Sorulara Dön
0
Felsefe

Tanrının varlığı ya da yokluğu rasyonel bir biçimde kanıtlanabilir mi?

2
Anonim 0
913 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (4)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Varlığının kanıtlanması tanrıya bağlı.Tıpkı uzaylılar hakkında hiç bir bilgimiz olmamasına rağmen sırf onları göremiyoruz diye yok saymıyorsak Tanrıyı da yok sayamayız.

Dinlerdeki geleceğe yönelik tahminlerin bir çoğu doğru çıktığı için bazıları için tanrının kanıtı olabiliyor.Bazıları ise baştan reddettiği için tanrıyı görse bile inanmayabilir.Maalesef öznel bir durum.

Ayrıca sonsuz gücü olan bir varlık sonsuz şey yaratabilir evet.Fakat sonsuz ilmi de olduğu için sonsuz güçte bir tanrı daha yaratmaması çok doğal çünkü tek tanrı her şeye kadir olabiliyor.

162 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • M. Soner İZGİ. Tanrı Kaldıramayacağı Taş Yaratabilir Mi?. (28 Mart 2021). Alındığı Tarih: 28 Mart 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Bilimsel düşünürsek tanrı inancına dair kesin bir delil bulunmadığı sürece inanılmaması gerekir. Ki zaten bir fikri ortaya atan kişi, bunu kanıtlama sorumluluğuna da sahiptir. Bu durumda tanrı rasyonel olarak yok denilebilir. Kutsal kitaplar (Yazılanları kanıtlar nitelikte hiçbir delil içermediği için ve bununla birlikte birlikte ,içeriği efsanevi varlıklarla doludur ayrıca birtakım çelişkiler ve etik olmayan öğütler bulunmakta birçoğunda) delil niteliği taşımaz bunun dışında var diyen kişi soyut veya somut bunu insanlara gösterebilmelidir, sadece var diyerek hiçbir şey kanıtlanamaz.Tanrı inancı için gösterilen çoğu delil hikaye şeklinde ve bilimsel değildir.Ayrıca bir klişe olarak sonsuz güçteki bir varlık, kendisinden daha güçlü bir şey yaratabilir çünkü sonsuz güce sahiptir ama bunun yanı sıra sonsuz +1 diye bir şeyin de imkanı yoktur, bu durumda tanrı çelişkili bir ifadedir ve mantıksal olarak da mümkün değildir.

974 görüntülenme
0
Teşekkür (3)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın