Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim nedir?

Evrimi tanımlamakta zorlanıyorum. Biri sorduğunda evrimi onlara nasıl anlatabilirim? Ara türlerden falan bahsetmeli miyim?

1
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Evrimi tanımlamak aslında çok basit: Evrim, popülasyon içi gen ve özellik dağılımlarının nesiller içerisindeki değişimidir. Bu kadar! Ama gene de açmanı isterlerse, bu tanımı aklında tutarak konuyu detaylandırabilirsin: Mesela, tanımda popülasyonlardan bahsediliyor çünkü elde bir popülasyon olmalı, tekil bireylerden bahsetmemeliyiz. Bu popülasyonların kalıtsal birimleri olmalı, özellikleri gelecek nesillere aktarabilmeliler. O nedenle genler veya gen-benzeri elemanlara ihtiyacımız var. Nesiller içindeki değişim vurgusu önemli çünkü ömür içinde yaşanan değişimler evrim değil, gelişim biyolojisinin alanı. Evrimi ancak nesiller boyu gözlemle görebiliyoruz. 

Ama genel olarak görebileceğin gibi ara türler falan gibi konulardan bahsetmedik. Çünkü bunlar evrimin tanımıyla ilgili konular değil; evrimin biyolojik unsurlarda yarattığı sonuçlarla ilgili meseleler. Yani evrimde ara türler var, çünkü bir türün popülasyonları nesiller boyunca birikimli bir şekilde değişince nihayetinde bambaşka bir canlı türü ortaya çıkıyor. Bu süreçte birçok ara basamaktan geçiliyor ve her nesil, kendisinden önce gelen ile sonra gelen arasında bir ara popülasyon oluyor. Bu farklar yeterince büyük olduğunda bunlara ara tür diyoruz. Ama evrimin tanımının ara türlerle ya da fosillerle bir ilgisi yok. Bunlar, evrimin yaşandığından emin olmamızı sağlayan kanıtlardan bazıları. Ancak evrimi tanımlarken bence bunlardan söz etmeye gerek yok.

Favorilerime Ekle
5

Kaynaklar

  1. Strickberger's Evolution Evrimle ilgili çok faydalı ders kitaplarından birisi. Türkçeye çevrilmedi sanırım ama edinilmeli.
  2. Assembling the Tree of Life Bu kitap evrim tarihini anlamak için birebir. Hem ara türlerin ne anlama geldiğini ve neden o kadar da önemli olmadığını anlamanı sağlayacaktır.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler, birer insan olarak, insanlığa sesleniyoruz: İnsanlığınızı hatırlayın ve gerisini unutun. Bunu yapabilirseniz yeni bir cennetin yolunu açmış olacağız. Eğer yapamazsanız, evrensel bir ölüm sizi bekliyor olacak.”
Russell - Einstein Manifestosu'ndan Bir Bölüm
Geri Bildirim Gönder