Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Aslen 19. yüzyılda yazılmış bir şiir sayesinde yaratılan; bazı Pagan geleneklerinde benzerlerine rastlanan Noel Baba (Santa Claus) isimli karakterin esin kaynaklarının başında gelen Aziz Nikola (St. Nicholas), 4. yüzyılda Antalya’nın Demre bölgesinde yaşamıştır. Orta Asya Türkleri’nin (özellikle Kırgızlar ve Özbekler’in) geleneklerinde bu kişiye karşılık gelen, cömertlik ve hediyeleriyle bilinen “Ayaz Ata” (Ayaz Baba) isimli bir hayali figür bulunur.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Ayaz Ata
  2. Santa Claus

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder