Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Rusya'dan küçük yüz ölçümü ve Ay'dan küçük hacmiyle Güneş Sistemi içerisindeki sıradan ama büyük bir kaya parçasından çok da farklı olmayan Plüton, 2006 senesinde "Cüce Gezegen" ilan edildi. Çünkü astronomlar 1990'dan bu yana Güneş Sistemi içerisinde Plüton büyüklüğünde, hatta ondan daha büyük 15 kadar yeni gök cismi keşfettiler. 

Eğer ki bunların hepsine "gezegen" diyecek olursak, okullarımızda 8 gezegen yerine 25 gezegeni öğrenmemiz gerekecek. Hatta bu sayının önümüzdeki 10 sene içerisinde 100'e kadar çıkabileceği düşünülüyor. Tabii ki gezegenlerin analizini okulda öğrenme zorunluluğuna göre kategorize etmek kulağa saçma gelebilir. Ancak bu, sadece bir örneklemedir. Bilimde kategorizasyonlar pratik amaçlara hizmet ederler. Yoksa elbette Plüton'un gezegen olmasının veya olmamasının Plüton'a bir yararı veya zararı yoktur, pek umrunda da olduğunu sanmıyoruz. Ancak bilime kolaylık sağlaması açısından, bu kategorilerin mantıklı şekilde yapılması gerekiyor. 

Ne yazık ki 1 Nisan 2014 tarihinde Uluslararası Astronomi Birliğinin yaptığı "Plüton'u tekrar gezegen ilan ediyoruz." şeklindeki çocukça (ve bizce tamamen gereksiz olan) 1 Nisan şakası ve 26 Eylül 2014'te Harvard Üniversitesinde yapılan bir münazarada halka "Plüton bir gezegen olmalı mıdır?" sorusunun sorulması üzerine ezici bir çoğunluğun "Evet." cevabını vermesi gibi durumlar, sosyal medyada Plüton'un yeniden gezegen olduğu sanrısını doğurdu ve 9GAG gibi kanallar aracılığıyla bu hatalı bilgi hızla yayılıyor. Ancak bu tamamen yanlış, böyle bir şey yok. 

Plüton, resmi olarak halen bir cüce gezegendir ve muhtemelen hep öyle kalacaktır.

Daha detaylı bilgi evrimagaci.org/fotograf/35/6478">buradan alınabilir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/08/2019 05:11:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2774

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İmkansız olanı elediğinizde, geriye kalan her neyse, ne kadar olasılıksız gözükürse gözüksün, gerçek olmalıdır.”
Arthur Conan Doyle
Geri Bildirim Gönder