Evrim Ağacı

Rusya, Plüton ve Bangladeş: Yüzey Alanı ve Nüfus Açısından İnceleme

Rusya, Plüton ve Bangladeş: Yüzey Alanı ve Nüfus Açısından İnceleme
Tavsiye Makale

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Gezegenimizi hayali sınırlara bölmeye başladığımızdan beri binlerce ülke var oldu ve yok oldu; gelecekte de var olup yok olacak. Bunlardan en irilerinden bir tanesi, resmi adı Rusya Federasyonu olan ve "Rusya" olarak bilinen ülkedir. Rusya Avrupa'da Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Belarus ile, Asya'da ise Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşuluğa sahiptir. Japonya ile Okhotsk Denizi üzerinde, ABD ile Bering Boğazı üzerinde, Kanada ile de Arktik Adaları civarında deniz sınırlarını paylaşır.

Şu anda yüz ölçümü, Kırım sayılmayacak olursa, 17.098.242 kilometre karedir ve bu yüz ölçümüyle Dünya'daki en büyük ülkedir. Bu yüzey alanının %13 civarının sulardan oluştuğu bilinmektedir. Yüzey alanı, Antarktika sayılmayacak olursa, tüm Dünya'daki karaların 8'de 1'ini kaplar. Bu yüz ölçümüyle Rusya, Güneş Sistemi içerisindeki cüce gezegenlerden birisi olan Plüton'un tamamından daha geniş yüzey alanına sahip olmaktadır. Plüton'un yüzey alanı 16.550.000 kilometre kare civarındadır.

Her ne kadar bu devasa yüzey alanıyla bir zamanlar "gezegen" olarak kabul edilen bir gök cisminden bile büyük olsa da, bu toprak parçası üzerinde barınan insan sayısı o kadar da göz kamaştırıcı değildir. Şu anda Rusya'nın nüfusu 2014 tahminlerine göre, Kırım ve Sivastopol sayılmazsa, 143.800.000 civarındadır. Yani kilometre kareye düşen insan sayısı 8.4 civarındadır. Bu popülasyon büyüklüğüyle Rusya, Dünya'daki en kalabalık 9. ülke olmaktadır.

Bu sayılar, Dünya'nın en küçük ülkelerinden birisi ile kıyaslandığında, zıtlık yüze çarpmaktadır. Resmi adı "Bangladeş Halk Cumhuriyeti" olan ve "Bangladeş" olarak bilinen ülke, 147.570 kilometre karelik yüz ölçümüyle Dünya'nın 94. ülkesidir. 2013 tahminlerine göre ülkede 150.039.000 kişi yaşamaktadır. Yani kilometre kare başına 1033.5 insan düşmektedir. 

Bir diğer deyişle Rusya, Bengladeş'ten yüz ölçümü bakımından 115.8 kat büyük olmasına rağmen, Bengladeş'in nüfusu Rusya'nın nüfusuyla hemen hemen aynıdır, hatta ondan daha kalabalıktır!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 04:31:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2682

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Maymun
Wuhan
Bağışıklık
Biyolojik Antropoloji
Tardigrad
Avcı
Kedi
Eşcinsellik
Sanat
Stephen Hawking
Aslan
Uzay
Evrim Kuramı
Popülasyon
İstatistik
Süpernova
Moleküler Biyoloji
Avrupa
Organ
Güve
Renk
Yılan
Kültür
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Karadelik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Rasyonellikte keyif, zihinsel berraklıkta mutluluk vardır. Özgür düşünce heyecan verici ve tatmin edicidir. Zihinsel sağlık için olmazsa olmazdır.”
Dan Barker
Geri Bildirim Gönder