Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

İklim değişiminin politik boyutları olduğu söyleniyor. Bu tuhaf, çünkü insanların E=mc2 veya bilimin diğer temel gerçekleri konusunda taraflar tuttuğunu hiç görmüyoruz?

Neil deGrasse Tyson

İklim değişimi, geride bıraktığımız asrın en büyük sorunlarından bir tanesi ve giderek daha büyük bir sıkıntı haline gelmektedir. Aslında iklimin değişmesi son derece doğaldır; bu her zaman olur! Zaten bu sayede canlılar değişirler, değişen şartlara adapte olurlar, yeni türlere evrimleşirler. Ancak sorun, insanların Endüstriyel Devrim sonrasında iklime etki eden faktörlere müthiş eklentiler ve katkılar yaparak, doğanın dengelerini alt üst etmiş olmalarıdır. Bu etkilerin her biri, ayrı birer domino etkisi yaratarak iklimi hızla değiştirmektedir. Bu durum sadece insanları değil, doğadaki bütün canlıları tehdit etmekte, yaşam zincirlerini bozmaktadır. 

İklim değişiminin politik boyutları olduğu doğrudur, Neil deGrasse Tyson da bunun olmadığını iddia etmez. Bu politik boyut, iklim değişimi gibi bilimlere para ayrılmamasını isteyen, fosil yakıtlar gibi belli rant kaynaklarında payı olan firma ve organizasyonlardır. Elbette birkaç firma nazlandı diye iklim değişimi gerçeği değişmeyecek, gerçekler örtbas edilemeyecektir; orası ayrı. Ki Tyson'ın vurguladığı asıl nokta da budur: her şeyin politik boyutu olabilir; ancak bunu bir konu haline getirip, işin politik boyutları üzerinden bilimsel gerçekleri tartışmaya çalışmak, en nazik kelimeyle "absürt"tür. 

İnsanlar, doğaları ve sosyal sistemleri gereği her bilgi parçasını politika unsuru haline getirebilirler. Önemli olan bunun yapılabilir olması değil, toplumun bunu yapanların manipülasyonlarına karşı yeterince eğitimli ve aydın olmasıdır. 

Hoş... Her ne kadar Tyson'ın dediği gibi E=mc2 konusunda toplumun taraflar tuttuğunu görmüyor olsak da, evrimsel biyoloji gibi bilimin en temel gerçeklerinden bir diğeri konusunda bunu görebiliyoruz. Bu da bize, buradan edinebileceğiniz kitabımızda da tartıştığımız bir noktayı gösteriyor: İnsanlar, anlamanın daha kolay olduğuna inandıkları (veya kendilerini bna kandırdıkları) konularda kulaktan dolma bilgilerle taraf olmaya daha meyilliler. Örneğin evrimin "maymundan gelme"ye indirgenebilecek kadar basit bir konu olduklarına inandıkları için (ve toplumsal birçok dinamikle doğrudan ilişkili olduğu için), bunun halk arasında tartışılması çok daha kolay oluyor; bu tür bilim dalları halk arasında çok daha kolay "ayağa düşürülüyor". Öte yandan E=mc2'yi tartışmak bir donanım, bir birikim gerektirdiği için ve toplumsal dinamiklere pek etkisi olan konular olmadığı için, bu konuda kamplaşmalar göremiyoruz. Keza, iklim değişimi de "Hava bugün de pek bir sıcak/soğuk azizim yav." düzeyine indirilebilir bir konu sanıldığı için, halk arasında bol bol atıp tutan çok fazla insana rastlamak mümkün.

Dediğimiz gibi... Önemli olan verileri anlayabilecek kadar bilimden ve özgür düşünceden nasibi almış olmak. 

Sonrasında o "politik boyutlar" bir taraflarını da yırtsalar, eğitimli bir zihni kandıramazlar.

Bir toplumu güçlü kılan da budur.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2019 01:45:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3495

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan, doğası gereği politik bir hayvan türüdür.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder