Plüton, Hala Bir Cüce Gezegen!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Rusya'dan küçük yüz ölçümü ve Ay'dan küçük hacmiyle Güneş Sistemi içerisindeki sıradan ama büyük bir kaya parçasından çok da farklı olmayan Plüton, 2006 senesinde "Cüce Gezegen" ilan edildi. Çünkü astronomlar 1990'dan bu yana Güneş Sistemi içerisinde Plüton büyüklüğünde, hatta ondan daha büyük 15 kadar yeni gök cismi keşfettiler. 

Eğer ki bunların hepsine "gezegen" diyecek olursak, okullarımızda 8 gezegen yerine 25 gezegeni öğrenmemiz gerekecek. Hatta bu sayının önümüzdeki 10 sene içerisinde 100'e kadar çıkabileceği düşünülüyor. Tabii ki gezegenlerin analizini okulda öğrenme zorunluluğuna göre kategorize etmek kulağa saçma gelebilir. Ancak bu, sadece bir örneklemedir. Bilimde kategorizasyonlar pratik amaçlara hizmet ederler. Yoksa elbette Plüton'un gezegen olmasının veya olmamasının Plüton'a bir yararı veya zararı yoktur, pek umrunda da olduğunu sanmıyoruz. Ancak bilime kolaylık sağlaması açısından, bu kategorilerin mantıklı şekilde yapılması gerekiyor. 

Ne yazık ki 1 Nisan 2014 tarihinde Uluslararası Astronomi Birliğinin yaptığı "Plüton'u tekrar gezegen ilan ediyoruz." şeklindeki çocukça (ve bizce tamamen gereksiz olan) 1 Nisan şakası ve 26 Eylül 2014'te Harvard Üniversitesinde yapılan bir münazarada halka "Plüton bir gezegen olmalı mıdır?" sorusunun sorulması üzerine ezici bir çoğunluğun "Evet." cevabını vermesi gibi durumlar, sosyal medyada Plüton'un yeniden gezegen olduğu sanrısını doğurdu ve 9GAG gibi kanallar aracılığıyla bu hatalı bilgi hızla yayılıyor. Ancak bu tamamen yanlış, böyle bir şey yok. 

Plüton, resmi olarak halen bir cüce gezegendir ve muhtemelen hep öyle kalacaktır.

Daha detaylı bilgi evrimagaci.org/fotograf/35/6478">buradan alınabilir.

Yerine Yat...

Amerikalılar ve İngilizlerin Aksanları Neden Farklıdır?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder