Sorulara Dön
1
Felsefe

Tanrının varlığı bilimsel olarak kanıtlanabilir mi?

Her şeyi bir kenara bırakıp, tanrı adını verdiğimiz bir süpergücün var olduğunu varsayarsak, onu bilimsel olarak kanıtlayabilir miydik? Ne tip kanıtlar bulmayı beklerdik?

10
5,057 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
10 Cevap

    Bilimsel açıdan kanıtlamakla kastedilene ve neyin bilimsel olduğuna bağlı bu sorunun cevabı. En azından Tanrı'nın varlığını daha muhtemel kılan ancak kesin olarak Tanrı'yı kanıtlamayan bilimsel "deliller" bulunmaya çalışılabilirdi. Bu tarzda en fazla tartışılan argümanlar şunlar:

1. Kelam Kozmolojik Argüman: Büyük Patlama başta olmak üzere genel olarak kozmolojinin evrenin başlangıcını kanıtladığı iddia edilir. Bunun ardından başlangıcın en iyi açıklamasının Tanrı olduğunu öne süren çeşitli felsefi argümanlar aracılığıyla evrenin başlangıcından sorumlu olan şeyin Tanrı olduğuna ulaşılır.

2. Hassas Ayar Argümanı: Evrendeki temel fiziksel sabitler, yasalar ve erken evrenin koşulları gibi şeyler çok küçük oranlarda dahi daha farklı olsa yaşam ortaya çıkamazdı. Yaşama uygun bir evrenin var olması ihtimali çok düşüktü. Bu ihtimalin gerçekleşmesini en iyi açıklayan ve muhtemel kılan şey Tanrı'nın var olmasıdır.  

Bu iki argüman da aslında bilimsel verileri öncüllerini gerekçelendirmek için kullanan felsefi argümanlar olarak görülmeli. Eğer bilimsel kanıtı felsefi argümanları dışlayan bir şekilde anlayacak olursak bunlar bilimsel kanıt olmaz. Ama bilimsel verileri içermeyi bilimsel kanıt olmaya yeterli görürsek bu iki argüman da başarılı olmaları durumunda bilimsel kanıt olarak görülebilirdi. 

Bu iki argümanın dışında doğaüstü şeylerin varlığını kanıtlama yönündeki (telepati, telekinezi, kehanet vb.) parapsikoloji araştırmaları ve yaşamın kökeninin doğal süreçlerle açıklanamayacağını iddia eden argümanlar da  başarılı olmaları durumunda bu iki argümanın olduğu anlamda Tanrı'nın varlığı lehinde bilimsel argümanlar olurlardı. Bunlara ek olarak tarihi de bilim kapsamında alırsak peygamberlerin ve onların gerçekleştirdiği iddia edilen mucizelerin tarihselliklerini kanıtlamaya yönelik tarihsel argümanları da bilimsel argüman sunma girişimi olarak almamız gerekirdi.

Bu argümanların başarılı olduklarını düşünmüyorum ancak başarılı olabilirlerdi. Tanrı'nın varlığı lehinde bilimsel argümanlar arasaydık burada bahsettiğim türden argümanlara bakmamız gerekirdi. 

4,281 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
8
Teşekkür (1)
Paylaş
8
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Çocukluğu sorunlu geçmiş bir bireyi düşünün (kendine güveni az, kendine saygısı az, daima birilerinden onay bekliyor). Kurduğu aile ortamında, iş yaşamında ve üstlendiği görevlerde kendi ruhsal sıkıntıları nedeniyle açmazlara düşüyor, bunalıyor, kaçış yolu arıyor, yaşadıklarını unutmasını sağlayacak bağımlılık araçları peşinde. Bu bireye önerebileceğiniz en iyi çözüm nedir? Doğal olarak bir psikologa görünmesi. Bu bireyin psikologla görüşmesinin ardından tedavi edici ilk etken kendi sorunlarını anlatabilmesi, onu anlayacak birisinin yanında olması. Birey yaşadığı sorunları hayatın anlamı sanıyor, herkesin böyle olduğuna inanıyor. Başka bir yol göremiyor. Bilse ki, bu sorunlar geçmişindeki talihsiz olayların eseri, çabaladığı taktirde değişebilir; o zaman değişim yolunda adım atmaya başlayacak. Birey sorunlu olsun veya sağlıklı olsun; yaşamında her daim anlayamadığı, çözemediği ve ona sorunlar yaratan faktörlerle karşılaşır. Bu herkes için geçerlidir. Özellikle bilimin yetersiz olduğu çağlarda, bu sorunlarla başı ağrıyan insanlar bir "sakinleştirici" ararlar. İnanç sistemlerinin kurduğu organizasyonlar bir bakıma "beyin sakinleştiricisi" görevi görür. Nasıl ki, yoğun bir şekilde ders çalıştıktan sonra kafanız şiştiğinde televizyonu açıp boş boş video klipleri izlemek rahatlatıyorsa, inanç sistemleri de birey için bunu yapar. Ringde dövüşen boksörü maç arasında havluyla serinletir, güzel sözler söyler. Lionel Tiger ve Michael McGuire'ın Tanrı Beyni kitabı tam da buna odaklanıyor.

2,822 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
4
Teşekkür
Paylaş
4
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

TANRININ varlığı Veya yokluğu bnce bilimin alanına girmiyor. Bu daha çok din felsefesinin konusu hassas ayar argümanı ve kelam kozmolojik kanırta bilimsel verileri dayanan felsefi bir argümandır. Dolayısıyla bnce TANRININ varlığı Veya yokluğu felsefenin konusudur. 

2,165 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2

Bilim ile din her zaman çelişir, çelişmelidir. Çünkü alanları farklıdır. Bilimin metodolojisi 'Natüralizm'dir. Adı üstünde doğalcılık olan bu felsefi görüş her şeyi doğaya atfeder ve doğa üstü güçleri veya mistik ögeleri devre dışı bırakır. Din ise kendi başına metafiziktir. Dini bilimle kanıtlamak veya dini bilimle kanıtlamaya çalışmak anlamsızdır. Çünkü zaten en başından itibaren çelişir. Tanrı ise metafizik veya mistik bir varlıktır. Tanrının ne olduğu hakkında çeşitli görüşler vardır. Ancak hiçbiri bilimin içine girmez. Dolayısıyla Tanrı'yı da bilim ile kanıtlamak anlamsızdır. Tanrı varsa bile ne olduğu, nasıl bir şey olduğu muamma olacaktır. Felsefi bir şeydir ki bugüne kadar Tanrı kavramı çok kez farklı yorumlarla açıklanmaya çalışılmıştır. Örneğin insansı yani kızan, ceza veren, ödül koyan gibi gibi... Ya da evrenin kendisi olan panteizm gibi. Veyahut Spritüalizm gibi tüm dinlerin kökeni olduğu düşünülen felsefi Tanrı... Ya da ya da deizmin söylediği sadece evreni yarattığı dışında başka bir şey bilmediğimiz Tanrı modeli...

1,228 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

doğada desen ve kod olmak üzere iki bilgi vardır kod basittir bir avuç misketi bir saca atar ve yıllarca çevirirseniz çarpışmayacaklardır kendi desenerini oluşturacaklardır bu yüzden desenlerde rastgelelik var diyebiliriz çicek arı kovanı salyangoz kabuğu gibi şeyler desene örnektir

kod milyonlarca bir ve sıfırı bir araya getirerek oluşturduğumuz kompleks oluşumlardır rastgelelikle oluşamazlar doğadaki kod ise adenin timin guanin ve sitozindir bu dört bilgi birleşerek aşırı kompleks yapılar oluşturur canlıların dna dizilimini açtığımızda ciltlerce 'atgcaatcc' gibi tıpkı bilgisayarlardaki bitler '0011011101' gibi bilgiler çıkmaktadır gerek prokaryot hücreler gerek ökaryot hücrelerde bu böyledir sayfalarca kod dizilimi çıkmaktadır

ben tanrı var mı yok mu bilmiyorum ama kodlamanın ne kadar zor olduğunu bilen bir birey olarak kodun bir zeka tarafından yazılması gerektiğine inanıyorum

845 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

evet ama kimin neden niye tanrısı olduğuna bağlı . mesela Amon-Ra yı ele alabilirsek yazılı somut bir tanrı elde edebiliriz ama tarihin varlığında bundan nasıl bahsederler bilmiyorum ama büyük bir şüphe vardır . onun için günümüz evrim yasasını kanıtlabilir olarak görüyoruz ama eski mısırın tanrısı bir mit olarak kalıyor . nasıl Aborjin Kızılderili ve Pigme paganizmi tanrıları gibi.. yehuda , isa , ve allahın olduğu gibi :) tanrı yoktur ve kanıtlama ihtiyacını bilim sadece mit olarak işleyebilir her şeyin başlangıcı yüce varlık olarak değil.

1,304 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Enneadlar  kitabı   Plotinus   tarafından  yazılmış    değişik bir    anlatımla   ispat  yapmaya  çalışır  okumanızı  öneririm  ,  Varsa   bile   bence   şu an ki  insan  bilgi ve  algısı    ile  "Tanrı , Yaratıcı  , Bir"    vs  ne derseniz    diyebilirsiniz  onu anlatmak   bilmek  vs  imkansız  beyhude   çaba ,  ne  varlığını  ne   yokluğunu   net bir   şekilde  ispatlayamayacak   acizlikteyiz Onun yerine  herkes  kendini  bilmeyi  denese  kendini  bilip  geliştirmek  için  çaba   sarfetse  ,   dünya   daha  anlamlı ve  yaşanılabilir  olacak Piyasada   genelde   Enneadların özeti var  ,  kitap  daha  ayrıntılı  bilginize   

1,126 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

İnsan evrimi Homo Sapiens (Bilge Adam) evresine ulaştığında düşünsel fikirler ortaya çıkmış, bu fikirlerin en önemlisi de ortak bir değer algısı işte tam bu noktada hızla büyüyen kolonilerini bir arada tutmak için tanrı olgusunu ortaya atmış olabilirler. Tanrı'nın varlığı bilimsel bir veriyle açıklanması şuan ki teknolojiyle mümkün değil. Dolayısıyla Tanrı'nın varlığı veya yokluğu tamamen felsefik bir konu.

1,020 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Tanrı bilimin değil felsefenin konusudur o yüzden Tanrı varlığı veya yokluğu ile ilgili felsefi argüman sunulmalı, bilimsel olarak ise Tanrı var veya yok diyemeyiz. Ama bu bilimsel verilerden yola çıkılmayacağı anlamına gelmesin. Örneğin Tanrı varlığı için sunulan kelam kozmolojik argüman, hassas ayar delili gibi argümanlarda bilimden faydalanılır ama argümanı oluştururken temeli felsefeye dayanır.

973 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Tanrının varlığının bilimsel olarak kanıtlanabilmesi için sizin de bildiğiniz gibi somut kanıt gerekir ama bu cevabı verince insanlar dünyayı,evreni birinin yaratmış olabileceğini ve başka türlü böyle bir şeyin olamayacağını söylerler. Tamam bir yaratıcı olabilir ama bu onu tanrı yapmaz. Bizden çok çok üstün bir varlıktır ama onu yaratan daha üstün bir varlık da olabilir. Tanrı kavramı zaten her zaman uydurulmuş bir masaldır çünkü insan bilmediği şeyi uydurur. Geçmişten beri insan bir şeye inanma eğilimindedir,bunu sebebi de yine evrimdir.

1,066 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın