Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrimi tanımlamakta zorlanıyorum. Biri sorduğunda evrimi onlara nasıl anlatabilirim? Ara türlerden falan bahsetmeli miyim?

1
Anonim 1
206 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evrimi tanımlamak aslında çok basit: Evrim, popülasyon içi gen ve özellik dağılımlarının nesiller içerisindeki değişimidir. Bu kadar! Ama gene de açmanı isterlerse, bu tanımı aklında tutarak konuyu detaylandırabilirsin: Mesela, tanımda popülasyonlardan bahsediliyor çünkü elde bir popülasyon olmalı, tekil bireylerden bahsetmemeliyiz. Bu popülasyonların kalıtsal birimleri olmalı, özellikleri gelecek nesillere aktarabilmeliler. O nedenle genler veya gen-benzeri elemanlara ihtiyacımız var. Nesiller içindeki değişim vurgusu önemli çünkü ömür içinde yaşanan değişimler evrim değil, gelişim biyolojisinin alanı. Evrimi ancak nesiller boyu gözlemle görebiliyoruz. 

Ama genel olarak görebileceğin gibi ara türler falan gibi konulardan bahsetmedik. Çünkü bunlar evrimin tanımıyla ilgili konular değil; evrimin biyolojik unsurlarda yarattığı sonuçlarla ilgili meseleler. Yani evrimde ara türler var, çünkü bir türün popülasyonları nesiller boyunca birikimli bir şekilde değişince nihayetinde bambaşka bir canlı türü ortaya çıkıyor. Bu süreçte birçok ara basamaktan geçiliyor ve her nesil, kendisinden önce gelen ile sonra gelen arasında bir ara popülasyon oluyor. Bu farklar yeterince büyük olduğunda bunlara ara tür diyoruz. Ama evrimin tanımının ara türlerle ya da fosillerle bir ilgisi yok. Bunlar, evrimin yaşandığından emin olmamızı sağlayan kanıtlardan bazıları. Ancak evrimi tanımlarken bence bunlardan söz etmeye gerek yok.

266 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
8
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
8

Kaynaklar

  1. Strickberger's Evolution Evrimle ilgili çok faydalı ders kitaplarından birisi. Türkçeye çevrilmedi sanırım ama edinilmeli.
  2. Assembling the Tree of Life Bu kitap evrim tarihini anlamak için birebir. Hem ara türlerin ne anlama geldiğini ve neden o kadar da önemli olmadığını anlamanı sağlayacaktır.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir fikri kabul etmeksizin o fikir üzerine kafa yorabilmek, eğitimli bir aklın işaretidir.”
Anonim