Güneş Koronası Neden Aşırı Sıcaktır?

Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Science Daily isimli kaynaktan alınmıştır; ancak anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş, içeriği zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Daha önceden Güneş'in koronasının olması gerekenden çok daha sıcak olmasıyla ilgili sırrın halen çözülemediğinden bahsetmiştik. Yeni çalışmalar, bunun nedenini aydınlatmamızı sağlayabilir.

Güneş Rüzgarları dediğimiz olguların oluşmasını sağlayan, yüzeyin üst tarafında bulunan korona bölgesinin Güneş yüzeyinden çok daha fazla sıcak olması sorunu 70 yıldır bir türlü cevaplanamıyordu. Güneş yüzeyi 6.000 santigrat derece iken, yüzeyin birkaç yüz km yukarısı 1 milyon derece sıcaklığındaydı.

New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi Astrofizik Laboratuvarı’ndan Dr. Michael Hahn ve Daniel Wolf Savin, korona katmanının kutup bölgesinde manyetik alanın yeterli enerji toplayarak koronayı ısıttığı hatta enerjinin büyük bir kısmını alçak yerlerde taşıyarak ısının tüm koronaya yayılmasını sağlıyor olabileceğini açıkladı. Bu gözlem 70 yıllık Korona Isınma Problemi olarak bilinen, Güneş'in korona katmanının yüzeyinden çok daha yüksek sıcaklıkta olmasını açıklayabilir.

Hahn ve Savin, Japon uzay aracı Hinode’nin süper ultraviyole resimlerinden bilgileri incelediler. Güneş'in manyetik alanının korona bölgesinde oluştuduğu manyetik kanallardan birini incelediler. Konuyla ilgili araştırma The Astrophysical Journal dergisinde yayımlandı.

Koronal Isınma Problemi'ni anlamanın en kolay yolu, üzerinden ateşler fışkıran bir buz kübünü hayal etmektir [ve normalde böyle bir şey olmaz, olmaması gerekir]. Güneş'te de buna benzer bir efekt oluşmaktadır. Güneş'in merkezindeki nükleer füzyon çekirdeğin 15 milyon santigrat dereceye çıkmasına neden olur. Bu sıcak fırından uzaklaştıkça ve Güneş'in yüzeyine vardıkça, sıcaklık 6000 dereceye kadar düşer. Ancak Güneş yüzeyinin hemen dışında, "korona" denen bölgede sıcaklık bir anda 1 milyon dereceye fırlar. Bu sıcaklık zıplaması, bilim insanlarının kafasını 1939 yılından beri karıştırmaktadır.

Bu gizemi açıklamaya çalışan 2 teori bulunuyor. Bunlardan ilki, manyetik alan döngülerinin güneş yüzeyinden fırlayıp, yüzeyin etrafındaki bölgeleri aşırı ıstıması üzerine dayanıyor. Diğeri ise güneş yüzeyinin altından gelen sıcaklık dalgasının manyetik enerji taşıdığı ve bu enerjinin koronada birikerek açığa çıktığı fikri üzerine kurulu. Gözlemler, bu iki teorinin de Güneş yüzeyinde sürekli olarak gerçekleştiğini gösteriyor. Ancak bilim insanları bugüne kadar bu teorilerden sadece bir tanesinin sorunun cevabını açıklamaya yeterli olup olmadığını keşfetmeye çalışıyor.

Hahn ve Savin'in araştırmalarına göre manyetik dalgalar sorunun cevabı olmalıdır. Bu keşif, yeni soruları da beraberinde getiriyor: bunların başlıcası ise bu dalgaları söndüren şeyin ne olduğu... Hahn ve Savin araştırmaları sayesinde bu sorunun cevabını bulmaya çalışacak.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/10/2019 19:19:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1550

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer paranın çevreden daha önemli olduğunu düşünüyorsanız, bir de nefesinizi tutarak paralarınızı saymayı deneyin.”
Guy McPherson
Geri Bildirim Gönder