Puan Ver
0
Puan Ver

Tanrının varlığı bilimsel olarak kanıtlanabilir mi?

Her şeyi bir kenara bırakıp, tanrı adını verdiğimiz bir süpergücün var olduğunu varsayarsak, onu bilimsel olarak kanıtlayabilir miydik? Ne tip kanıtlar bulmayı beklerdik?

8
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
8 Cevap

    Bilimsel açıdan kanıtlamakla kastedilene ve neyin bilimsel olduğuna bağlı bu sorunun cevabı. En azından Tanrı'nın varlığını daha muhtemel kılan ancak kesin olarak Tanrı'yı kanıtlamayan bilimsel "deliller" bulunmaya çalışılabilirdi. Bu tarzda en fazla tartışılan argümanlar şunlar:

1. Kelam Kozmolojik Argüman: Büyük Patlama başta olmak üzere genel olarak kozmolojinin evrenin başlangıcını kanıtladığı iddia edilir. Bunun ardından başlangıcın en iyi açıklamasının Tanrı olduğunu öne süren çeşitli felsefi argümanlar aracılığıyla evrenin başlangıcından sorumlu olan şeyin Tanrı olduğuna ulaşılır.

2. Hassas Ayar Argümanı: Evrendeki temel fiziksel sabitler, yasalar ve erken evrenin koşulları gibi şeyler çok küçük oranlarda dahi daha farklı olsa yaşam ortaya çıkamazdı. Yaşama uygun bir evrenin var olması ihtimali çok düşüktü. Bu ihtimalin gerçekleşmesini en iyi açıklayan ve muhtemel kılan şey Tanrı'nın var olmasıdır.  

Bu iki argüman da aslında bilimsel verileri öncüllerini gerekçelendirmek için kullanan felsefi argümanlar olarak görülmeli. Eğer bilimsel kanıtı felsefi argümanları dışlayan bir şekilde anlayacak olursak bunlar bilimsel kanıt olmaz. Ama bilimsel verileri içermeyi bilimsel kanıt olmaya yeterli görürsek bu iki argüman da başarılı olmaları durumunda bilimsel kanıt olarak görülebilirdi. 

Bu iki argümanın dışında doğaüstü şeylerin varlığını kanıtlama yönündeki (telepati, telekinezi, kehanet vb.) parapsikoloji araştırmaları ve yaşamın kökeninin doğal süreçlerle açıklanamayacağını iddia eden argümanlar da  başarılı olmaları durumunda bu iki argümanın olduğu anlamda Tanrı'nın varlığı lehinde bilimsel argümanlar olurlardı. Bunlara ek olarak tarihi de bilim kapsamında alırsak peygamberlerin ve onların gerçekleştirdiği iddia edilen mucizelerin tarihselliklerini kanıtlamaya yönelik tarihsel argümanları da bilimsel argüman sunma girişimi olarak almamız gerekirdi.

Bu argümanların başarılı olduklarını düşünmüyorum ancak başarılı olabilirlerdi. Tanrı'nın varlığı lehinde bilimsel argümanlar arasaydık burada bahsettiğim türden argümanlara bakmamız gerekirdi. 

Favorilerime Ekle
6

Çocukluğu sorunlu geçmiş bir bireyi düşünün (kendine güveni az, kendine saygısı az, daima birilerinden onay bekliyor). Kurduğu aile ortamında, iş yaşamında ve üstlendiği görevlerde kendi ruhsal sıkıntıları nedeniyle açmazlara düşüyor, bunalıyor, kaçış yolu arıyor, yaşadıklarını unutmasını sağlayacak bağımlılık araçları peşinde. Bu bireye önerebileceğiniz en iyi çözüm nedir? Doğal olarak bir psikologa görünmesi. Bu bireyin psikologla görüşmesinin ardından tedavi edici ilk etken kendi sorunlarını anlatabilmesi, onu anlayacak birisinin yanında olması. Birey yaşadığı sorunları hayatın anlamı sanıyor, herkesin böyle olduğuna inanıyor. Başka bir yol göremiyor. Bilse ki, bu sorunlar geçmişindeki talihsiz olayların eseri, çabaladığı taktirde değişebilir; o zaman değişim yolunda adım atmaya başlayacak. Birey sorunlu olsun veya sağlıklı olsun; yaşamında her daim anlayamadığı, çözemediği ve ona sorunlar yaratan faktörlerle karşılaşır. Bu herkes için geçerlidir. Özellikle bilimin yetersiz olduğu çağlarda, bu sorunlarla başı ağrıyan insanlar bir "sakinleştirici" ararlar. İnanç sistemlerinin kurduğu organizasyonlar bir bakıma "beyin sakinleştiricisi" görevi görür. Nasıl ki, yoğun bir şekilde ders çalıştıktan sonra kafanız şiştiğinde televizyonu açıp boş boş video klipleri izlemek rahatlatıyorsa, inanç sistemleri de birey için bunu yapar. Ringde dövüşen boksörü maç arasında havluyla serinletir, güzel sözler söyler. Lionel Tiger ve Michael McGuire'ın Tanrı Beyni kitabı tam da buna odaklanıyor.

Favorilerime Ekle
2

TANRININ varlığı Veya yokluğu bnce bilimin alanına girmiyor. Bu daha çok din felsefesinin konusu hassas ayar argümanı ve kelam kozmolojik kanırta bilimsel verileri dayanan felsefi bir argümandır. Dolayısıyla bnce TANRININ varlığı Veya yokluğu felsefenin konusudur. 

Favorilerime Ekle
1
Puan Ver
1
Puan Ver

Tanrının varlığının bilimsel olarak kanıtlanabilmesi için sizin de bildiğiniz gibi somut kanıt gerekir ama bu cevabı verince insanlar dünyayı,evreni birinin yaratmış olabileceğini ve başka türlü böyle bir şeyin olamayacağını söylerler. Tamam bir yaratıcı olabilir ama bu onu tanrı yapmaz. Bizden çok çok üstün bir varlıktır ama onu yaratan daha üstün bir varlık da olabilir. Tanrı kavramı zaten her zaman uydurulmuş bir masaldır çünkü insan bilmediği şeyi uydurur. Geçmişten beri insan bir şeye inanma eğilimindedir,bunu sebebi de yine evrimdir.

Favorilerime Ekle
1

evet ama kimin neden niye tanrısı olduğuna bağlı . mesela Amon-Ra yı ele alabilirsek yazılı somut bir tanrı elde edebiliriz ama tarihin varlığında bundan nasıl bahsederler bilmiyorum ama büyük bir şüphe vardır . onun için günümüz evrim yasasını kanıtlabilir olarak görüyoruz ama eski mısırın tanrısı bir mit olarak kalıyor . nasıl Aborjin Kızılderili ve Pigme paganizmi tanrıları gibi.. yehuda , isa , ve allahın olduğu gibi :) tanrı yoktur ve kanıtlama ihtiyacını bilim sadece mit olarak işleyebilir her şeyin başlangıcı yüce varlık olarak değil.

Favorilerime Ekle
0
Puan Ver
0
Puan Ver

Enneadlar  kitabı   Plotinus   tarafından  yazılmış    değişik bir    anlatımla   ispat  yapmaya  çalışır  okumanızı  öneririm  ,  Varsa   bile   bence   şu an ki  insan  bilgi ve  algısı    ile  "Tanrı , Yaratıcı  , Bir"    vs  ne derseniz    diyebilirsiniz  onu anlatmak   bilmek  vs  imkansız  beyhude   çaba ,  ne  varlığını  ne   yokluğunu   net bir   şekilde  ispatlayamayacak   acizlikteyiz Onun yerine  herkes  kendini  bilmeyi  denese  kendini  bilip  geliştirmek  için  çaba   sarfetse  ,   dünya   daha  anlamlı ve  yaşanılabilir  olacak Piyasada   genelde   Enneadların özeti var  ,  kitap  daha  ayrıntılı  bilginize   

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. dokuzlar
  2. enneadlar
Puan Ver
0
Puan Ver

İnsan evrimi Homo Sapiens (Bilge Adam) evresine ulaştığında düşünsel fikirler ortaya çıkmış, bu fikirlerin en önemlisi de ortak bir değer algısı işte tam bu noktada hızla büyüyen kolonilerini bir arada tutmak için tanrı olgusunu ortaya atmış olabilirler. Tanrı'nın varlığı bilimsel bir veriyle açıklanması şuan ki teknolojiyle mümkün değil. Dolayısıyla Tanrı'nın varlığı veya yokluğu tamamen felsefik bir konu.

Favorilerime Ekle
0

Tanrı bilimin değil felsefenin konusudur o yüzden Tanrı varlığı veya yokluğu ile ilgili felsefi argüman sunulmalı, bilimsel olarak ise Tanrı var veya yok diyemeyiz. Ama bu bilimsel verilerden yola çıkılmayacağı anlamına gelmesin. Örneğin Tanrı varlığı için sunulan kelam kozmolojik argüman, hassas ayar delili gibi argümanlarda bilimden faydalanılır ama argümanı oluştururken temeli felsefeye dayanır.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur... 'Tavuk toplum', önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!”
Anonim
Geri Bildirim Gönder