Patreon Yoluyla Evrim Ağacı'na Destek Olabilirsiniz!

Yazdır
  • Bu yazıyı 10 dakika 26 saniyede okuyabilirsiniz.
Patreon Yoluyla Evrim Ağacı

Destek İçin Tıklayınız: Patreon

Patreon ile ilgili sorularınız varsa, lütfen bu yazının sonundaki Sık Sorulan Sorular kısmını gözden geçiriniz.


Açıklama:

Bize, emeklerimiz karşılığında her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Henüz hedeflerimizin çok uzağındayız: En az 2000 Patreon destekçisine ulaşabilirsek, bir daha hiç kimseye bağımlı olmaksızın büyümeyi sürdürebiliriz. Şu anda yaklaşık 700 kişi tarafından desteklenmekteyiz; ancak sizlerin katkılarıyla bu hedefimize de ulaşacağımızdan eminiz!

Evrim Ağacı, bir gönüllü ve "hobi" projesi olsa bile, bu şekilde kalabilmesi ne yazık ki hayatın gerçeklerinden ötürü mümkün değil. Evrim Ağacı, günde 10 saati bulacak düzeyde, aşırı fazla zaman alan bir uğraş. Daha önemlisi, bu aşırı zaman alan doğasına bağlı olarak da hayatımızın büyük bir kısmını etkileyen bir uğraş. Hepsinden önemlisi, ülkemiz ve halkımız için sürekli daha kaliteli işler ve içerikler hedefliyor olmamızdan ötürü oldukça fazla gideri olan bir oluşum. Her birimizin sizler gibi hayatları, aileleri, günlük giderleri, meslekleri, işleri var. Bunlar arasında Evrim Ağacı müthiş zaman alan bir uğraş. "Öğrenci" konumunda olduğumuz yıllar boyunca bunu sürdürebildik; ancak bu "güzel" dönem artık sona geliyor. Evrim Ağacı ile birlikte bizler de büyüyoruz. Dolayısıyla, okullarımızın (lisans, yüksek lisans ve doktora) bitip de gerçek hayata atılmaya yaklaşmamızla birlikte önümüze iki seçenek çıkıyor: Evrim Ağacı ya durma noktasına gelecek, ya da "hobi" olmaktan çıkarak bir "iş"e dönüşecek. Biz, aslî değerlerimizden asla sapmaksızın, elbette ikincisinden yanayız.

Bunu sağlamanın iki yolu var: Birçoklarının yaptığı gibi kolay yolu seçerek ticarileşmek veya zor olan yolu seçmek: "Crowdfunding" (grup fonlaması, grupça fonlama). Ticarileşmeyi asla istemiyoruz; çünkü ticarileşmek demek gereksiz ve hatta alakasız reklamlara boyun eğmek demek, sürerliliğe katkı sağlamayan geçici gelirler elde etmek demek, kâr amacı güden bir oluşuma evrimleşmek demek, koca koca firmaların peşinde koşup onlara yaranma çabası demek... Evrim Ağacı olarak bu tip "birilerine yaranma ve şirin gözükme" işinden ne kadar uzak olduğumuzu bilirsiniz. Biz bugüne dek gücümüzü hep okurlarımızdan aldık, hayatın gerçeklerinden doğan bu maddi zorluğu da okurlarımızla birlikte aşabileceğimize inanıyoruz. Bu nedenle ikinci seçenek olan, "crowdfunding" üzerinde duruyoruz. Şu anda bulunduğunuz Patreon, bunun yapılabileceği yerlerden birisi.

Evrim Ağacı'nın bazı kritik hedefleri var önünde. Bunları, soldaki panelde hedeflerimiz arasında gezinerek görebilirsiniz; ancak kısa bir özeti şöyle: İlk olarak, yarı-zamanlı bir işe dönüşerek Evrim Ağacı'nın sürdürülebilirliğini garanti altına almak istiyoruz. Bu sayede özellikle video içeriklerimizi bir düzene oturtabileceğiz ve iş seçerken Evrim Ağacı'nın işimizin "yarısı" olmasını garanti edebileceğiz. Sonrasında, her bir ara hedefe ulaştığımızda daha fazla içerik hazırlayabileceğiz ve video içeriklerimizi daha profesyonelleştirebileceğiz. Bu süreçte oda stüdyomuzu kurmaya ve Evrim Ağacı'na profesyonel ekip arkadaşları katmaya başlayacağız. İlk defa İngilizce kanalımızı aktive ederek Türkiye'nin bilim alanındaki ilgisini ve yapabileceklerini tüm Dünya'ya göstermeye çalışacağız. Bu noktada, her yaştan insana hitap edecek yaz bilim kampları açmakla ilgili ilk adımları atacağız. Dernekleşme veya kâr amacı gütmeyen bir resmî oluşum haline dönüşerek Evrim Ağacı'nın uzun süreli iş modelini hayata geçireceğiz. Bu plan dahilinde hem YouTube üzerinden bilim anlatıcılığı işini haftada 4-7 video arasına çıkaracağız, hem de yaz kampları gibi bilim faaliyetlerini çeşitli yaş gruplarını hedef alan şekilde geliştireceğiz. Basılı yayınlara ağırlık vererek her sene 1 kitap yayınlamaya çalışacağız. Son olarak, Evrim Ağacı'nı yarı-zamanlı iş modelinden çıkararak tam-zamanlıya geçireceğiz ve vakıflaşmanın ilk adımlarını atacağız. Bu noktada bir TV kanalı kurma veya 24 saat yayın yapacak şekilde YouTube'u şekillendirme gibi adımlarımız olacak. Bunlar, Evrim Ağacı'nın Türkiye ve Dünya'da bilimi halka ulaştırma ve yayma çabasının kısa ve orta dönem planlarının çok kısa bir özeti. Elbette arada birçok minik basamak (ara hedefler, mini-projeler, vs.), yan ürün (Özet Haber, İntihale Dur De, BilimiYay bunlardan sadece birkaç tanesi) ve aşılması gereken engel (maddi engeller, vs.) bulunuyor. Dahası, düzenlediğimiz birçok etkinlik için herhangi bir sponsor ya da maddi desteğimiz bulunmadığından, belli ücretler koymamız gerekebiliyor. Ayrıca, Evrim Ağacı için ayırdığımız vakit çoğu zaman iş, aile ve arkadaşlarımız için ayırmak istediğimiz zamanı da kaplıyor, bu nedenle maddi destekler bu işi sürdürmek için ek bir motivasyon yaratıyor. Ancak el ele vererek tüm engelleri aşacağımıza ve hedeflerimizin hepsini başaracağımıza eminiz!

Özellikle de oda stüdyosu kurmak ve Evrim Ağacı'nı sürdürebilmek gibi kısa dönem hedeflerimiz ne yazık ki ciddi bir maddi destek gerektiriyor. Bunu tek bir kişiden (firmadan, kurumdan, vs.) almamız imkansız; çünkü bu tip tekil ve geçici bağışlar bizler için sürdürülebilir değil. Ayrıca dediğimiz gibi, reklamlara boğarak işi "ticarileştirmek" istemiyoruz. Ancak para kazanmak hayatın bir gerçeği, bunun da farkındayız. Bu nedenle, tüm takipçilerimiz arasında yükü bölüştürdüğümüz bir sistemi hayata geçirmeye çalışıyoruz. İşte buna "crowdfunding", ya da "grup desteği/fonlaması" deniyor. Türkiye'de kültürel olarak neredeyse hiç oturmamış bir sistem olsa da, bunun ilk örnekleri de ortaya çıkmaya başladı. Grup fonlamasının mantığı, şu basit gerçek üzerine kurulu: Belki 1 destekçimiz ayda 1000 dolar veremez; ancak 1000 destekçimiz ayda 1 dolar verebilir. 

Patreon, bütçeniz el verdiği kadar aylık düzenli bağış yapabilmenizi sağlıyor. Şimdilik sadece kredi kartları (banka kartları henüz çalışmıyor) ve dolar üzerinden çalışan bu sistemde 1 dolar (3.5 TL) de verebiliyorsunuz, 100 dolar da... Tamamen size kalmış ayıracağınız bütçe. Bizim yaptığımız işe ne kadar değer biçiyorsanız ve bütçenizden ne kadar ayırabiliyorsanız, o kadar... :)

İnanıyoruz ki tüm okurlarımızın ortaklaşa yapacağı maddi kaynaklar, bizlerin Evrim Ağacı'nı yıllar boyunca sürdürmemiz için gerekli "yakıtı" sağlayacaktır. Gelen bağışlar sayesinde sahip olduğumuz ekipmanları geliştirerek her geçen gün daha da başarılı bilim videoları hazırlamak istiyoruz. Bunu, "Evrim Ağacı Stüdyoları"nda yapmak istiyoruz. :)

Bunların fayda olarak dönmesi için elimizden geleni ardımıza koymayacağımızdan emin olabilirsiniz. :)

Biz, hep birlikte güçlüyüz!


Sık Sorulan Sorular:

1) Patreon üzerinden para toplamak yasadışı değil mi?

Hayır. Patreon kullanılarak destekçilerimizin verdiği maddi destekler, hiçbir hayır kurumu veya dernek için toplanmamaktadır ve Evrim Ağacı'nın kendi işleyişi, projeleri ve amaçları haricinde hiçbir amaçla kullanılmamaktadır. Dolayısıyla "yardım toplama" veya "hayır için bağış toplama" kapsamına girmemektedir. Burada yapılan, ortada var olan bir projenin ("Evrim Ağacı"), o projeden faydalananlar tarafından desteklenmesinden ibarettir. Buna, "crowdfunding" (grup fonlama veya kitlesel fonlama) adı verilmektedir. Ülkemizde de bu yönteme aracı olan oluşumlar 2013 yılından sonra belirmeye başlamıştır (iki diğer için buraya ve buraya tıklayabilirsiniz). Bu yolla gönderilen her bir "kuruş"un vergisi tarafımızdan ödenmektedir. Daha fazla bilgi için, Ernst & Young vergi, danışmanlık ve hukuk firmasının konuyla ilgili detaylı açıklaması Türkçe olarak okunabilir. Benzer şekilde, Fongogo firmasının Sık Sorulan Sorular kısmının "Kanuni Çerçeve" alt başlığı okunarak hukuki konularda bilgi alınabilir.

2) Patreon nasıl çalışıyor?

Patreon üzerinden, destek olmak istediğiniz oluşumları seçip, dilediğiniz miktarda aylık düzenli bağışlar yapabiliyorsunuz. Böylece o ekiplerin sürdürülebilirliğine katkı sağlamış oluyorsunuz. Bağış yapmayı seçtiğiniz zaman, ilk seferde ayın hangi gününde olunursa olunsun bağış miktarı hesabınızdan çekiliyor. Sonrasında ise her ayın 1. gününde, belirlediğiniz miktar kredi kartınızdan çekiliyor. Bu, bağış miktarını iptal edene kadar devam ediyor.

3) Sadece kredi kartı mı kullanılabiliyor?

Evet. Ne yazık ki Patreon banka kartlarını (debit card) ve banka hesap numaralarını -şimdilik- kabul etmiyor. Bir diğer opsiyon, sanal kart kullanmak. Sanal kartınız da kredi kartı yerine geçtiği için kullanabiliyorsunuz. Ancak sanal kart kullanıcılarımızın büyük bir çoğunluğu, işlem limitlerini düşük tutttuğu için, bir süre sonra kartları reddedilmeye başlıyor. Dolayısıyla her ay veya belirli aralıklarla gidip kart işlem miktarını arttırmanız gerekebiliyor. Ancak eğer ki kredi kartı harici bir yolla (IBAN, PayPal, kriptopara, vs.) destek olmak isterseniz, buradaki bilgilere göz atabilirsiniz.

4) Patreon güvenilir mi?

Evet. Patreon, bugüne kadar hiçbir güvenlik açığı tespit edilememiş ve kullanıcılarını yarı yolda bırakmamış bir firma. Elbette gelecek ne getirir bilemeyiz; ancak güvenliğin had safhada olduğu firmalardan biri olduğu için Patreon'u seçtiğimizi söyleyebiliriz.

5) Patreon'dan tek seferlik bağış yapmak mümkün mü?

Patreon'u seçme nedenimiz, yukarıdaki açıklamada da izah ettiğimiz gibi, geniş bir kitleden, hiç kimsenin bütçesine zarar vermeyecek düzeyde destek ile yolumuza devam edebilmek. Dolayısıyla bir kişinin tek seferde 100$ bağış yapmasındansa, her ay 1-2$ bağış yapması bizler için çok daha sürdürülebilir. Bu nedenle tek sefer bağış yapılmasını pek tercih etmiyoruz. Çünkü Patreon'u kullanmaktaki amacımız spesifik bir ürün veya projemiz için para toplamaktan ziyade, Evrim Ağacı'nın genel olarak büyümesini sürdürülebilir kılmak. Yani bu işi "meslek" haline getirebilmek.

Ama eğer tek seferlik bağış isterseniz, dilediğiniz miktarı seçip, aylık bağış talimatı işlemini tamamladıktan sonra, işlem kredi kartınıza yansıdıktan sonra bağış talimatını yine Patreon hesabınıza giderek iptal edebilirsiniz. Böylece tek seferlik çekim yapılmış olacaktır.

6) Patreon ABD menşeili olduğu için kredi kartı ödemesi yapamıyorum, iptal ediliyor.

Bunu bankanızla görüşerek çözebilirsiniz. Kredi kartı firmanızı arayıp, Patreon ödemelerinin yapılması talimatını verecek olursanız, firmanız kart bilgilerinize gerekli istisnayı ekleyecektir.

7) Patreon'da bağış miktarını değiştirebilir miyim?

Elbette, ne zaman isterseniz! Tek yapmanız gereken, Patreon hesabınıza gitmek. Buradaki görselleri takip ederek adım adım tıklamanız gereken yerleri görebilirsiniz.

8) Patreon'dan bağış yapmaktan vazgeçip, iptal edebilir miyim?

Elbette, ne zaman isterseniz! Tek yapmanız gereken, Patreon hesabınıza gitmek. Buradaki görselleri takip ederek adım adım tıklamanız gereken yerleri görebilirsiniz.

9) Patreon'dan yaptığım bağışları geri alabilir miyim?

Bu, duruma göre değişiyor. Prensip olarak sadece son ayın ödemesini iade edebiliyoruz. O noktadan sonra, bağışınızı iptal ederek hesabınızdan bir daha çekilmemesini sağlayabilirsiniz.

10) Patreon tek yöntem mi? Banka numarası veya kriptopara kullanarak destek olabilir miyim?

Patreon haricinde IBAN ve banka hesabı yoluyla, PayPal üzerinden (Türkiye'deki okurlarımız an itibariyle PayPal kullanamamaktadır) veya kriptopara kullanarak da bize destek olabilirsiniz. Bu diğer yöntemler hakkında bilgi almak için, buraya tıklayınız.

11) Neden Türkiye'deki firmalarla değil de, bir ABD firması olan Patreon ile çalışıyorsunuz?

Çünkü Türkiye'deki firmalar, biz Patreon'a girdiğimizde henüz kurulmamışlardı. Sonradan oradan devam ettik. İlerleyen dönemde, Türkiye'deki kitle fonlama yöntemleri gelişip, kişisel veya grup projelerine destek kültürü yer ettikçe, memnuniyetle Türkiye'deki bir siteyi kullanmaya başlayabiliriz. 

0 Yorum
Çağrı Mert Bakırcı
Çağrı Mert Bakırcı
Kurucu, Baş Editör
Profil