Neil deGrasse Tyson ve İklim Değişimi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"İklim değişiminin politik boyutları olduğu söyleniyor. Bu tuhaf, çünkü insanların E=mc2 veya bilimin diğer temel gerçekleri konusunda taraflar tuttuğunu hiç görmüyoruz?"

Neil deGrasse Tyson

 

İklim değişimi, geride bıraktığımız asrın en büyük sorunlarından bir tanesi ve giderek daha büyük bir sıkıntı haline gelmektedir. Aslında iklimin değişmesi son derece doğaldır; bu her zaman olur! Zaten bu sayede canlılar değişirler, değişen şartlara adapte olurlar, yeni türlere evrimleşirler. Ancak sorun, insanların Endüstriyel Devrim sonrasında iklime etki eden faktörlere müthiş eklentiler ve katkılar yaparak, doğanın dengelerini alt üst etmiş olmalarıdır. Bu etkilerin her biri, ayrı birer domino etkisi yaratarak iklimi hızla değiştirmektedir. Bu durum sadece insanları değil, doğadaki bütün canlıları tehdit etmekte, yaşam zincirlerini bozmaktadır. 

İklim değişiminin politik boyutları olduğu doğrudur; Neil deGrasse Tyson da bunun olmadığını iddia etmez. Bu politik boyut, iklim değişimi gibi bilimlere para ayrılmamasını isteyen, fosil yakıtlar gibi belli rant kaynaklarında payı olan firma ve organizasyonlardır. Elbette birkaç firma nazlandı diye iklim değişimi gerçeği değişmeyecek, gerçekler örtbas edilemeyecektir; orası ayrı. Ki Tyson'ın vurguladığı asıl nokta da budur: her şeyin politik boyutu olabilir; ancak bunu bir konu haline getirip, işin politik boyutları üzerinden bilimsel gerçekleri tartışmaya çalışmak, en nazik kelimeyle "absürt"tür. 

İnsanlar, doğaları ve sosyal sistemleri gereği her bilgi parçasını politika unsuru haline getirebilirler. Önemli olan bunun yapılabilir olması değil, toplumun bunu yapanların manipülasyonlarına karşı yeterince eğitimli ve aydın olmasıdır. 

Hoş... Her ne kadar Tyson'ın dediği gibi E=mc2 konusunda toplumun taraflar tuttuğunu görmüyor olsak da, evrimsel biyoloji gibi bilimin en temel gerçeklerinden bir diğeri konusunda bunu görebiliyoruz. Bu da bize, buradan edinebileceğiniz kitabımızda da tartıştığımız bir noktayı gösteriyor: İnsanlar, anlamanın daha kolay olduğuna inandıkları (veya kendilerini bna kandırdıkları) konularda kulaktan dolma bilgilerle taraf olmaya daha meyilliler. Örneğin evrimin "maymundan gelme"ye indirgenebilecek kadar basit bir konu olduklarına inandıkları için (ve toplumsal birçok dinamikle doğrudan ilişkili olduğu için), bunun halk arasında tartışılması çok daha kolay oluyor; bu tür bilim dalları halk arasında çok daha kolay "ayağa düşürülüyor". Öte yandan E=mc2'yi tartışmak bir donanım, bir birikim gerektirdiği için ve toplumsal dinamiklere pek etkisi olan konular olmadığı için, bu konuda kamplaşmalar göremiyoruz. Keza, iklim değişimi de "Hava bugün de pek bir sıcak/soğuk azizim yav." düzeyine indirilebilir bir konu sanıldığı için, halk arasında bol bol atıp tutan çok fazla insana rastlamak mümkün.

Dediğimiz gibi... Önemli olan verileri anlayabilecek kadar bilimden ve özgür düşünceden nasibi almış olmak. 

Sonrasında o "politik boyutlar" bir taraflarını da yırtsalar, eğitimli bir zihni kandıramazlar.

Bir toplumu güçlü kılan da budur.

Punk Rock Şarkıcısı Dr. Greg Graffin

NASA: Dünya Dışı Yaşamı En Geç 2025'te Bulmuş Oluruz!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim