkarırken organlarımızın işleyişini anlamamızda bize rehberlik ediyor.

Cerrah, acil tıp uzmanı ve aile hekimi olarak edindiği tecrübelerden yola çıkan Francis hastalarının öykülerini, tıp tarihi, felsefe ve edebiyatla harmanlayarak insan vücudunu hastalıkta ve sağlıkta, yaşarken ve ölürken anlatıyor. İnsan Vücuduna Seyahat özünde insan olmanın anlamına dair derin düşünceler barındıran, vücudunuza bakış açınızı değiştirecek şiirsel ve dokunaklı bir kitap.

“YILIN KİTABI”

Observer – Sunday Times – Economist – Sunday Herald

Bilgiler ve Uyarılar:

 1. Bu ürün sipariş alındıktan 1-3 gün içinde postalanacaktır.
 2. Lütfen sipariş vermeden önce iade ve ürün değişikliği ile ilgili bilgilendirmemizi okuyunuz.
 3. Bu kampanya, Domingo Yayınevi tarafından Evrim Ağacı okurlarına sunulan fırsatlardan birisidir.
Devamını Göster
₺70.00
İnsan Vücuduna Seyahat: Tepeden Tırnağa Bir Büyük Macera

Örneğin 2006 yılında düzenlenen Kentucky Derbisi'ni açık ara farkla kazanan Barbaro isimli at, aynı yıl içinde düzenlenen Preakness Stakes yarışında iki bacağını birden kırmıştır. Ameliyatlar geçiren ve iyileştirilmeye çalışılan at, nihayetinde laminit kaynaklı aşırı acı ve ağrı dolayısıyla uyutulmak zorunda kalmıştır.

Atın Hareketi

Atlar, pek sabit hayvanlar değillerdir. Birçok at, özgürce koşmayı ve sık sık hareket etmeyi sever. Bu nedenle iyileşme sürecinde atları sabitlemek oldukça zordur. Uzun süre hareket etmeyen atlar, serbest bırakıldıklarında çok fazla hareket ederek iyileşme sürecine zarar verebilirler.

Ancak atların karakterleri de çok farklı olabilmektedir. Bazı atlar daha sakin ve hareketsizdir. Bu tür atların iyileşme ihtimali de daha yüksek olmaktadır.

Enfeksiyonlar

Açık kırıklar çoğu durumda enfeksiyonlar için bir yuva görevi görmektedir. Bu nedenle zararlı bakteriler kısa sürede kırıklar ve çatlaklar içinde çoğalarak, atı enfekte edebilirler. Bu da, halihazırda kırık nedeniyle kötü olan bölgede, işlerin daha da kötüye gitmesine neden olabilir.

Daha önce de söylediğimiz gibi, atların bacaklarının alt kısımlarında pek fazla kılcal damar yoktur. Daha spesifik konuşmak gerekirse, atların iç diz ekleminin (insanlarda ayak bileğine karşılık gelen bölgenin) alt kısmında kas bulunmaz. Bu nedenle burada kan damarları da oldukça az miktarda bulunmaktadır. Buna bağlı olarak, bölgede meydana gelen enfeksiyonlarla savaşmak için gereken antikorlar, yaralı bölgeye çok iyi iletilemez. Hatta bu nedenle yere yakın bölgelerde meydana gelen at enfeksiyonlarını antibiyotiklerle tedavi etmek oldukça zordur. At enfeksiyonlarını tedavi etmek için verilen yüksek doz antibiyotikler, atların kendi mikrobiyotasını da bozarak daha büyük problemlere yol açabilmektedir.

The New Yorker

Acı ve Ağrı

Omurgalı her hayvanda olduğu gibi, atlarda da kırıklar son derece acı vericidir. Bu acının derhal tedavi edilmesi gerekir; ancak atları acıdan tamamen arındırmak için gereken doz miktarı fazlasıyla yüksek olabilmektedir. Dahası, acı ve ağrıdan tamamen arındırılmış bir at, bu nedenle daha fazla hareket ederek yarasını daha da kötü hale getirebilir veya tekrar yaralanabilir. Bu nedenle acı/ağrı tedavisi ile daha ileri düzey komplikasyonlar arasındaki denge iyi tutturulmalıdır.

Maliyet

Atları tamamen iyileştirmek ve hasta olduklarında gereken bakımlarını yapmak çoğu zaman oldukça yüksek maliyetli bir uğraştır. Hele ki kırık tedavisinin kesin olarak çalışacağı garanti edilemediği için, birçok durumda at sahipleri, belirli şartları sağlayacak düzeyde hasar görmüş atlarını öldürmeyi tercih etmektedir. Kimi zaman gerekçe olarak at bakımını üstlenecek tesislerin noksanlığı da gösterilebilmektedir.

Sonuç

Sonuç olarak, bacağı kırılan bir atın öldürülmesi, kimi durumda atın kendi iyiliğinden ziyade, atın kullanım biçiminden kaynaklı olarak insanların maddi bir tercihte bulunmasıdır. Ancak birçok durumda at sahipleri, birçok faktörü bir arada göz önünde bulundurarak atlarının yaşamını sonlandırma kararını almaktadırlar.

Atlar için bacak kırıkları her zaman geri döndürülemez bir hata olmasa da, birçok durumda normal yaşantıyı dikkate değer miktarda etkileyen, ata oldukça fazla acı ve ağrı yaşatan, dolayısıyla kimi durumda ötenazinin acı ve ağrıya tercih edilebileceği bir durumdur. Ancak nihayetinde bir hayvanın canı söz konusu olduğu için, atın yaşamını sonlandırma kararı dikkatlice alınmalı ve öncelikle diğer tüm alternatiflerin tüketildiğinden emin olunmalıdır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 37
 • Tebrikler! 34
 • Merak Uyandırıcı! 17
 • Muhteşem! 11
 • Korkutucu! 10
 • İnanılmaz 8
 • Umut Verici! 7
 • Grrr... *@$# 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İğrenç! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/08/2022 07:11:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8578

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Canlılık Cansızlık
Yüz
Alzheimer
Süpernova
Deprem
Gerçek
Hamilelik
Sperm
2019-Ncov
Vegan
Zihin
Mikrop
Analiz
Irk
Ara Geçiş Türleri
Antropoloji
Sosyal Medya
Element
Aslan
Genetik Değişim
Samanyolu Galaksisi
Burun
Ana Bulaşma Mekanizması
Ölçüm
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.