Yılbaşında Kullanılan Çam ve Köknar Ağaçlarının Tarihi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çamların neden yeni yıl ve Noel ağacı olarak kullanıldığını hiç düşündünüz mü? Birçokları bunu da "Hristiyanlara özenme" olarak lanse etmeye çalışsa da, çam ağaçlarının tarihi Hristiyanlık'ın icadından çok daha önceye uzanmaktadır.

Hristiyanlık'ın Noel Bayramı'nın da kökensel temeli olan ve paganlar tarafından kutlanan "kış gündönümü", yani kışın ilk günü... Paganlar bu tarihlerde evlerini çam ağacı dallarıyla süsler veya ufak çam ağaçlarını evlerine getirirlerdi. Bunun tek amacı, zorlu kış gelirken, kış boyunca da diri kalabilen çam ağaçlarının "baharı hatırlatması" idi.

Sadece paganlar da değil... Antik Romalılar, Satürnalya isimli Tanrı Satürn'ün şerefine düzenlenen ve 17 Aralık'ta kutlanan festivallerinde köknar ağaçlarını bolca kullanmışlardır. Satürnalya, Noel Bayramı'nın doğrudan atası olarak görülmektedir. Gelenekler, neredeyse birebir aktarılmış ve dinler tarafından benimsenmişlerdir. O gün bugündür de bu gelenekleri tekelleştirme çabası sürmektedir.

İlginçtir; aslında çam veya köknar ağacı kullanma mantığı da ağacın eve getirilip orta yere dikilmesi şeklinde başlamamıştır. Her fikir, düşünce, gelenek, şahsi inanç gibi kültürel bir evrimin ürünü olarak doğmuş, kültürel evrimden geçerek farklılaşmıştır. Örneğin günümüzden 1000 yıl kadar önce Kuzey Avrupa'da başlayan Satürnalya-Noel ara geçiş türü kutlamalarında, köknar ağaçları tavandan aşağı doğru, adeta bir avize gibi asılmıştır. Sonradan bu ağaçlar evin bir köşesine yerleştirilmeye başlanmıştır. Ağacı süsleyip, altına hediyeler bırakma geleneği ise Noel Baba'nın icadı ve yaygınlaşmasıyla evrimleşmiştir.

Günümüzde aileler kendi inanç ve düşüncelerine göre daha orijinal fikirler de geliştirebilmektedirler. Kitaplardan çam ağacı, seküler ailelerin en sık başvurduğu tercihler arasında görülmektedir. Bunun haricinde, gerçek bir ağaca yatıracak parası olmayan veya buna para harcamak istemeyen insanlar, yapma ağaçlar kullanmaktadırlar. Antik zamanlarda da ağaç bulamayan insanların tahtaları bir ağaç figürü oluşturacak şekilde dizdikleri, kağıttan, elmalardan ve mumlardan oluşan ağaçlar inşa ettikleri bilinmektedir. 

Dolayısıyla ufak tefek detaylara takılarak, insanları kendi kalıplarımıza uydurmaya çalışarak tektipleştirmenin ve insanları bir araya getirip, huzur, mutluluk, birliktelik verecek günlerin altını oymanın hiçbir anlamı yok. Hiç kimse, hiçbir "özel günü" kutlamak zorunda değil; ancak başkaları kutluyor diye bu tercihi terörize etmek de kimsenin haddine olmamalı.

Melanizmli Penguen

Ökseotu ve Mitolojisi

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim