Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Rusya, Plüton ve Bangladeş: Yüzey Alanı ve Nüfus Açısından İnceleme

Rusya, Plüton ve Bangladeş: Yüzey Alanı ve Nüfus Açısından İnceleme
1 dakika
7,539
Tüm Reklamları Kapat

Gezegenimizi hayali sınırlara bölmeye başladığımızdan beri binlerce ülke var oldu ve yok oldu; gelecekte de var olup yok olacak. Bunlardan en irilerinden bir tanesi, resmi adı Rusya Federasyonu olan ve "Rusya" olarak bilinen ülkedir. Rusya Avrupa'da Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Belarus ile, Asya'da ise Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşuluğa sahiptir. Japonya ile Okhotsk Denizi üzerinde, ABD ile Bering Boğazı üzerinde, Kanada ile de Arktik Adaları civarında deniz sınırlarını paylaşır.

Şu anda yüz ölçümü, Kırım sayılmayacak olursa, 17.098.242 kilometre karedir ve bu yüz ölçümüyle Dünya'daki en büyük ülkedir. Bu yüzey alanının %13 civarının sulardan oluştuğu bilinmektedir. Yüzey alanı, Antarktika sayılmayacak olursa, tüm Dünya'daki karaların 8'de 1'ini kaplar. Bu yüz ölçümüyle Rusya, Güneş Sistemi içerisindeki cüce gezegenlerden birisi olan Plüton'un tamamından daha geniş yüzey alanına sahip olmaktadır. Plüton'un yüzey alanı 16.550.000 kilometre kare civarındadır.

Her ne kadar bu devasa yüzey alanıyla bir zamanlar "gezegen" olarak kabul edilen bir gök cisminden bile büyük olsa da, bu toprak parçası üzerinde barınan insan sayısı o kadar da göz kamaştırıcı değildir. Şu anda Rusya'nın nüfusu 2014 tahminlerine göre, Kırım ve Sivastopol sayılmazsa, 143.800.000 civarındadır. Yani kilometre kareye düşen insan sayısı 8.4 civarındadır. Bu popülasyon büyüklüğüyle Rusya, Dünya'daki en kalabalık 9. ülke olmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu sayılar, Dünya'nın en küçük ülkelerinden birisi ile kıyaslandığında, zıtlık yüze çarpmaktadır. Resmi adı "Bangladeş Halk Cumhuriyeti" olan ve "Bangladeş" olarak bilinen ülke, 147.570 kilometre karelik yüz ölçümüyle Dünya'nın 94. ülkesidir. 2013 tahminlerine göre ülkede 150.039.000 kişi yaşamaktadır. Yani kilometre kare başına 1033.5 insan düşmektedir. 

Bir diğer deyişle Rusya, Bengladeş'ten yüz ölçümü bakımından 115.8 kat büyük olmasına rağmen, Bengladeş'in nüfusu Rusya'nın nüfusuyla hemen hemen aynıdır, hatta ondan daha kalabalıktır!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
18
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 14
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/06/2024 04:46:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2682

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Teorisi
Zehirli Mantar
2019-Ncov
Doku
Hominidae
Bilişsel
İletişim
Güve
Hastalık Kontrolü
Bilimsel
Canlılık Cansızlık
Nöron Hücresi
Gıda
Uçma
Grip
Uluslararası Uzay İstasyonu
Mikrobiyoloji
Obezite
Öğrenme Alanı
Makina Mühendisliği
Fizyoloji
Küresel Isınma
Epistemoloji
Elektromanyetik
Para
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Rusya, Plüton ve Bangladeş: Yüzey Alanı ve Nüfus Açısından İnceleme. (15 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2682
Bakırcı, Ç. M. (2014, September 15). Rusya, Plüton ve Bangladeş: Yüzey Alanı ve Nüfus Açısından İnceleme. Evrim Ağacı. Retrieved June 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2682
Ç. M. Bakırcı. “Rusya, Plüton ve Bangladeş: Yüzey Alanı ve Nüfus Açısından İnceleme.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 15 Sep. 2014, https://evrimagaci.org/s/2682.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Rusya, Plüton ve Bangladeş: Yüzey Alanı ve Nüfus Açısından İnceleme.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 15, 2014. https://evrimagaci.org/s/2682.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close