Gece Modu

Bu yazı, Science Daily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Colorado Üniversitesi ile Günay Afrika, Johannesburg'taki Witwatersrand Üniversitesi önderliğinde uluslararası bir araştırma ekibi, 49,000 yıl önce bölgede yaşayan insanların süt ve aşı boyasıyla kendilerini süslediğini, taşları ve odunları dekore ettiklerini keşfettiler.

Colorado Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi yöneticisi ve çalışmanın öncü yazarı olan Paola Villa, aşı boyası kullanımı Avrupa'da ve Afrika'da 250,000 yıl öncesine kadar tarihlenebilmekte olduğunu fakat öncül insanlarda süt ve aşı boyasının birlikte boya olarak kullanımına dair ilk buluntuların Güney Afrika'da olduğunu belirtmektedir. Sütün ise büyük bir ihtimalle bufalo, afrika antilobu, impala, afrika ceylanı gibi Boynuzlugiller (Bovidae) familyası üyelerinin öldürülerek elde edildiğini söylemektedir.

Villa, "Boya olarak kullanımı hala tam olarak kesin olmasa da, bu bulgu, sütün aşı boyasıyla birlikte kullanılmasının Güney Afrika'ya evcilleştirilmiş sığırların gelmesinden çok daha önce olması açısından oldukça şaşırtıcıdır. Süt veren yabani Boynuzlugiller'den süt elde etmek, aynı zamanda bu insanların bu ürüne özel bir önem ve değer verdiğini de göstermektedir." diyor.

Villa, modern insanlar tarafından yaşam alanı olarak kullanılan Güney Afrika'da KwaZulu-Natal'da bulunan Sibudu Mağarası'nda, toz haline getirilmiş boya karışımına rastlandığını ve bunun Orta Paleolitik Çağ'a yaklaşık 38,000 ila 77,000 yıl öncesi döneme tarihlendiğini söylüyor. "Toz halindeki aşı boyası karışımlarına Güney Afrika'daki bir kaç bölgede daha rastlanmış olmasına rağmen bu bulguya kadar sütün bir kimyasal bağlayıcı olarak kullanımına dair bir kanıta rastlanmamıştı." diye ekliyor.

Çalışmanın makalesi 30 Haziran 2015 tarihinde, PLOS ONE adlı akademik dergide yayınlandı. Makalenin yazarları, İtalya'dan Roma'daki İtalyan Paleontoloji Enstitüsü, Monte St. Angelo Üniversitesi ve Pisa Üniversitesi'nden, İsviçre'den Cenevre Üniversitesi'nden, İngiltere'den Oxford Üniversitesi'nden araştırıcılar ile kazı çalışmalarının direktörü olan Witwatersrand Üniversitesi'nden Prof. Lyn Wadley'den oluşmaktadır.

Villa, sığırın Güney Afrika'da 1000-2000 yıl öncesine kadar evcilleştirilemediğini söylemektedir. Güney Afrika'daki yabani boynuzlugiller doğum yaptıklarında sürülerinden ayrılmaları ve yavrularını saklama girişiminde bulunmaları ile bilinirler, bu davranış biçimi de tecrübeli Orta Paleolitik avcıları için kolay av olmalarına neden olmuş olabilir.

Villa'ya göre, kurumuş boya bileşeninin üzerinde korunduğu taş yonga, süt ve aşı boyasını karıştırmak için veya boyayı yüzeylere sürmek için kullanılmış olabilir. Araştırıcılar ileri teknoloji kimyasal ve element analizleri sonucu, sütün ana proteini olan kaseinin yonga üzerinde bulunuyor olduğunu doğruladılar.

Hem Afrika'daki, hem de Avrupa'daki arkeolojik alanlarda, araştırıcılar 250,000 yıl öncesine kadar aşı boyası (demir oksit içeren sarı ve turuncudan kırmızı ve kahverengiye kadar çeşitlilik gösteren doğal pigment) kanıtları bulmuşlardır. 125,000 yıl önce ise aşı boyasının öğütelerek boya tozu haline getirildiğine dair kanıtlar bulunmuştur.

Daha önce aşı boyasının zaman zaman tarihöncesi Afrikalılar tarafından reçine veya doğal sakızla karıştırılarak, taş veya kemik aletleri saplarına yapıştırmak amacıyla yapışkan malzeme üretmek için kullanıldıkları öne sürülmüştür. Ayrıca bu madde hayvan postlarını muhafaza etmek için veya vücut boyası olarak da kullanılmış olabilir. Güney Afrika'daki Blombos Mağarası'nda 100,000 yıl kadar önceki döneme tarihlenmiş, zengin aşı boyası içeren hayvan iliği ile karışımına rastlanmıştır.

Vücut boyama adeti, Güney Afrika'nın yerli San halkınca yoğun şekilde uygulanmakta ve bunun tasvirine tarihöncesi kaya sanatında da rastlanmaktadır. Aşı boyası ve sütün karıştırılmasıyla ilgili etnografik veri olmasa da, Namibia'da bulunan Himba halkı aşı boyasını tereyağı ile karıştırarak, derilerini, saçlarını ve kuş tüyü kıyafetlerini renklendirecek boyalar üretmektedirler.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/02/2020 18:35:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7044

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Politikacıların ve ekonomistlerin insan doğası ile ilgili varsayımları, insan doğasının bir karikatüründen ibarettir. Onlara gereğinden fazla kandık.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder