En Eski Olta İğnesi Okinawa'da Bulundu.

Bu yazı, Science Mag News isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Balıkçıların anlattıkları gibi hikayelere az rastlarız. Fakat ilgi çekici bir hikaye de Japonya ile Tayvan arasındaki Okinawa Adası'ndan geliyor. Yaklaşık 30 bin yıl önce bu bölgede yaşıyor olan modern insanlar dünyanın bilinen en eski balıkçılarıydı.

Arkeologların, Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) isimli akademik dergide yayınladıkları makaleye göre, dünyanın bilinen en eski olta iğneleri adanın iç bölgesinde yer alan yaklaşık 23 bin yıl önceye tarihlenen kireçtaşı mağarasında keşfedildi.

Tamamı kabuklardan oyulmuş olan olta iğneleri, akıntı yönünde göç eden yengeçlere ve su salyangozlarına karşı avantaj sağlamak için sezonluk olarak balıkçıkların barındığı Sakitari Mağarası'nda bulundu.

Çeşitli kabuklardan ve taşlardan boncukları, takıları ve aletleri olan anakaralarda yaşayan diğer insanların aksine, Okinawa Adası'nın antik insanları neredeyse sadece kabuk kullanmışlardı. Japon arkeologlar mağarada, deniz salyangozlarının kabuklarından yapılıyor olan yapımı tamamlanmış ve tamamlanmamış olta iğneleri buldular.

Olta iğneleriyle aynı seviyede bulunan komür kalıntısının radyokarbon tarihlendirmesi sonucu araştırıcılar bu iğnelerin 22,380 ila 22,270 yıl önce kullanılmış olduklarını tespit ettiler.

Daha önce Doğu Timor'da 23 bin ila 16 bin yıl öncesi arasına, Papua Yeni Gine'de ise 20 bin ila 18 bin yıl arasına tarihlendirilmiş benzer olta iğnelerine de rastlandı. Bütün bu bulgular, erken modern insanların denizcilikle ilgili teknolojiye daha önceden düşünülenden çok daha hakim olduklarını ve küçük coğrafi olarak izole olmuş adalarda bile büyüyüp gelişmeye yetenekleri olduklarını gösteriyor.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Çeviri Kaynağı: Science Mag News
  • Michael Price. World’s oldest fishhook found on Okinawa. (2016, Ekim 16). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2018. Alındığı Yer: Science Mag News
  • Masaki Fujita, et al. (2016). Advanced maritime adaptation in the western Pacific coastal region extends back to 35,000–30,000 years before present. PNAS.

Bumerangla Öldürülen Antik Aborijin

Londra'daki Roma Mezarlığında Bulunan Çinli İskeletleri

Çevirmen

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim