İnsanda Keseli Doğum

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Keseli doğum" birçok farklı kültürde çeşitli mitleri ve batıl inançları beraberinde taşıyan, doğuran memelilerde görülen; özellikle de insan türünde mitleştirilen bir doğa olayıdır. Efsaneye göre kese içerisinde doğan çocuklar şöhret ve zenginlik içerisinde yaşayacaktırlar (bazı mitlere göreyse şanssızlık ve acı dolu bir ölümü tadacaktırlar). Elbette bunlar tamamen uydurmadır ve gerçekçilikten uzaktır. Biyolojik açıdan, dolayısıyla gerçekler açısından baktığımızda ise, konu daha net anlaşılacaktır: görselde gördüğünüz "kese", annenin uterusunda bebeğin içerisinde büyüdüğü amniyotik kesenin bir parçasıdır. Normalde doğumdan önce amniyotik kese yırtılır ve parçalanır. Zaten doğum öncesinde gelen sıvı, bu kesenin yırtılması sırasında çıkan ve dışarı sızan sıvıdır (halk arasında "suyu gelmek" olarak bilinir).

Ancak nadiren de olsa, bu kese parçalanmaz ve bebeğin çeşitli bölgelerini, özellikle de kafasını kaplayacak şekilde doğumlar gerçekleşir. Fakat çok daha nadiren, yaklaşık 80.000 doğumda sadece 1 defa, çok özel bir durum gerçekleşir: bebek, bu kese hiç yırtılmadan doğar. Yani amniyotik kese, bebeği tamamen kaplayacak şekilde doğum gerçekleşir.

Yukarıdaki fotoğrafı çeken kişi Yunan bir kadın doğum uzmanı olan Dr. Aris Tsigris'tir. Bu tip doğumlar genellikle sadece prematüre, yani henüz doğma zamanı gelmeden doğan bebeklerde görülmektedir. Örneğin Obstetrics & Gynecology dergisinde yayımlanan bir makalede, 23 hafta 6 günlükken doğan bir bebeğin tam kese içerisinde doğduğu bildirilmektedir. Bu, normalde bebeğin doğması gereken hafta sayısının yarısından birazcık fazladır. Şöyle izah edelim: 20 haftalık bir bebek, henüz cinsiyetinin bile tam olarak anlaşılamayacağı kadar küçük ve az gelişmiştir.

Elbette bu keseli doğumun evrimsel bir anlamı bulunmaktadır. Kesenin erken doğumlarda parçalanmamış olmasının nedeninin, yavrunun ana karnı dışarısında hayatta kalmayı sürdürme şansını arttırıcı bir etkene bağlı olduğu düşünülmektedir. Çünkü JAMA Pediatrics dergisinde yayımlanan bir makalede, bu şekilde doğan bir bebeğin anne karnından çıktıktan sonra tam 25 dakika boyunca hiç hava almadan hayatta kaldığı ve tamamen sağlıklı olduğu bildirilmektedir.

Keseli doğumlarla ilgili mit ve efsanelerin Antik Roma zamanlarına kadar gittiği bilinse de, keseli doğumun evrimsel geçmişinin bundan çok daha eskiye, milyonlarca yıl öncesine gittiği bir gerçektir. Doğa, türlerin ve yavrularının hayatta kalabilmesi için kusursuz olmayan ancak idareten işe yarayan birçok yöntem geliştirmiştir ve bu konularda başarısız olanlar elenmeye mahkum olmuşlardır. Bu da, bu durumun çarpıcı örneklerinden sadece birisidir.

Teşekkür: Sry Ern

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Obstetrics & Gynecology
  2. JAMA Pediatrics
  3. Medical Daily
  4. AJOG

Babaların Yaşadığı Stres, Spermler Aracılığıyla Yavruyu Olumsuz Etkiliyor!

Direnmeye İhtiyaç Duymayan 9 Şehir Parkı

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim