Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Carl Sagan'ı genellikle bilime ve topluma ışık tutan sözleri, bilimi halka anlatma konusundaki müthiş azmi ve başarısı ve benzeri toplumsal yanlarıyla tanıyoruz. Popüler bilim, yani bilim popülerleştiriciliği, tıpkı akademik bilim gibi aşırı zaman alan ve çok zorlu bir sahadır.

Her iki sahanın da kendince derin zorlukları vardır. Ancak şu bir gerçektir: Popüler bilimsiz akademik bilim sürdürülebilir değildir; akademik bilimsiz popüler bilimse güvenilir değildir. Çünkü halk bilimden haberdar edilmezse; bilimi talep etmeleri gerektiğini bilemezler, bilime heyecan duymazlar, akademiye yönelen gençlerin sayısı giderek azalır, halk bilimsel gerçeklerden uzak, cahil, izole kalır. Fildişi kalelerden sadece akademisyenlerin anlayabileceği makaleler yazıp, kenara çekilmek yetmez. Öte yandan, popüler bilim eğer akademik çalışmalarla beslenmezse, halihazırda bilinen aynı şeylerin tekrarından ibaret kalacaktır. Akademik temeli olmayan "bilim", sahtebilimdir.

Her iki alanda da emek harcayan bilim insanları, insanlık için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Her iki kitle de genel olarak insanlığın ileri gitmesini mümkün kılarlar.

İşte Carl Sagan gibi müthiş dehalar, bu iki yaka arasındaki köprüyü azimle, çalışkanlıkla ve zekalarıyla kurmayı başarmış önemli bilim insanlarıdır. Meşhur Kuiper Kuşağı'na adını veren astronom Gerard Kuiper, bu konu ve Sagan ile ilgili şunları söylüyor:

Bazı insanlar bir laboratuvarda aşırı spesifik bir alanda çalışmak konusunda iyidirler. Bazı diğerleri ise farklı bilim dalları arasında bir bağlantı gibidir. Dr. Sagan, bunlardan ikincisiydi.

Normalde popüler bilime yönelmek, akademik bilimdeki başarıları azaltır; çünkü söylediğimiz gibi her ikisi de aşırı zorlu ve zaman alan işlerdir; dolayısıyla her ikisinin de hakkını vermek imkansıza yakındır. Ancak nadiren bu ikisini bir arada ve sonuna kadar hakkıyla götürmeyi başaran dehalar yeryüzüne gelmektedir. Carl Sagan, bu dehalardan birisidir.

Gelin popüler bilime kattıklarını bir anlığına bir kenara bırakıp, akademik alandaki çalışmalarına bir bakış atalım.

Carl Sagan

Carl Sagan'ın Akademik Çalışmaları

Carl Sagan, Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'de prestijli Miller Bursu ile doktora sonrası çalışmalarını sürdürürken yayınladığı Science makalesinin başarısı nedeniyle 1961 yılında Harvard Üniversitesi astronomları Fred Whipple ve Donald Menzel tarafından üniversitede bir ders vermek üzere davet edildi. Dersin bitmesinden kısa bir süre sonra kendisine Harvard Üniversitesi'nde yardımcı doçentlik teklifi götürüldü.

Carl Sagan
Carl Sagan
Short Biography

Harvard Üniversitesi'ndeki akademisyenliği sırasında bir yandan da Dünya'nın en prestijli akademik enstitülerinden olan Smithsonian Enstitüsü'nün Astrofizik Gözlemevi'nde çalışmaya başladı.

Bu çalışmaları sırasında çok geniş bir alanda inceleme ve gözlemlerde bulundu, akademik çalışmalar yürüttü. Ancak tek bir konuya odaklanmak istemeyişi sonucunda, o dönemin "her profesör çok spesifik bir alanda çalışmak zorundadır" yaklaşımı dolayısıyla Harvard Üniversitesi'nde kalıcı olmasını sağlayacak pozisyonu alamadı.

Kimisine göre bunun sebebi, Carl Sagan'ın giderek yükselen bilim popülerleştiriciliği kariyeriydi. Harvard Üniversitesi, Sagan'ın akademik çalışmalara eğilememesinden korkmuş olabilir. Bir diğer üzücü durum, kimi akademisyenlerce popüler bilimin "başkalarının fikirlerini (ç)alıp kendini öne çıkarma" şeklinde çarpık bir görüş olarak algılanmasıydı. Halbuki 1999 yılında yayınlanan üç ayrı biyografi, 2006 yılında NASA'dan David Morrison tarafından yayınlanan analiz ve 2008 yılında Science and Public Policy dergisinde yayımlanan bir analiz, Carl Sagan'ın Bilimler Akademisi adaylığı için sahip olduğu akademik çalışmaların, akademiye kabul edilen diğer bilim insanları ile eşdeğer olduğunu göstermektedir. Buna rağmen Sagan, 1964 yılında Harvard Üniversitesi'nin prestijli araştırma ödülü olan Smith Ödülü'ne layık görüldü.

Bunun sonucunda Carl Sagan, büyük astrofizikçi Thomas Gold'un talebi üzerine Cornell Üniversitesi'nin akademik kadrosuna katıldı. Buradan öylesine memnun kaldı ki, 30 sene boyunca üniversitede araştırmalarını sürdürdü. 1970 yılında profesörlük unvanına erişen Sagan, Gezegensel Araştırmalar Laboratuvarı'nın başına geçti.

Tüm bu süreçte yaptığı akademik çalışmalardan bazılarını şöyle sıralamak mümkün:

Mars Yüzeyi ve Bitki Örtüsü

Carl Sagan'ın çalışmalarından önce Mars'taki yüzey renklerinin değişimlerinin eskiden yaşamış ve yok olmuş bitki örtüsünden kaynaklandığı düşünülüyordu. Sagan, bunun nedeninin farklı yönlerde esen yüzey rüzgarları olduğunu gösterdi ve sonrasında yapılan uzay görevleri, Sagan'ın öngörülerini doğruladı. Mars üzerinde yaptığı çalışmalar birden fazla defa Science dergisinde yayınlandı. Mars'ın tozlarıyla ilgili yaptığı bir diğer çalışma ise Nature dergisinde yayımlandı.

Fotoğrafta Carl Sagan'ın 1980 yılı yapımı orijinal Cosmos'undan, ABD'nin New Mexico eyaletindeki Çok Büyük Dizi (Very Large Array) teleskopları önünde bir karesi ile, aynı noktada 2013 yılında Daniel Owens tarafından çekilen anlamlı bir kare yan yana gözüküyor.
Fotoğrafta Carl Sagan'ın 1980 yılı yapımı orijinal Cosmos'undan, ABD'nin New Mexico eyaletindeki Çok Büyük Dizi (Very Large Array) teleskopları önünde bir karesi ile, aynı noktada 2013 yılında Daniel Owens tarafından çekilen anlamlı bir kare yan yana gözüküyor.

Europa'da Yaşam

Sagan, Satürn'ün uydusu olan Titan ile Jüpiter'in uydusu Europa'da yaşam barınabileceğini öngören birkaç isimden birisiydi. Bu iki uydu, günümüzde halen Güneş Sistemi içerisinde Dünya'dan sonra yaşam barınması (ve hatta şu anda bile bulunuyor olması) muhtemel 2 gök cismidir. Titan'ın atmosferi üzerinde yaptığı çalışması Advanced Space Research dergisinde ve Nature dergisinde yayımlanmıştır.

Neptün'ün Uydusu Triton

Neptün gibi uzak bir gezegenin ufak uydusu Triton üzerinde en kapsamlı çalışmaları yürüten isimlerden birisi Carl Sagan'dır. Sagan'ın uydunun rengi ve kimyası üzerinde yaptığı çalışma, Science dergisinde yayımlanmıştır. Bu gezegensel uydudaki rüzgarın savruşturduğu tozlar ile ilgili bir diğer makalesi ise Nature dergisinde yayımlanmıştır. Uydunun stratosferik molekülleri ve organik çökeltileri ile ilgili bir diğer makalesi ise Geophysical Research Letters dergisinde yayımlanmıştır.

"Carl, Brooklyn’li işçi bir ailenin çocuğuydu, ben de Bronx’ta doğdum. Bilimin üst sınıflara ya da belli bir ulusa ait olmadığını kanıtlamaya çalıştık hep. 171 ülkede yayınlanacak “Cosmos”un da bu geleneği devam ettirmesini umuyorum." Ann Druyan (Amerikalı yazar, orijinal Cosmos belgeselinin eş yazarı, yapımcı, Voyager 1 ve Voyager 2 uzay araçlarında bulunan müziklerin seçiminden sorumlu kişi, Carl Sagan'ın eşi)

Halley Kuyruklu Yıldızı

Birçoğumuzun adını yakından bildiği Halley kuyruklu yıldızı üzerindeki en önemli çalışmalardan birine Carl Sagan imza atmıştır. Kuyruklu yıldızın kuyruğunu kızıl ötesi spektrumda inceleyen Sagan, organik kalıntılar tespit etmeyi başarmıştır. Bu makale Nature dergisinde yayınlanmıştır.

Satürn'ün Uydusu Iapetus

Iapetus, uzun bir süredir ta 1600'lü yıllardan beri akademisyenlerin ilgisini çeken bir uydudur. Carl Sagan, yaptığı çalışmalarla asırlara yayılan soru işaretlerini gidererek uydunun yüzeyindeki aydınlık ve karanlık bölgelerin organik kromoforlardan kaynaklandığını ortaya koymuştur. Bu çalışmaları Nature dergisinde yayınlanmıştır.

Nükleer Kış ve Dünya'da Yaşamın Sonu

Soğuk Savaş'ın tam gaz devam ettiği bir dönemde hem akademisyenlik, hem de bilim popülerleştiriciliği yapma gücüne sahip olan Sagan, bu gücünü insanlık için en faydalı yönde kullanmayı yapmayı bilmiştir. Ülkelerin bir hataya düşüp de birbirlerine nükleer füzelerle saldırmaları halinde olacak nükleer kışın nasıl bir mekanizmaya sahip olacağı ve fiziksel etkileriyle ilgili akademik çalışması Annual Review of Earth and Planetary Sciences dergisinde yayınlanmıştır. Bir diğer çalışmaları ise Science dergisinde yayınlanmıştır.

Carl Sagan ölümünden bir süre önce katıldığı Charlie Rose'un programında devletin içerisinde bilimden anlayan insanların bulunmasının ve halkın da bilime yakın olmasının neden kaçınılmaz olarak gerekli olduğunu anlatıyor. Sorduğu soru çarpıcı: "Eğer ki bizler bilimden anlamazsak, bilimle ilgili yasaları devlet düzeyinde kim koyacak?"

ünya'da Erken Güneş Solması Paradoksu ve Sera Gazı Etkisi

Sagan'ın en ilginç akademik çalışmalarından birisi, erken Dünya'daki amonyak miktarının bir sera gazı etkisi yaratarak, Güneş'in etkilerinin daha kısa sürede azalmasına sebep olabileceğiyle ilgiliydi. Christopher Chyba ile yaptıkları çalışma sonucunda metan fotolizi sonucunda amonyağın yeterince korunabileceğini ve bu sayede gezegenimizin erken dönemlerindeki sıcaklığının donma noktasının üzerinde tutulabildiğini gösterdiler. Bu çalışmaları Science dergisinde "özel makale" olarak yayımlandı.

Venüs'te Tropikal İklim Hipotezinin Çöküşü

Carl Sagan'ın çalışmalarından önce Venüs'ün bir zamanlar Dünya'daki gibi, hatta Dünya'dan daha tropik bir iklime sahip olduğu düşünülüyordu. Sagan, çalışmaları sonucunda Venüs'ün tam tersine sıcak ve kuru olduğunu, bu nedenle yaşam barındıramayacağını gösterdi. Venüs'ün bulutlarının radyo dalgası saçılımlarını inceleyen Sagan, yüzey sıcaklığının 480 derece civarında olması gerektiğini gösterdi. Daha sonra kendisinin de bizzat görev aldığı NASA'nın Mariner uzay görevleri sonucunda öngörüleri aynen doğrulandı. Ayrıca Sagan, Venüs'te bir zamanlar su bulunabileceğini; ancak bu suyun sera gazı etkisiyle buharlaştığını gösteren ilk kişi oldu. Dahası, aynı gezegensel süreçlerin Dünya'da da şu anda görüldüğünü, dolayısıyla tehdit altında olduğumuzu vurgulayan ilk kişi oldu. Sagan'ın bu çalışmaları Science dergisinde yayımlandı.

Organik Moleküllerin Dünya Dışında Oluşumu

Dünya dışı yaşama ve yaşamın erken evrimine büyük ilk duyan Sagan, organik moleküllerin Dünya'ya nasıl geldiğine yönelik çalışmalar yürütmüş; gezegenimizdeki yaşamı mümkün kılacak organik bileşiklerin kaynaklarını incelemiştir. Sagan'ın bu alandaki çalışması Nature dergisinde yayımlanmıştır. Bu moleküllerin Dünya'ya kuyruklu yıldızlar ile gelebileceğine dair çalışmaları Science dergisinde yayınlanmıştır. Organik maddelerin doğası ve kökeni üzerine yaptığı bazı diğer çalışmaları ise Icarus dergisinde ve Journal of Geophysics dergisinde yayımlanmıştır. Bu organik moleküllerin atmosferik uygulamaları ile ilgili bir araştırmaları ise Canadian Journal of Chemistry dergisinde yayımlanmıştır. Titan'ın organik yapısına, manyetosferine ve diğer gezegensel özelliklerine dair yayımlanan diğer akademik makalelerine buradan, buradan, buradan ulaşılabilir. Jüpiter ve Titan'ın atmosferinde bulunan polisiklik aromatik hidrokarbonlara yönelik makaleleri ise The Astrophysical Journal dergisinde yayınlanmıştır.

NASA Danışmanlığı ve Apollo Görevleri

Sagan, NASA'nın ilk kuruluşundan itibaren en önemli danışmanlarından biri olarak çalışmalarını sürdürdü. Örneğin Apollo astronotlarının Ay'a gönderilmesinden önce onlarla brifing verip, yapmaları gerenlerin üzerinden geçen kişi Sagan'dı. Sagan, ayrıca NASA tarafından Güneş Sistemi'ni keşfetmek üzere yapılan robotik görevlerin hemen hepsinde yer aldı. Örneğin öncelikle Pioneer 10 ve Pioneer 11, sonrasındaysa Voyager 1 ve Voyager 2 sondalarına eklenen Altın Plak üzerinde çalışan kişi Sagan idi. Voyager 2 sondasının Neptün geçişi sırasında elde ettikleri verilerle ilgili bir akademik makalesi Science dergisinde yayınlanmıştır.

Ayrıca Dünya'nın uzaydan fotoğraflanması ile ilgili akademik çalışmalarından birisi Journal of Geophysics dergisinde yayımlanmıştır. Ay'ın uzaydan fotoğraflanması ile ilgili çalışmaları ise Science dergisinde yayımlanmıştır. Dünya'da yaşamın bulunup bulunmadığını Galileo gibi bir uzay sondası ile tespit edip edemeyeceğimize dair oldukça ilginç bir diğer makalesi ise Nature dergisinde yayımlanmıştır.

Dünya Dışı Zeki Yaşam Arayışı

Carl Sagan, ABD'nin Dünya dışı yaşam arama programı olan SETI'nin öncü bilim insanlarından birisiydi. SETI bugüne kadar uzay dışı yaşama dair hiçbir ize rastlamadı; ancak çabaları devam ediyor. Öte yandan Sagan'ın galaksiler arası medeniyetler ile ilgili popüler çalışmaları Astronomy & Geophysics dergisinde; akademik çalışmaları ise The Astrophysical Journal dergisinde yayımlandı.

UFO'lara Yönelik Akademik İncelemeler

Carl Sagan, ömrü boyunca UFO fanatikleriyle mücadele ederek, bilimin sahtebilim tarafından bulandırılmasının önüne geçmeye çalıştı. Sayısız "UFO" iddiasını bilimsel verilerle çürüttü ve bu sayede, halk arasında dolanan yalan haberlerin ortadan kaldırılmasına katkı sağladı. Bu konuda ABD Kongresi önünde bilirkişi olarak ifade verdi.

Planetary Society

Günümüzde de en önde gelen bilim cemiyetlerinden biri olan Gezegensel Cemiyet'in (Planetary Society) kurucusudur. Cemiyet, sayısız genç bilim insanının önünü ve ufkunu açmayı hedeflemektedir.

"Bana kalırsa bunu bilmek, birbirimize daha nazikçe davranmamızın ve sahip olduğumuz tek evi, soluk mavi noktayı koruyup geliştirmemizin önemini vurguluyor." Carl Sagan

Sonuç

Liste böyle uzayıp gidiyor; ancak Sagan'ın onca kitap, belgesel, konuşma arasında bir de bu müthiş çalışmaları yürütüp, Dünya'nın en prestijli akademik dergilerinde yayın yapabilmiş olması takdire şayandır.

Sagan'ın akademik geçmişine dair bir listeyi buradan görebilirsiniz.

Ne yazık ki Sagan, 1996 yılında, 62 yaşındayken, miyelodisplazi hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. 3 defa kemik iliği transferi yapılmasına rağmen iyileştirilemedi ve sonunda, şiddetli bir şekilde zatürreye yakalanarak hayatını kaybetti.

Kendisini derin bir saygıyla anıyoruz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/04/2020 01:49:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2994

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tutsak bir kraldansa, özgür bir kuş olmak yeğdir.”
Hollanda Atasözü
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder