Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bugün biraz moralim bozuk; haydi gelin komşu boyuttaki enerjiden faydalanalım. Sözdebilime inanç alıp başını yürümüş durumda. Baktığınız herkes, zeki insanlar bile, fenomenlerden meleklere, yeni çağ iyileştirme tekniklerinden, bilim tarafından çözümlenmemiş antik çağların gizli güçlere dayanan sağlık konulu gizemli alanlarına kadar olan psişik fenomenlere tamamen inanmaktadır. Paranormal fenomenlerin çoğu ‘enerji’ ye dayanmaktadır ve bunu icra eden kişiden açıklama yapması istendiğinde, bedenin enerji alanları, evrenin enerji alanları, Chi, Prana, Orgone, negatif enerji, pozitif enerji ve benzer herhangi bir konu hakkında memnuniyetle konferans verecektir. Açıkçası enerji kelimesinin pek çok insanın bilmediği çeşitli pek çok açıklaması vardır.

Bence daha fazla insan enerjiyi gerçekten anlıyor olsaydı, sözdebilime inanç çok daha az ve faydalı olan gerçek teknoloji ve metotlara ilgi daha fazla olacaktı.

Bir arkadaşım bana küçük çaplı iyileştirme becerisinden bahsetmişti ve bunu başka bir boyuttan enerji çekerek yaptığını açıklamıştı. Geçenlerde “What the Bleep Do We Know” ("Biz Ne Halt Biliyoruz Ki") filmini kiraladı, böylece alternatif boyutun ve gerçekliğin bilim tarafından reddedilemediğini açıklamak için iyice hazırlandı. Buraya kadar tamam. Arkadaşımın diğer boyut ile temasa geçtiğini kabulleneceğim; ancak, son M teorileri onun gibi on ya da on bir tane ortalıkta olduğunu farzediyor, ve ben yine de arkadaşımın küçücük parçalara bölünebilenlerden biri olmadığını umut ediyorum. Esas olarak ilgimi çeken şey, bağlantı kuracağını söylediği tasavvuf edilen bu enerjinin doğasıydı.

Ne tür bir enerji olduğunu sordum ve nasıl depolandığını. Isı mıydı? Dönen bir çark mıydı? Ya da patlayıcı bir bileşim miydi? Enerjinin gerçek yollardan depolanması ile ilgili örnekler vardır.

Popüler bir New Age kültüründe, ‘enerji’ kendini aşan bir kelimeye dönüştü bir şekilde. ‘Enerji’ kelime olarak yanan, süzülen, titreşen ve ustaları tarafından çekilebilecek ve gençleşmiş hissettirecek bir bulut olarak düşünüldü. Star Trek’ten buharlaşabilir bir varlık düşünün böylece New Ager’ların ne düşündükleri hakkında bir fikriniz olabilir.

Enerji aslında sadece bir kelime değildir. Enerji, bir şeyin iş yapabilme kapasitesinin ölçümüdür. Bu bağlamda, ruhbilimciler bedenin enerji alanlarından bahsettiklerinde, hiçbir şeyin uzaktan anlamlı olmadığını söylerler. Amerikan toplumunun büyük bir çoğunluğu enerjinin bağımsız bir güç olduğunu, yanan bulutlar şeklinde etrafta süzüldüğünü, ruhbilimciler tarafından herhangi bir amaç için yönetilebildiğini düşündüğünden şimdilik bu tip konuşmalar toplumumuzda yaygındır.

Örnek olarak çok iyi bilinen basit, sağlam ve bilimsel bir enerji tanımı vardır. Einstein’ in eşitliğini ele alalım, E=mc2. Her çocuk bu eşitliği bilir, ancak çok azı anlamak için 30 saniyesini harcar. Enerji, kütle ve ışık hızın karesinin çarpımına eşittir. Basitleştirelim. Kütle gram cinsinden ifade edilebilir ve hız; metre/saniye şeklinde ifade edilebilir. Sonuç olarak bir objenin enerjisi; birkaç gramı birkaç saniyede birkaç metre hareket ettirebilmek için gerekli iş miktarına eşittir. Enerji, işin ölçümüdür. Eğer bir kaya taşırsam, düşürdüğümde masanın yüzeyini çökertecek yeterli potansiyel enerjiyi hazırlamış olurum. Power Bar (enerji yiyeceği) yediğim zaman kan akışımın emdiği kalorisel kimyasal enerji, kaslarımı bahçemdeki iki yüz poundluk pisliği temizleyecek kadar şarj eder. Oysa Einstein hiçbir yerde yanıp süzülen bulutlardan ya da insan ruhu tarafından yaratılan mistik güçten bahsetmemiştir.

Ruhbilimciler enerjiyi ele aldıklarında, söylediklerine körü körüne inanmayın; çünkü enerji aşina olduğunuz bir kelimedir ve bilimseldir. Pek çok durumda, kelimenin kullanımı anlamsızdır. ‘Enerji’ kelimesini duyduğunuzda, mistik bir gücü anlatmak için gelişigüzel kullanılmıştır. Enerjinin tanımının yapılması gereklidir. Isı mıdır? Ya da dönen bir çark?

İşte size iyi bir test. Ruhsal ya da paranormal anlamda ‘enerji’ kelimesini duyduğunuzda, ‘ölçülebilir iş kapasitesi’ anlamını düşünmelisiniz. Bu kullanım hala mantıklı geliyor mu? İddiaları destekleyen bilgileri gerçekten de veriliyor mu? Unutmayın enerjinin kendisi ölçülebilir değildir: gerçekleşen işin ya da potansiyelin ölçümüdür.

Kundalini Yoga’nın savını örnek olarak ele alalım; “Pasif ruhsal enerjinin salımı ve yükselişi, beklemede olan kişinin elementlerin etkilerinin ötesine geçmesini sağlar ve ona bilinç kazandırır.” Eğer enerji mucizeleri gerçekleştirmek için istediği yere gidebilen bir yanan bulut olsaydı bu söz çok doğru olacaktı. Fakat değil; bu durumda ‘ölçülebilir iş kapasitesi’ tanımını kullanacağız ve ‘enerji’ kelimesinin kendisi dışında ölçüm veya nicelik belirtmeyen cümleyi buluyoruz. Elimizde ‘pasif ruhsal ölçülebilir iş kapasitesi’nden daha fazlası yoktur. Oldukça karışık, değil mi? Bu iddianın işe yarar olması için, en azından enerjinin nasıl depolandığını ya da açığa çıkarıldığını açıklamalıdırlar. Yağ hücreleri tarafından depolanan kimyasal enerji midir? Ya da vücutta yayılabilen ısı mıdır? Ölçülebilir elektromanyetizm midir? Öyleyse çekim nerededir? Herhangi bir olayda ölçülebilir olmalıdır, aksi taktirde tanım olarak enerji denilemez.

Tıp doktorlarının ve eczacıların enerji alanları hakkında konuşmamalarının iyi bir nedeni vardır; anlamsızlık! Bence açık fikirli olmak ve enerjiyi kapsayan iddiaları duymaya hazırlıklı olmak, ayrıca şüpheci ve bilimsel yaklaşım iyi bir politikadır. Bir dahaki sefer böyle bir iddia ile karşılaştığınızda, ‘ölçülebilir iş kapasitesi’ tanımını hatırlayın. Böylece gerçeklerden saçmalıkları ayırmak için hazırlıklı olursunuz.

Ç.N.: “New Age” Batı kültüründe 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmış, ruhsal konulara ilişkin bireysel eklektik yaklaşımları nitelendirilen, geniş bir uygulama ve inanç alanını kapsayan alternatif ruhsal hareketlerdir. “New Ager” ise New Age Enerjisi ile ilgilenen kişidir.


Yazan: Brian Dunning

Kaynak: Bu yazı Skeptoid sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/04/2020 07:27:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1846

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Fikrimi çalmış olmaları umrumda değil. Umrumda olan, kendilerine ait hiçbir fikirlerinin olmaması.”
Nikola Tesla
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder