Bu Reklamı Kapat

1984

Yazar: George Orwell
Yayınevi: Can Yayınları
George Orwell tarafından yazılmış 1984 (Bin Dokuz Yüz Seksen Dört), distopik bir dünyada geçen politik bir romandır. Bu romanda tasvir edilen devlet baskıcı, otoriter, tek partinin yönetiminde korku yayan, beyin yıkayan, manipülatif bir devlettir. Bununla kalmaz evlere kameralar yerleştirilen, herhangi bir eleştiri bir yana, devlet hakkında kötü düşünmek, düşünce suçu gerekçesiyle yasaktır. Bu roman distopik bir roman olmasına rağmen, okuduğunuzda dönemimizle çok da bir farkı olmadığını görebilirsiniz. Bu roman geleceğe dair en önemli "kabus" sahnelerinden biridir.
Başlık
1984
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal dilinde başlık
1984 (Bin Dokuz Yüz Seksen Dört)
Yayınlanma tarihi
08 Haziran 1949
Sayfa sayısı
328
Özet
1947-1948 yıllarında yazılan roman 1984 yıllarındaki hayali bir dünyayı konu alır. 1984 yılını anlatan romanda bu yıllar hiç de iç açıcı anlatılmaz. Özgürlüğün olmadığı, yaşam kalitesinin diplerde olduğu ve buna rağmen bu durumların eskisinden çok daha iyi olduğuna inandırıldığı bir dünya, beyni yıkanarak manipüle edilen bir halk mevcuttur.
ISBN-10
9750718534
ISBN-13
9789750718533
Boyutları
12,5 x 19,5 cm
Cilt
Ciltli

Kişiler

Yazar
George Orwell

Etiketler

george orwell
george
orwell
1984
bin dokuz yüz seksen dört
distopik
distopya
devlet
eleştiri
Buse Çakmak Eseri Ekleyen
Bu Eseri Tavsiye Eden Kullanıcılar
Çağdaş Aydıncı
Çağdaş Aydıncı Tavsiye Eden
4
Buse Çakmak
Buse Çakmak Tavsiye Eden
Bu kitap 1947-1948 yılları arasında yazılmasına rağmen bu yıllara bile atıfta bulunabilen bir kitap. Bu kitabı okuduğunuzda aslında günümüzde yaşanan birçok olayın yıllar öncesinden bu kitapta yazıldığını ve bu olayların daha farklı bir bakış açısı ile görmenin aydınlığını yaşayacaksınız. Kesinlikle okunması, okutulması ve üzerine düşünülmesi gerekilen bir kitap.
3
Sude İpek
Sude İpek Tavsiye Eden
Gelecekte yaşanması muhtemel olaylara bugünden bakış atabileceğiniz bir kitap.
1
Ceren Bölükbaşı
Ceren Bölükbaşı Tavsiye Eden
Muazzam bir kitap. Yazarın kurduğu ütopya, güçlü kalemiyle oldukça iyi anlatılmış. İnsanı sorgulamaya, düşünmeye iten, herkesin okuması gereken bir eser.
1
ㅤ ㅤ
ㅤ ㅤ Tavsiye Eden
Mükemmel anlatıma sahip, kendinizi ana karakterin yerine koymanızı sağlayan ve o distopik dünyada yaşatan bir eser.
0
Ali Çalışkan
Ali Çalışkan Tavsiye Eden
Toplumun çeşitli şekillerde manipüle edilerek, egemenlerin istediği kalıplara hapsedilmesinin sonuçlarına dikkat çeken yapıt.
Distopik yapının, amacına ulaşmak için içini boşaltıp anlamsızlaştırdığı, insanı insan yapan değerlerin (demokrasi, ahlak sanat vb.) korunmasının ne kadar değerli olduğunu anlıyoruz okuyunca..
0
tunahan ulu
tunahan ulu Tavsiye Eden
0
Yusuf Taha Yılmaz
Yusuf Taha Yılmaz Tavsiye Eden
Günümüzde hâlâ duyma ihtimaliniziin bulunduğu "Big Brother Is Wahtching You" felsefesini kuran kitap. George Orwell'in -bana göre- en iyi kitabıdır. Fakat 1984 ve Hayvan Çiftliğinin harika bir ikili olduğunu söylemem gerek. Okumanızı tavsiye ederim. :)
0
Efekan Remzi Bahar
Efekan Remzi Bahar Tavsiye Eden
Birçok kişiye bir yerden tanıdık gelecek olan bir yönetim şeklinin güzel bir şekilde işlenmişi
0
Bilim ve Toplum
Bilim ve Toplum Tavsiye Eden
diktatörlüğün felsefesi. insanların sürü psikolojisine uyup nasıl yok olduklarını anlatıyor. 2+2 eşittir 5 gibi. belki de filmdeki baş karakter gibi itiraz eden birden fazla kişi olsaydı bu diktatörlük sistemi ortadan kalkacaktı...
0
Tavsiye Et

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et