Gece Modu

Bu yazı, Science Mag News isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Balıkçıların anlattıkları gibi hikayelere az rastlarız. Fakat ilgi çekici bir hikaye de Japonya ile Tayvan arasındaki Okinawa Adası'ndan geliyor. Yaklaşık 30 bin yıl önce bu bölgede yaşıyor olan modern insanlar dünyanın bilinen en eski balıkçılarıydı.

Arkeologların, Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) isimli akademik dergide yayınladıkları makaleye göre, dünyanın bilinen en eski olta iğneleri adanın iç bölgesinde yer alan yaklaşık 23 bin yıl önceye tarihlenen kireçtaşı mağarasında keşfedildi.

Tamamı kabuklardan oyulmuş olan olta iğneleri, akıntı yönünde göç eden yengeçlere ve su salyangozlarına karşı avantaj sağlamak için sezonluk olarak balıkçıkların barındığı Sakitari Mağarası'nda bulundu.

Çeşitli kabuklardan ve taşlardan boncukları, takıları ve aletleri olan anakaralarda yaşayan diğer insanların aksine, Okinawa Adası'nın antik insanları neredeyse sadece kabuk kullanmışlardı. Japon arkeologlar mağarada, deniz salyangozlarının kabuklarından yapılıyor olan yapımı tamamlanmış ve tamamlanmamış olta iğneleri buldular.

Olta iğneleriyle aynı seviyede bulunan komür kalıntısının radyokarbon tarihlendirmesi sonucu araştırıcılar bu iğnelerin 22,380 ila 22,270 yıl önce kullanılmış olduklarını tespit ettiler.

Daha önce Doğu Timor'da 23 bin ila 16 bin yıl öncesi arasına, Papua Yeni Gine'de ise 20 bin ila 18 bin yıl arasına tarihlendirilmiş benzer olta iğnelerine de rastlandı. Bütün bu bulgular, erken modern insanların denizcilikle ilgili teknolojiye daha önceden düşünülenden çok daha hakim olduklarını ve küçük coğrafi olarak izole olmuş adalarda bile büyüyüp gelişmeye yetenekleri olduklarını gösteriyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/02/2020 16:33:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7101

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çoğu zaman ekonomistlerin insanlardan beklediği gibi davranmayız; çünkü onların sandığından çok daha az bencil ve çok daha az rasyoneliz.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder