Noel Baba, Ayaz Ata ve Türkiye

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Aslen 19. yüzyılda yazılmış bir şiir sayesinde yaratılan; bazı Pagan geleneklerinde benzerlerine rastlanan Noel Baba (Santa Claus) isimli karakterin esin kaynaklarının başında gelen Aziz Nikola (St. Nicholas), 4. yüzyılda Antalya’nın Demre bölgesinde yaşamıştır. Orta Asya Türkleri’nin (özellikle Kırgızlar ve Özbekler’in) geleneklerinde bu kişiye karşılık gelen, cömertlik ve hediyeleriyle bilinen “Ayaz Ata” (Ayaz Baba) isimli bir hayali figür bulunur.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Ayaz Ata
  2. Santa Claus

Fare Yuvaları Üzerinden Karmaşık Davranışların Evrimini Anlamak

Neden Evrim? Evrim Ne İşe Yarar?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder